Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

Raketka29

Na Evropské poměry velmi dobře zvládnutý historický film. Bohužel mi přišla stopáž 128 minut (přišlo mi to spíš jak 200) zcela zbytečná. Film "tak trochu" nakousne od všeho trochu. Nelze tak očekávat, že člověk na konci filmu uroní byť jen jedinou slzu. Chtělo by to trochu více akce a rychlejší spád. ()

veronikav

Neznám dánské dějiny a proto asi nižší hodnocení :( Přesto : ,,já král ...vyhlašuji válku hovnům ,, :) už jen za to :) ()

salalala

Překvapivě hodně povedené historické drama s přesahem z našinci neznámé kapitoly dějin. Režie Nikolaje Arcela je výtečná a vytváří krásně ponurou atmosféru, kterou kombinuje s perfektními kostýmy a pomáhá si jen velmi málo vychytávkami (někdy ruční kamera, chvilkami modernější střih) a především je většinou umírněná a staromódní, což se k tomuto typu filmu skvěle hodí. Ústřední herecké trio je skvělé a všichni válí na výbornou. Za zmínku kromě docela hláškujícího Mikkelsena stojí určitě Folsgaard, který svého krále pojal jako nejednoznačnou postavu, která o sobě neustále pochybuje a hlavně ji zahrál jako něco mezi Mozartem z Amadea a panovníkem z Královy řeči. Je moc dobře, že se to nezměnilo v karikaturu, k čemuž to úplně svádí. Naše lokace jsou taktéž dobře vybrány a interiéry zámků jsou zkrátka skvostné. Potěšil mě také myšlenkový přesah do současnosti, v níž se toho v tomto ohledu zas tak moc nezměnilo. Hvězdičku ubírám vlastně jen za přehnanou délku a někdy až moc dlouhé dialogy, jejichž zkrácení by asi výsledku prospělo. Celkově ale vynikající filmek. 80% ()

Dont

Nepatřím mezi vděčné diváky historických kostýmních dramat odehrávajících se na nejrůznějších dvorech zejména v období tuhého absolutismu, poněvadž osazenstvo dvořanů je vždy vesměs podobné, často nechybí tuny patosu a vůbec je velmi snadné takový film zmršit. Už jsem pár takových snímků pohanil (Vévodkyně budiž toho důkazem, Anna Karenina také v mých očích nezářila). Královská aféra neskončila v jednom pytli s těmito snímky. Plusem je určitě obsazení severské krásky Alicie Vikander a vždy vynikajícího Madse Mikkelsena. Kromě nich je potřeba ocenit i výkon mladého Mikkela Boe Følsgaarda, který ztřeštěného krále zahrál dokonale. Jenže skvělé herecké obsazení obvykle mívají i ostatní historické filmy, stejně jako bezchybné kostýmy a vznešené ideály. To, co v mých očích staví dánský snímek výš, je (kromě libozvučné dánštiny) způsob, jakým se Dánům povedlo skloubit dohromady všechny stránky filmu při zachování stále ještě ucházející stopáže. Začíná to klasickým nešťastným provdáním, posléze se na to nabaluje špinavá politika v radě, osvícenské ideály, manipulace s nesvéprávným králem, odpor šlechty proti reformám, romantická láska nebo intriky zdánlivých přátel. Končí to, jak to tak bývá, neslavně… Závěrečný hlas lidu je smutným paradoxem dějin. ()

PP66

Tragika zakázané lásky mocných a euforie z té lásky plynoucí dává zapomenout na to, že stromy nerostou do nebe, a pokrok má svůj čas. Mads a Alicia bravůrní. Dánské love story. ()

Frenegonda

Dánsko přivítalo svou novou královnu - anglickou princeznu. Král Kristián je prazvláštní patron,který přivítá vřeleji svého psa než svou královnu. Král se brzo vydává do Německa, kde se psychicky zhroutí. Musí být proto okamžitě nalezen nový lékař, který bude umět s králem jednat. Stává se jim Struensee. Z počátku jím královna opovrhuje protože je to kraluv nejen lékař ale i přítel... Ale ...situace se velmi rychle změní... Nádherný výlet do dánské historie! 100% ()

