Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

apacka

Nechápu, proč má Blomkamp, člověk s jakžtakž zajímavým a originálním rukopisem, potřebu točit takovýhle slaboduchý přizdisráčský kraviny a obsazovat do nich lidi jako Matt Damon a Jodie Foster. Ble. Hvězdička za kameru, španělštinu a za to, jak vyrostl Diego Luna. ()

Pugo

Blomkamp si berie chudobný a špinavý Johannesburg a mení ho za v budúcnosti chudobné a špinavé Los Angeles. Taktiež kopíruje gore efekt pri úmrtiach a už je ho viac. Príde mi samoúčelný a je tam zrejme kvôli tomu, pretože pri akcii nemá s čím strhnúť diváka. Samozrejme nemôže chýbať Copley, ktorý si svoju rolu užíva, ale jeho maniak mi prišiel už prehnaný a ako keby dodatočne predabovaný (o silnom prízvuku ani nehovoriac, pôvodnému Bane-ovi by som asi viac rozumel). Klišovitá story mi nevadila ani, ale v poslednej polhodine hromada nelogickosti sa nedala uniesť. A ani ten Damon si nezískal moje sympatie. Blomkamp stačilo, skús dačo nové! Sklamanie roka 2013. ()

MrPierc

Matt Damon zase začal posilovat - asi už nechtěl hrát dál obtloustlé sympaťáky a navrátil se do stejné formy, jako před Bourneovou trilogií. Hlavní hrdina žije na vybydlené planetě Zemi. Musí přežívat v hrůzných podmínkách a sní o tom, že se také jednou bude mít dobře, jako na vysněném Elisiu. Vesmírná vilová čtvrť je ale pro normálního člověka nedosažitelná. Nikdy by se tam nedostal, ale díky nešťastné náhodě mu nezbývá, než se o to alespoň pokusit. Film je vzhledem velmi podobný filmu District 9, ale to není chyba, ale výhoda. Tentokrát se ale technická úroveň a vzhled posunuly ještě o úroveň výš. Herecké výkony standardní, ale nejlepší je opět Sharlto Copley a jeho hrůzná jihoafrická angličtina. Sice vypadá vzhledem jako bezdomovec a šišlá jako hodný strejda, ale neváhal by ani minutu nad vypíchnutím oka malé holčičky. Film je ke konci také hodně krvavý, jako byl ve své době RoboCop (1987). Dosti mě to překvapilo a scéna s opravou hlavy hlavního záporáka připomíná nechutné záběry po nehodách z madame reality. Vypadá to skvěle, dívá se na to jedna radost, ale příběh je nějaký vlažný. Nedokázalo to ve mě nastartovat pořádný adrenalin ani touhu fandit hlavnímu hrdinovi. Bylo to až příliš sterilní a ploché. Patos spravedlnosti mi nevadil. ()

DrBuznička

Douglas se evidentně zbláznil. Vycházejme ovšem z jeho premisy a nepozastavujme se nad nedostatky scénáře, nulovou psychologií a celkovou plochostí celého "příběhu", protože Elysium je přeci film, který posouvá a ozvláštňuje filmařské možnosti a vůbec Film jako takový! Konec srandy. Celkově jsem měl pocit, že Blomkamp (z jehož filmové estetiky se mi zvedá žaludek a vůbec jeho příjmení zní jakoby se někomu chtělo zvracet) byl po celou dobu výroby na pervitinu. Prostě jakoby se mi zfetovaný člověk snažil odvyprávět nějaké rádoby velké poselství a rychlostí své dikce vlastně maskoval, jak je to všechno neuvěřitelně pitomý. Upřímně jsem už dlouho neměl při sledování filmu pocit, že přede mnou někdo rozmatlává hovno, co strašlivě smrdí. Největším nedostatkem Elysia je ovšem to, že kromě toho, že akční scény jsou převážně k smíchu (nemůžu ještě nezmínit naprosto otřesnou práci s hudební skladbou nejen v akčních scénách ale celkově), film selhává zejména v tom, že nedokáže prezentovat uvěřitelný svět science fiction (srovnejte s naprosto úchvatnou novelou Stroj času od Wellse). ()

Nach

Elysium mě minulo, jak inteligence Paris Hilton. Ovšem pouze v době, kdy zrovna tento snímek běžel v kinech. Hold byly tehdy pro mě zajímavější filmy, a tak jsem toto manko musel dohnat až nyní. A nutno říci, že Elysium od režiséra Neila Blomkampa, režiséra Districtu 9 je velice povedeným snímkem v žánru scifi. Matt Damon je ve své roli výborný. Technika a zbraně dvaadvacátého století, precizní. Záporák odporný a realističnost i brutálnost zranění a deformace těl, úctyhodně realisticky nechutná. Což je další plus. Ano, originální to zase tolik není, ale to jsem stejně neočekával. Naopak mě potěšil konec, který nebudu zde prozrazovat, ale už jsem nečekal, že by u takového filmu mohl nějaký takový konec být. Prostě spokojenost. Tvorbu Neila Blomkampa budu určitě nadále sledovat. 80% ()

bourec

Davide,nebuď tak kritický.Blomkamp si samozřejmě ponechal způsob filmařiny z Districtu,ale Elysium je prostě lepší.Víc akce,parádní vizuál,navíc ta kostra příběhu je celkem svěží,a já bych docela věřil,že se někdy v hlavách horních x může zrodit podobná mrdovina,aniž bych chtěl polemizovat,zda to někdy bude možný a proveditelný.Celkem dobrej příspěvek pro fanouška sci.fi.80%. ()

cariada

Další z vizí budoucího vývoje lidstva, kdy Země je přelidněná a plná odpadků a na druhé straně vesmírné stanice, kde si vyvolení (bohatí) žijí v přepychu a čistotě a tak mají stroj který dokáže během chvilky vyléčit cokoli. Což samozřejmě vede k boji lidí ,aby se dostali nahoru. V takovémhle světě bych žít nechtěl. Spousta akce i triků děj taky docela ujde, na občasné podívání ideální. ()

