Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

Anderton

Čiernobiely svet je čiernobiely film. Ani nie tak prítomnosťou rás, ktoré tu vystupujú, ako vyčlenením charakterov na dobré a zlé. Ale originálny názov filmu je The Help, takže analógiu medzi uchopením látky a titulom u tvorcov hľadať nemožno. Čiže Čiernobiely svet je plus mínus rozprávka. Teraz ide o to, či je takýmto, realitu filtrovaným spôsobom, dobre natočená. Je našťastie výborne natočená. Emócie fungujú, sledujeme presne to, čo vlastne od Hollywoodu očakávame, pozeráme sa na viaceré ženské hviezdy a všetko je naleštené až až. Ťažko niečo potom Taylorovi vyčítať, ja by som si však radšej pozrel film, ktorý ide v tejto tématike až hlboko na dreň. Ako napríklad v rámci krimi In the heat of the night, alebo Horiace Mississippi. Ale to neboli filmy primárne pre ženy, takže ani tu nie je výčitka úplne na mieste. Keďže je v súčasnosti Jessica Chastain mojou favoritkou, vyjadrujem konečnú spokojnosť. ()

Frajer42

No tedy zdejší nadšení sdílet rozhodně nemohu. Nevím, jak je na tom zbytek světa, ale mně ty dokonale upištěné slečny docela výrazně vadily. Dovolil bych si odbočku k překladům orginálního názvu, které asi nepotřebují další komentář. Ve filmu jsem zaznamenal pár, tedy dvě scénky, které se mě nějakým způsobem emočně dotkly. Naskočily mi zimomriavky, ale spíše to přisuzuji dokonale zvolené hudbě, kterou film bezesporu disponuje. Pokud se herečky řídily pravidlem, když mluvím tak pištím, tak po herecké stránce to nemohlo být zlé. Celkovým příběhem to na mě bohužel nijak výrazně nezapůsobilo, a to jsem si myslel, že by tohle téma zapůsobit mohlo. Zkrátka bych zde nerad viděl jiného oskara, než za píseň či hudbu. Bojím se však, že ho tady uvidím a dost možná se nezůstane u jednoho. Je zde takové množství žen na metru čtverečním. Bílých či černých, že tu pro ně visí oskary proklatě nízko. Byla by docela ostuda, kdyby nedostala oscara žena z filmu, ve kterém je ženské pokolení zastoupeno v takové hojnosti. * ()

Dzeyna

Nemám slov!!!!!!... naprosto dech beroucí film. Nevytkla bych vůbec nic. Dokonale zfilmované, ale hlavně skvěle a opravdově zahrané. Celá myšlenka filmu je reálná a bohužel ne moc potěšující, dnešní generace rasové předsudky vůbec nezaznamenává, nebo alespoň ne v takové míře, jak uvádí tento snímek. Je zde výborně znázorněna arogance bohatých, bílých lidí, kteří si myslí, že řídí svět a berou ty s jinou barvou pleti jako podřadný kus hadru, který je dobrý maximálně na uklízení nebo starání se o jejich děti, na které kvůli svým koníčkům a scházením se v různých spolcích nemají čas. Rozhodně to otevře oči každému člověku, Emma Stone podala jako vždy vynikající výkon a byla zasazena do role šité na míru pro ni, do role cílevědomé i když z počátku nesebevědomé dívce, která to nakonec dotáhne až do NY. Muži zde vůbec nemají žádné slovo, v každé domácnosti vládla žena, ale když poté vyšlo na povrch, jak povrchně zacházely se svými služkami, myslím, že se i ti muži za ně museli stydět. Přeci není normální nechat si postavit záchod pro bílé a záchod pro černé. Nejvíce mě pobavilo, když služebná Minny řekla své paní Hilly že má v koláči její "hovno". A to samozřejmě Skeeter zasadila do svojí knihy, která byla o všech skandálech ve službách bílých paniček. Nejemotivnější je asi konec, kde holčička o kterou se stará Aibileen, nechce aby jí opustila a dokonce jí během filmu označí za svou pravou matku. ()

swamp

Nechápu, jak režisér jako Tate Taylor mohl natočit tak krásný film. I přes dlouhou stopáž jsem se nenudil ani minutu a jen jsem trnul, jak to s těmi barevnými ženami dopadne. Nějakému finálnímu fatálnímu rozuzlení se však režisér hezky vyhnul, což nepovažuji za zbabělost, ale za záměr, který tak dodal filmu na uvěřitelnosti. Ano, chápu námitky typu "Vždyť to je přehnaně xenofobní - to každý bílý zneužíval negry - tak silná byla rasová segregace?!", jenže já myslím, že tento fakt je za prvé opravdu smutnou realitou tehdejší doby (padesátá a šedesátá léta - ve filmu asi pouze šedesátá), a za druhé byl asi opravdu rozdíl mezi americkým "stepfordským" předměstím a třeba New Yorkem (jak šlo ve filmu i vidět, i když jen náznakově). Velká poklona pak patří všem herečkám (pánové byli spíše upozaděni), Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer, Bryce Dallas Howard či Jessica Chastain - všechny na výbornou. ()

