Představte si ten paradox. V roce 1968 nám do země vtrhnou ruské armádní síly a v Anglii to nejdůležitější, co tam řeší, je rovnoprávnost žen v jejich zemi. Neřikám, že je to málo, ale v porovnání s naší zemí je to pořád docela dost podstatný rozdíl. O to více mě štve, že Angláni tenhle film vzali s noblesou a komediální grácií jim bližší, takže to vlastně v onom filmu tak hrůzně, jak to vypadá v nadpisu zde na čsfd, nevypadá. Sexuální diskriminace pak vypadá tak, že šičky šijí a aby se jim líp šilo, tak si prostě rozepnou blůzy a jednou za čas jim tam někdo skočí s nějakou zprávou a oni se z toho můžou potrhat. Tak oni tam řeší takovou sexuální diskriminaci a u nás se řeší otázka cti, nacionality a přežití? No prostě mě to zarazilo, protože jsem si uvědomil, jaké problémy ten rok jednotlivé země měly a docela by mě zajímalo, jak by Angláni prožívali to, co se v těch letech dělo u nás.(20.12.2011)

Je to úsměvné, i když se jedná o téma, které je celkově hrozné, že se vůbec muselo řešit....Jsem žena :) A s jejich právy souhlasím :) Byl to boj, hodně náročné - ovlivnilo to i okolí, což samozřejmě na začátku nikoho nenapadlo, že to ovlivní tisíce dalších lidí...Ale stály si za svým! A je to dobře :) :) Ve filmu je skvělá skupinka žen, která mi byla ohromně sympatická a moc se mi líbily :) Bob Hoskins je roztomilý a jak byl vždy krásně nesvůj, když byl v prostředí žen :) Je to hezky "odlehčené" humorem různorodostí ostatních žen - pěkně to jako okořenily a proto to nebylo vysloveně "tragické" ani to nebyla přímo komedie..Je to krásné, exteriéry super a téma ještě lepší :)(7.9.2015)

Nemůžu nevzpomenout na drama "Norma Rae" (1979), třebaže mezi oběma snímky existují nepřehlédnutelné rozdíly. Už jen samotný přístup k tématu je jiný. "Norma Rae" je vážnější - postrádá onu vtipnou, lehkonohou satiru, která i v nejtěžších chvílích věrně doprovází šičky z Dagenhamu. Mimo to: "Norma Rae" bojuje za vznik odborů, zatímco v automobilce Ford v osmašedesátém roce minulého století odborová organizace dávno není v plenkách - stala se silou, se kterou se musí počítat. Ovšem na druhou stranu trpí neduhy, s nimiž se potýká každé hnutí i každá partaj, jejíž funkcionáři si začnou žít nad poměry. To se potom horko-těžko hledají čisté, neposkvrněné ideály, které kdysi stály u jejich zrodu. Takže nezbývá nic jiného nežli iniciativa zdola. Nečekejte žádné pikantnosti, neboť sexuální diskriminací se rozumí nerovnost platových podmínek - nic víc ... a nic míň. Leč dějová linie je sama o sobě dostatečně atraktivní, aby vás dokázala zaujmout. P.S.: 1) Pravda, my jsme toho roku měli trochu jiné starosti. U nás Sověti svou demonstrací síly chtěli dokázat, že mají všechny své satelity pod kontrolou ... že žádnému z nich nehodlají trpět jakékoli výstřelky - a svým zásahem ve všech přihlížejících jen vyrobili či posílili averzi vůči své zemi a vůči společenskému řádu, který reprezentovali. A zatím ve Velké Británii necelé dvě stovky šiček bez použití tanků a palných zbraní přinutily svět, aby začal přehodnocovat svůj přístup k ženské práci; 2) V současném digitálním věku je svět zahlcený informacemi a událostmi, které musí den co den vstřebávat ... a někdy se mi zdá, že už to dost dobře nezvládá - že začíná být mírně sklerotický. Možná by neškodilo mu občas připomenout akci těch napohled něžných a křehkých, leč ve své podstatě neústupných a tvrdohlavých emancipovaných stvoření.(15.11.2013)

Jako filmového nadšence mě především zaujalo herecké obsazení - výkvět mladé anglické herecké ženské generace v jednom filmu (speciálně Sally Hawkins, Andrea Riseborough a Rosamund Pike) se jinde jen tak nevidí. Jako ženu mě zaujal jejich boj a to, že se nedaly odbýt a nakonec opravdu dosáhly svého. A v neposlední řadě mě jako Češku zaujaly (nebo spíše naštvaly) některé zdejší komentáře, jejichž autoři si myslí, že celý svět si z nás sedne na zadek jen proto, že u nás se v létě 1968 řešilo něco naprosto jiného než práva pracujících žen v Anglii. Poznámka na konec - v závěrečných titulcích byly ukázány dobové fotky a je zajímavé, že žádná z Fordových šiček nebyla tak sexy jako těch pár v tomhle povedeném filmu.(11.5.2013)

Stále platí a já se pod to podepisuji, že žena vykonávající dobře svou práci, by jednoznačně měla mít mzdu stejnou jako muž na stejném místě a ve stejném zařazení !!! Film má ale i širší, obecnou rovinu. Často slýchám a i vím, jak na některých pracovištích je to nesnesitelné, nařízení porušující zákoník práce a pod., diskriminace, opravdu vykořisťování, tedy to, co jsme si mnozí, já alespoň ne, zde přiznávám svoji tehdejší naivitu, neuměli představit. Zároveň však často slyším, no, ale nejde s tím nic dělat. Ale jde, ale to "české - při zdi" by muselo jít stranou, musela by se oživit myšlenka, že v jednotě je síla a odložit poraženecké nálady, co většinou zvítězí předem. Dělal jsem to, tak si to snad mohu dovolit takto prezentovat. dělal jsem to i za bolševika a způsobil si tím obrovské problémy, přesto stále mám přesvědčení, že jinak to nejde. V těchto otázkách není film jen jakési retro, má svou aktuálnost i dnes a zejména na mnoha místech u nás. Není to film pro jednoduché konzumenty, nejde ani o žádnou zábavu, ale každému, kdo trochu přemýšlí i "mimo plátno" bych film doporučil. Z filmového pohledu pak hodnotím, jako velmi dobrý průměr a dávám ***. Škoda, že nejde dávat i 0.5, jak se snažím déle prosadit - dal bych ***.5.(7.8.2013)