Streeper

Skvělé efekty, příběh i herecké výkony a Jodie jako blondýně to neuvěřitelně moc seklo. Moc jsem od toho nečekala, bála jsem se, že mě to bude nudit, ale nakonec jsem si to užila. Bavila jsem se, byla jsem napjatá, šokovaná i dojatá. ()

joker.george

Už dlouho se mi nestalo, abych nechtěl nějaký film dokoukat. A ani se mi nechtělo věřit, že to má na svědomí Neill Blomkamp. Popis světa je odbytý a nenápaditý, takže mě dění v něm nezajímalo, a jedna jediná dobrá postava toho moc nezachrání. Zbylých světlých momentů je pomálu, a to nebyli obsazeni špatní herci, kteří by něco sami od sebe kazili. Kdyby se radši zapracovalo na domnělém a děsivém happyendu, který pravděpodobně moc dobra nepřinese. (Netflix) ()

Crawler-D

Model světa budoucnosti....uvěřitelný. Ideologie levicového cítění...přiměřená k námětu revoluce, který se spíš dotýká spravedlivého přístupu k technologiím, zvlášť jedná-li se o zdravotní péči, nejedná se o bezhlavý boj za beztřídní společnost a život na Elysiu pro všechny. Triky? V poměru k rozpočtu fantastické. Režie? Blomkampovsky dokumentární, tj. precizní práce se špinavou výpravou, vnitřní logika věta, sci-fi metafora našemu světu a ruční kamera (v akčních pasážích spolu se střihem někdy příliš roztržitá na úkor přehlednosti). Akce? Rozmanitá a nápaditá, vzhledem k použití robotů, létajících strojů, typů zbraní a samozřejmě ikonické kybernetické kostře; taktéž nekompromisně krvavá v zobrazení násilí, což souzní s otevřeným pohledem vůči chudobě společnosti. Blomkamp sice lpí na dravém a energickém snímání, ale neubírá to akci na dynamice a zajímavých momentech. ()

Pitam

Bourne ve vesmíru? Proč ne... Celý film se nese ve znamení silných kontrastů, kde na jedné straně je vidět špínu a šeď zbídačené Země a na straně druhé dokonalou futuristickou hi-tech sterilitu vesmírné stanice. Tady se nedá tvůrcům upřít, že si s oběma zmíněnými světy vyhráli do nejmenšího detailu a díky rychlému tempu se člověk rozhodně při sledování nenudí. Jenže co z toho, že celá technická stránka a vytvořené prostředí Elysia jsou přímo úchvatné, když samotný děj je i na sci-fi tak strašně nelogický a děravý? Navíc zatímco v "dokumentaristicky" pojatém Districtu roztřesená kamera vysloveně seděla a přidávala na realističnosti, tak tady působila dost rušivě a společně s chaotickým střihem znepřehledňovala spoustu scén. A k tomu ještě Jodie Foster v roli, ve které jsem ji nikdy nechtěl vidět :-) Celkově prostě zklamání, kdy v mých očích pokus o velkolepé sci-fi moc nevyšel a zbylo pouze akční sci-fi béčko. ()

C0r0ner

Nakonec jsem po dlouhé úvaze musel jednu hvězdu ubrat, protože podobný děj už jsem viděl několikrát a dokonce identický v Astro Boyovi. Jinak to ale bylo parádní drsné sci-fi, tedy přesně takové, jaké jsme od Blomkampa očekávali. Scéna s rozstřeleným ksichtem Copleye je samozřejmě highlight jako svině. 90% ()

asinus

Problém Elysia spočívá v tom, že není tak prvoplánově dementní, jako žánrová konkurence. Ambice tu přitom zkrátka jsou úplně stejné jako u dalších letních sci-fi akčňáků. Rozhodně se nejedná o společenskou kritiku či wannabe sofistikovaný pohled na hrozby budoucnosti. Je to povedený, jednoduchý, nedomyšlený a efektní výplach, který spolehlivě zabaví a přináší pár technicky vynikajících momentů, které velmi nenápadně posouvají kinematografii o kousek dál. Nic míň. Před Transformery či Iron many upřednostním kdykoliv. A abych byl ještě trochu proti proudu, Sharlto Copley to přehrál. ()

pufina

Neočekávaně zajímavé sci-fi. Matt Damon překvapil a nápad na Elysium taktéž. Pěkné, pěkné, jen mám k filmu tu výtku, že jsem to s Mattem Damon nedovedla prožívat. I kdyby tam nakonec umřela ta malá holčička, neuvěřila bych ničemu a nehla bych ani brvou. ()

Wormboy

Blomkamp opat dokazuje, ze pribeh rozpravat vie. Rovnako vie natocit audiovizualne posobivy vysokorozpoctovy snimok pre Hollywood a na Elysium to jednoducho vidiet. Co mu vsak stale chyba je pretavit dobry napad, s ktorym pride, do plne fungujuceho celku, v ktorom ako divak nebudem musiet preventivne vypinat mozog, pretoze by mi absentujuca logika nedovolila byt k filmu taky zhovievavy. Na Elysium sa pozera vyborne, ma fantasticky spad, pricom s vyraznejsim popracovanim na "mytologii" sveta buducnosti, by finalny zazitok mohol byt este lepsi. 3,5/5* ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)