teutates

Avantgarda černochu za velkou mlákou. Kdo chce Oscara musí citově vydírat, to je fakt, který ničí svět filmu, ehm. No co se snímku týče, není to vyloženě bezduchá sračka, která nemá co říct. Jako je toto normální, prvně se k nim chovají jako k dobytku a následně si sypou popel na hlavu, ano je! Nestalo se to poprvé, každý má své černé já. No nešlo by to kurva bez toho patosu, melancholie a hrdinských činů, pak by to šlo určitě taky bez toho kurva. 6-7/10 ()

DwayneJohnson

I přes zbytečnou glorifikaci černých služebnic a také faktu, že už jsem viděl lepší filmy na téma rasismu, hodnotím film celkem pozitivně. Své možná sehrálo i to, že jsem si ho pustil odpoledne, kdybych ho viděl večer, možná bych byl v hodnocení přísnější. Ocenil bych herecké výkony a pár opravdu povedených komických situací, kde se mně líbila hlavně Jessica Chastain v roli tupé paničky a poté také Viola Davis v roli jedné ze služebnic. A přece si nemůžu odpustit poznámku, že takhle skvělý námět šlo zpracovat určitě malinko lépe. ()

Ant

Je těžké natočit film o utlačování černochů bez přílišného patosu, ale řekla bych, že Tateu Taylorovi se to podařilo. Pro jednou jsem neměla u pocit, že mě film citově vydírá, ale že je všechno opravdu myšleno upřímně. Čtveřice výjimečných hereček - Stone, Davis, Howard, Chastain - film povyšuje na nezapomenutelné drama, kterému sice do 5* hvězd něco málo schází, ale přesto mám pocit, že si je zaslouží. ()

nascendi

Český názov filmu najlepšie vystihuje môj dojem po záverečných titulkoch. Verím, že situácia v Spojených štátoch, osobitne v južanských bola komplikovaná a v 60. rokoch sa poriadne vyhrotila. To však nemôže byť dôvod pre to, aby sa o pol storočia neskôr nakrúcali filmy predchnuté komplexom viny. Samotný námet je celkom zaujímavý, ale je spracovaný tak čierno-bielo, ako keby bol určený na premietanie výlučne v černošských komunitách a okrem nich snáď v tých ľudskoprávnych organizáciách, ktoré presadzujú pozitívnu diskrimináciu, ako kompenzáciu zlého svedomia za veci minulé. Že je to film zaoberajúci sa problémami žien a dojímajúci najmä ženské publikum už nie je potrebné ani dodávať. Nenudí a hrá tam dobrá hudba, ale 107. miesto v rebríčku najlepších filmov všetkých čias považujem za prejav kolektívneho omylu. ()

PetrPan

Skvělé vybroušený diamantový příběh s hezky ostrými hranami. Emoční ale ne patetický nátlak ..asi mě to dojalo či co:) ()

cukorek

Nezvyčajná dráma, ktorú vietor privial zo severnej americkej oblasti Mississippi z obdobia adaptácie černochov medzi bielych Američanov. Skeeter (Emma Stone) sa stáva " mostom ", ktorý chce spojiť dva znepriatelené tábory, keď na jednom brehu stoja biele ženy s vysokým životným štandardom a na druhom brehu černošské slúžky. Herecké výkony oplývali priemernosťou, ale nezvyčajnú a pútavú drámu tvorili viaceré dobre fungujúce mlyny, ktoré poháňali dobré vykreslené životné situácie (ktoré zobrazujú bezhraničnú, ženskú povrchnosť) , jednoduché a pravdivé dialógy (láska a nenávisť sú dve strany jednej mince), spestrenie príbehu s humornými časťami a samozrejme najsilnejším faktorom bolo výrazné citové zafarbenie vo viacerých podobách (vzťah detí k čiernym slúžkam, vzťah matky a dcéry atď.). Uvažoval som nad vyšším hodnotením, ale vzhľadom na to, že to bolo dosť natiahnuté a trvalo to vyše dvoch hodín dávam 60%. ()

Pedestrian

Přišlo mi trošku na škodu, proč se za každou cenu musely vysvětlovat pohnutky všech postav (ta s Constantine je úplně zbytečná). Jinak není moc co vytknout. Koná se zde především herecký souboj o to, kterou z postav si zamilujete víc. A šance mají všechny stejné. U mě nepřekvapivě zvítězila Jessica Chastain. :) ()

