Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

Kothy

Nebylo to vůbec špatné. Matt Damon se celkem předvedl. Ale nedá se nevšimnout té levičácké propagandy. Co už no. Jinak příběh byl celkem dobrý. Damon jim pěkně nakopal prdel. Ani Jodie Foster jako záporačka nezklamala. Dost se mi líbil ten Krugerův štít. Ale ta stanice mi přišla trochu nedomyšlená. Skončilo to trochu smutně, ale cíle bylo dosaženo. :) District 9 byl ale přece jen o něco lepší... "Jste v pořádku? Nechcete si vzít prášek?" :D ()

swamp

Neill Blomkamp nenavázal kvalitou na svůj předchozí District 9, přesto se o Elysiu rozhodně nedá hovořit jako o nezdaru. Jedná se o vizuálně dokonalé dílo utápějící se bohužel v patosu okořeněném socialistickým - ehm, pardon, sociálním - leitmotivem. Docela mě zarazilo, že úvodní "rozehrávající" pasáž trvá déle (to jsem poznal dle toho, že se stále nic nedělo a já se podíval na hodinky), což bych chápal u něčeho, co bude mít zásadní dějové zvraty, různé linie apod. Přestože se úvod rozkládá na době fotbalového poločasu, děj připomíná (a to v dobrém smyslu) klasické sci-fi postupy let již dřívějších. Je to takové nesmyslné oloupení diváka o delší zábavu. Na straně Zla se nám krátce představí William Fichtner (spouštěcí figurka), skvěle (jak jinak) zlá Jodie Foster a maniakální Sharlto Copley, který byl asi nejzajímavější postavou. SPOILER ALERT Když si totiž dával s Damonem na prdel, tajně jsem fandil jemu. Jak to celé shrnout? No, je to vlastně pohádka o tom, jak se Damon z obyčejného dělňase, který si chtěl zachránit život, stal někdo, kdo je ochoten se obětovat pro vyšší cíle. "Activate Kruger!" :D ()

Okara

Kritický realismus ve sci-fi kabátě aneb Dickens by napálil pětihvězdí. Blomkamp se nechal unést úspěchem z nedávného District 9 a zůstal věrný stejnému žánru. Tentokráte ovšem nezůstáváme pouze na zemském povrchu, který je v kritickém stavu, ale zavítáme taky na ztělesněný sen utopistů kdesi vysoko na oběžné dráze. No je jen otázkou času, kdy si kamera vyhlídne nějakého morálně napraveného, normálního občana, kterému se do rukou dostanou prostředky ke změně. Zásadní věc, která mi zamrzela, ale která se dala předvídat již z traileru, je mnohem větší dávka akce. Samotný příběh je upozaděn a co nejvíce zjednodušen, aby se tvůrci vyřádili na majestátních přestřelkách, honičkách a nevím, čem ještě. Překvapivě mi ani Damon tolik do své role nesedl a navíc neměl jednoho Anděla strážného, ale snad rovný tucet. Proč tedy Elysium hodnotím víceméně kladně? Částečně kvůli hudbě, kterou se může pyšnit každý letošní sci-fi snímek, ale hlavně díky nenápadnému vyplouvání nejrůznějších otázek během celého promítání. Od mazání sociálních rozdílů, přes ideální státní zřízení a otázku nesmrtelnosti, až po současný, reálný problém - imigrace (melting pot se usazuje). Dojem tedy není jak u čtyři roky starého bratříčka, ale skloubení řežby a sociálních otázek nakonec dopadlo vcelku fajn. Když se na to dobře dívá, tak proč ne, za mě palec nahoru. Nejlepší soundtrack z filmu 70% ()

Geralt z Rivie

Nelituji toho, že jsem šel do kina, ale ani šampaňský otvírat nebudu. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $115 / 286 / 171 milionů / 108 dní < 2,48 > násobek rozpočtu. ()

Slartibarkfast

Píše se rok dva tisíce nevím kolik, ale je to prostě hodně moc moc před námi. Tu se nám naskytá pohled na vrcholně demoralizované lidstvo, kterak se lopotí v prachu a bordelu, přemnožené a ponechané takměř svému krutému osudu. Když však vzhlédneme k nebesům, ke kterým bychom rádi, však hrouda nám nohy víže, spatříme tam v tmách a nekonečném prostoru ráj zvaný Elysium, ustrnulý nad osudem pozemských krys, kde elita zámožných hrdobců tu přesladce si žije. Objeví se však jeden muž, který měl již od malička drobné pletky se zákonem, jeden by řekl omezený recidivista. Jako diváci se k němu připojíme v den, kdy má ten klučina ale opravdu velikou smůlu. Zlámaná hnáta, přísné "ty, ty, ty" od prokurátora a smrtelná dávka ozáření, to jsou snad jen nejdůležitější body jeho programu v den, který lidé laškovně označují termínem "blbec". Kdyby za to vše nemohlo jeho slabší IQ, asi by ho i někdo politoval. Jelikož nemá co ztratit, neboť jeho zářná budoucnost čítá toliko pět dní a v Elysiu jsou schopni ošetřit prakticky mrtvého, vyzvrátí oběd, polkne pár pilulek viagry, potlačí v sobě nemoc z ozáření a vydává se na dobrodružnou cestu až tam, kam orli nelétají, aby posléze nesobecky zachránil sebe.. no a nikoho jiného. Nebudu tu líčit, jak ta krásná pohádka skončí, ale je vskutku napínavá až do poslední chvilky! Takže děti neváhejte a šupky do kina. Pokud máte zvláště rádi záběry z kamery, kterou drží epileptik při plném záchvatu, pak je to něco pro vás! Absence vtipných scén ve mně evokovala dojem, že rejža to vše myslel skutečně vážně a nechtěl se snižovat k nějaké trapné komediální sračce. Takže pokud vám při závěrečných scénách neukápla ani slzička, jste bezcitní a cyničtí.. fuj! Když tedy pominu chabý scénář podle pohádkových předloh, tupé výrazy Damona, který je schopen běhat i s nožem v žaludku, škubané záběry kamer a vesměs nesmyslný konec, pak se to docela dalo. Asi jsem měl výjimečně dobrou náladu, protože i takový propadák se mi vcelku líbil. Nevím, zda bych si to pustil ještě jednou, ale když mě někdo připoutá omylem k židli ve sklepě a pustí mi to, vysměji se mu a vykřiknu směle "Twajlajt nebo Pacific Rim tam nemáš?".. po dlouhém rozmýšlení 60% ()

nash.

Proletářský gang ze špinavého slumu vede nebohé lidstvo do ráje, nohy bosé i obuté zpomaleně klušou loužemi vstříc slunci a štastné budoucnosti, z nebe v totálním happyendu klesají plechoví andělé, aby jednou provždy vymítili bolest a neštěstí. Do toho se mračí zlá Jodie Foster a dělá bububu, princezna co má kukadla jak zrdcadla vypráví pohádku, která osvícenému sobci otevře oči a promění ho v osvíceného spasitele, který pro lidstvo neumírá na kříži ale pod stolem. Papírem šustící postavy nemají co hrát, uspěchaná béčková historka sfouknutá za dvě odpoledne nemá čím zaujmout a všechno se to zmítá v chaosu, který má třesem a stříhem v chudých akčních scénách vyčarovat zdání dynamiky. Pro mě bohužel nečekané zklamání., které netáhne a nezachrání ho ani technická dokonalost ani nevýrazný a bohužel i nepřesvědčivý Matt Damon.. ()

cukorek

Len tak sa pohybovať s odisteným granátom v ruke po palube lietadla možno nie je obtiažne, ale dostať ho do polohy výbuchu aby poškodil len tvár jedného člena posádky to nedokáže hádam ani "kocúr v čižmách" a aby nebolo toho málo zasiahnutý protivník prežije. Týmto pohybovaním sa v medziach rozprávky poklesol film zas o niečo nižšie. Prvá polovica ešte má náznak istého tajuplného zauzlenia, ale s pribúdajúcimi minútami bublina úplne spľasne a koniec je jasnejší ako slnko pri východe. Matt Damon je len lákadlom, ktoré ma privolať záujem diváka, ale film nemá v sebe toľko zaujímavého, tajuplného a príťažlivého ako ponúka jeho obal. Výkony hercov sú priemerné, podanie akcie, tiež výrazne filmom neoplýva čo vedie moje hodnotenie k slabým 50%. Je to ako pekný pomaranč, ale bohužiaľ bez šťavy. ()

PetrPan

Když v roce 2101 zemřel Fidel Castro, padla Kuba do rukou Jednotné Ameriky, o rok později se rozpadlo i Evropské hospodářské společenství Čínské lidové republiky a poslední zbytky Ruské federace pohltily Spojené iránsko-čečenské emiráty, tak započala nová éra světového imperialismu. Svět prosperoval, ale vedlejším účinkem tohoto procesu bylo Třetí přelidnění v dějinách lidstva, První bylo vyřešeno na začátku 21. století 3. světovou válkou, Druhé v roce 2084 cíleným hladomorem. V roce 2124 bohužel v zednářských lóžích Nového Světového Řádu vládla silná humanistická klika a místo pragmatiky navrhované celosvětové decimace prosadili nezasahování a výstavbu Elysia - vesmírného komplexu, který měl zajistit ráj pro světovládce nezávisle na vývoji na Zemi. Tento kolos byl vypuštěn do vesmíru v roce 2135 a toto je jeho příběh... ()

silentname

Po veľkolepom filme District 9 som sa veľmi tešil, že Neil Blomkamp dal dokopy svoj ďalší film. A musel som si ho hneď pozrieť. Kým ale z District 9 som bol veľmi nadšený, tu je to presne opačný efekt. Film je vizuálne strhujúci, sú v ňom výborné efekty a Matt Damon v úlohe Maxa bol veľmi schopný a veril som mu jeho rolu. Osobne ale tam skončím s pozitívnymi časťami filmu a povieme si, čo mi na ňom vadilo. V prvom rade zbytočné slow-mody, ktoré podľa mňa len spomaľujú film a nikam ho neposúvajú, scénky ktoré akoby boli vystrihnuté z niečoho iného. Povedzme si zopár - Mass Effect, Matrix, Total Recall... a je mi ľúto, pre mňa sú tieto elementy veľmi rušivé. Nechcem sa dívať na niečo, čo som už videl niekde inde. Herci sú podľa mňa dobrí, len im chýba akákoľvek identita. Niečo čím by som ich dokázal opísať viac než jednou alebo dvoma vetami (okrem Maxa). Nestihneme ani spoznať Elysium ani situáciu na Zemi, lebo film v tomto smere ide málo do hĺbky a miesto toho sa venuje veľkým dávkam klišé, ktoré sme už videli v iných filmoch. Už po prvej tretine vieme kto umrie, vieme kto prežije, vieme ako to celé dopadne. Tak načo to potom vlastne pozeráme? Posolstvo príbehu je síce fajn, ale príbeh ako taký nefunguje a skôr veľmi často nudí. Pre mňa je Elysium obrovské sklamanie. Takže Neil, dúfam, že Chappie bude fenomenálny. ()

Pedestrian

Přirovnal bych to k loňskému Prometheovi. Člověk od toho čekal tak nějak víc, ale režijně je to bomba a baví to. A hlavně konečně blockbuster, kde jeho hlavní postava chce žít a bojuje o svůj život. Plus míra patosu překvapivě nízká vzhledem k nebezpečným trailerům. Kruger záporák roku. ()

