Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

potas

Není to můj šálek kávy, knihu jsem taky nečetl, ale dobře zpracovaný, dechberoucí atmosféra a fantastické herecké výkony. Ale k srdci mi to bohužel nepřirostlo. ()

DonHUS

Moje první setkání s Janou Eyrovou dopadlo docela dobře. Ze začátku jsem se moc nechytal, ale od příjezdu Fassbendera mě film začal bavit, a díky neznalosti předlohy jsem si užil i těch pár menších zvratů. Možná, že je to nejlepší adaptace, ale přesto mě to nějak emocionálně nevzalo. A po Sin Nombre jsem si od Fukunagy představoval něco zajímavějšího. ()

danoo

Gotická romanca o niečo mlčanlivejšia, senzuálnejšia a tiež temnejšia (hlavne vo vzťahu k postave pána Rochestera) ako jej staršia konkurencia. ()

venison

Klasické literární dílo "Jana Eyrová" od Charlotte Brontëové jsem četla jako povinnou literaturu a velmi mě knížka oslovila.. Netušila jsem, že film bude knize šlapat velmi zostra na paty.. Musím říct famózní naprosto famózní zpracování.. Nádherná viktoriánská atmosféra, skvěle obsazení herci, přesná hudba, perfektní kostýmy i kulisy.. Prostě bomba.. Nic příběhu nechybělo, nic nepřebývalo.. Mistrovský soulad.. Samozřejmě nadčasové love story bylo jen třešničkou na dortu.. Mia Wasikowska - láska na první pohled - ta herečka má grády :-D ()

rockwoman

"Já chci tvou duši Jano. Proč nevystoupíš svobodně z té klece?" ....Nejvíce mě tady fascinovala ta krajina a Jana procházející se v zahradě, ležící zlomená v té nekonečné pustině, bloudící se svíčkou v ruce temnotou tajemného panství, toužící po muži stejně osamělém jako ona sama. Naštěstí to není přeslazené a má to kouzlo tajemné atmosféry, kterou já můžu. ..."Jsi opravdu lidská bytost Jano? Pevně v tom věřím pane." ()

Micione

Film si plynul svým tempem a ze všech stran útočil na mé nitro. Konec nádherný a smutný zároveň. Mia Wasikowska a Michael Fassbender - výborná týmová hra. Moc by mě zajímalo, kterej dobrák limitoval počet oblíbených hereckých a jiných hvězd - vždyť se tam všichni nevlezou. To abych zas někoho vyhodila ()

Krysa SPK

Jeden z nejstěžejnějších románů anglické literatury ve své zřejmě nejlepší adaptaci. Skvostná atmosféra a romantika, která vám roztluče srdce a nenechá vydechnout. Mrs. Bronteová by byla, myslím si, spokojená. ()

Narya89

Působivý román, romantické prostředí, přirozená Mia Wasikowska a charizmatický, pro mě dokonce i docela přitažlivý, ač dosud neznámý, Michael Fassbender. ()

Honzua

Ještě nikdy nebyla pro mne takhle umocněna síla charakteru jedné hrdinky. Zamiloval jsem se do Wasikowské Jany... ()

VasaX

Dobové, expresivní, elegantní, temné, tvrdé i romantické. Těmito adjektivy bych se pokusil shrnout tuto adaptaci Jany Eyrové. Na dobový anglický román, romanticko-dramatický, má překvapivě svěží vzhled, kamera je elegantní a naprosto "nepřítomná", scenérie a scény uchvacují svou expresivní malebností či svěží kompozicí. Příběh, potažmo scénář a jeho provedení je více jak povedené, nenudící, správně rozvřených 120 minut až s chirurgickou přesností. Dialogy jsou patřičné, avšak nikoli táhle nudné, nebo "archaicky otravné". Stejně jako ti, kteří je pronáší, jsou vybráni s maximální trefou do černého. Upřímně si nevzpomenu na žádný výraznější problém, který by mi uvízl v hlavě, také ani na žádný nepříjmný detail, který by mi kazil zábavu. Dlouho jsem se rozhodoval mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami - přeci jen výsledek není naprosto dechberoucí a kandidátem na zlatý fond. Ale vzhledem k podání a kvalitě jsem se rozhodl pro přejícných optimistických pět hvězd. ()

Ace.Anita

Chybí mi jediná věc. Varovný nápis : "POZOR! JANA EYROVÁ MŮŽE V MLADÝCH DÍVKÁCH VYVOLAT NEBEZPEČNĚ ZKRESLENÉ PŘEDSTAVY O ŽIVOTĚ!" And she does that indeed. ()

hroubek

Po velmi pozitivních recenzích jsem se na tento film začal těšit. A to z důvodu, že jsem se těšil na podobný zážitek jakým pro mě byl film Pýcha a předsudek. Nádherně na mě dýchla atmosféra venkova viktoriánské Anglie. Samotná postava Jane Eyrové pro mě byla velkou neznámou. A právě proto jsem si její osudy užil mnohem lépe, než už jiných podobných hrdinek snad s výjimkou Lízi Bennetové v podání Keiry Knightley. Mia Wasikowska roste ve velkou herečku, ale aby to předvedla musí mít proti sobě, sobě rovného protihráče, tím je tady výborný Michael Fassbender. Nádherný romantický příběh. PS: Nedávno jsem dočetl předlohu a znovu koukl na film a musím ocenit jakým způsobem Cary Fukunaga film natočil. Zredukoval předlohu na to nejpodstatnější, zbavil postav, které v knize mají svůj účel, ale pro film by byly zbytečné. Dialogy mají tu správnou šťávu a napětí, a krásně emocionálně dojímají. Mrzí mě, že si tvůrci netroufli na doslovný konec jako v knize, i tak si myslím, že filmový konec je perfektní. ()

Kicune

Nejlepší celovečerní zpracování této klasiky. Staroanglická uhlazenost, kostýmy, interiéry, mlhavý a sychravý anglický venkov. Citová vypjatost scén, přesto chlad a strohost celého filmu pod taktovkou skvělé režie a za tempa perfekcionistických hereckých výkonů. Hluboké, krásné, ovšem studené jak má být. ()

lucascus

Lehce předvídatelné, jemné, delikátní, téměř na hranici kýče - a přesto, ono to funguje. Samotná literární látka se opravdu pohybuje na hranici kýč/dokonalost, ale perfektní herci dokázili udělat z knihy silný filmy (v případě slabších herců by se jednalo o červenou knihovnu). Fassbender prokázal svoje charisma, Wasikowska svou křehkost, mihla se zde i moje milovaná Grainger a perfektním herectvím ohromila Judi Dench. Sláva, autorka románu se nemusí obracet v hrobě. ()

VanTom

Na povrchu odměřená, sešněrovaná kostýmní romance, pod ním ale emoce citelně bublají - to se přeneslo na plátno moc dobře. I tak ale nemá cenu zastírat, že ve výsledku (a především ke konci) nejde o nic většího, než o kultivovanou a emancipovanou červenou knihovnu. ()

Eleanor05

Jane Eyre je pomalý, melancholický, krutý a částečně depresivní film. Jeho největší síla a originalita ale tkví právě v oné pomalosti a melancholii, v intenzivní ponuré atmosféře. Celé ladění snímku - chladné barvy, deštivé, zamračné počasí, tma uvnitř studených rozlehlých anglických usedlostí, kterou občas protrhne jen otevřené okno do venkovní mlhy - jakoby zrcadlilo Janiny pocity a pocity rozporuplného pana Rochestera. Veškerý projev citu se tu po většinu času objevuje pouze ve zdrženlivých náznacích, jak se na počátky 19. století sluší a patří. Sešněrovanost, která skoro nedovoluje postavám dýchat, přísná výchova dětí, smluvené sňatky, nutnost žen vdát se, to vše je tu zobrazeno smutně až ponuře, skoro jako kontrast k barevné Regentské éře plné rozjásaných, živých a vášnivých postav z děl Jane Austenové. Snímku by ale i přes má předchozí slova skutečně prospělo, kdyby byl více dějový a více strhující. Roli Miy Waśikovské by, podle mého názoru, zvládlo hodně hereček, některé by byly asi i výraznější, což ovšem neznamená, že se na roli Jane nehodí. Typově je výborná. Michael Fassbender sedí na pana Rochestera typově i herecky, tady si skutečně neumím představit nikoho jiného, kdo by dokázal lépe spojit chlad, aroganci a při tom nespornou poutavost této postavy. Výborná výprava a kamera jsou na snímku jedněmi z nejvýraznějších prvků (pokud budete mít film v dobrém rozlišení a stopnete ho, skoro v každém momentě bude vypadat jako krásný dobový obraz na stěně). Takže po několika letech a více shlédnutích nakonec zvedám hodnocení o jednu hvězdičku. ()

Brain-D

Velmi silný romantický příběh, který čerpá svoji sílu ve svých dialozích, které vykreslují velké emoce. ()

Sany33

Príbeh: Jana dostane prácu ako guvernantka na panstve Thornfield Hall kde sa musí starať o malú Adele. Postupne sa jej prehlbujú city k jej zamestnávateľovi, pánovi Rochesterovi. Aj napriek tomu, že Jane lásku opätuje nedokáže sa jej odovzdať lebo ho ťaží tajomstvo z minulosti. Herecké obsadenie: Mia Wasikowska je presne tá správna osoba do filmového románu z viktoriánskej éry. Jej mužský partner , Michael Fassbender je zas typ herca, ktorý dokáže zahrať čokoľvek čoho sme boli svedkami aj v tomto prípade. Prevedenie: Na základe knižnej predlohy sa jedná o veľmi kvalitné dielo. Neubránim sa ale pocitu, že koniec bol pustený trocha z rýchlika v kontraste s naťahovaným dejom ale to je iba môj názor. Pocity: Ja sa neradím medzi fanúšikov filmov z tohto obdobia ale tento mi nijak vyslovene nevadil, možno aj vďaka vynikajúcim hercom. To finále ma trocha mrzelo a asi by som sa viac hral s emóciami divákov a nie to na nich takto vybalil ale aj tak dobre. Pridaná hodnota: Knižná klasika na filmovom plátne. Oplatí sa vidieť. 83% ()

strelenaL

Nejnovější adaptace filmové Jany Eyrové opravdu stojí za to vidět. Viděla jsem několik přepracování J.E. a ze všech se mi líbila tato nová tvorba. Vše má správný spád.. vše důležité zde najdete, jedinou výtkou kterou bych zmínila je závěr filmu. Nebudu prozrazovat děj, ale scénáristé mohli trochu víc pustit uzdu a neosekávat nejkrásnější konec filmu. Hudba je naprosto úžasná Dario Marianelli je bezesporu skvělou volbou k celému prostředí kde se příběh odehrává. Mezi Miou a Michaelem vznikla krásná chemie a jejich emoce byli vidět v každém záběru. Michael je nejlepší Edward Rochester, který za celou škálu herců byl. Řekla bych, že za ním v dáli pokulhává náš herec Jan Kačer ( Jana Eyrová z roku 1972 ). Mia co by Jana je opravdu rozkošná, postava jí sedla dobře a ukázala opravdu krásně zranitelnou, ale přesto velmi silnou ženu. Taková přeci Jana Eyrová opravdu je... tak na nás dýchá a promlouvá z knihy. Jamie Bell alias otec John Rivers přesně takovéto role Jamiemu sedí a v takových to rolích vyniká jeho jedinečnost a propracovanost. Je čím dál lepší herec, prohlubuje své umění v emocích. Je to takový emoční vědátor. Emoce které ukazuje jsou uvěřitelné a velmi procítěné. Shrnutí nejnovější přepracování Jany Eyrové opravdu stojí za shlédnutí jen bych místo 120 min. byla raději za delší stopáž. Protože film i přesto, že trvá dvě hodiny velmi rychle odsejpá. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky