Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

swinevenca

Výborná sonda do historie naší kinematografie se spoustou zajímavostí a ve spojení s jedním elitním filmem po každém dílu to při dnešní vypráskanosti televizních programů byly parádní úterky! ()

ondrasz odpad!

Kez by nase kinematografie stala alespon za zlomek toho, co stala za ery temna :) At jde Chaun s osobni vypovedi do hajzlu :D ()

hadouken

K tomuto druhu pořadů se těžko něco píše, ale sledoval jsem tento cyklus dokumentů od prvního do posledního a bylo vážně zajímavé, dokonce bych řekl i poutavé. ČT chci pochválit za velmi dobrý nápad a kvalitní zpracování + hlas Viktora, naprostá lahůdka pro někoho kdo má rád české filmy. ()

Tristanian

Mám podezření, že projektu nejvíce ubližuje tvůrčí ruka Petra Vachlera. Po třech dílech: Takže ještě hvězdička dolů. Že je chvílemi dokument tendenční jsem byl schopen chvílemi přehlédnout. Boj za Barrandov mi ale pil krev. Z umělců jsem v téhle rozpravě pochopil přítomnost Václava Marhoula, zbytek žvanícího osazenstva pouze fabuloval co by kdyby. Hrůza. ()

mseet

Divím se, jak nesmlouvavě tady spousta lidí tenhle dokumentární cyklus smetla. Já jsem za takový počin vděčný, baví a zajímá mě pozadí vzniku českých filmů poslední doby... ()

david666

Přiznám se, že se rád nechám provést jednotlivými roky v historii naší porevoluční kinematografie ačkoliv většinu českých filmů neberu za kdovíjaké perly. Tady se mi líbí, že se tvůrci a herci dívají na jednotlivá díla odstupem času a na leccos se tak pohlíží jinak než v době vzniku. I když někdy mi připadá, že se některým filmům věnuje až moc. ()

savra

1. díl: Začíná to docela slušně. Pro mě se tu objevilo pár tipů na filmy o kterých jsem nevěděl... Co mě ale trošku nesedělo, byla taková ta kritika na současnou Českou republiku ala "martin michal". ()

R.Drson

Zatímco dokumentární cyklus Zlatá šedesátá se soustředil vždy na jednoho tvůrce, cyklus Rozmarná léta se soustředí na dobu očima velkého množství tvůrců. Právě toto velké množství krátkých úryvků z mnohem delších rozhovorů způsobuje celkovou roztříštěnost jednotlivých dokumentů. Dalším nepříjemným zjištěním je fakt, že se cyklus příliš soustředí na vykreslení doby, než na samotné filmy a jejich vznik. Za zmínku stojí i výpověď režisérů z tzv. černé listiny csfd tj. Soukupa, Olmera (jeho nadsazené přirovnání sebe sama k Tarantinovi určitě mnohým jeho odpůrcům hnulo žlučí) a Trošky. Ačkoliv je na CSFD v pár komentářích zmínka o tzv. poplácávání po ramenech (sebechvála) zpovídaných tvůrců, řekl bych že dokument je spíše popisný a nevnucuje divákovi žádné názory. Myslím, že je zde dostatek místa věnován i filmovým brakům (Vít Olmer a jeho Nahota na prodej, či Ivo Trajkov a jeho Kanárská spojka). V každém případě jde vidět, že ona doba plná neprofesionality se promítá i do dnešní doby (za rok 2010 bych zmínil Bastardy Tomáše Magnuska). ()

e-pilot

Zajímavou retrospektivou českých filmů posledních 20ti let provází svým vlídným hlasem Viktor Preiss. To je jedno velké plus oněch dokumentů. A další plus je, že se autorům cyklu podařilo sestavit mimořádnou skvadru filmových tvůrcům, aby se na svá díla koukli s patřičným odstupem, a někdy i dost sebekriticky. ()

Kivis

Velmi kvalitně udělaná série. Jsem jí vděčný za to, že jsem se díky ní dozvěděl o spoustě zajímavých filmů, o nichž jsem do té doby neměl ani potuchy. A ČSFD jsem vděčný za to, že jsem si mohl částečně ověřit, jestli jsou všechny tak zajímavé, jak to v této dokumentární sérii vypadalo a samozřejmě nebyly:o) Pro mě zkrátka velice přínosný počin. Dozvěděl jsem se kopu informací nejen o jednotlivých filmech, ale i o Karlových Varech, Barrandovu či neuznání Koljy českými kritiky, a že některé informace jsou zkreslené tím, kdo je podává a některé filmy vypadají atraktivněji, než asi ve skutečnosti jsou, to už zkrátka k takovému žánru patří. ()

Jarda68

Podobný přehledový cyklus jako Zlatá šedesátá,který se liší především podstatně nižší kvalitou snímků....80% ()

Border

Koukal jsem jako blázen když tam někteří tvůrci svoje filmy popisovali skoro jako 11cti oskarový třeba pan Renč a ten zrovna za celou svojí kariéru natočil jeden dobrej film dobrej ne výbornej.No musej se pochválit sami když to za ně nikdo neudělá... ()

Dobry_clovek

Dobry dokumentarni serial, ktery je nejen o ceskych filmech od roku 1990, ale slouzi i jako vypoved o nasi dobe a nasi povaze. Neni prekvapujici, ze skutecnych umelcu je u nas naproste minimum, ale takove mnozstvi nabubrelych filmarskych neumetelu a buranskych komedii, ze kterych je cloveku fyzicky sptatne, se asi v zadne jine zemi nenajde. ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)