Slarque

Výborně natočený akční sci-fi film nezapře svého tvůrce. Neill Blomkamp je totiž rodákem z Johannesburgu, takže zatímco v Districtu 9 viděli paralelu s apartheidem mnozí, tady už málokdo dohlédne k faktu, že svět hrstky velmi bohatých lidí obklopený milióny další, kteří živoří hluboko pod hranicí chudoby a kromě AIDS nemají skoro nic, to je jeden z obrázků Jižní Afriky a okolí Joburgu obzvlášť. Tuhle společenskou nerovnováhu prostě jen projektoval do sci-fi rozměrů a další příběh už z toho vyplývá skoro sám. Natáčelo se pak v mexických favelách, ale to je prostě blíž LA. Nehledě na to, že nakonec divácky nejvděčnější postavou není Matt Damon ale Sharlto Copley, který rozhodně nekope za práva chudých lidí. Jo, a hlavní hrdina s tím exoskeletem vypadá jako větší bouchač než nový RoboCop! ()

Arsenal83

Nemám rád sci fi a navyše, ak sa k tomu pridá neschopný režisér ako Blomkamp, tak vzniká istota maximálnej nudy. Už jeho District 9 som hodnotil jednoznačným odpadom, tu mu dám aspoň hviezdičku, nech sa nenahnevá. Navyše nesympatický hnusne vyholený Damon tu hrá ešte nesympatickejšiu postavu. Celkovo snímok pôsobí bezducho. ()

Bachy

Špinavá Blomkampova sci-fi vize se mi pořád hodně líbí, ale dál už toho moc není. Samozřejmě to nesahá ani po kotníky Districtu 9. Jednak tam štáb hloupost dovedl daleko lépe zamaskovat a jednak pustil akci na plno až po úžasné pseudodokumentární hodině. Elysium má představení prostředí a hrdin a pak to napálí. Jenže představovačka extra zajímavá není a akce je...zvláštní. Je mi naprosto jasné, že Blomkamp přišel s promakanou premisou, kterou představí během pár minut filmu a pak řekl "Tím máme kostru a teď už ať se to mlátí." A taky to tak vypadá. Pak se to prostě mlátí a hotovo. District 9 z blockbusterů vyčníval, Elysium je jejich typickým příkladem. A samozřejmě to podtrhává herecká parta. Damon je nevýrazný jako vždy. Tenhle "oblíbenec" mi opravdu seděl jen v True Grit a Teamu America. Ale pořád je "jen" nevýrazný. Fosterová je naopak výrazně špatná. Zbyl jen Kruger. A on a právě ta špinavá sci-fi vize je to, co z filmu vyčnívá a dělá z Elysia vydržetlný snímek. Neříkám, že je Sharlto Copley v roli masakrujícího blázna extrémně úžasnej. V několika scénách je naopak jeho postava tak mimo, až to celé působit jako parodie. Kruger je tak utržený ze řetězu, že to občas vypadá famózně, občas neskutečně trapně, ale nikdy nudně, boykie. ()

Rocky62

Jedna z možných variant na život v nedaleké budoucnosti je velkolepě pojatá a Blomkamp potvrzuje, že má skutečně cit pro vizuál a značná tvůrčí inovace v této oblasti mu věru nechybí. Futuristické technologie působí vcelku okázale a díky tomu diváka čeká oslňující akce. Přesto je bohužel Elysium jen ryze estetické. Jsou zde sice odkazy na politické režimy a vyobrazení rozdílů mezi sociálními vrstavami, ovšem je tu i jedno nejzásadnější klišé, které všichni známe. Ta část lidstva, která je bohatá, úspěšná a na úrovni je samozřejmě ta špatná a ti, co jsou zašpinění, chudí a kulturně nevyspělí jsou pochopitelně heroičtí dobráci bojující za správnou věc. Čili tak či onak tu máme pouze po vizuální a po akční stránce vyladěnou jízdu, která potěší všechny fandy stylu á la Michael Bay. 70% ()

klerik

Blompkampovská hard vízia sa mi páčila. Páčila sa mi aj počiatočná skratkovitosť, kde sa všetko sústredí len na to, aby sa hrdina presunul zo situácie A do situácie B. Obsadenie (aj) vedľajších úloh je skvelé. V závere je Elysium totálnou hlúposťou na úrovni TERMINATOR SALVATION (Elysium fakt nikto nestráži počas vyhlásenia vojnového stavu?). Režisér má skvelý štýl, akcia je správne "strojová", ale celému vyvrcholeniu akoby chýbali komplet scény... ()