GILLWANDER

Pravdivé, romantické, kruté. Historická dráma založená na skutočných udalostiach, ktoré vtedajšiej dobe ťažili Dánsko. Sužovali chudobných a do ulíc sa vkrádala nemoc, ktorá obyvateľov okrádala o ich životy. Vyššie postavení, kráľovi poddaní boli s touto situáciou oboznámení, no záujem upierali inam. Avšak sa nájde človek, ktorý za pomoci talentu a podmanivého prístupu ku kráľovi prinesie tejto chorej krajiny dar v podobe postupného oslobodenia každého jedinca. Lenže mierny a zároveň obrovský prešľap nadobro zmení všetko. Kráľovská aféra, ktorá poznamenala Dánsko a vďaka nej ho vrátilo o desaťročia späť k barbarstvu. Každá doba, aj dobrá či zlá sa proste musí zmeniť. Čas je neúprosný, ľudia sú z dňa na deň krutejší, a pravda si nájde svoju cestu až po takom čase, keď je už všetko takmer stratené a zatratené. Ale vyjde von, a to je najdôležitejšie. Film Kráľovská aféra sa mi svojim osobným spôsobom páčil, nekomerčne sfilmovaný obyčajný film o dobe, kde nebolo možné slobodne žiť. O tom čo prinesie zakázaná láska a vášeň, neskrotná a väčšinou osudová. Skvelé herecké výkony, Bondov záporák je bez pochýb najlepší dánsky herec, kostýmy dobové, scenár klasický, réžia veľmi slušná. Pre mňa cudzojazyčný film pre rok 2012, ktoré zdieľa prvenstvo z Honom. 80% ()

berusche

Tak "eventuálně" jsme byli skoro vyloučeni z promítání, protože jsme se královsky bavili na úkor patosu na plátně. Nicméně, bavili jsme se akorát my, zbytek zkostnatěle těch přehnaných 128 minut seděl a marně přemýšlel, zda má své partnerce utírat slzy (dle strougyho divačky Ordinace) a mužská část osazenstva chtěla zajisté působit tak charismaticky jako Mads a doufala, že by alespoň na chvilku mohla mít takový šarm. Ano, Mads je totiž jediné světlo tohohle snímku, jako vždy je nezpochybnitelně sexuálně přitažlivý, až jsem po jeho prvním polibku na plátně měla pocit, že by se mi stopro okamžitě rozklepala kolena. No, jenže, tam, kde to tak slavně Madsem začíná, tam to taky končí. Je to sice hodně dobře natočené, záběry jsou dokonalé, barvy sehrané, historické pozadí vcelku ucházející a scénář průměrný, leč tryská z toho taková patetická s*ačka, že vůbec nevím, co s tím. Některé dialogy úplně předčily mé očekávání (v jednoduchosti) a po shodě s diváky (těmi, co se chtěli bavit na úkor tragického gradující finále jako já) bychom se shodli na tom, že tohle už dokáže napsat každej filmovej fanda. Ohhh! No, ale musím se přiznat, že jsem od začátku chtěla hodnotit slabě. Ale vzhledem k tomu, že je to o fous lepší než podobně tragická Vévodkyně, kterou jsem častovala třema, zůstanu u těch tří. ()

Beagle

Lekce z dánských dějin a příběh milostného trojúhelníku, předem odsouzeného k neštěstí. Královská aféra je pozoruhodně kvalitní historické drama, místy sice rozvleklé a předvídatelné, ale přesto uvěřitelné. ()

TheDon

Kouzelný severský drámo o zakazané lásce mezi královnou a doktůrkem. Pozvolna plynoucí, ale hlubokej příběh o tom, jak si dva lidé z velmi nesourodých vrstev společnosti k sobě nachází cestu a nejen cestu, ale i zalíbení a lásku. Titanicová stopáž nijak nevadila, pár scén navíc tam přesto bylo, ale nenudil jsem se u toho. Mads a Alicia byli opravdu vhodnou volbou pro ústřední dvojici a Christian VII. byl výbornej. Tak proč jen tři hvězdy? Kvůli tomu konci. Kdyby se Nikola šuhaj Arcel držel historických pramenů a trochu víc přitvrdil, nebál bych se ani pětihvězdy. Takhle to prostě nejde. Dva záběry na popravu opravdu nestačí, když prameny hovoří o sekání rukou, hlav a následný čtvrcení. I tak 60% P.s: Veličenstvo, vemte si svýho negra a jděte si hrát :) ()

easaque

4* nedávno se mi dostala do rukou toto historické drama, na kterém se spolupodílelo i Česko, i když je pravda, že kromě lokací jsem si našich herců ani nevšiml. Ale nic nemění na faktu, že se mi film líbil. O této epizodce z dánských dějin jsem dosud nevěděl a bylo zajímavé sledovat jaké to mělo širokosáhlé dosahy. Jako každou novinku je těžké prosazovat, tak i osvícenství se muselo prodírat na světlo přes mrtvoly. Provedení bylo slušné, stejně jako výprava i herecké výkony. Prostě kvalitní práce, ze které však nevystrkuje růžky nic vyjímečného, takže "jenom" za 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Nifgai

Každou chvilku tam člověk čekal kdy se to na ty dva provalí nebo je někdo při tom načape. Bylo docela dost hustý jak se krásně dalo s Kristiánem manipulovat. Všecho bral vážně jak divadelní hru. Rozhodně si mi to líbilo jen se našlo pár momentů, které byli takové nudnější. Však nic co by se nedalo přežít. Doufám, že toho oskara za cizojazyčný film získá! ()

Martin741

Danska kinematografia sa predviedla! Pekny historicky film s vizualnou nadherou a posobivymi hereckymi vykonmi. Len tak dalej. 86 % ()

Marqta

V druhé polovině vše ztrácí tempo což ubírá na celkovém dojmu velmi silného příběhu. Vše spěje k předvídatelnému konci, ale jednoduše ne a ne se tam dostat. To je tak to co bych vytkla. Jinak je to povedený film se skvělým hereckým obsazením. Trochu silnější 3 hvězdičky. ()

M.i.k.e

nadprůměrné historické drama s výborným Mikkelsenem.Dánské reálie nemám nastudované,ale nepřekvapilo by mě,kdyby se všechno opravdu odehrálo tak jak je ve filmu.Vlastně to není nijak extra odlišné od toho co se dělo i v jiných zemích a co nabídly i jiná podobná dramata ale na tohle se ale kouká fajnově a ani člověku nepřijde že má Královská aféra víc jak dvě hodiny...70% ()

honajz2

Technicky skvělé a propracované jak ve střídání celků až detailů, tak i (pro historické drama) vhodně zvoleném způsobu komunikace s divákem, ale scénáristicky je to příliš nalajnované, bez složitějších charakterů postav a s až moc předem určenými rolemi. A taky až moc klasicky působící, což jsou všechno důvody, proč z toho celkově mám jen průměrné dojmy. Pár pamětihodných a silně působících scén se zde samozřejmě najde a mimo (i přes vykalkulovanou a lehce patetickou výstavbu) závěrečných 20 minut to pro mě byly i scény s psychopatickým králem, kterého naprosto dokonale ztvárnil Mikkel Boe Følsgaard. A co se herců týče, tak i Mikkelsen mi přišel lepší než obvykle, ačkoli ze všech hlavních postav mi jeho výkon stále přišel nejslabší. Ale to pořád nic nemění na tom, že mě to nechalo chladným a bohužel zase utvrdilo v názoru k současné dánské kinematografii, která mi stále přijde poněkud přeceňovaná a mnohem méně nekonvenční a nápaditá, než se všeobecně tvrdí. 3* ()

Nach

Historický snímek, který jsem původně bral jako jeden z mnoha, které jsem ve svém životě viděl. Očekávání jsem měl nulová. O to šokující bylo, když se z tohoto milostného trojúhelníku vyklubalo excelentně vybudované drama, kde každá ze tří hlavních postav je vykreslena tak dokonale, s pečlivostí i citem, že ty emoční vazby jsem si prostě musel vybudovat. A záhy tedy nešlo o standartní film, ale nadstandartní. Je mi jedno, jak moc se snímek od skutečnosti liší. Sám o sobě funguje na výbornou a to je to nejpodstatnější. Nikolaj Arcel si u mě získává místo mezi sledovanými tvůrci a herci plus bod za jejich výkon. Emocemi nabitý zážitek. 80% ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky