Vyrobeno v Dagenhamu

Made in Dagenham

Komedie / Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie, 2010, 113 min

Jaime Winstone, která mě tak uchvátila v druhé epizodě True Love, byla důvodem, proč jsem si film pustila. A krom toho, že nezklamala a zařazuje se mezi mé objevy roku, přinesl tenhle film celou plejádu nadprůměrných hereckých výkonů, kdy na některé je učiněná radost koukat (Sally Hawkings, Rosamund Pike a excelentní Miranda Richardson, z té jsem nedokázala spustit oči). Povedená dramedy o tom, že když něco chcete, nesmíte se vzdávat, protože nikdo nedokáže odolávat věčně. A tyhle baby si za svým teda stojí! 70%(25.4.2013)

Niektoré veci na tomto svete by mali byť pravidlom a nie výsadou. Toto je asi najpodstatnejšia myšlienka ultrafeministického filmu, ktorý je tak príťažlivo natočený, že vzbudzuje dojem komercie aj napriek závažnosti zdelenia. Pre mňa je dôkazom, že aj film so silným posolstvom môže byť zábavný, môže byť aj trochu (niekedy aj viac) klišé a postavy nemusia byť nutne ambivalentné podľa historických reálií (chudák šovinista Henry Ford). Bál som sa, že sa začnú riešiť problémy typu "bez teba si neoperiem ani košeľu", čo reálne hrozilo, našťastie sa režisér včas spamätal a pokračoval smerom, ktorým si to všetky zúčastnené ženy zaslúžili. Za vzniknutú situáciu počas štrajku môže primárne firma Ford, avšak obyvateľstvo si zlosť búri na ženách, ktoré štrajkujú. Toto je ďalšia zaujímavá sociálna otázka, ktorú film nastoluje a Cole na ňu aj nekompromisne odpovedá. Ja mu dávam za pravdu, asi som idealista. Sme vo filmovom svete, kde je všetko dovolené a našťastie v tomto prípade aj do celkom vysokej miery v realite.(8.8.2013)

Když tak čtu některé komentáře a údiv nad tím, jak se v revolučním roce ve VB někdo zatěžoval takovou blbostí jako stejným platem za stejnou práci, zatímco je o 1000% přeci důležitější co se dělo u nás, tak nechápu omezenost některých jedinců. Ve VB sice nebyla cizí armádá v ulicích, ale nespravedlnost to byla zcela srovnatelná, ovlivňující budoucnost v těchto otázkách v celém vyspělém světě a život ničící stejně jako válka(intervence). V první části filmu se zdá, že v něm bude odlehčená atmosféra, ale postupně přechází v docela drsné drama. Na konci se dočkáme i nějakého patosu, ale vzhledem k tomu, že je inspirovaný skutečnými událostmi, tak rád přimouřím oči :)(24.2.2013)

- PRÁVO NENÍ VÝSADA ! - Souhlas s Malarkeyem, u nás v době kdy šičky od Forda protestovaly za rovnoprávnost platů zadupávaly pásy tanků ,,bratrských'' armád mylnou představu našich taťků o ,,socialismu s lidskou tváří''. Jenže ona ta Anglie byla vždycky napřed a tak zatímco se u nás válčilo o kolonii Sojuzu, v Dagenhamu řešili rovnoprávnost žen. Jak komedie mi film vůbec nepřišel, naopak mi přišel velice smutný. Krásně předvedl jak i desítky let po válce trpělo mnoho mladých můžů poválečným syndromem, kteří většinou bez pomoci zvenčí své noční můry končili ve spásném a klidném náručí smrti sebevraždou. Film je to celkem zajímavý, začátek sedmdesátek se podařil zachytit v Anglii celkem solušně. Cortiny se mi líbily, pamatuji si je jako malej kluk. Nesly si ještě pozůstatek doznívajících ploutví (myslím ročník 1966) s originálními kulatými zadními světly. Za mne je to za tři dveřní ručně šité výplně dveří. * * *(10.8.2015)

Stále platí a já se pod to podepisuji, že žena vykonávající dobře svou práci, by jednoznačně měla mít mzdu stejnou jako muž na stejném místě a ve stejném zařazení !!! Film má ale i širší, obecnou rovinu. Často slýchám a i vím, jak na některých pracovištích je to nesnesitelné, nařízení porušující zákoník práce a pod., diskriminace, opravdu vykořisťování, tedy to, co jsme si mnozí, já alespoň ne, zde přiznávám svoji tehdejší naivitu, neuměli představit. Zároveň však často slyším, no, ale nejde s tím nic dělat. Ale jde, ale to "české - při zdi" by muselo jít stranou, musela by se oživit myšlenka, že v jednotě je síla a odložit poraženecké nálady, co většinou zvítězí předem. Dělal jsem to, tak si to snad mohu dovolit takto prezentovat. dělal jsem to i za bolševika a způsobil si tím obrovské problémy, přesto stále mám přesvědčení, že jinak to nejde. V těchto otázkách není film jen jakési retro, má svou aktuálnost i dnes a zejména na mnoha místech u nás. Není to film pro jednoduché konzumenty, nejde ani o žádnou zábavu, ale každému, kdo trochu přemýšlí i "mimo plátno" bych film doporučil. Z filmového pohledu pak hodnotím, jako velmi dobrý průměr a dávám ***. Škoda, že nejde dávat i 0.5, jak se snažím déle prosadit - dal bych ***.5.(7.8.2013)