Chrustyn

Neill Blomkamp, dokázal neskutečný režijní talent, když za pár "šupů" natočil jednu z nejoriginálnějších a nejpoutavějších sci-fi za posledních několik let "District 9". Nyní dostal k dispozici více peněz, vynechal dokumentární pojetí a natočil plnohodnotnou akční sci-fi o tom, že Země je jedna velká špína, kterou obývá ta nejchudší spodina a "vyvolení" se uchýlili na kosmickou stanici Elysium, kam se musí vydat hlavní hrdina aby přežil. Blomkamp používá hodně aspektů, které předvedl už ve svém předchozím filmu a tak nechybí prostředí připomínající uprchlický tábor, hrdina tížený časovým limitem a vůbec všechny ty roboti, kosmické lodě, zbraně, připomenou to co bylo viděno v "Districtu 9" jen se tentokrát režisér zaměřuje na béčkový akční příběh, než dokumentární pojetí nebo kritiku společnosti. "Elysium" tak zůstává velice slušnou sci-fi, která, nabídne pár originálních nápadů a slušně natočených akčních scén a přestože působí chudě oproti jiným žánrovým blockbusterům, vzhledem k rozpočtu, působí naopak daleko dráž. Blomkamp potvrdil, že předchozí úspěch nebyl náhoda, ale že nám roste další velký talent. Až se mu svěří vyšší rozpočet a volná ruka, máme se na co těšit. ()

MiiRA

Herecky výborné! Matt slušný a Sharlto Copley výborný záporák. Finále mě celkem zklamalo, kde Elysium mělo mít více prostoru. Něco mi tam furt chybělo, možná to chce shlédnout ještě jednou. Asi to mohlo být klidně o čtvrt hodiny delší v tom finále a propracovanější a byl bych spokojený. Jinak nápad výborný a líbilo se mi to s Elysiem. 4* ()

hammer_head

Hrozná kravina, od který jsem naštěstí nic nečekal, takže mě zklamala jen 100 min. ztráta mého času. Je dobrý vědět, že se v roce 2154 zase ta cikánská pakáž zachrání (ty svině se rozmnožej všude i do vesmíru) ()

SeBig

Začátek má pomalý rozjezd, ale pak se to rozjede a postavu Maxe, kterého ztvárnil Matt Damon, jsem si okamžitě oblíbil. Příběh nenudí a je napínavý + skvěle zpracované efekty atd., akce (tím myslím hlavně přestřelky) mohlo být více, záporáka Kruegera jsem si taky oblibil a celkově mě film příjemně překvapil. ()

Scalpelexis

3* s hodně odřenýma ušima. Blomkamp si zopakoval podobnou tématiku z District 9, aneb povídání o chudobě, rozdílech světů, hrdina, který není zrovna košér a samožřejmě propagace své rodné země. Největší problém je samotný příběh, který tak nějak postrádá smysl, cokoliv zajímavého. Nedokázal jsem ani najít nějaké poselství, přelidnění planety stěhováním populace na malou stanici? Určitě se tam všichni vejdem! Hlavní postava tak nějak pendluje z jednoho místa na druhý, místama s pro mě neznámou pointou a její vztah k jeho dávné kamarádce je až nenormální. Spoustu věcí je děsivě nedotažených (postava Jodie Foster, závěrečné chování postavy Copleyho) a nevysvětlených. Samozřejmě, rozpočet musel být solidní, počítači se to jen hemží a vypadá vše jak má být. Herecky nebudu moc hodnotit, tady nebylo místo se moc projevit. Doufám u Blomkampa v lepší zítřky a míň odflaklé filmy. ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)