Univerzální voják 4: Odplata

• Česko Univerzální voják: Den odplaty (více)

John je bývalý voják a žije poklidným životem se svou rodinou. Jednoho dne je však přepaden a jeho rodina nemilosrdně postřílena, sám je těžce raněn. Jediné, co mu zůstane ve vzpomínkách, je, že vrahem je jeho kolega z armády Luc Deveraux. Po několika měsících se John zotaví a jeho jediným hnacím motorem je pomsta. Vše kolem Johna je však velice divné a nepochopitelné. Jakási dívka jménem Sarah tvrdí, že spolu mají poměr, ale John si nic nepamatuje. Postupně si však nějaké okolnosti vybavuje. Vše je ale docela jinak... Kdysi byl vládou vybudován projekt „univerzální voják“, v němž byli všichni účastníci speciálně vylepšeni. Tento projekt se však vymkl kontrole a samotní poloroboti se rozprchli mezi normální lidi. Po nějaké době se Andrew Scott pod vedením Luca Deverauxe snaží shromáždit všechny z programu a zřídit si svou vlastní komunitu. John se postupně dozvídá věci, které nechce slyšet, a v opuštěné chatrči nalezne své „dvojče“, které zabije. Po všemožných útrapách se konečně John dostane do tábora, kde se shromažďují  všichni vojáci z projektu... (TV Prima)

matestlust

Z prapůvodního ( a zaručeně nejlepšího ) prvního dílu se dějová linka totálně překopala a ačkoliv i zde i v díle předchozím narážíme na starého známé páky Luc Deveraux ( Van Damme ) a Andrew Scott ( Lundgren ), nemají už pro tuto ,,sérii´´ takovou hodnotu. Scott je jen jeden z mnoha vojáků, Deveraux je přece jen alespoň kápo těch ,,špatnejch´´, i tak se ve filmu objevují jen zřídka. Je tu ale neméně úspěšný killer, Scott Adkins, který sice v mraky jiných svých bijácích předvádí daleko preciznější kousky, každopádně je zde hodně nařvanej a nekompromisní. Dějově jsem tápal až téměř do samého konce, nakonec jsem byl spokojenej. Čekal jsem daleko horší. ()

JASON_X

To zírám, jakým směrem a kam až se devadesátkově béčková story o univerzálních vojácích posunula. A náhodou tenhle díl považuju za nejlepší z celé tetralogie. Na rozdíl od zastaralé (i když stále skvělé) jedničky, trapně rádoby komediální a odlehčené dvojky, nebo bulharsky retardované trojky, je tohle pokračování plnotučné akční béčkové scífko jak se patří. Klonování, implantace vzpomínek, spousta parádní akce se zbraněmi všeho druhu. Samozřejmě mě potěšil v opět skvělé vedlejšce Dolfi, i běloruský bijec Andrej, ale hlavní housle hraje Scott Adkins, žeru třeba ty jeho efektní triky, kterak vyskočí, omotá se chlápkovi nohama okolo krku a sroluje ho na zem. Naopak největší opruz jsou dvě scény na začátku s mimořádně odporným stroboskopem. ()

Lacike

Tak sme sa dockali a konecne vznikol dalsi nadpriemerny diel tejto serie. Budu s nim fanusikovia serie spokojny? Tazko povedat, pretoze to ma jeden velky hacik. Tvorcovia sa rozhodli, ze natocia diel, ktory je stylom a dokonca aj zanrom uplne inde ako predchadzajuce diely. To je vec, ktoru vela divakov nerozdycha a film odstreli ako sracku. Ja sam som s tym mal v urcitych aspektoch problem. Napriklad v mnohych scenach v ktorych Scott "najväcsi martial arts borec sucasnosti" Adkins chodi vystrasene po miestnosti jak nejaka kozata pipina z druhotriednych hororov a snazi sa zistit, co sa deje. Pocas tych scen som si hovoril, ze na takyto film je ho skoda. V tomto smere boli Van Damme, Lundgren a Arlovski lepsie pouzity a pocas ich cameo vystupoch sa rovno mydlili hlava nehlava. Choreografia bitiek je kvalitna. Larnell Stovall neklamal a jednoznacne sa jedna o film s najlepsimi bitkami z USA produkcie tohto roku. Napriek Adkinsovej ucasti od toho ale necakajte dalsi Undisputed. Nejake akrobaticke kusky predvedie, ale nie je ich vela. Bitky su skôr zamerane na brutalitu. Ich velkym plusom je perfektna prehladnost. Ja som si najviac uzil bitku Adkins vs. Arlovski. Zato najmenej sa mi pacila bitka Adkins vs. Van Damme v ktorej Hyams znova pouziva na môj vkus nadbytok spomalovaciek a zrychlovaciek, ktorych vysledny mix mi nesedi. Keby ich castejsie prelozil scenami v normalnej rychlosti, tak by to podla mna pôsobilo lepsie a aj udernejsie. Napriklad presne ako to urobil v skvele natocenej bitke Adkins vs. Arlovski. Trochu som sa rozpisal o bitkach, lenze na nich film nestoji. Poriadneho nasupu sa dockame az v poslednej tretine. Dovtedy sa Hyams rozhodol vysporiadat s nizkym rozpoctom hororovym psycho spôsobom v ktorom davkuje informacie neskutocne skúpo a pomaly nas cez postavu Scotta Adkinsa zoznamuje s tym, co sa vlastne deje. Dost dlho mi to k spokojnosti stacilo a vychutnaval som si skvelu technicku stranku filmu. Hlavne praca zo zvukom je fantasticka. Kamera je tiez spickova a ani prostredie nakoniec nepôsobi tak otrasne ako v traileroch. Po tejto stranke by film kludne mohol ist do kin. Lenze niekde v polovici mi to prestalo stacit, pretoze Adkinsova postava ma nezaujala a zacalo mi byt ukradnute ako sa to skonci. V poslednej tretine potom sice nastupili bitky, ktore ma vytrhli z letargie, ale vysledny dojem to uz nenapravilo. Vysledok je neskutocne netradicny a lepsi ako som cakal, ale druhykrat si to uz nepozriem, lebo skvela technicka stranka alebo spickove bitky bez emocionalnej zainteresovanosti ma nudia. A rada pre ostatnych. Dajte si pozor na to, co vas caka. Rozhodne to nie je tradicny akcny film. 6/10. Vdaka mojej zalube v dabingu som to videl druhykrat a ked uz som vedel do coho idem, tak mi nevadilo, ze som nedostal klasicke pokracovanie mojej oblubenej serie, ale tak trochu experimentalny film. Najdôlezitejsie je, ze je to kvalitny experiment. A CZ dabing sa tiez vydaril. 8/10. ()

RelaxMan odpad!

Jsem velkým fanouškem první dílu a to co se odehrává v této čtyřce je pro mě nepochopitelné. Celá série se ubrala velmi špatným směrem, což mě neskutečně štve. Boje nejsou zas tak špatné, jen kdyby to všechno dávalo nějaký smysl a mělo to aspoň trošku atmosféru prvního dílu. Film má tolik chyb, že ho prostě musím zařadit do kategorie odpadů. ()

Ouwen

Strašně lehký nadprůměr, je to těsně, před těžkým průšvihem. Těm, kteří dali odpad, či dali sotva po třech hvězdičkách - chápu vás. Ano! Nestává se často, že by se moje hodnocení shodovalo s ostatními, ale nejdřív budu pozitivní. Začnu u samotné akci: Je skvělá! Nápaditá, luxusní, parádní, nemá chybu, opravdu samotná akce je největší klad filmu, až na jednu výjimku. Akci tvoří množství soubojů, do kterých se občas zapojí střílení + jedna automobilová honička, která je na píču. Dál herecké obsazení: Uřvaný psychopat Arlovski, show man Lundgren, občas syn Van Damma a samozřejmě chodící mašina Adkins! Jeho znovuzrození v obchodu nehorázný, nebeské kopy + moje oblíbený saltíčko, potom třeba bitka s Dolphem, masakrálně kombinoval mačetu, pistol a bojové schopnosti, to už se blížím ke kameře, která je skele vlezlá, všechno je přehledný, brutální akce, mnoho krve, sem tam hláška Dolpha, je tu pokus o námět, možná dobře, že Adkins má tolik prostoru, sem tam slušný prostředí, místama napínavé a děj částečně zajímavý, též potenciál z půlky využitý, absolutně nejlepší konec, kdy Scotty likviduje úplně všechno a všechny a neskutečně surovým způsobem, až se fandovi akčních filmů musí z toho postavit péro, občas správný zpomalovačky a snad ještě něco. // Režisér asi viděl U2/U3, resp. zpomalovačky, sice sem tam happy moment, ale z 90ti% jsou zbytečně tímto stylem záběry natahované, též dialogy, moc dlouhé, na můj vkus málo akce, působí netradičně a to je mínus, Dolph a Arlovski cajk, ale málo prostoru, zbytečný JCVD, zbytečný vzpomínky Scotta, nelogičkost bije do očí, nyní udělám výjimku, Adkins přijde o prsty a stejně je potom má, či jsem nepobral, proč Arlovski chtěl Scotta oddělat a samotný příběh je zamotaný, snad bez hudebního doprovodu a ten, který tu je mne nezaujal, vypíčenej konec, tohle snad ani líp skončit nemohlo, žádný odkaz, až na postavy, na předešlé díly, takže spojitost mizivá, minimum nostalgie, mohlo a mělo toho být víc a kdo ví co ještě. // Bohužel. Jsem zklamaný, ale co nadělám, film má aspoň nabouchanou akci a ta je fakt prvotřídní, efektní, Adkins ok, zbytek však nefunguje, to lepší, co tu je spíš pokulhává. Pokud by měl být další díl, tak ať tvůrci zamakají na scénáři, protože jo, je to akční výplach, ale akce mělo být víc, pač příběh je epicky nesnesitelně překombinovaně překecaný a to pije krev. Těžko říct, jestli je mínus, že to nemá spojitost s předešlými kouskami. U mně však asi tenhle díl je nejlepší, protože ostatní byli skoro na stejné úrovni, jednička ok, ale nemá to skvělé tempo do konce, dvojka jakž takž, trojka bez tempa, Arlovski to tam spasil a tohle aspoň má zabijáckou akci a demolujícího Adkinse, který má charizma a člověk mu fandí. No, jsem zvědavý na Re-Kill a hlavně El Gringo. 6/10 ()

Terva

CITÁT - Tati v domě jsou příšery........ To co vyvrcholilo ve třetím příběhu, tady pokračuje pod názvem Odplata. Je to trochu víc barevnější, než modro-šedá trojka, ale je to skoro na stejné úrovni. Hudba je o něco lepší. CITÁT - Co to sakra je!!!.......... ()

Expendable

Nebylo to vůbec špatný. Po roce jsem tomu dal druhou šanci a celkem se mi to líbilo. Příjemná oddychovka, která si na nic nehraje. ()

joehot

Zajímavě "Lynchovský" způsob, jak pojmout bezmozkovou akčňárnu, to jo. Ale přepálená stopáž, díky níž hrdina působí, jakože jen tak přebíhá sem a tam, a skutečnost, že s mytologií Univerzálních vojáků má tento snímek pramálo společného, tomu mnoho nepřidají. Ale zase lepší, než klackem do oka, žejo. Nebo předchozími díly (vyjma prvního) do očí. ()

ConanVJ

Tak tu máme čtvrtého Univerzálního vojáka. Hlavním hrdinou je zde Jonh (S. Adkins), ke kterému se v noci vloupá banda vedená Lucem Deverauxem (JCVD). John je zmlácel a jeho manželka s dcerou je před jeho očima zastřelena Lucem. Poté se John probudí v nemocnici a pamatuje si pouze na vyvraždění rodiny, ale na nic z doby předtím si nevzpomíná. John se pokouší pátrat po Lucovi, ale v tom se ho pokouší zabít voják Mangus (A. Arlovski)..... Na filmek jsem se díky obsazení těšil hodně dlouho, ale to co jsem dostal mě hodně zklamalo. Filmek se od začátku nudně táhne a neděle se v něm nic moc zajímavýho celou první hodinu (John jen pátrá po Lucovi a první střet s univerzálním vojákem dostane hodně velkou nakládačku a nic nepředvede). Druhá půlka filmu už je na tom mnohem lépe a Scott Adkins zde rozjede i svoje parádní kousky, které mají jeho fanoušci rádi. Hlavně v poslední části filmu je to parádní krvárna plná akce. Co se týče hereckého obsazení tak hlaví hrdina je S. Adkins, krerý zde má podle mě promarněný potenciál. D. Lundgren zde má opravdu malou roli, ve které se taky moc nepřednede. JCVD zde hraje hlavního záporáka, ale role je to taky opravdu malá. Film má takovou pochmurnou atmosféru a doprovází ho taková podivná psycho hudba, která by se hodila spíš do nějakého hororu, než sem. Taky mi hodně vadil blikavý efekt, když vojáci dostávali rozkazy pomocí chipu v hlavě. Podle mě měl film být kratší, nabitý víc akcí a s jiným hudebním doprovodem. Díky pěkným kouskům Scotta Adkinse (i když by jich mohlo být více) a finální půlhodince dávám filmu 50%. Nebýt toho, bylo moje hodnocení o dost horší. :) ()

maddy

Do tohto sa mi vážne nechcelo, predošlých Universal Soldierov (koľko ich vlastne bolo? 3? 4?) som nevidel, tieto staré „80./90.-tkové“ akčné hviezdy typu Van Damme nijako neadorujem, film som pozeral viac menej z donútenia ostatných zúčastnených pred obrazovkou a čakal som mega-céčkový „direct-to-video“(v dnešnej dobe skôr už „direct-to-bluray“) prúser. Prečo to nakoniec nehádžem do odpadu? Jednoduchá odpoveď – kvôli nadmieru vydarenej akcii! Režisér sa naozaj predviedol a akcia je priam skvostná, brutálna, drsná, krvavá, napätá a so skvelou choreografiou. Navyše je okorenená poriadnou dávkou „gore“, kde sa odsekávajú ruky a nohy v maximálne detailných záberoch! Týmto si u mňa film vyslúžil naozaj niekoľko plusových bodov. Škoda, že tej akcie je pramálo – dohromady asi 4 scény – bitka v kúpeľni, bitka v obchode so športovými potrebami, automobilová naháňačka a ultimátny poriadne dlhý záverečný masaker v bunkri, ktorý sa tvári ako natočený na jeden záber (síce aj slepý spozná, že nie je, ale to tento krát nevadí). Všetko, čo sa deje mimo akcie je viac menej buď veľká rutina alebo doslovný prúser. Občas sa objaví zaujímavý nápad – takmer 10 minútový úvod z pohľadu hlavného hrdinu. Pokus o atmosféru doslovne „ala Lynch“ je prekvapujúci a nie úplne na zahodenie. Takúto psycho atmosféru som pri akčnom filme snáď ešte nevidel. Postavy sa pohybujú v spomalených záberoch, obraz každú chvíľu bliká, hudba je minimalistická a film vyznie ako by chcel diváka dostať do tranzu. Zvolená forma by však bola zaujímavá a žiaduca len v prípade, ak by sa film mohol opierať o silný príbeh. Ten sa síce tvári po celý čas rafinovane a sofistikovane, ale keď sú karty konečne vyložené na stôl, tak jediná reakcie je „prekrúcanie očami“, a navyše to ani nedáva veľký zmysel. Celý dej, aj spolu so scenárom by sa napokon vošiel do SMSky a pokus o záhadnú atmosféru je v sekunde preč, navyše naštve, že takéto takmer „artové podanie“ bolo pre daný film absolútne zbytočné. Nedopomáha tomu ani 2 hodinová stopáž, ktorá je pre takéto béčko jednoducho príliš. Rozpočet síce nebol vysoký (taká automobilová naháňačka, aj s niekoľkými porozbíjanými autami, je viac ako obstojná), ale čim viac k záveru tým sú kulisy horšie ako z bulharského študentského snímku (bunker v závere vyzerá ako zaprášená kulisy z 50 rokov nepoužívaného divadla, nasilu zamaskovaný Van Damme len aby mohol byť v záverečnom fighte nahradený dablérom a pod.). Nie je to taký odpad! ako som čakal vďaka priam vynikajúcej akcii a občas vážne psycho atmosfére, ale na viac ako 2* nemôže ísť. PS: možno by to chcelo vyšší rozpočet, režisér nevyzerá byť až na taký amatér. Popravde chcel by som vidieť, ako by si poradil s minimálne 50 miliónovým akčným kino blockbusterom. Za jeden pokus by to možno stálo. ()

Ellmariachi

Jak začít? asi takto. První univerzální voják je dnes už kultovním akčním filmem. Myslím, že je tak nějak všeobecné v podvědomí i diváků, které třeba akční žánr nebere. 2ka je spíš blbina pro děti. Oživení projektu UV z roku 2009 a tedy třetí díl s JCVD dobrovolně opouští jakékoliv ambice. Tedy až na jednu. Natočit něco pro ty nejskalnější fans. Luc Deveraux a Dolph byli jediným pojítkem k prvnímu filmu. A podle mého názoru se to povedlo. Sice to nestačilo ani na béčkové vody, ale v těch céčkových 3ka plavala velmi zdatně. Máme tu další počin cílený nejspíš na stejnou skupinu, ale přesto úplně jiný. Tvůrci se do série pokusili přivést jiné žánry, které místy sahají až k hororu. Jenže tu tísnivou atmosféru, kterou to asi mělo vyzařovat, se na mě přenést nepovedlo. Proto některé záběry působili dosti nudně a dlouze. Stejný problém má podle mě celý film. Především první půlka je utahaná a celkově to mělo klidně 20 minut ubrat. Naopak pochválím litry umělé krve, protože k zabarvení filmu se hodila. Pokud mluvím o UV 4ce jako Céčku budu ho tak i hodnotit. 75 procent dávám za hodně dobrý céčko, film pro fanoušky a místy pořádnej masakr. ()

kobejn

Smutné, kam to až tato série dotáhla, mimořádně trapné účinkování Van Damma a Lundgrena této nudné trapárně nasadilo kraun. ()

Wysch

Co jsem to viděl? o.O Místama jsem se beze srandy ztrácel v tom, kdo je dobrej a kdo je zlej. Místama jsem byl v šoku z toho, že s Univerzálním vojákem to má společnýho pramálo. Nejvíc jsem ale přemýšlel nad Scottovým tílkem, který mělo nejdřív krev i vepředu na prsou, pak mělo potok na zádech, aby nakonec bylo červený vlastně celý. Ale jinak von ten film, tohle pokračování mýho kultu z dětství, ono to mělo i celkem nápad, akce sice poskrovnu, ale zato se jí člověk aspoň nepřesytil, mělo to i tu katarzi a pointu. A já přitom čekal takovou sračku. ()

Freemind

Rozhodně nejlepší a nejambicióznější díl celé série - a přitom pořád sprosté béčko. Když nic jiného, tak musím uznat, že takhle brutální a neotřelé souboje jsem v amerických filmech už dlouho neviděl - bitka v koupelně, hodně drsná potyčka v obchodě se sportovními potřebami a vyvražďovačka v podzemí mají opravdu titanové koule. Ale - jak se říká - konec zprasený, všechno zprasené. Příště dejte Hyamsovi víc peněz a lepší námět, něco z něho bude. ()

kaylin

"Univerzální voják" je klasika akčního žánru, ke kterému se tentokrát vrátili oba hlavní představitelé z filmu původního. Ano, setkáme se s Jean-Claudem Van Dammem i s Dolphem Lundgrenem. Problém je v tom, že oba herci jsou skvělé taháky a mají velmi důležité role, jen jejich čas strávený na plátně je poměrně krátký. Nejvíce prostoru se pak dostává Scottu Adkinsovi, který by měl být novou akční hvězdou. Jen s ním mám jeden poměrně zásadní problém. Místy vypadá jako tupec, což mi celkem vadí. Nějak se s ní, nedokážu sžít. Přitom by v něm byl určitě potenciál, který je výborný. Mohl by být hrdinou z lidu, člověkem, který trpí problémy, jež nedokáže ovlivnit. Jenže jak se tak na něj dívám, tak pro mě není tím pravým hrdinou. Není pro mě někým, koho bych obdivoval a komu bych fandil, jako to mám třeba v případě Jasona Stahama, a to ať hraje vlastně v čemkoli. Scott Adkins si na moji přízeň bude muset ještě počkat, ale myslím, že je mu to jedno. Co se mi na filmu líbí, to je brutalita, s kterou je pojat. Akční scény vypadají skutečně drsně a dobře, což je pozitivum, které musím vyzdvihnout. Když už chci dělat akčňák a ukázat pořádné rvačky, krev musí téct. Nebo rovnou stříkat. Navíc Van Damme a Lundgren ukazují, že rozhodně nejsou na odpis. Je to jen dobře, ještě je potřebujeme. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/volte-me-sousedska-hlidka-universal.html ()

Tony.cs

Univerzální voják už dávno není takový, jak ho stvořil Emmerich. Nemůže za to jen Hyams, na prdel mu dala příšerná dvojka. Hyams pracuje s tím co má a musím říct, že se mu to daří. Replikovaný Luc už stejně není tím čím byl, takže mi jeho konec ani nevadil. Hyams ukazuje dobrou práci a nápaditost, v úrovni akční je dokonce velice dobrý. Byla přehledná, dobře zrežírovaná a i choreografie byla na úrovni. Vše, co je na snímku špatné vyvažuje fantastický Adkins. ()

stration

S Univerzálem tak jak ho známe, to nemělo nic společnýho. Pouze vedlejší role našich dvou pánů ve středních letech a pár keců okolo připomněly starý časy. Jinak je film úplně debilní, scénář je napsaný snad za deset minut na třech sranách a psychadelické hrátky s kamerou, flashbacky, hudbou taky nic moc. Jediné, na co se dobře kouká je Adkins, který při soubojích vypadá fakt drsně, nohama a rokama se taky umí ohánět a člověk by mu věřil i lásku k rodině. Van Damme i Lundgren vypadají při soubojích taky celkem dobře hlavně díky střihu a Van Damme navíc jako záporák a Lundgren jako pošahanec. Celkově vzato, průser to není, ale pochvala taky ne. ()

Thomassi

Po trojce, která byla velikým překvapením, přichází díl, který naprosto devastuje všechny zákony o univerzálním vojákovi. Začnu tím příjemnějším. JCVD a Dolph ve svých malých rolích vynikli o to více. Měli charisma a dokázali hlavní hvězdě, Scottu Adkinsovi, pořádně zahulit. Ten je podle mě jednou z největších ikon akčního žánru v současnosti. Tady to jen potvrdil. Akční scény, hlavně ty bojové, jsou výborné. Nejlepší ta z obchodu se sportovním náčiním proti Arlovskému. Co ale naprosto páchne sračkama, je celý příběh. Pane bože, kdo takovou psychárnu vymyslel. Nemělo to ani hlavu, ani patu. Nebýt samotných herců, stojí to za hovno. A to doslova. ()

type_B

Holy Guacamole! Hudební složka!!! Takhle si představuju low-costový, lehce alternativní, moderní akční béčko... ()