Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

Vasyl

Tak znám kromě Rosenkrantze, Guildensterna a bratrů Laudrupů další významný dánský osobnosti. No, nemají se moc čím chlubit... Asi jediný mínus filmu je délka. 128 se nezdá, ale je to tak pomalý, až by člověk potřeboval v půlce čůrpauzu. Jinak zajímavej příběh, historie (známá i neznámá) mě baví. Herci taky super. Mikkelsen je borec, král nakonec taky sympaťák (mám rád chlast, kozatý běhny a rád se rvu, jsem proto blázen?) a slečna Vikander...jo, té bych dovolil aby mi dělala královnu. Dal bych vlastně i 4*, ale ABSOLUTNĚ nemám chuť to vidět podruhé, takže nic. ()

macco33

Asi něco mezi 3,5 a 4 *. Silný příběh, a přestože dosti čitelné vyvrcholení, film nepostrádá atmosféru a napětí. Výborně zvolené herecké typy pro postavy krále a dvorního lékaře, Mads Mikkelsen jakoby vystřižený z 18. století. Není k zahození dozvědět se filmovou formou něco o historii Dánska; nemusí to být vždy jen Francie nebo Anglie ... Občas trošku škrobené, ale škrobená byla i doba. A i přes škrobený límeček zlehka padá těžká sekera. Spousta českých herců, kterých jsem si ale všiml až teď při četbě popisky "Hrají:". ()

DR.SZ

Tvůrcům šlo především neunudit diváky historickými fakty, atak si vybrali jistou dobu a jistou zemi, kde se zrovna děli pořádné věci. Zalíbily se mně především kulisy české krajiny, ztvárnění rolí v podání všech herců a scénář (hlavně pro krále - blázna). Film je jak depresivní, tak dojemný, vtipný a poučný. Akorát se tu nemuselo objevovat tolik erotických scén a harašení; konec byl poněkud zdlouhavý, ale plynulost a napjatost snímek rozhodně neztrácel. 82% ()

calculus

Když vznešená a kultivovaná Karolina Matylda poprvé viděla toho genetického zázraka dánské šlechty, bylo vlastně řečeno vše. Pěkný film, ale znovu bych se těmi dvěma hodinami prokousávat nechtěl. ()

lobo87

Kvalitné a zaujímavé historické filmy mám rád, hlavne keď sa neutápajú vo faktoch, či detailnom zobrazení postáv, ale ponúkajú silný príbeh. Tento takým je a v podaní výborného Mikkelsena, zaujímavého Folsgaarda a krehkej Alicie Vikander získal pridanú hodnotu. I keď trošku prestrihať a skrátiť film na cca 100 minút by ho vytiahlo ešte vyššie... 70% ()

strelenka

Výsostné zpracování historického a milostného příběhu. Když si představím tu dobu, uvědomím si klady naší moderní společnosti... Hereckým výkonům hlavních tří postav nemám co vytknout, jejich výběr byl přesný. Výborný Mads Mikkelsen (co jsem ho objevila, jsem okouzlená ) a neskutečně půvabná a okouzlující Alicia. Postava pološíleného krále si mne svým způsobem získala též. Režisér má můj veliký dík za zpracování dalšího dílku historie, která k nám i z minulosti dnes promlouvá. Tyhle dobře vytvořené filmy o lásce (a nejen o ní) mě vždy dostanou. Možná jsem ještě "Osvícená" z předchozích dvou hodin a pár drobných minut... Ale za to, že film nenudil (naopak), zasáhl (hodně), držel se své skutečné předlohy, dokázal mě vtáhnout od začátku až do konce, a že jsem měla na konci opravdu namále, 5* a kousek. ()

wowylgu313

Historický/Romantický/Drama... Kombinace u které bych si nikdy neřekl že ji dokoukám nebo že o ní vůbec projevim nějaký zájem.. jelikož jsem měl období kdy jsem zak trochu naháněl filmy s Mads Mikkelsen, které jsem ještě s jeho osobou neviděl. Tak přišla řada i na film Královská aféra. A vůbec ale vůbec jsem nebyl zklamaný, znuděný nebo nespokojený z této podívané. Úžasný true story, excelentní drama zasunuté v pravý okamžik, slza samozřejmě ukápne. Romantika na tu dobu dobře natočená. Má to své tempo a nenudí vás to. 75-80% ()

gezper

Pěkné zpracovaní pro mne naprosto neznámého tématu. Umně nastíněná dobová atmosféra souboje v tu dobu tradičních hodnot s v Evropou se šířícím pokrokovým osvícenstvím je zčásti dílem i povedéné výpravy - především kostýmů a využití inter/exterieru, i českých. Nejvýraznějším prvkem ale stále pro mne zůstává perfektně zahraná role lehce pomateného roztěkaného krále (na premiéře v Lucerně s jeho představitelem bylo před projekcí prohozeno pár slov a přihodil jako ochutnávkový bonus 0,47 sekundy jeho 'královského smíchu z filmu'). Opravdu je to naprosto přesně na hraně mezi uvěřitelným šílencem a směšnou postavičkou z béčkové komedie, resp. přepadá nepatrně přes hranu k tomu šílenci, naštěstí. Přehnaná a přepálená stopáž je největším ale hodně výrazným neduhem díla. Půl hodina dolů a vůbec by se nic nestalo, spíš naopak by to přidalo na dynamičnosti a u mně i hvězdičku na hodnocení. Anebo prostor měli tvůrci využit pro zvýraznění pletich či zvratů, protože na více než dvě hodiny se toho zas tak moc nestalo. [60%] ()

evca_007

Zase trochu jiný úsek Evropské historie. Zamilovaný příběh je spíše doplňkem tohoto filmu. Hlavní myšlenka sahá mnohem dále. Až k obyčejným lidem a pohledu na jejich myšlení a prosazování zájmů. Zajímavý film. A na tu délku mi to kupodivu ani nepřišlo utahané a uměle prodlužované. 4* ()

pierre9

Mikkelsena veľmi môžem a rovnako aj na škandinávske filmy. Keď sa k tomu pridá výborné spracovaný a natočený historický námet s omračujúcou Aliciou Vikander, nedá sa nezačať si zisťovať o tých udalostiach viac. Silné 4*. (Art Film Fest 2012) ()

SuzukiZ

Na začátku jsem si říkala, že to bude jeden z milionu historickýc filmů o nešťastné/utajované lásce.. Myšlenka osvícenství však z něj udělala poměrně velmi zajímavý snímek. ()

paradoxman

Klasický dvorní komplot proti Madsovi a spol. je sice potrestán až těsně před závěrečnými titulky, ale i tak ani na chvíli nenudí. Výborná je scéna, kdy Karolínu odvádějí stráže a králova matka jen těžce skrývá svůj soucit. Pohledy a výrazy tváře zde vůbec hrají velkou roli. Minimalistické herectví par excellence. ()

Expozituror

Podařený film s nadprůměrným a originálním příběhem, nádhernou výpravou, skvělými herci. Prostě historické drama se vším všudy! SPOILER: K mému potěšení se jedná pravděpodobně o hodně věrohodné a faktů se držící vykreslení daného tématu a osudů hlavních postav. Víceméně hlavní postavy a jejich osudy kopírují reálné životy lékaře Johana Struense, Kristiána VII a královny Karoliny Hannoverské. Škoda jen, že závěrečná poprava byla v reálu mnohem surovější, napřed mu usekli pravou ruku a pak až hlavu... prý až po dvou nepodařených pokusech!!! ()

wick

Výborné komorní historicky věrohodné drama z doby nastupujícího osvícenství, o lásce mezi lékařem a kancléřem Dánska a královnou vdanou za sadomasochistického a nemocného krále, natočená naštěstí v Evropě a nikoli Hollywoodu. Trochu mi připomínalo Šílenství krále Jiřího. ()

kokofek

Historické filmy patří k mým oblíbeným a ještě když jej natočí seveřani, tak je to pro mě lahůdka.Zajímavý příběh ještě k tomu pravdivý,takže diváka obohatí i vědomostně. ()

laurence

Intrikářské drama, kde jsem ale už od začátku tušil, jak všechno dopadne. K tradičně výbornému Mikkelsenovi se tentokrát přidali i další dobří herci, takže opravdu je na co se dívat. ()

RyxiraAmy

Neoriginálně přidávám čtyři hvězdičky. Je to jen chloupek, ale Královská aféra pro mě přesto zůstává těsně pod vrcholem. Přes všechnu snahu vtáhnout diváka přímo do děje a zahltit ho tísnivou atmosférou Dánska, kterému vládne šílenec, místy scénář úplně.... vypadává. Nenapadá mě lepší výraz, kterým by se daly vyjádřit mé dojmy a pocity při sledování filmu - většina záběrů je dobře zpracovaná, ale pak přijde místečko, které všechno úplně rozhodí. Jako kamínek uvízlý na tobogánu. Možná, že tu byl kladen až příliš velký důraz na kvalitu řemesla a na úkor toho některé momenty tak trochu balancují na hraně. Teď ale budeme už jen chválit. Mads Mikkelsen je pro svou roli jako stvořený a postava Johanna Struensseho jako by v něm dřímala celý život, jen a jen se probudit. Král Kristián je skutečným, ač politováníhodným šílencem - je mým (zlo)zvykem číst recenze dopředu a někde jsem zachytila cosi o kolísání sympatií mezi třemi ústředními postavami. Pod to se můžu podepsat - ze začátku se přikláníme k mladé a ideálů plné královně Kristině, která poprvé v životě opustila rodnou Anglii, aniž věděla, co ji čeká. Jakmile se na scéně objeví Struensse, velmi rychle si získá přízeň svým soucitem s prostým lidem, ačkoli celkem snadno divák vytuší, že právě to se mu stane osudným. A konečně - v samém závěru nelze nepocítit lítost nad zlomeným panovníkem, který dal popravit svého nejlepšího přítele, šíleným, ano, ale možná jen proto, že se narodil do nesprávné rodiny v nesprávný čas. Nezbývá než dodat, že pochmurná česká krajina dotváří tu dánskou přímo dokonale. Už jsem řekla, že historické romantické drama, jakým je Královská aféra, je přesně ten můj šálek kávy? ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky