Reklama

Reklama

Tora! Tora! Tora!

  • USA Tora! Tora! Tora! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

majo25 

všechny recenze uživatele

Detailne sa o históriu 2. svetovej vony nezaujímam, takže ju až tak neovládam a preto nemôžem hodnotiť , či film dokonale súhlasí so skutočnými udalosťami. Nato sú tu iní. Film by som rozdelil do dvoch rovín, po stránke príbehovej na prípravnú časť a samotnú bojovú a po stránke spracovania na technickú/akčnú časť a hereckú. Samozrejme po príbehovej stránke je zaujímavejšia tá bojová časť, pretože prípravná je veľmi zdĺhavá a človek sa len ťažko orientuje v tých desiatkách tvárí a mien, kto je kto a aké má postavenie. Po stránke spracovania je herecké prevedie dosť priemerné, nevýrazné, kolísavé (hlavne u japonských hercov) a chýbajú tu známejšie herecké osobnosti, ktoré by film potiahli, možno aj nejaký vtip by sa hodil. Na druhej strane akčnú a bojovú časť musím iba pochváliť, je fakt zručne spravená - nálety japonských lietadiel, výbuchy pozemných terčov a streľba...už mi tu chýbali iba výbuchy lietadiel vo vzduchu, čo vzhľadom na rok výroby (asi) nebolo možné v dostatočnej kvalite uskutočniť. Hodnotenie: 65% ()

Bauer 

všechny recenze uživatele

Po skončení filmu jsem měl chuť pořádně si zařvat Tora! Tora! Tora! Možná, protože jsem byl trošku naštvaný, že jsem koukal něco málo přes dvě hodiny na nudný film. Přes hodinu a půl jsem koukal na film, kde se jen mluvilo. Samozřejmně to byli celkem důležité kecy ale neuvěřitelně nudné. Potom přišel ůtok na Pearl Harbor, který je na svou dobu velmi dobře natočen. Velké zklamání byla hudba od Jerryho Goldsmitha, nevýrázná a nepůsobivá. Aspoň, že herci hrají znamenitě. Kdybych tento film měl brát jako dokument, tak budiž. Ale jako film je to opravdu nudný moc. Věřím, že ve své době to musel být vyzdvihované dílo ale v dnešní době, kdy máme Pearl Harbor od výtečného Michaela Baye, tento film v žádném případě neohromí ani neuchvátí. ()

Reklama

FrodoF 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že jsem dal Pearl Harboru od Baye 3*, musím dát Tora! Tora! Tora!, protože je jednoznačně lepší. Tora! je nejlepší v realistickém popisu přípravy a samotného náletu na Pearl Harbor, jenže tomu trochu chybí nějací hrdinové a je to občas trochu zdlouhavé. Přesto mám tyto staromódní válečné filmy rád a Tora! není vyjímkou. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

"Slavný americký válečný velkofilm" a šel úplně mimo mě. To, že děj je v tomto typu filmů vždycky rozdělen na nudný uvozující začátek a následný průběh vojenských příprav či nepříprav a na konci se ve dvaceti akčních minutách všichni rozemelou na kaši, to mi nevadí a taky jsem to čekal. Jenže tentokrát mi to nesedělo. Možná to je i tím dabingem (v průměru všechny postavy měly hlasy tak o třicet let mladší, než byly samy - dabing Čt z 2006), nebo tím, že už jsem přeci jen válečných filmů viděl víc a tak mě ty jejich klišé, kdy se proti možnosti odhalit předem japonskou invazi nepostavil jenom Osud, ale i Satan a Bůh v přátelském objetí, kdy je jeden člověk uvědomělý, jenže mu házejí pod nohy příliš klacků, nikdo mu nevěří, všichni velitelé jsou o nejmíň jednu hodnost výš, než na jakou mají schopnosti a veškeré pozorování je vyhodnoceno naprosto opačně a špatně, než jak by mělo... To je na mě přeci jen příliš. Rozdělení na japonský a americký tvůrčí tým bylo podlě mě výtečné řešení, protože ta japonská část je oproti té americké mnohem lepší, skutečnější a i herecky přesvědčivější. A tak se mé díky za tento film obracejí pouze směrem k východu a k japonským režisérům a hercům, ale i tam mám výhrady, i když spíš dle scénáře. To si vážně nemohli odpustit tu pitomou, propagandistickou větu o buzení spících obrů? Ještě bych měl malou vsuvku k tomu označení zákeřný útok. Kurva když chci na někoho zaútočit překvapivě, mám mu poslat rekomando do vlastních rukou týden předem? ()

zette 

všechny recenze uživatele

Ackoliv trojice reziseru, ktera vytvorila tento velkofilm nemela nijak hvezdnou karieru, v Tora! Tora! Tora! se vyznamenala a natocila vice nez slusny valecny film. Po vizualni strance je film dokonaly, nejvice vsak ocenuji jistou objektivnost snimku, ktera se snazi bez emoci vylicit deni, ktere s nejvetsi pravdepodobnosti predchazely naletu na Pearl Harbor. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (29)

  • Snímek byl natočen podle stejnojmenné knihy Gordona W. Prange a knihy "The Broken Seal: Operation Magic and the Secret Road to Pearl Harbor", kterou napsal Ladislas Farago. (Hans.)
  • Pro americké letectvo byly během natáčení použity dvě letuschopné stíhačky P-40 Warhawk, obojživelný PBY Catalina a pět bombardérů B-17. Zbytek letounů byly repliky, které byly postupně během natáčení zničeny v bojových scénách. Některé z nich měly pro větší realističnost funkční pohon vrtule. (Foxhound#1)
  • Název filmu pochází ze dvou japonských slov: Totsugeki (útok) a Raigeki (torpédový útok). "TORA" se ovšem vyslovuje stejně jako tygr. (Kulmon)

Související novinky

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)

Reklama

Reklama