Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

kiros179

I přes občas až k pláči mizerné zpracování ("davové" scény), je to pořád příběhově velice silné téma. A v neposlední řadě výborná (a o nic měně rozkošná) Alicia Vikander, takže nakonec za čtyři - 75%. ()

smatana.sk

Nenápadný vynikajúci film o vzťahoch, politike a základnom probléme všetkých reformátorov - ako prežiť vlastné reformy. ()

Grondal

Dúfal som, že budem môcť ísť s hodnotením aj vyššie, ale bohužiaľ sa nedá. Všetko je formálne tak ako by malo byť, čo však proste nieje dosť. Celý film je snímaný z pohľadu hlavných predstaviteľov a teda tej najvyššej vládnucej dánskej elity a mne chýbal nejaký "big picture". Takto ma napríklad línia s "vpádom" osvietenstva do dánska úplne minula, keďže človek sa vôbec nedozvedel aké mali rôzne zmeny reálny dopad na ľudí, resp. krajinu. Avšak režisér určite vedel čo robí, lebo okolnosti okolo dánskeho panovníka sa mu podarilo zachytiť, najmä prevzatie moci z ruk kráľa(kýmkoľvek) malo grády. Čiže celkovo sa nemám nejak na čo sťažovať, snáď len na to, že niektoré veci sa filmu nepodarilo dostatočne predať. ()

subic

Johann Friedrich Struensee (Mads Mikkelsen) je beze sporu zajímavou postavou dějin Dánského království. Ve filmu nejsou tak úplně vyzdviženy jeho vládní reformy, jako spíš jeho osobní příběh a jeho neslavný rychlý konec. Kvůli první nevýrazným 2/3 dávám jen 3 hvězdy, i když poslední 1/3 je velmi působivá. Ve vedlejších rolích se nedá nevšimnout výrazného českého obsazení. ()

blowup

Ke shlédnutí mě vyprovokoval jiný film s Mikkelsenem - Hon. Tohle je něco jiného, přesto se mi to líbilo, pro mne zajímavé a kruté historické okolnosti, které si po filmu vyhledám v dějepisu. Působivé v tom, jaký vliv na vládu země může mít originální jedinec. Pořád se mi nabízí srovnání s Honem (jen kvůli herci v hlavní roli), tady podrobné psychologické záchvěvy chybí. Ale bylo to velmi dobré. A odstínit postavy, že si to člověk skoro neuvědomí, to Mikkelsen umí moc dobře. ()

gidzitka

Mírně nadprůměrné historické drama, které nepřekvapí, ale potěší ústředním triem herců. Po shlédnutí tohoto filmu navíc dochází k jakémusi optimismu - ano, jsem šťastná, že žiju v 21. století, a to v Evropě! Jinak bych stála před perspektivou: a) být chovnou klisnou; b) jít do kláštera; c) být prohlášena za čarodejnici, hysterku či něco podobného. Filmová poetika je značně naturalistická, i když myslím, že pravé neštovice byly o dost větší humus, ale většině diváků to asi nepřijde - jen jsem nejspíš švihlá svou profesí:). Pro diváctvo různých stylů intrikaření (a la "Hra o trůny"), možná pokus Struenseho vyznívá značně naivně, ale taková jsou historická fakta. Postava prince Kristiana je vskutku krásně komplexně mnohovrstevná a rozporuplná, dokonce nabízí i jakousi účast diváka - jednoduše dokonale tragická až shakespearovských výšin. Představitel Struenseho Mads Mikkelsen je chlapácky charismatický - co víc si přát? Jen představitelka Karolíny Hannoverské - ne, ta herečka to hrála dobře, akorát film se hodně ohání filozofií a zejména osvícenstvím. A pak je trochu nelogické, že žena, jenž trpěla konvencemi své doby, byla tak nadšena z J.J. Rousseaua, který sice hlásal rovnost lidí - až na to, že za ně nepovažoval i ženy - a brojil pro lepší podmínky - a svých pět dětí dal do sirotčince, kde byla tehdy vysoká úmrtnost, ale kde je pak prostor pro jakékoliv kritické myšlení? Nebo je na něj - jako vždy - příliš brzo? 70% ()

teba

Neurazilo to, ale zároveň ani ničím nenadchlo, možná by pomohla kratší stopáž... Takhle můžu doporučit spíš fanouškům žánru nebo některého z aktérů (no, co bychom si nalhávali, bude to nejspíš Mikkelsen). 70 % ()

