Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

Sonny

Nuda, nuda, nuda. Film je plný patosu, scény jsou kýčovité, nepřesvědčivé, prvoplánovité. Tajní agenti jsou rozpoznatelní na první pohled, mají nezajímavé charaktery. Zápletka je směšná, no prostě nechápu, jak mohl tenhle film dosáhnout takového hodnocení. Tolik filmů na toto je o tolik lepších! Každopádně doporučuji neztrácet čas ani peníze. ()

redwing19

Tento film hodnotiť nebudem, pretože som ho nevidel celý. Pozeral som to asi 30 minút a fakt ma to nebavilo, tak som to vypol. Niekedy fakt platí koľko ľudí toľko chuti. Ale určite nebudem dávať kvôli môjmu nezáujmu zlé hodnotenie. Ak ma film nevtiahne tak do 10 minút tak niečo nie je v poriadku. ()

Reddman

Precizní komorní drama, které asi nesedne úplně každému. Není to jednoduché dílko, minutka nepozornosti vám může v ději nadělat pěknou paseku, ale přesto pokud se v něm najdete tak je zase velmi snadné se do něj zcela ponořit. K obdivování je tu toho spousta. Líbila se mi syrovost prostředí a důležitost detailů. Jako by se vám nechtělo číst náročnou knihu a někdo by vám ji ukázal v obrazech. Hodně tu pomáhá silné herecké osazenstvo v čele s Oldmanem. Na konci jsem měl z rozuzlení i samotného filmu hodně dobrý pocit. K nejvyššímu hodnocení moc nechybí a kdyby jste se mě zeptali tak možná ani nebudu schopný říct co. ()

Sevprince

Tak tohle teda můžu... žádná velká akčňárna, ale ponurá špionovka, kde se víc mluví než střílí (uznávám, mluví se asi až příliš :) ) mě rozhodně bavila. Je to především koncert herců, s nichž nikdo příliš nevyčnívá, ale všichni své řemeslo odvádějí s bravurou. Snad nejvíce mě potěšil Mark Strong, rád jsem viděl Toma Hardyho se slámou na hlavě, nebo v netypické Roli hrajícího Colina Firtha. Nejlepší výkon ale (dle mého) nepodává ani spolehlivý Gary Oldman, ale hlavně Toby Jones, který Percyho stvárnil vskutku mistrovsky. Za mě 80% ()

JM190

Občas trochu moc zamotané, ale jinak celkem povedené zpracování. A pořád o sto procent záživnější než knižní předloha. ()

ren-g

Pomalé, vláčné, dlouhotrvajících záběrů, ve kterých můžete například zkoumat Garyho brýle lze napočítat hodně, ale když přistoupíte na Alfredsonovu hru, budete se bavit. Je to kriminálka pojatá odlišným způsobem než vetšina novodobých, jejíž příběh je ve své podstatě jednoduchý, nicméně se rozkládá do dvou hodin pomalého rozkrývání, kdo je onou krysou v MI6. Často se díváme na záběry, které nám nic neřeknou, jen dokreslují atmosféru, jsou to detaily, nepříklad poletující moucha v autě. Možná jsem se ze začátku trochu neorientoval v tom, že záběry z večírku jsou minulost, ale samozřejmě, hned jak uvidíte mrtvou postavu a Garyho staré brýle, tak je to hned jasné. Herecky vyčnívá Gary Oldman, ale ostatní za ním moc nezaostávají, ať už je to jako vždy vynikající Tom Hardy nebo třeba Mark Strong. Chvíli jsem váhal, jestli nedat více, ale asi mi tam chybělo ještě to "něco", co udělá z lepších čtyř hvězdiček hvězd pět. ()

cajda77

Mysteriózní drama z prostředí tajných služeb. Studená válka. Co může být lepšího...mám rád ten žánr. Interakce mezi postavami vám přerůstají přes hlavu, retrospektiva vše komplikuje, vše vlastně navozuje pocit, že jste agent, který rozplétá záhadu - tedy o čem ten film kčertu vlastně je... ()

smike

Další překvapení. Garyho Oldmana jsem v takové roli ještě neviděl, přistoupil k tomu no, jak to říct... minimalisticky. Vystačí si s pár pohledy, které nejsou beztak za lesknoucími se popelníky jeho brýlí vidět a přesto mě jeho výkon uchvátil. Ostatně, v tomhle stylu jeli všichni herci, kromě Hardyho (ten zase jenom bručel v Lawless). Spolu s dobovou atmosférou studené války, složitou zápletkou (jedna z mála výtek - když nedáváte celou dobu pozor, jste ztraceni) to dalo mix, který byl chudý na akci, zato hodně bohatý na napětí. A když už nějaké násilí, tak v malé míře, zato pořádně naturalistické. Tenhle film asi nebude mít milióny příznivců, protože nejde za divákem, ale spíš čeká, až divák přijde k němu. Doporučuji si udělat čas a nechat se unést (a ne sledovat film ve vlaku s bolavým zubem, riskujíc, že dojedete do stanice pět minut před koncem). ()

macoslavek

trošku jsem se v tom ztrácela, ale na druhé zhlédnutí můžu říct, že ta dokonalost je až neuvěřitelná. výborný film, bůhvíproč u nás málo známý.. přitom se pyšní hvězdným obsazením, skvělým scénářem a do detailů uchvacující režií. ztracený klenot. ()

Snakefinger

Buď nejsem náročný DIVIAK nebo nerozumím špionážnímu žánru. K uzoufání utahané, tisíce MONOGOGOLU, mlčící a zasmušený Gary Odlman obalený do hávu šedivých sedmdesátých let prezentovaných zaprášenými kancelářemi. ()

PSyk

Byla to dřina, ale stálo to za to! Kromě zapeklitého děje, kde se "vůbec, ale vůbec nic neděje", je divák "technicky" znevýhodněn, protože sám bez jakéhokoliv upozorňování je z aktuálního času odvlečen do retrospektivy, představy/vzpomínky konkrétní postavy či dokonce do Istanbulu. Protože jsem snad nic důležitého neprošvihl, tak jsem byl bohatě odměněn. Nebo si to alespoň myslím... Protože jestli někde sovy nejsou tím, čím se zdají být, tak je to v tomhle filmu a to SPOILER!! ani nemusejí vylétat z hořícího krbu! Pana režiséra je třeba bedlivě sledovat! ()

infotext

toto sa často nestáva, hlavne nie pri dobrých knihách, ale tento film patrí k tým, ktoré sú lepšie ako kniha. A to aj napriek tomu, že knihu som čítal prvú a vedel tak od začiatku "kto je zradca". ()

psycho.ta

1* za herecké obsazení, jinak je to nekoukatelný odpad a jeden z filmů, které jsem nezvládla a musela ho po vysloveně protrpěné polovině vypnout..tfuj ()

deAsis

Od 20 minuty jsem usínal, dokoukal jsem to jenom proto, že mi bylo líto těch 20 minut a byl jsem fakt zvědavej co z toho všeho vyleze, no a nic nevyzlo. ()

mentos.

Při pohledu na tak fantastické herecké obsazení- Oldman, Hardy, Firth, Cumberbatch jsem byl nadšen. Bohužel to pro mě bylo dost nudné. ()

sigfried

Miluji atmosféru thrillerů ze 70-tých let a tenhle film se ji sleduje velmi věrně. Co naplat - viděl jsem předtím původní seriál, skutečně z té doby a ve srovnání s ním film bledne. Je to ale záležitost pro fajnšmekry, kteří si umí užít tu preciznost a nenápadně se plížící atmosféru. Pokud to platí o filmu, platí to dvojnásob o původním zpracování. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)