Norma Jeane Mortenson (Ana de Armas) patřila v šedesátých letech mezi nejkrásnější modelky a herečky amerického stříbrného plátna. Muži po ní doslova šíleli. Ačkoliv si žila pohádkovým životem, veřejnost nic nevěděla o jejích těžkých traumatech z dětství, která si stále nosila sebou a nevěděla nic ani o drsném filmovém světě, kde se nejen za role platilo sexem. Tento snímek nastavuje skrze životopisné drama Marilyn Monroe nekompromisní zrcadlo poválečnému americkému filmovému průmyslu. Průmyslu, který nejednu ze svých hvězd nakonec úplně zničil. (Big Bear)

slord

Špecifický film, ktorý určite nesadne každému, či už formou alebo výjavmi, ja sa staviam do pozície, že mi celkom sadol, aj keď nejaké problémy s tým mám. Andrew Dominik natočil autorský počin, ktorý má netradičný štýl, práca s kamerou a obrazom je skvelá, ale je to dosť silná káva, nepozerá sa to najľahšie, je to celkom depresívna záležitosť. Ana de Armas je tu fenomenálna, mám ju už dlhšie rád ako herečku, ale ako tu podala asi zatiaľ najlepší výkon kariéry, do tejto role dala fakt maximum, chvíľami som mal pocit, že sledujem skutočnú Marilyn Monroe. A teraz k problémom čo s tým mám, režisér je zručný a má nápady, ale celé mi to príde také necelistvé, nemá to vlastne príbeh, len sledujeme úseky života Marilyn, ktoré sa rýchlo obmieňajú a emočne to nefunguje úplne na 100 %, ďalej ešte ma trochu rušilo to preskakovanie medzi farebným a čiernobielym obrazom, dá sa to chápať ako autorov úmysel takto reflektovať duševný stav Marilyn, ale mne osobne to tak nesadlo. Má to svoje chyby, ale stojí to určite za zhliadnutie, hlavne kvôli výkone Aničky, ktorá to ťahá neskutočne, a nedokázal som od nej odtrhnúť oči. 7/10 ()

Britney75

Prý “ tos zabila, dívko “ , opravdu divné v té době. Utahaný, zdlouhavý a ufňukaný film, který byl pro mě zklamáním. Dávám tři hvězdy za snahu Aně de Armas ()

Vidly10

Po dlouhém hypu jsem se konečně dočkal a se zpožděním si pustil Blonde. Měl jsem různá očekávání, ale tohle bylo něco naprosto odlišného než cokoliv, co jsem si představoval. Film je přeartovaný a neumí pracovat s tempem a změnami nálad a témat. Krásná Ana de Armas hraje sice famózně, ale je asi jedinou výraznou osobou v tomto filmu. Je to příííliš dlouhé, a to nesvědčí uměleckému vizuálu, který je tak velmi nekonzistentní a střídá se někdy i nepochopitelně jako na běžícím páse. Plusové body jsou určitě za vyobrazení nepěkné doby v Hollywoodu a nestydatosti, se kterou bylo se ženami ve filmovém průmyslu tehdejší doby zacházeno. Přes všechny zápory… se mi film svým způsobem líbil. Nevím čím to je, ale v něčem si to získalo mé sympatie. 6/10 ()

AffectedFace

Blonde od Andrew Dominika je velice špatně přijatelný film od diváku, protože přednáší celý život Marilyn Monroe v trošku jiném kabátku, než si publikum nejspíše představovalo (dalo by se říci, že až v hodně artistickém). Ale já se upřímně až nadlidsky bavil a prožíval celých 160 minut neskutečné euforie pomalu bolestivých záběrů z jejího života. Od čtvrtky filmu ve mě rostla radost jejího vzestupu, který se náhlými záběry přepínal do depresivnosti jejího života utrpění a závislosti na prášcích, které jí na konec zabily přes její už slabou psychiku. Jednodušeji řečeno se určitě nejedná o snímek pro mladší publikum, jelikož je zde vidět hodně explicitních záběrů na sex a nahotu. A přesně to dodávalo ještě větší grády dřívějšímu Hollywood humusu, který mohli vidět pouze lidé za oponou. Jedinou chybnou částí bych viděl určitě některé nedotažené záběry z jejího manželství s vícero muži, kde vyloženě bylo vidět slovo režiséra "tady si to zkus domyslet sám, debile. Jdu ti ukázat teď to Adrianem Brodym". Jinak bych určitě nic nepodotknul. Soundtrack byl do jednotlivých scén parádně zakomponovaný a občas dokázal dohnat k slzám. I přestože Ana De Armas nemusím, tak zde podala velice nádherný výkon. Silné čtyři hvězdy si Blonde odnáší. ()

Steven47

Už dlouho mě nějaký snímek takhle nepohltil. Nebudu lhát, ta stopáž mě trošku děsila, ale od první scény jsem se do filmu naprosto ponořil, žil s ním a na konci jen nevěřícně zíral do obrazovky. Málokdy se mi stane, že bych proseděl celé závěrečné titulky (byť tyhle jsou z kratších). Ana de Armas předvádí naprosto vynikající výkon. Ona Marilyn nezahrála, ale stala se jí. Technické zpracování je parádní, především tedy kamera a nápadité přechody. Hudba skvěle dokresluje atmosféru, a díky ní jsem měl pocit, že ve chvílích, kdy kamera pouze zachycuje okolí, dokážu mnohem lépe vstřebat to, co jsem právě viděl. O slavné herečce jsem nevěděl prakticky nic, takže nedokážu posoudit, nakolik se tenhle fikční příběh podle knihy liší od skutečnosti. Přál bych si, aby se lišil co nejvíc, nicméně se obávám, že i přes bujnou fantazii autorky tam té pravdy i tak bude až moc. Snímek nabídne hned několik silných momentů, které zřejmě z hlavy jen tak nedostanu, ať už za to může jakákoliv emoce, kterou ve mně vyvolaly – od zhnusení až po soucit. Místy mi přišlo, že je děj zbytečně zkratkovitý a mohl by klidně lépe ukázat pozadí jednotlivých událostí, které se ve filmu dějí. Sice by pak možná měl čtyři hodiny, já bych si to však s radostí pustil. 9/10 ()

Hamaradža

Najnetradičnejší/najnekonvenčnejší biopic since Van Santove Posledné dni. Luhrmann mal k Elvisovi diametrálne odlišný prístup (určite viac "bežnému divákovi" prístupný), poteší však vidieť za tak krátky časový úsek dva tak kvalitné hollywoodske filmy založené na reálnych ikonách americkej popkultúry, s neotrelou formou, a najmä reálne hutnou výpoveďou (a ako veľmi je Blonde historicky presná ma naozaj nezaujíma - je to fikcia). Že to príde práve od netflixu by som nečakal. Čriepkovitý, no vrstevnatý, halucinogénny body horror (okrem iného) o mizogýnii, v ktorom mužské ego rozožiera nielen telo, ale i dušu. Zároveň neotrelá dekonštrukcia Monroeovského mýtu, klobúk dolu pred Anou de Armas. ()

halogenka

Trihodinove radoby art utrpeni. Nektere sceny byly uz fakt tezce za hranici vkusu. Ale Ana de Armas je asi nejlepsi Marylin, co jsem kdy videla. ()

kajas

Poměrně divácky náročná podívaná plná sexuálního násilí a dalších depresivních scén včetně častých snových/halucinogenních sekvencí. Nadějné mladé herečce s uměleckým pseudonymem Marilyn se během dvouapůlhodinové stopáže nestane prakticky jediná pozitivní věc, všichni ji pouze zneužívají - ať už tělesně, nebo duševně. Snímek byl natočen podle stejnojmenného fiktivního životopisu je tedy jisté, že všechny události zobrazené ve filmu nebudou pravdivé. Přesto si myslím, že jako netradiční pohled na hollywoodské prostředí 50. let stojí za vidění. Musíte mít na něj ale náladu, protože je opravdu příliš dlouhý a mnohdy nevstřícný. Ana je každopádně božská, dává do toho všechno a Oscara bych jí moc přála. Několik nominací filmu na Zlaté maliny není možné vůbec brát vážně. Skoro 4*. ()

M.i.k.e

téměř tříhodinová artová deprese, která nabízí všechno jen ne klasický barvami hýřící životopis. Andrew Dominik si na to šel opět po svém a jsem rád, že mu to Netflix umožnil. Už dlouho jsem během sledování filmu (a těsně) po něm tak moc nebojoval s emocemi a už dlouho mě žádný film neždímal takovým způsobem.  Ana De Armas je famózní a Dominik jí nutí jít na krev a vydat ze sebe i to co bych nikdy neřekl že v sobě má (a to jí mám hodně rád). Výborný film, který neosloví každého, ale když mu divák dá šanci, odmění se mu měrou vrchovatou, jakkoliv z něj nebudou převažovat pozitivní dojmy i ve chvíli kdy se vám bude "líbit"...80% ()

Aljak

Tak to bol riadny takmer 3-hodinový maratón depresívno-manipulatívneho soft porna! Na tento film som sa celkom tešil, ale napokon mám z toho dosť zmiešané pocity. Na jednu stranu pozoruhodný životný príbeh Marilyn Monroe, ktorý mal rozhodne čo povedať. A na druhú stranu dosť podivná kompozícia a taký pseudo-art štýl, akým to celé bolo podané. Mne osobne to až tak nesadlo, a napriek vynikajúcemu príbehu plnom zvratov, pádov a manipulácií nemám z toho nijako extra dobrý dojem. Ale čo už, možno sa niekomu takét art soft pornové prevedenie bez servítky páčiť bude. Dávam 3*, no to najmä za príbeh a vynikajúcu Anu de Armas v hlavej úlohe! ()

vydumnica

Blonde je tak zaujímavo a po vizuálnej stránke nápadito natočený film, že by som pri ňom vydržala sedieť aj viac ako tri hodiny. Niekedy je asi lepšie recenzie k filmom nečítať vopred, lebo tie zväčša negatívne komentáre mi ho skoro až znechutili - a to bol pre mňa dlho očakávaný film. S obavami som si k nemu sadala a čo sa nestalo? Ostala som milo prekvapená a potešená, že Blonde sa mi páči a veľmi zaujíma. Fikcia a životopisný film v jednom, trochu divná kombinácia, zvyčajne to nemám rada, ale u Blonde mi to nevadí. MM je určite aj po rokoch zaujímavá osoba, tragický a krátky život tak slávnej celebrity, práve jej predčasná smrť je najväčšou záhadou a pravdu sa asi nikdy nedozvieme. Neviem ako presne to bolo s tým jej daddy oslovovaním, ale je zrejmé, že neprítomnosť a nezáujem otca ju poznačilo. Marilyn si naozaj predstavujem tak, ako nám ju ukazuje tento film. Je ozaj možné, že kvôli nízkemu sebavedomiu a nedostatočnej úcte k sebe samotnej skutočne robila veci, ktoré sama nechcela. Na druhej strane som si myslela, že ju tešilo byť Marilyn Monroe, no z filmu je zjavné, že vlastne len chcela byť sama sebou, obyčajnou Normou Jeane alebo nie? Bola MM niekedy vôbec sama sebou? Vo filme bola aspoň chvíľu šťastná, ale ktovie ako to bolo v skutočnosti. Ana de Armas je ako Marilyn výborná! Žeby toto bola jej životná rola? Ako som už spomínala, stopáž filmu mi vôbec neprekážala. Striedanie čierno-bielych a farebných obrázkov bolo celkom zaujímavé. Blonde hodnotím ako skutočne vydarený film, artový a netypický biopic. Z Wikipédie ma zaujalo: "Dominik's graphic depiction of Monroe's life was criticized as exploitative, sexist, dehumanizing, and anti-abortion propaganda." Udeľujem 4 a pol*. ()

William_

Film, na který se Vám nebude koukat hezky. Ana de Armas předvedla skvělý až dechberoucí výkon, i když mi chvílemi připadalo, že přehrává, ale to k MM prostě patřilo. Avšak s tím, jak byl film natočen, s tím už problém mám. Rozumím stylu a jakémusi ART stylu a rozkolísanosti Marilyn (čti Normy), ale po hodině mě to neustálé měnění obrazovky a barev už nebavilo a uvítal bych ustálenější styl, zároveň bych byl radši, kdybychom každých 8 minut neutíkali do jiné doby a my se tak museli neustále přizpůsobovat dané době a ději, který se ale většinou točil okolo Normy a jejího "daddy issues". Prostě kdyby se film zaměřil buď na jedno konkrétní období, nebo kdyby se zaměřil na víc období, ale měl by nějaké pojítko, dával by film asi větší smysl... Takhle to moc jako celek nefungovalo a chápu že to byl asi i záměr. Konec filmu byl snad ten nejhorší, jaký jsem za posledních pár let viděl. To jak dopadla naše (ne)oblíbená Marilyn se mohlo zpracovat daleko lépe, tohle bylo fakt ubohý. Často se tu zmiňuje Elvis, který měl premiéru v létě 2022, a i v něm bylo jakési poselství daleko silnější, než zde. Pokud o Normě Jean Mortenson už něco víte, film Vám nic dalšího nepředá, pokud o ní nic nevíte, film Vám taky nic nedá, vlastně ani nevím pro koho je tento film určen, ale za pozornost dle mého pohledu určitě stojí. ()

bourec

Prakticky mi unikly ty naturalistický scény, ty neuvěřitelně útrpný pocity při sledování filmu. Někdo tady do filmu šel s pocitem, že M.M. byla taková americká Libuška Šafránková, a její život byl zalitej růžovou. Prostě psychicky labilní, rozervaná osobnost. Ten film bych zkrátil zhruba o třetinu, a vykopnul ty opakující se scény. Ale zvládnout se to dá. Jednou! 50%. ()