l.enik.c

O historii Francie, Velké Británie, USA apod. ví něco každý, kdo jen neprospal hodiny dějepisu, kdežto o takových zemích jako je Dánsko...? Proto jsem ráda, že jsem měla možnost vidět Královskou aféru, po níž jsem se následně začetla do různých článků na internetu a zjistila, že pokud nejsou tyto články sepsány podle filmu, tak film hodně dobře ztvárňuje skutečné události. A protože, ač milovník dějepisu, jsem ani já s historií severských států nebyla příliš obeznámena, seděla jsem celé dvě hodiny na zadku a napjatě čekala, jak taková povedená královská rodinka může dopadnout, nepůsobilo to zdlouhavě, ani nudně. Mikkel Boe Følsgaard, nic neříkající jméno, ale v roli "vyšinutého" krále naprosto parádní, Mads Mikkelsen, jméno už mně známější, také super... Během filmu jsem stihla svůj postoj k jednotlivým postavám několikrát přehodnotit a tak nějak s nimi soucítit, což se mi u mnoha historických filmů nestává. Za mě tedy mohu všem, komu alespoň trochu nevadí historické snímky, jen doporučit. Jen mě trochu mrzí, že jsem tam nepoznala nikoho z českých herců, ale alespoň ta Kroměříž :-) ()

Pavoll

Nebolo to zlé, ale pri niektorých scénach som sa až chytal za hlavu a hovoril si že ako môžu byť ľudia tak blbí. takže 5/10 ()

LeChouan

Následující řádky obsahují spoilery. Milostná aféra, pochopitelná. Snaha o zlepšení života poddaných, o omezení některých z přehnaných výsad šlechty, vysokého kléru – pochopitelná. Ale je tu „ale“. Rychle, příliš rychle žene osvícený německý lékař Johann F. Struensee, jakmile se doškrábe k moci (odhlédneme na chvíli od toho, jak to udělá), reformy kupředu – ti, kterým chce pomoci, to sotva mohou vstřebat, zažít, pochopit. Na straně druhé si reformátor vyrábí další a další nepřátele, a popravdě – občas se ani příliš nedivíte, s jeho mocí roste i jeho arogance. (Pobaví, takový ten tragi-komický humor typický pro dějinné události, jak se reformy obracejí proti svému tvůrci. Například zrušení cenzury …skvělá je ta svoboda slova … ouha, ouha …… začnou se nám náhle svobodně šířit pamflety proti nám, nám kdo jsme tu svobodu poskytli ?!? (o vztahu reformátora a královny, nepříjemné otázky typu „Čípak je to dítě ?“) …ta svoboda slova není vždy skvělá …. co teď ?!? …. zavést cenzuru !!! ). Konec Struenseeho je příznačný. Sice jej k smrti odsoudí jeho odpůrci, ale cestu na popraviště lemují lidé, ti lidé, kterým chtěl pomoci a rozhodně pro něj netruchlí, naopak ---- je zbytečné jim opakovat, že je jeden z nich. Co mne zasáhlo hlavně - Johann Friedrich Struensee byl lékař, lékař psychicky nemocného dánského krále Kristiána VII., reformy šly realizovat toliko tak, že využil (a zneužil) důvěry a rostoucí náklonosti krále; krále, člověka, který ho pokládal za přítele, člověka, který byl jeho pacient. Člověka, ke kterému se nakonec choval jako k otravné živé loutce, která zjevně nic necítí (tragikomické – ta „loutka“ mu vůbec život vzít nechtěla; „doktor“ byl pro Kristiána pořád přítel, přes vědomí, že mu nasadil parohy, přes to, co mu bylo napovídáno doktorovými nepřáteli). Bylo mi z pana Struenseeho na zvracení. ()

nula87

Výborná historická freska s jako vždy bezchybným Mikkelsenem. Moc dobré jak z filmařského hlediska, tak i jako zdroj o zajímavém úseku dánských dějin. 80% ()

AgnesDee

Velmi zajímavý příběh s impozantními charaktery, který není jen o aféře, jak napovídá název, ale o osvobození vlády a lidu od tehdy velmi striktních, a z dnešního hlediska dost směšných, náboženských pravidel řídících společnost. Hlavní postavy, byť u některých to nebylo zřejmé, byli na svou dobu dost progresivní a po jejich skonu bylo znát, jak důležitý byl jejich vliv na Dánsko. A jak dokazuje ona aféra, která všechno rozpoutala, tak nebyli progresivní pouze v myšlenkách řízení státu. V kontextu myšlenky filmu jde o osvobození člověka jako jedince od církevních a společenských pravidel, které zase sedí do celé myšlenky osvícenství. Shrnuto a podtrženo, se skvělými hereckými výkony simulující třešničku na dortu, se jedná o velmi osvěžující historický film, který se nesnaží pouze zobrazit život tehdejší šlechty a královské rodiny, nebo rekonstruovat tehdejší události, ale nese v sobě i myšlenku provázející celý film. ()

ostravak30

Zvláštní film od Nikolaje Arcela. Protože od tohoto rejži jsem viděl filmy Vzkaz v lahvi a Žena v kleci. Obojí drsné krimi thrillery. Stejně jako Královská hra, což je zase politický thriller. Historické milostné drama je ale něco jiného. Netuším nakolik se s tím popasoval dobře. Je třeba říct, že o Dánské historii se toho mnoho neví a není zase tak často populizována. Z tohoto pohledu je pro mě film osvěžující. Dozvěděl jsem se například, že Dánsko byla svého času jedna z nejosvícenějších zemí, což mě překvapilo. Na druhé straně je tu pak milostný poměr a politikaření u zjevně nemocného krále. To druhé zajímavé je, to první se dostává do spirály lehké nudy. A dvě hodiny tomu vážně nepomůžou. Film nevypadá špatně, ale více dramatu a větší spád a nejspíš by z filmu byla napínavější, dramatičtější záležitost. Takhle je z toho pomalu plynoucí místy až romantické dílo, které ale časem unaví a vydrží snad jen nejotrlejší diváci. Šílení krále, ale potěšilo jako zajímavý herecký výkon, protože ztvárnit něco takového nemohlo být jednoduché. Čecha pak potěší domácí lokace a naši herci. Ovšem k tomu je potřeba pozorné oko. ()

PlysovyMacko

Kvalitná historická dráma. Milostný trojuholník na pozadí osvietenstva v Dánsku. Výborní herci. Smutný koniec, hlavne scenu popravy som nečakala. ()

Sticks

Je mi ľúto Kristiána, preto smelo kričím: Psychológiu do škôl, lebo oblbnúť človeka ľahké sa javí! Dobre zrežírovaná technika a obstojní herci, aj keď zámernosti sa tam dali ľahko postrehnúť. Predovšetkým skvelé napätie filmu a, u mňa, figurujúce emócie tam, kde sa vyžadovali. Silný pikantný príbeh hnaný až do krajnosti, skvelo ukazujúc práve tu krajnosť a nebezpečie toho, nebyť slobodným a k neslobodným prislúchať. Filmový obraz na konci nemal chybu. 9/10 ()

Elyurias

Velmi realisticky ztvárněná historická událost. Z Dánské produkce jsem toho zatím moc neviděla, ale asi si po dnešku něco dohlledám:) Víte jak malé holčičky chtějí být pronceznami? Myslím, že po tomto filmu je jasné, že by nikdo nepřál malé holčičce být opravdovou pronceznou. Někde jsem se kdysi dočetla, že dánský král Frederik unikl neštovicím a byl tak schopný vládnout...alespoň už vím proč :) Téma pokrytectví církve zdá se býti nevyčerpatelným. ()

yatan

Vyborny film. Silnejsi ako sa zda. Nema zmysel opisovat technicke sperky. Dani zas dokazuju ze su spickou europskej tvorby. 8/10 ()

darth_swan

Povedený snímek, který táhne skvělý Mikkelsen. Zajímavé vyprávění o příběhu, který jsem předtím neznal. Mít o něco kratší stopáž, tak bych dával za čtyři, ale za protažený začátek dávám jednu * dolů. Film nabírá grády až v okamžiku, kdy se královská aféra provalí. // Co mě zaujalo: Proměna Struenseeho v průběhu filmu. ()

a0001

Nazvať tento film iba aférou je chyba. Film je krásnym vyobrazením citov, postáv, myšlienok, charakteru ľudí, ľudského osudu a v tomto snímku navyše aj zmysle života. Film je umelecky, herecky, dejovo, myšlienkovo dokonalým. ()

Ducii

Na tenhle snímek jsem se hodně těšila a mrzelo mne, že jsem ho nestihla vidět v kině. Takže jsem s radostí uvítala, že ho konečně dávají v tv... jaké ale bylo moje zklamání. Nedokázala jsem se dostat do děje, ani sympatizovat s hlavními dvěma hrdinami. Ačkoliv vlastně prováděli chválihodné zákony, působili spíše jako zlí manipulátoři krále par excelence, takže člověk vlastně jen uvítal, že dopadli, jak dopadli... prostě zklamání. Chtělo by to víc drama a vůbec lépe pojmout. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky