Rozmarná léta českého filmu (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2010, 20x52 min

Jan Stehlík

Aňa Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová, Tomáš Hanák, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis, Vladimír Dlouhý, Igor Chaun, Ondřej Vetchý, Pavel Nový, Zdeněk Tyc, Zdeněk Svěrák, Markéta Hrubešová, Jiří Lábus, Jaroslav Soukup, Andrea Černá, Jiří Pomeje, Vojtěch Kotek, Radek Valenta, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Bohdan Sláma, Jaroslav Dušek, Michal Dlouhý, Marek Taclík, Anna Šišková, Ondřej Trojan, David Ondříček, Radim Špaček, Tereza Brodská, Lucie Bártová-Zedníčková, Viktor Tauš, Václav Marhoul, Viktor Preiss, Deana Horváthová-Jakubisková, Jakub Žáček, Lucie Bílá, Pavel Melounek, Jiří Krampol, Lukáš Vaculík, Alena Mihulová, David Matásek, Dušan Klein, Josef Polášek, Marek Najbrt, Tomáš Vorel st., Tomáš Vorel ml., Oldřich Navrátil, Martha Issová, Varhan Orchestrovič Bauer, Petra Nesvačilová, Robert Sedláček, Maria Procházková, Karel Janák, Václav Jiráček, Dan Svátek, Petr Zelenka, Marie Poledňáková, Ivan Trojan, David Prachař, Barbara Nesvadbová, Ivan Šlapeta, Marek Epstein, Tomáš Řehořek, Benjamin Tuček, Čestmír Kopecký, Tomáš Mašín, Tereza Brdečková, Saša Gedeon, Evžen Gogela, Karel Spěváček

Petr Svoboda

Pálím plné hodnocení za snahu České televize starším připomenout a mladší vzdělat. Je dobře, že se ohlíží za českou filmovou tvorbou a přibližuje nám ji prostřednictvím samotných tvůrců. Forma je otázkou diskuze, nelze se zavděčit všem. Ovšem vyrukovat proti telenovelám a relity show tématickým večerním programem zasvěceným českému filmu zdá se mi více než chvályhodné!(18.3.2011)

Dobre spravený prehľad toho, čo nám česká filmová škola za posledné roky ponúkla. Komentáre priamych účastníkov sú vždy stokrát lepšie, než keby to tam rozoberali nejaký filmový "odborníci", kritici. Aj keď samozrejme, nie každý dostal rovnaký priestor. Ale to by v potom prípade nebol dokument, ale učebná pomôcka pre filmové školy.(9.5.2011)

Řekl bych že hodně zaujala ranná 90. léta a i následující roky. Dokument ztrácí bohužel náboj s přibívajícími roky. Stejně totiž jako zajímavých filmů (jako je Akumulátor 1, Jízda, Amerika a další), příbývali ani ne tak špatné filmy, spíše stejní režiséři a herci. Prostě se ukazuje aktualní realita českého filmu. Kvalitní filmy se relativně ještě točí, ale není tu žádná inovace. Hosté v dokumentu se vymlouvají na nejruznější problematiku, přičemž zároveň přiznávají, že umělecky stvárněné a hlavně scenaristicky kvalitní filmy ubývají a nastupují filmy s úkolem hlavně vydělat na hloupých občanech. Nadruhou stranu v průběhu 20 let tato situace nejednou nastala. Prostě je to určitý směr a ten se může změnit až se objeví nový tvůrci a nebudou se točit takoví jako je Zelenka, Hřebejk, Ondřej Trojan, sem tam příjde s nějakou hovadinu Troška s Pomejem. Hodně se kritizuje, že následně uvedli známnější filmy. To už je spíše v kompetenci televize a ne tvůrců co k tomu pustí. Já jen můžu říct, že bych se díky tomu nikdy nepodíval z dnešního pohledu trochu extravagantní tvorbu českých tvůrců po roce 89.(29.5.2013)

• igi B.

Motto: STOKRÁT OPAKOVANÁ FABULACE SE STÁVÁ FAKTEM, STOKRÁT OPAKOVANÝ BLÁBOL SE STÁVÁ MYŠLENKOU... PRAVDA už vlastně nikoho ani nezajímá. A potrefené husy kejhají a zloději křičí "chyťte zloděje"... Stádo nakrmeno si pobekává... Bohužel. - - - - - - - - - - Tuny kydů, samochvály a vylhaného fňukání v pokřiveném zrcadle čudláků převážně pražské provenience - a ejhle je DNES všechny ty velké revolucionáře a budovatele té nové, lepší pisskultůry!... 8-o - o tom, co mohli ale nemohli - a nakonec to po dalších dvacet let pod vedením sice nestranických, zato všestranných kamarádšoftů a pisskulturních mafií za podpory všelijakých těch polostátních >rewů, čezů, českolesů a vodotečů< , státních grantů a dotací a všech těch starých i nových televizí napříč kulturně-ekonomickým spektrem zdatně dokázali. O těch ryzích zlodějinách a vej varech (no tak páni žurnálisti a kulthistorici, prolézači kaďáků...) ani nemluvě. No, nakonec se stačí podívat do těch jejich filmografií, že... A čest ojedinělým(!) a jedinečným(!!) výjimkám!!! . . . Ono už to vlastně ani není smutné, ani směšné, ono je z toho jednomu - co jen trošku bystře a nezávisle pozoruje ten náš popřevratový pseudošoubizarní socializhnus - vlastně na blití. Jasně kluci a holky, vraťte se do... (nejlíp nějakého zasraného serriálu...) %-o . . . A tak si Vachler a kumpáni zase nadělali z veřejnejch zdrojů a škoda víc už nad tím slov... - - - P.S. Po prvním dílu poprvé a naposled - šmytec. Ztráta času a víc už nic. Jedna hvězdička tedy jen(!) za to (nechutné) připomenutí si základních historických okolností! Až se člověk škodolibě těší, v co se to tedy (i tady) zase vyvine. Nakonec, stran relevantních faktů a informací si svobodně už dnes může každý dohledat z různých zdrojů cokoli, že... - - - P.P.S. Jak vidno po pár hodinách (23:30) z prozatimního hodnocení zde na dadabázi (ještě během projekce prvního dílu už podivnými entitami čsfd uměle vyhnáno do červené!), >marketingové< metody a stádnost opět fungují. Šaškárna a sračky v hodně špatném rozmaru... °-/ - - - P.P.P.S. Po třetím dílu (18.1.) týkajícím se roku 1992, kde tedy došlo i na žvásty o "privatizaci" Barrandova, ruším svoje původní alibisticko-tolerantní jednohvězdičkové hodnocení. Jo, kurva hoši, odpad patří do odpadu. - - - - - (Poprvé viděno 4.1.2011 na ČT1, hodnocení - po shlédnutí první části! - 21., komentář zde jako druhý - 4.1.2011) - - - - - - - - - - Bonus: Jen tak mimochodem k tématu - jako >povinnou< četbu pro vnímavější pamětníky i mladé frekventanty zdejších stádních kurzů plytkosti doporučuji ke stabilně průběžnému nahlížení a studiu tyto tři knihy ze své skromné knihovničky: - - - 1. Robert Buchar - SAMETOVÁ KOCOVINA - vydal Host, 2001, 170 stran (potoky krokodýlího pláče a pár zajímavých postřehů starších i mladých protagonistů vší té naší filmové bídy...) - - - 2. Andrej Stankovič - CO DĚLAT, KDYŽ KOLJA VÍTĚZÍ - vydali Revolver revue a Triáda, 2008, 700 stran (kvantum postřehů jednoho z nejbystřejších a vskutku neodvislých pozorovatelů vší té naší nejen filmové bídy...) - - - 3. Slavomir Ravik - KRONIKA POLISTOPADOVÉHO VÝVOJE / 1. DÍL / 1989-1994 - vydaly Levné knihy KMa, 2006, 616 stran (krutě vyčerpávající soupis všech těch - i kulturních - potažmo filmových a filmařských - sraček prvních let svobody a vší té naší společenské bídy...) - - - Dále pak hlubiny internetu a jiných zdrojů jsou bezedné. Tak nasrat Vachlerovi i všem těm magazínovým, novinovým a vůbec mediálním manipulátorským píárovým pissálkům obého pohlaví! A nasrat tvůrcům a protagonistům všech těch trapných a stádu se podbízejících účelových informačních bublin a mediálních masáží, kryjících a podporujících >stav věcí< v podobě jako odporného páchnoucího vředu stále více se rozrůstajícího nepotismu, klientelismu či ryzího parazitizmu a zlodějiny, majících za následek jen prohlubující se degeneraci naší kultury a v principu společnosti vůbec! - - - - - - B.P.S. A jak to teda bylo DOOPRAVDY s tím Barrandovem? Že by něco prozradil Miloš? Nebo že by zaprášil Milan?? A co k tomu řeknou Eva a Vašek??? - - - - - - - - - - Bonhnus: Taky dobrá soda - http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2227947&drm= - Ejhle je, "aktivisty", čtveráky o čtvrté, co si sám nepochválíš... %-o . . . Edukačky sračky, za všechny kačky... :,-[.. - - - - - - - - - - Howgh.(4.1.2011)

Pěkně zpracované dějiny českého filmu, v každém dílu zpracován jeden filmařský rok. Člověk se dozví kupu zajímavých věcí a kolikrát je překvapen, co se všechno u nás točí:-). Velmi se mi líbí pojetí České televize, která po každém dílu vysílá největší skvost z daného roku. Více takovýhto dokumentů....(16.2.2011)