Rozmarná léta českého filmu (TV pořad)

Dokumentární

Česko, 2010, 20x52 min

Jan Stehlík

Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová, Tomáš Hanák, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis, Vladimír Dlouhý, Igor Chaun, Ondřej Vetchý, Pavel Nový, Zdeněk Tyc, Zdeněk Svěrák, Markéta Hrubešová, Jiří Lábus, Jaroslav Soukup, Andrea Černá, Jiří Pomeje, Vojtěch Kotek, Radek Valenta, Kryštof Hádek, Matěj Hádek, Bohdan Sláma, Jaroslav Dušek, Michal Dlouhý, Marek Taclík, Anna Šišková, Ondřej Trojan, David Ondříček, Radim Špaček, Tereza Brodská, Lucie Bártová-Zedníčková, Viktor Tauš, Václav Marhoul, Viktor Preiss, Deana Horváthová-Jakubisková, Jakub Žáček, Lucie Bílá, Pavel Melounek, Jiří Krampol, Lukáš Vaculík, Alena Mihulová, David Matásek, Dušan Klein, Josef Polášek, Marek Najbrt, Tomáš Vorel st., Tomáš Vorel ml., Oldřich Navrátil, Martha Issová, Varhan Orchestrovič Bauer, Petra Nesvačilová, Robert Sedláček, Maria Procházková, Karel Janák, Václav Jiráček, Dan Svátek, Petr Zelenka, Marie Poledňáková, Ivan Trojan, David Prachař, Barbara Nesvadbová, Ivan Šlapeta, Marek Epstein, Tomáš Řehořek, Benjamin Tuček, Čestmír Kopecký, Tomáš Mašín, Tereza Brdečková, Saša Gedeon, Evžen Gogela, Karel Spěváček

Petr Svoboda

Zajímavý a v rámci možností objektivní pohled na porevoluční rozjezd českého filmu. Nevidím jediný důvod, proč bych měl na tento dokument házet špínu. Navíc v době, kdy se na nás valí splašky v podobě reality-show pro náctileté a pořadech o vaření, hubnutí a uklízení zahrady. Podle mě se jedná o záslužný počin, který má bežnému divákovi co říct, ale je mi jasné, že přehledná šablona, podle které jedou jednotlivé díly, vnitřně neuspokojí naší odbornou elitu.(9.3.2011)

Jestli se fakt zajímáte o film a přistupujete k české porevoluční tvorbě se stejnou skepsí jako já, tak tento seriál je jedinečná příležitost jak snadno dohnat všeobecný přehled. Rok po roce podrobně provede tím podstatnějším, co se v oblasti filmu událo - nové filmy, debuty nových tvůrců, události kolem televizí a Barrandova, filmové festivaly, zahraniční produkce u nás... Pustit si to dvakrát dokola a základní přehled máte v hlavě. Pak už si jen vybrat, co zaujalo. Podle mě to nemohlo dopadnout o moc lépe, velmi přínosná záležitost.(18.2.2016)

Tak jsem poctivě shlédla všechny díly tohoto dokumentu a musím říct, že mě vcelku obohatily. Rozšířily mi obzory, slepily jednotlivé střípky, co jsem nasbírala už předtím, upozornily na zajímavé filmy a ukázaly, jak to chodí ve světě českého filmu. Moc hezky udělané, svižné tempo, stručné, jasné, výstižné.(20.5.2011)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 4/10 Zpracování 6/10/// +s přibývajícími díly to bylo stále zajímavější, výpovědní a informační hodnota je hodně velká, nezapomnělo se snad ani na jeden film, je to vyprávěno z mnoha pohledů a z úst herců a režisérů, také je zajímavé jak se tvůrci dívají na svá díla zpětně -asi mi nejvíce vadilo, že to je vyprávěno takovým "suchým" stylem, trochu monotónně a nějakou dobu trvá, než si zvyknu na styl, zároveň i první díly (ročníky) byly o něco méně zajímavé/// Z počátku jsem v tom zrovna kvalitní počin neviděl, ale rychle jsem se zvykl na způsob jakou formou je tento dokument vytvářen a začal jsem hltat jednu epizodu za druhou. Informací bylo hodně a mnohdy to pro mě byly informace nové. Zpracování je možná až moc dokumentární a statická kamera mi zrovna nevoněla, ale veškeré vyprávění bylo proloženo záběry z filmů, že si divák nakonec uvědomí, že ho nezajímají ty záběry, ale právě to co tvůrci daného filmu říkají. Rozmarná léta jsou zajímavou a ucelenou sondou do historie naší kinematografie a rozhodně se vyplatí jí celou zhlédnout./// Celkem 73%///(9.8.2011)

Pálím plné hodnocení za snahu České televize starším připomenout a mladší vzdělat. Je dobře, že se ohlíží za českou filmovou tvorbou a přibližuje nám ji prostřednictvím samotných tvůrců. Forma je otázkou diskuze, nelze se zavděčit všem. Ovšem vyrukovat proti telenovelám a relity show tématickým večerním programem zasvěceným českému filmu zdá se mi více než chvályhodné!(18.3.2011)