Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

Sfinkter

Viděl jsem zhruba každý druhý díl, jako shrnutí filmových událostí posledních 20 let se takový pořad určitě hodí. Ale nyní by to chtělo další novou vlnu. ()

Natabar

Je sice pravdou, že povětšinou se zase jedná jen o "mluvící hlavy", což je značně anti-dynamický prvek dokumentu, ale na druhou stranu - pro mě jako fandu filmu a kinematografie jako kumštu je to tematicky velice příjemné ohlédnutí za posledními 20 lety. ()

klima777

Kdo ví, že Ondřej Vetchý je dětina, Troška mimozemšťan, a že samochvála ne jen smrdí, ale i ulpívá na vnitřní straně obrazovky, přežije bez úhony. Tudíž tento cyklus nevnímám tragicky, ani zbytečně nepitvám. Edit: Až do současnosti mi zůstalo utajeno, že Jan Švankmajer natočil film s nápaditým názvem Milenci slasti (!!!). Ať už se jedná o zabedněnost či opomenutí scénáristy, je to celkem ostuda. ()

Krosmen

Jednoznačně originální počin ohledně filmů pro poněkud náročnější diváky, kteří se nechtějí koukat na Hanzlíkovy Ú(ú)směvy. Naštěstí to nesklouzlo k honění trika České televize, ale jde skutečně o průřez jednotlivých let. Organizace dokumentu se mi taky líbila. Je to lepší než koukat na bonusy na DVD. Jediná škoda je, že je z pochopotelných důvodů mapováno "pouze" 20 let, ale rozhodně bych do budoucna ocenil i další díly. Člověk má alespoň drobné opáčko jednotlivých let a inspiraci na nějaký rozmarně letní večer. ()

jefff

Viděl jsem již deset dílů, jsem tedy přesně v polovině a musím uznat, že snad žádný dokument mě ještě nikdy tak nebavil a netěšil se na každý jeho další díl. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých postřehů, objevil mraky zapomenutých či přehlídnutých snímků české kinematografie. Super! ()

Maynard.

Ale jó. Člověk se při sledování tohoto dokumentu dozví spoustu zajímavých věcí a perliček ze zákulisí oblíbených i neoblíbených českých filmů. Dokumentu dodává na síle to, že je poměrně dost protkán ukázkami filmů, při kterých se hezky zavzpomíná na konkrétní film. Jednotlivé názory od známých režisérů a herců stojí za skouknutí. Jen si neodpustím jednu věc a to, že se mimojiné vyptávali "uznávaného" režiséra Víta Olmera, který se podepsal pod takové skvosty jako jsou Play girls, Waterloo po česku, Ještě větší blbec, než jsme doufali a spoustu dalších "filmů", za které by tento fanatik zasloužil né pětadvacet, ale rovnou stopětadvacet ran Wondrovým řemenem! Pro fanoušky českých filmů jednoznačně tento seriál doporučuju... ()

Ferinka

V tom, co nabízí televizní program, se dokument Rozmarná léta vyjímá jako Kuňka nad Pardubicemi. Jak to lépe zpracovat je otázkou, jistě by to mohlo být "akčnější", ale je to přeci jen dokument. Každopádně bude potěšen každý, kdo se rád podívá do zákulisí svých oblíbených i nenáviděných filmů. ()

bari68

Bolo by neetické zaostať bez povšimnutia na kvalitné české porevolučné filmy.Som rád, že sa nájde produkcia, ktorá toto guľaté výročie dokázala zrealizovať.Chronologicky, s jasnou úpravou a hlavne kvalitne! ()

Zagros

Velmi slušný dokumentární seriál mapující českou filmovou tvorbu mezi lety 1989-2009. Jako přehled naší porevoluční tvorby poslouží dokonale. K tomu dostanete jako bonus komentáře samotných tvůrců, což může mnohdy odkrýt, v jaké kontextu daný film vznikal. Mně se to vcelku líbilo a trochu mě to i poučilo a obohatilo. Krásné tři hvězdy. ()

Bohemák

Moc jsem se těšil na podobný projekt, ale trochu mě zklamalo, že za téměř hodinu jsem se během sledování 1. dílu téměř nic nového nedozvěděl. Třeba se následující díly podaří více... Rozhodně se jedná o hodně sympatický počin pro ctitele filmu i z jiných vod než Avatar a Harry Potter. ()

wosho

Prndy, prndy, prndy, hodně tváří, mnoho vzpomínek a výsledek je guláš bez pořádné dramaturgie a režie. ()

cab

Shrnuti tvorby za poslednich dvacet let po jednotlivych rocich se jevi byt nadmiru dobry napad. Provedeni je az na par drobnosti hodno pozornosti. Pohledy tvurcu zpetne na nataceni a mnohe verejne nezname zajimavosti patri k dlouhemu vyctu obsahu tohoto televizniho poradu pod hlavickou CT. 80% ()

iampatrik

Zajímavá dokumentární série, zabývající se průřezem českých filmových dějin. Člověk se tu leccos nového doví a přiučí, bohužel je to tak nějak všechno "sesekané" a ve zkratce. ()

Chandell

Tak jsem viděl téměř všechny díly (až na dva kusy z doby po roce 2000, což mě ani tak moc nemrzí) a musím říct, že jsem s tímto ohlédnutím za dvaceti lety české kinematografie více než spokojený. Především to o začátcích po revoluci jsem si s chutí poslechl a prohlédl. V podstatě v každém díle jsem se dozvěděl několik zajímavostí a rozšířil jsem si povědomí o několik (především starších) filmů, které mi doposud zůstávaly utajeny. Jakožto pouhopouhý konzument jsem ani v tomto dokumentu nic jiného hledat nechtěl … ()

ClimbVibe

Seriál rozhodně povedený, ale to nejzajímavější se nutně vyčerpá s první polovinou. V souvislosti s produkcí po r. 2000 jdou dolů kvalitativně i díly tohoto seriálu. ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)