Orel Eddie

• Velká Británie Eddie the Eagle (více)

Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards (Taron Egerton), nemá jen tak někdo. Jeho touha je zdánlivě prostá a přímočará: Stát se olympionikem a reprezentovat Velkou Británii na některých olympijských hrách v nějakém sportu, celkem jedno ve kterém. A tak malý Michael vyzkouší mnoho různých atletických disciplín, aby sebe i své okolí ujistil o nedostatku jakéhokoliv sportovního talentu ve sportech, které by mu umožnily účast na letních olympijských hrách. Proto se soustředí na hry zimní. Ale ani ve sjezdovém lyžování nemá zrovna moc štěstí a ani talentu. Většina lidí by to už dávno vzdala, ale Michael takovým měkkotou není. Jeho poslední šancí jsou skoky na lyžích, a to především díky tomu, že v Británii není moc skokanů s olympijskými ambicemi. Vlastně tu nejsou žádní. Rozhodne se učit od nejlepších, a tak opustí rodnou zemi a na vlastní pěst vyrazí do Alp. Chvíli pozoruje skokany v akci, pak si vleze na můstek a rozjede se. Po několika bolestivých pádech si uvědomí, že to bez trenéra asi nepůjde. Tedy pokud bude chtít na olympiádu a také pokud bude chtít zůstat naživu. Na scénu tedy vstupuje Bronson Peary (Hugh Jackman), údržbář zimního střediska, rváč a pijan, ale i bývalý skokan na lyžích, kterého kdysi vyloučili z amerického olympijského týmu. Bronson urputného a neodbytného skokana-samouka vezme pod svá ochranná křídla a začne jej učit nejen skákat na lyžích, ale také jak skákání přežít. Postupně poznává Michaelovo odhodlání a nezničitelnou vůli, díky nimž si pak společně dokáží splnit velký sen. Michael v roce 1988 v Calgary vstoupí do olympijských dějin jako nezapomenutelný „Orel Eddie." (CinemArt)

herr_carter

Povedená autobiografická taškařice, jestli po tomhle hereckém výkonu ještě někdy Taron Egerton narovná držku, tak klobouk dolů...................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

netahlo

Olympiada v Calgary byla opravdu vyjimecne bohata na zajimave osudy. To mi v dnesni dobe ponekud chybi. Jsem velky fanousek skoku na lyzich a obdivuji vsechny skokany, bez vyjimky. Ja jsem se jenom podival v Planici z "mamutu" dolu a okamzite se mi udelalo nevolno. Snimek se povedl i pres pomerne dost nesrovnalosti (tehdy se jeste temer neskakalo V stylem, Erdinger Arena opravdu neni v Calgary atd) a mozna nemuseli z Eddieho delat az takovyho moulu. Protoze kazdy, kdo se spusti dolu z (jakehokoliv) mustku, je pro me frajer a zaslouzi respekt. Kazdopadne by bylo zajimave sledovat jak by se Eddie popasoval treba s takovym mustkem ve Vikersundu :-) ()

Firebug

Eddie se mi příliš netrefil do vkusu či nálady. Snímek se klasicky v honbě za diváckou přístupností a "sluníčkovstvím" nebojí ten pravdivý příběh (podle kterého to je jakoby natočeno) transformovat do sportovního cukrkandlového kýče, ve kterém je z reálného příběhu jen to, co se za nehet vejde a který považuje za blábol i skutečný Michael Edwards. Kašlat ale na historickou akurátnost. Film je kýč, všechny postavy v něm jsou nezajímavé archetypy. Vývoj postavy Jackmana napsal snad nějaký desetiletý harant. Není to vlastně ani komedie, jen takový hřejivě úsměvný kousek, po jehož shlédnutí vás budou bolet zuby. 2,3* ()

sedm.1

Z Orla Eddieho mám dost rozporuplné pocity. Hned na začátek si tedy musím rýpnout, kdy jsem si hned po skončení filmu rozhodl zjistit nějaké informace o skutečném Eddie Edwardsovi, a jen tak na okraj jsem se i dočetl, že žijící Eddie na tiskovce u příležitosti premiéry filmu o něm prohlásil, že je pravdivý tak z 5%. Cože??? Pak by ale neměli tvůrci vůbec uvádět, že je film natočen dle skutečného příběhu nebo událostí, ale je jen volně inspirován osudy dané postavy, nicméně tohle zjištění ale mělo poměrně výrazný podíl na mém následném výsledném dojmu. Každopádně ale ani bez tohoto zjištění bych samotný film zrovna nepovažoval za nějaké terno. Postava Eddieho je sice sympatická, a i ostatní mají svůj prostor a styl, ale že by mě někdo z nich vyloženě nadchl, to tvrdit nemohu a rozhodně to není vinou hereckých představitelů, kteří jsou vesměs opravdu skvělý. Navíc ani zápletka, respektive ten „zkreslený“ životní osud Eddieho Edwardse, není zrovna strhující, možná tedy zajímavý a nevšední, ovšem toto filmové zpracování mi přišlo prostě strašně uspěchané, povrchní a nefunkčně zkratkovité, nehledě na to, že mi i emočně přišel strašně chladný. A co se odlehčené stránky filmu týče, kdovíjak vtipné to tedy též zrovna nebylo, dva, tři úsměvné momenty z filmu komedii rozhodně nedělají. Eddie the Eagle je tak zkrátka podívaná, u které možná divák zažije příjemně strávený čas, ale víc než na průměr to rozhodně nemá. ()

Sdoom

Jako jo, bylo to veskrze hezké, ale kdybych si o tom přečetl na Wikipedii a podival na Youtube na nějaký záznamy, tak bych zas o tolik nepřišel. Scénář jede až moc na jistotu, děj je zbytečně moc dojímavý, postavy šablonovité. Pokud mám hodnotit zpracování tématu a ne téma samotné, tak 3 hvězdičky jsou maximum. (HD, orig.) ()

