Orel Eddie

• Velká Británie Eddie the Eagle (více)

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

Khumbac

Ani né tak komédie, ale radostí mi málem ukáply slzy. Paráda.Vytknu jen zosobnění trenéra. Jackman vůbec nevypadal jako alkoholik, spíš jako nabouchaný pětačtyřicátník s krásným chrupem. Taron skvělý. ()

chelseaman22

Orel Edí měl potenciál, ale rádoby ňouma Edí degradoval celý film. Celkově lze říci, že herecké výkony jsou katastrofální a pokus o humor rovněž. Jediná přednost filmu je jakási jiskra nestádnosti, jež diváka znatelně upoutá a těžko pouští. Když porovnám s Kokosy na ledu, tak Edí citelně zaostává. 70% ()

Copacabana

Príbeh o nezastaviteľnej ľudskej vôli a schopnosti dosiahnuť každého svojho cieľa a čohokoľvek. Navyše tu ide o vcelku nezvyklý šport, ktorý si človek obľúbi a poteší aj Hugh Jackman vo vedľajšej roli. ()

Triple H

Príjemné, úsmevné, dojemné. Orol Eddie je čistokrvný hollywoodsky slaďák, ktorý dal veľmi schopne dokopy Mýdlo zo Zbaľ prach a vypadni. Kto by doňho povedal...Je celkom zaujímavé vidieť skutočného Eddieho v rozhovoroch pri uvedení filmu do kín - napriek tomu, že sa nejedná o žiadneho fešáka, je to evidentne úplne normálny, celkom rozumný chlapík. Egertonova štylizácia zodpovedá jeho vystupovaniu spred rokov, ale len s odretými ušami neskĺza do až urážlivej "full retard" karikatúry. Jackman štandardne výborný. Trošku škoda, že film sa výrazne odkláňa od civilnosti, striedmosti a skutočnosti smerom k ťažko vykalkulovanej a vyfabulovanej rozprávke pre dospelých. Ale celkovo fajn spravená vec a samotný Eddie je týpek, o tom žádná. ()

Tosi

Když tenhle Eddie skákal, táta na mě vždy od televize křičel: „Dělej, bude skákat Orel“. A byla paráda koukat na týpka, co ve vypůjčené kombinéze skočí o padesát metrů míň než ostatní a přesto se z něj diváci mohli zbláznit. Upřímně, film byl kýčovitej, že to víc nešlo. Nebyl ani humornej, ani vážnej, jak to dopadne všichni ví, tak proč na to vlastně koukat. Ale byl hodně příjemnej a lidskej, a tak proti všem očekávání a logice dávám Orlovi čtyři. ()

Dado

Istým spôsobom pokračovanie Kokosov na snehu, ktoré si od štvorice černošských sympaťákov požičiava omnoho viac, než len kontúry príbehu o nezlomnej vôli a túžbe ísť si za svojím olympijským snom. Niektoré z paralel (postavy trénera a otca, príjemne hravá hudba) sú navyše natoľko zreteľné, až človek získa pocit, že tvorcovia pri hľadaní nápadov čerpali z jamajského štvorbobu úmyselne. Možno aj preto nedokážem ísť, aspoň po prvom zhliadnutí, s hodnotením ešte vyššie. Aj napriek tomu sa však nedá Orlovi Eddiemu uprieť status jedného z najväčších filmových prekvapení poslednej doby, pričom v krátkom dialógu medzi hlavným hrdinom a jeho mamou na letisku som opäť našiel scénu, ktorú si môžem pustiť aj stokrát za sebou a zakaždým pocítiť na chrbte príjemné zimomriavky. (85%) ()

Honzíno

Finále mi dokonale sedlo. Už dlouho jsem během poslední třetiny filmu neprožíval podobné intenzivní pocity, naposled snad u Interstellaru. Bohužel to, co spektakulárně působivému vyvrcholení předchází je jen rovná, neoriginální feel good komedie, která ničím nepřekvapuje. Pouze Vás drží v pozornosti celkem ucházejícími vtípky a připravuje na to, co přijde. Být první dvě třetiny Eddieho aspoň o chlup lepší, bavil bych se o zasloužených a silných čtyřech, možná i pěti. ()

Mirokukii

Celý film srší pozitivní energií a hlavnímu hrdinovi se nedá nefandit. Aby ne, když je to Forrest Gump na lítajících lyžích (ačkoliv Eddiemu osud do cesty nic nepřihraje, on set sakra bojuje), připomínající dávno zapomenutý odkaz olympijských her. Velice příjemné, v tento rozpálený víkend mi to sedlo jako ulité a závěrečný let, tak to byla přímo ukázková Bo Derek, se vším co k tomu patří. ()

arbitr

Kdo dělal někdy závodně jakýkoliv sport jistě Orla Eddieho pochopí, kdo nedělal tomu film napoví. Krásně vzpomínky na osmdesátky velice vtipně a vkusně natočené, byť tam byl znát spíše americký než britský styl. Alespoň, že ten komentátor byl čistokrevný anglán. ()

Helmutek

Příjemnej a sympatickej film s výrazně skvělym soundtrackem a frajerem Jackmanem. Eddieho vůle a vytrvalost je obdivuhodná a dojemná, až si člověk opravdu začne řikat, jestli ten pravej sportovní duch, kterej by měl mít na Hrách vycházejících z antickejch sportovních ideálů místo, není právě tohle - narozídl od dopující současnosti, která má k radosti ze sportu jako takovýho často docela daleko. Scénka ve vejtahu s Nykänenem o tom, že "jsou jako jedenáctá a první hodina" a maj tak k sobě ve skutečnosti blíž než ke komukoli jinýmu, ta podle mě vystihuje celej film - a předevšim teda přístup Eddieho, díky kterýmu se nakonec na OH fakt dostal. Dneska už by se to díky Eddieho pravidlu stát nemohlo, tak je hezký si to připomínat aspoň takovejhlema filmama. ()

LiborGondek

Ač filmy o sportu obecně nemusím, tohle se mi líbilo. Je jasné, že je Orel Eddie natočen tak, aby se především líbil jeho divákům - takže pravda stranou, hlavně ať je to zajímavé. Nicméně, to odhodlání, vytrvalost a odvaha Michaela Edwardse byla skutečná. A pokud by měl tento snímek ukázat byť jen tuto jedinou pravdivou skutečnost, mělo to smysl. 80% ()

Mrkvič

Sám Orel Eddie prý prohlásil, že je ve filmu 5% pravdy? No krásný. On by jinak nebyl tak suprovej. Os začátkudo konce je to fajnová komedie, která ale ve svém jádru nese pravé olympijské poselství. A za vrchol filmu považuji samotného trenéra a jeho setkání s jeho bývalým trenérem. To bylo nádherný. Krásný dovětek fajnového popisuje jedné lehce ujeté události. ()

Johnny.ARN

Bez emočného zásahu, hrať to mohol hocikto, vôbec ma ich herecké podanie neoslovilo. Jediné fakt zaujímavé je tá myšlienka, že keď niečo chceš, choď si za tým. Škoda, že sa to plní vždy len kde jakým poloretardom. 3 z 5 ()

viperDavid

Naprosto povedný zoufalý týpek. Z Egertona jsem naprosto nadšený. Ono napodobyt skutečného Edwardse asi prostě nejde, ale tady to bylo ukrutný. Super film, doporučuju ()

Lachtaan

Nejsprávnější důkaz toho, že si člověk má jít v životě za svými sny za skutečně jakoukoliv cenu! A hvězda filmu Kingsman a neznámější X-Men nám to naservírovali v dojemném a především úžasně natočeném snímku na základě pravdivých událostí! ()

Sfinkter

Příběh o odhodlání a cílevědomosti povinný pro ty, kdo mají pocit, že jim někdo hází klacky pod nohy. Jít si za svým má vždy smysl, bez ohledu na výsledek. ()

st.jim

Kdo se nebavil, tak je trotl. Ten film byl tak vyborny, ze po jeho skonceni jsem mel chut vyslapnout si devadesatku. Kouknout se dolu, pos.... se z te vysky a zase po svych dolu :D ()

Ryuuhei

Co může být tak zábavného na filmu o olypionikovi, který se navíc zabývá skokem na lyžích? Když je dobře zpracovaný, může být vše a proto ani zde nešetřím hodnocením, protože tohle je další skvělý životopisňák! Dosud jsem absolutně neměl ponětí o nějakém Orlem Eddiem, ale díky tomuto filmu jsem poznal, o jak výjimečného člověka šlo. Jistě, možná neměl predispozice k tomu být nejlepší, ale šel si za svým a nakonec si splnil svůj sen přesto, jak moc se mu ostatní snažili házet klacky pod nohy a ukázat mu, že na to nemá. Velice inspirativní záležitost. ()

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)