Rocky88

Hodně silná dekonstrukce mýtu o krásné a všemi obdivované bloncce, která měla v hlavě dokonalý mišuge a sama si to sundávání růžových brýlí protrpěla s velkou dávkou ponížení, bolesti a trochou toho prdání do mrdele. To neustálé střídání obrazového formátu a barevnosti je zajímavý nápad, ale logiku jsem v něm nenašel, což je škoda, protože jako promyšlený sdělovací prostředek by to bylo dokonalé. Hudba Nicka Jeskyněho filmu dodává ještě nejpříjemnější nádech, takže další plus. Minusem je jen délka, v půlce jsem hodně bojoval se spánkem. Suma sumárum, ne zrovna příjemná podívaná, rozhodně to není konzum pro ovečky, jejichž filmy života jsou z produkce Marvelu. ()

Streeper

Tohle byl tak zvláštní film, že vůbec netuším, co o něm mám napsat. Neustále si musím opakovat, že je to natočené podle fiktivní knížky, takže s realitou to nic moc společného nemá, což je jedna z věcí, která mě vážně mrzí. Už dlouho čekám na pořádný životopisný snímek o Marilyn a pořád nic. Ana de Armas je skvělá herečka, herecky to zvládla bravůrně, ale na roli Marilyn mi přišla až moc hezká. Je to hodně depresovní film, optimismu tam moc nehledejte. Věřím, že možná něco, co jsme ve filmu viděli byla pravda, že se něco z toho opravdu mohlo stát, ale celkově je to snímek, který Marilyn hodně sráží dolů a režisér jakoby si užíval to, že jí může na plátně takhle potupit. ()

Nach

Věru chválihodný projekt, který ale trpí svou přehnanou stopáží. Kdyby Blonde nebyla roztažená na skoro dvou a třičtvrtě hodinách, ale vystříhala se z ní hodina až hodina a čtvrt, celku by to výrazně prospělo. Andrew Dominik má nicméně štěstí či schopnosti výborně pracovat s hlavními herci. Skvěle se mu to dařilo v Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, daří se mu to i zde. Za to má můj velký obdiv, ale pro tu strašnou délku, nejen faktickou, ale i emocionální, musím ne jednu, ale dvě hvězdy ubrat. 65% ()

ad

Očekávat životopisný film je samozřejmě bláhové, Dominik místo toho předkládá ucelenou autorskou vizi, která vypráví o daleko složitějších tématech a mnohdy opravdu zajímavě inovativní formou a to za pomoci skvělých herců... Co mi ale vadilo byla přílišná doslovnost a polopaticky podávané informace, které byly v kontrastu s jinak pěkně vymyšleným znakovým systémem, na kterém je film vystavěný. Jako by Dominik nevěřil, že bude stačit naznačit a tak nám mnohé informace předžvýká, ukáže a ještě vysvětlí, kdybychom to náhodou nepochopily - z toho plyne občasná úporná snaha o to být ve vysvětlování alespoň "kontroverzní a nekompromisně drsný", která je ale bohužel většinou spíš směšná (protože doslovná). Dobrý pocit z originálního režijiního konceptu ale přetrvává, v současné kinematografii je jich jak šafránu. 3,5 hvězdy. ()

C0r0ner

Dost ambivalentní pocity. Na jedné straně špičková Ana (cítím Oscara), překvapivá naturalističnost filmu, perfektní kamera, režie atd., a na straně druhé naprosto neopodstatněná stopáž a divný děj, kdy jsou některé důležité momenty vynechány (jak se poznala s Kennedym) a jiné zase zbytečně natahovány. 60% ()

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Každý rok se v předvečer velkého finále oscarové sezóny sejdou v Los Angeles členové nadace Zlatá malina, aby „ocenili“ ty nejhorší filmy uplynulého roku. Hlasování o tyto ceny se účastní zhruba 700… (více)

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel… (více)

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

29.10.2021

Herečka Ana de Armas (Na nože, Není čas zemřít) pokračuje v parádním kariérním rozletu a po Bondovi, životopisu Marilyn Monroe Blonde a blockbusteru The Gray Man od režisérů Avengers: Endgame se… (více)

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

12.10.2021

Režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) si s biografií o slavné Marilyn Monroe prošel peklem. Nejprve byla potíž najít tu správnou herečku, posléze se… (více)