James87

Kdo by si nechtěl prožít svůj sen? Pro sportovce je vrchol pocty startovat pod peti kruhy. Spolu s Eddiem se tam mužeme vydat. ()

coscarelli

Športoviny idú mimo mňa, no tento ostrovský kúsok sa mi zasekol v kabáte , ktorý nenosím. Fajn retro štylistika, podobná Jemu. Proste prdel o sne, ktorá je nenudne dynamická, parádne britská, suchá a mokrá. No a hudobne prepeckované! Jump a Dexter válí z kopce. ()

Indy

Chcem viac takýchto vydarených a pozitívnych športových filmov a vyzývam talentovaných filmových tvorcov, aby sa zamerali aj na športy ako hokej (ten ľadový), futbal (ten náš európsky) a tenis, pretože boxu, amerického futbalu a baseballu už bolo dosť :) ... a čo dodať k príbehu Eddieho "Eagla", ten je inšpirujúci a držíte mu palce ako nikdy ... zo začiatku je to síce na hrane komédie, ale od príchodu Hugh Jackmana až po finálny skok na 90m mostíku je to viac ako len fajn podívaná. 8/10 ()

iXtr3m3

Opäť musím vytiahnuť svoju obľúbenú frázu - malý veľký film, film so srdcom, film s pozitívnym posolstvom, film vtipný, dramatický, skutočný, film so super hudobným aj celkovo dobovým podmazom, film so skvelým Jackmanom a ešte lepším Egertonom (ten chlapec je borec, druhý film s ním a totálne mu všetko žeriem). Toto bol zážitok a naozaj spomienka na časy, kedy ešte šport bol športom a nie čistým biznisom ako je to v súčasnosti. Potešila aj mikrozmienka o Jamajskom bobe, ktorý bol s Eaglom Eddiem jedným z najväčších prekvapení olympiády v Calgary, ktorú si síce moc nepamätám, mal som len 6 rokov, ale čítal som knihu, jedinú knihu o olympiáde, ktorú som kedy čítal, takže to bol asi osud... :) P.S. že je to takmer celé vymyslené a reality sa to drží len z brutálnej diaľky, tak to mňa osobne vôbec netrápi, to hodnoty a kvality filmu nekazí... ()

velkyvezir

Lehké zklamání. I já pamatuji olympiádu v Calgary a řadím ji mezi ty nejhezčí nejen kvůli bílým medvídkům, ale i Eddieho příběhu. Ten byl a je jistě zajímavý, ale na plátně působil plytce. Jistě se mohla posílit dramatická složka zákulisí britského olympijského výboru, leč nestalo se. A tak tu máme průměrnou podívanou, co neublíží, ale ani převratně neohromí. Jednou vidět stačilo... ()

klukluka

Musel jsem se zbláznit, když jsem na Svratce vjel na zhruba půl metru vysoký skokánek. Vypadalo to, že poletím snad...snad 5 metrů. Sebevražda. Takže jsem si to asi tak někde v půlce rozmyslel (rozuměj- podělal jsem se) a žuchnul sebou o zem jak pytel brambor. Pět metrů bych letěl, takhle jsem se místo toho třicet metrů válel. I tentokrát platí, že všechno zlý je k něčemu dobrý. Dnes jsem si díky tomu dokázal představit, jak neskutečnou musel mít Edwards odvahu. Smekám před ním. Obdivuji i jeho odhodlání. A oceňuji, že se dočkal vlastního životopisného filmu. Plně si ho zasloužil. Netěšilo mě se na to koukat, nebyla to pro mě hezká podívaná. Vadila mi zejména křečovitá mimika představitele Edwardse, představitelky jeho matky, šéfa britského lyžařského svazu... To dojemné finále ten celkový podivně nepříjemný pocit nepřebilo. Ale původně to byl záslužný počin (nakonec velmi zajímavý také komerčně). Uvažoval jsem kvůli tomu o nadprůměrném hodnocení, od něhož upouštím, protože se tu poměrně zásadně manipulovalo s fakty. Michael Edwards příkladně na Calgary netrénoval rok, nýbrž roky čtyři. Pro někoho prkotina, mně ovšem podobné "korekce" silně vadí. ()

bari68

Tak ako Jamajka má svoje Kokosy na snehu, tak aj Británia má svojho Orla Eddieho. V podstate ono na to film aj čiastočne spojlerovo odkazuje, takže tých podobností je tu viacej. Na ten patos taktiež zapomeňme, ono bez toho to moc ani nejde. Rovnako budeme aj tak Eddiemu fandiť, takto to proste máme radi. ()

yoshua87

Úžasné, jedním jediným slovem. Krásnej snímek, který dokáže chytnout a vyzvihnout základní myšlenku OH. Dokáže výborně naladit myšlenky a velmi povzbudit... ()

Chmur

Mně osobně se film příliš nelíbil. Nemyslím si, že by byl nějak špatně natočený, ale nedokážu se přenést nad to, že mi byl hlavní hrdina prostě dost nesympatický. ()

Kratas558

Přesně jeden z těch filmů, na kterým není vlastně nic špatně, všechno šlape jak má do detailu, ale prostě člověku stačí vidět ho jen jednou a dost. ()

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

Bohemian Rhapsody má nového režiséra

09.12.2017

Kdy dorazí nový Robin Hood?

Kdy dorazí nový Robin Hood?

18.11.2016

Možná si to ani neuvědomujete, ale od poslední (velké) adaptace Robina Hooda uplynulo celých šest let. Ridley Scott a Russell Crowe s ní vydělali 321 milionů dolarů, značka tedy očividně žije a není… (více)