Slarque

Opravdu černobílé drama s nepříliš přesvědčivým scénářem, o to však lepším hereckým obsazením. Emma Stone v hlavní roli ale nemá moc co hrát, prototože tu funguje spíš jako průvodce po zajímavějších osudech. Také postava, kterou ztvárnila Bryce Dallas Howard, je pouze čiré zlo, které bez jakéhokoli polidšťujícího prvku působí opravdově asi jako pohádková ježibaba. Pokud by se takhle odporně choval někdo, kdo vypadá jako člověk, asi by to mohlo být pro diváky znepokojivé. Takže na sebe logicky strhávají pozornost představitelé černošských služek a Jessica Chastain, která se tu dokázala zaskvět v roli, která je stejnou měrou komická jako tragická. Ale kromě skvělých hereček tu nic zvláštního není. ()

Happens

Zajímavé téma, zajímavě pojato. Hlavní linii proplétají zajímavé životní peripetie hlavní hrdinky, které zpestřují příběh. Nemůžu se ale ubránit lehkému pocitu nudy z filmu, proto "jen" 4 *.. ()

Bachy

V podstatě můžu podepsat komentář Mattyho a přifařit ho i ke knížce. Speciálně věta o zploštění závažného historického tématu na téměř rodinnou zábavu zaslouží podtrhnutí. The Help je kniha a film o odvážných lidech od velmi neodvážných autorů, kteří raději urychleně uhýbají od jakékoliv kontroverze. Nicméně ambice popichovat a kritizovat možná The Help nikdy nemělo. Jako nepříliš náročná procházka v černobílém světě plném obroušených hran a černobílých charakterů ovšem The Help funguje. Tudíž milému malému filmu na odpoledne dám s radostí 3,5 hvězdy, protože jsem si jej poměrně užil. Ale hloubku hledejte jinde. ()

iamek

A tady máme nečekaného kandidáta na několik Oscarů. Černobílý svět je krásná sonda do demokratické a nerasistické Ameriky. Teda aspoň takhle vždycky jsem o Americe četl a slyšel. Kdo by řekl, že o pár let později bude americký prezident černoch ? A teď k samotnému filmu. The Help je pro mě nejlépe zahranný film v tomhle roce. Tolik skvělých a téměř nepopsatelných hereckých výkonů v jednom filmu se jen tak nevidí. Navíc scénař je bez chyb a i přes dlouhou stopáž film nádherně a rychle plyne. Velké překvapení! ()

Chrustyn

Oskarové klání se opět blíží a tak se nyní tvůrci začnou předhánět, kdo natočí sofistikovanější a kritiku více oblbující snímek sbírající všechny možné i nemožné ceny. "Černobílý svět" je jedním z nich a popravdě, pokud tento snímek získá jediného Oskara, (možná jen dobové kostýmy bych jim uznal) tak skutečně rezignuji na "oskarové" snímky. "Černobílý svět" je totiž naprosto nevýraznou a na pohled epicky (délka, kostýmy, výprava) působící telenovelou o černých a bílých postavách. A to černé a bílé je zde skutečně na místě, protože se nejedná jen o fyzický vzhled ale i o vykreslení charakterů, které je zde prakticky nulové a všechny postavy jsou jen pouhými karikaturami rozdělující se na typické charaktery (naivně hodná, neskutečně milá, mimořádně odpudivá a moje oblíbená ... typická svině) venezuelských hnojů, kterými nás ve své době stylově bombardovala TV Nova. Jedná se o film, který je po všech směrech nadbytečný, zbytečně dlouhý, špatně natočený, ještě hůře zahraný a ve své podstatě i hloupý a rozplývat se nad ním může jen divák, kterému nic neříkají jména jako Mendes, Anderson (myslím Magnolii ne Residenta) nebo spousta jiných vypravěčských es. ()

Lenny.M

Neviděla jsem nic krásnějšího, smutnějšího a zároveň zabávnějšího a pravdivějšího. Film s velkým srdcem, úžasnými hereckými výkony a hudbou tak dojemnou, že to snad nikoho nemůže nechat v klidu. Tomuto filmu nemůžu nic vytknout, já se tak úžasně bavila celých 146 minut, že mám chuť si to pustit hned znovu. A překlad názvu - Černobílý svět - se strašně povedl, a to bez ironie! PS: Měly by to pouštet ve školách, místo nějakých ukňouraných dokumentů. ()

dopitak

Nezávidím těm "bílým" herečkám, že musely hrát takový pipky. Což je na druhou stranu ta největší pochvala, protože je zahrály opravdu moc dobře. "Moc dobře" je taky přesně to, co říkám na tuhle mega velkou jižanskou ságu. Tady se měly rozdávat ceny v hereckých kategoriích, a určitě se nemělo zapomenout na ultrasvini v podání Bryce Dallas Howard, která byla podle mého názoru nejlepší. S nominací pro Jessicu Chastain lze souhlasit. Neměl jsem ani tušení, že ještě za JFK to na americkém jihu bylo takhle horké. Emma Stone tady sice vypadá jako mix Nicole Kidman a Amandy Seyfried, ale zper to ďas, hodí se sem. Příjemné retro. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů