Rozmarná léta českého filmu (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2010, 20x52 min

Jan Stehlík

Aňa Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová, Tomáš Hanák, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis, Vladimír Dlouhý, Igor Chaun, Ondřej Vetchý, Pavel Nový, Zdeněk Tyc, Zdeněk Svěrák, Markéta Hrubešová, Jiří Lábus, Jaroslav Soukup, Andrea Černá, Jiří Pomeje, Vojtěch Kotek, Radek Valenta, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Bohdan Sláma, Jaroslav Dušek, Michal Dlouhý, Marek Taclík, Anna Šišková, Ondřej Trojan, David Ondříček, Radim Špaček, Tereza Brodská, Lucie Bártová-Zedníčková, Viktor Tauš, Václav Marhoul, Viktor Preiss, Deana Horváthová-Jakubisková, Jakub Žáček, Lucie Bílá, Pavel Melounek, Jiří Krampol, Lukáš Vaculík, Alena Mihulová, David Matásek, Dušan Klein, Josef Polášek, Marek Najbrt, Tomáš Vorel st., Tomáš Vorel ml., Oldřich Navrátil, Martha Issová, Varhan Orchestrovič Bauer, Petra Nesvačilová, Robert Sedláček, Maria Procházková, Karel Janák, Václav Jiráček, Dan Svátek, Petr Zelenka, Marie Poledňáková, Ivan Trojan, David Prachař, Barbara Nesvadbová, Ivan Šlapeta, Marek Epstein, Tomáš Řehořek, Benjamin Tuček, Čestmír Kopecký, Tomáš Mašín, Tereza Brdečková, Saša Gedeon, Evžen Gogela, Karel Spěváček

Petr Svoboda

Skvělý cyklus, který mě v době vysílání připoutal každé úterý k obrazovce České televize. Díky němu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí, které jsem neznal. Ještě zajímavější pak možná bylo jakési "sdělení mezi řádky", které jsem tam často zaznamenal. Vachler má u mě za tento ambiciózní projekt hluboký obdiv. A mluvený komentář Viktor Preisse byl jedním slovem dokonalý.(12.6.2011)

Z převažujících dojmů na mne zapůsobila především síla nostalgie, která z retrospektivního pořadu Petra Vachlera přímo čpí. Nápad rekapitulovat dějiny české polistopadové kinematografie je vděčný, problematická je ovšem zcela přirozená stylizace oslovených umělců, tolik pozitivních vjemů se v jednom pořadu hned tak nesejde. Dotyčné filmy jsou tu častokráte prezentovány zajímavěji, než jaké ve skutečnosti jsou. Filmy se točí, cyklus běží a mně ani těch dvacet let nepřijde, stejně jako množství zajímavých, ale ne příliš objevných postřehů řady oslovených lidí od filmu. Tvůrcům pak díky za připomenutí a vyzdvižení té řady polozapomenutých a nedoceněných filmů, jako například úžasného baladického Vojtěcha, řečeného sirotka Zdeňka Tyce, asi nejvíce neprávem pozapomenutého porevolučního filmu. Petr Vachler zřejmě natáčí celkem záslužný počin...(4.1.2011)

Asi první dokument na pokračování, který jsem viděla celý, a byla jsem moc spokojená. Líbily se mi rozhovory s herci i dalšími šťastlivci, kteří svůj život zasvětili filmové tvorbě. Jednotlivé díly byly možná až moc krátké, ale ty opravdu důležité snímky zmíněny byly, takže není co vytknout. Dozvěděla jsem se spoustu zákulisních informací, rozhovor s Vladimírem Dlouhým, který už byl v době vysílání po smrti, mě dojal. Nemám už ovšem potřebu vyhledávat tento pořad znovu.(29.9.2011)

Pěkně zpracované dějiny českého filmu, v každém dílu zpracován jeden filmařský rok. Člověk se dozví kupu zajímavých věcí a kolikrát je překvapen, co se všechno u nás točí:-). Velmi se mi líbí pojetí České televize, která po každém dílu vysílá největší skvost z daného roku. Více takovýhto dokumentů....(16.2.2011)

Prozatím opatrné čtyři hvězdy. Rozmarná léta jsou potřebná doku-série, u které se mi líbí, že filmy nehodnotí ani neobhajuje a nechává vše podstatné říct zainteresované lidi. Jediná výtka, kterou mám, je, že místy zůstávají některé dobové kauzy nedovysvětlené (viz. vzpoura na FAMU proti Menzelovi v roce 92, u které není jasné, o co studentům vlastně šlo).(26.1.2011)