Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

Brinkley

To, co se zprvu zdálo být pouze tuctovým vypravováním o manželském trojúhelníku na královském dvoře, se ke konci slušně vyvinulo v poutavé historické drama, i když s příchutí patosu. Zhruba půl druhé hodinky jsem byla přesvědčena, že filmu nedám víc jak tři hvězdy, byť s krvácejícím srdcem za M. Mikkelsena. Královská aféra není v rámci žánru ničím výjimečná (proč mi např. zpomalený tanec dvou potencionálních milenců tak strašně připomínal Pýchu a předsudek nebo stolování Marii Antoinettu?), ale čistě ze subjektivního hlediska mi dala hodně - totiž, přiblížila mi malý drobek z dánské historie, k níž bych sama od sebe asi jen tak nepřičichla (a navíc je tu právě Mads, jehož charisma kráčí tak kilometr před ním samým). Jinak 128 minut mi uteklo raz dva, takže přehnanou stopáž snímku vyčítat nebudu. ()

dodona

Veľmi dobré. Vynikajúce herecké výkony, perfektne vykreslená ponurá atmosféra Dánska tých čias, vynikajúci hudobný podmaz a veľmi solídne spracovaná historická téma. ()

FerryCFC

Smutný příběh, kde se ukazuje, že lidé svobodný opravdu nebyli a kolikrát i dnes ještě nejsou. Historicky je film zvládnut opravdu parádně, jen začátek trochu pokulhával, až poté když přišel na scénu Struens představený Mikkelsenem tak mě film začal bavit a já jen fandil našim hříšníkům at jim to vyjde. Jsem dojatý, lidé někdy pro lásku udělají cokoliv, pustí tolik slz, trápení, ale i to někdy nestačí, aby ti dva spolu byli. ()

Henry Morgan

No, bylo to hezky namícháno, poměr mezi komedií, romantikou a dramatem, láskou, nenávistí a intrikami. Precizní práce, od výběru herců až po plynulost děje. Bylo to ucelené, bez zbytečných kudrlinek, ale přitom byl divák neustále v pozoru, aby mu něco neuniklo. Líbil se mi tam Mikkelsen, jehož jsem si konečně odosobnil z role Cifry. Zahrál to výrazně a dobře a tato kontroverzní dějinná éra si asi ani nic jiného nezasloužila. Jediné, co mě mrzí, že ty anglické královny nenosí v těch korzetech prsa, ale asi se s tímto fenoménem nedá nic moc dělat :( ()

mira.l

O historickém podtextu této události jsem věděl kulový, tak jsem si něco přečet na Wiki. Dá se říct, že se to skutečnosti drží poměrně přesně, takže jakkoliv se může scénář zdát místy divný, ono to tak bylo a je dobře, že to tak bylo natočeno. Alicia Vikander byla v roli královny Karoliny Matyldy Hannovesrské skvělá i nádherná. Ze začátku se tam nějakou dobu nic moc nedělo a trochu mě štvalo - jako neagličtináře - několik pasáží v řeči, o které ani nevím, jestli to byla angličtina, podložených téměř nečitelnými německými titulky, protože přes ně šly mnohem větší titulky ... dánské. Dánsky opravdu neumím. Ale naštěstí to bylo opravdu jen pár pasáží na začátku. Když se příběh trochu rozjel, už to byla pastva pro oči. Krásné exteriéry, interiéry, pochopitelně kostýmy i hudba. Napoprvé plný počet nedám, ale za čtyři * s radostí. Tohle můžu, mimo jiného je to velmi přijatelná forma doplnění dějepisných znalostí. Mocenské hry šlechtických, potažmo panovnických rodů byly zřejmě po staletí všude stejné. Ze závěrečných titulků je patrné, že světoví filmaři asi ví, že české štáby umí zapracovat na kvalitní podívané, českých jmen je tam spousta. ()

Karmin

Ono tomu není co vytknout,...jenom je to strašlivě a k uzoufání zdlouhavé a nudné. Koho nezajímá pokus o nastolení osvícenství v Dánsku 18. století, ten by si měl pustit cokoli záživnější z té doby...třeba Vévodkyni. ()

markotter

Dívalo se na to opravdu dobře, hlavní protagonisté (včetně krále) hráli super a i když jsem samozřejmě věděl, jak to musí skončit, nenudil jsem se ani chvíli. Navíc se to opravdu stalo. ()

Gertruda.W

Jak pravda a láska zvítězí, ale my nevíme kdy, takže se nám může zdát, že je to naopak. Současné, v historických kulisách a to nádherných moravsko-českých. Náladou opravdu připomíná Amadea. Společné prvky mají tyto filmy i v obsahu. Kurevská nespravedlnost. Ale smrt prostě nemusí být prohra. Jsou věci, které mi ve filmu nesedí. Až příliš počítačově vyumělkované některé scény. Královně zamilovanost bohužel moc nevěřím, spíš jakoby to byl z její strany praktický kalkul. Tak to asi být nemělo. Ovšem nemůžu jinak, než za 5. Za příběh, za to pomalé tempo, výpravu, náladu a za herce a jejich práci (hlavně Følsgaard, Mikkelsen, Dyrholm, Dencik). ()

DadysGirl

Láska si nevybírá... Dánsko i Švédsko miluju a proto je mi i styl jejich filmů sympatický... Na rozdíl od hollywoodské vyžehlenosti je mi ta syrovost bližší... O historickém pozadí nevím zcela nic, ale kdyby mě takto učili dějepis, určitě bych si toho spoustu zapamatovala ;-) ()

zuzka236

Skvelé! Zobraziť skutočnú udalosť z histórie formou romantickej drámy bol naozaj skvostný nápad, ľudia milujúci historické filmy a romantiku si prídu na svoje :) Herecké obsadenie sa mi páčilo, zvlásť hlavné postavy obsadené Madsom Mikkelsenom a Aliciou Vikander, svoju úlohu zahral perfektne aj "šialený" Mikkel Boe Følsgaard. Dej, zápletka, kostýmy, interiér, či exteriér, všetko sa mi páčilo na jednotku. ()

PaRi

Film, který tak jak je udělán vás spolehlivě dostane do doby a nevšimnete si, že v ní setrváte více než dvě hodiny. ()

Maniik88

Môj obľúbený Mads vo filme rozprávajúcom o zaujímavej reformnej postave jeho rodnej krajiny. Pekne ho dopĺňala mladučká a peknučká švédska koleginka v roli kráľovnej a šialený kráľ. Síce celú dobu tušíte ako to asi s nimi dopadne, no film bol pútavý a zaujímavý. Záverečné dve vety sa postarali o pozitívne vyznenie filmu. Na Madsa a Aliziu bola radosť pozerať. ()

boombang

Mikkelsen je borec, Folsgaard taky. Dobová atmosféra výtečná, vcelku nečekaně tu byla i trocha zábavy - jen délka filmu je diskutabilní: Ale jako celek víc než dobré - a opět jsme se o něčem poučili. ()

dzberry

Po všech filmových stránkách klasický precizně zpracovaný historický film. Něco jsem se dozvěděl, emoce to u mě taky vyvolalo – někomu jsem fandil, někomu bych naopak nejraději nakopal dánskou zadnici, potvrdil jsem si poiksté, že Mikkelsen je fakt borec, vše tak, jak má být a jak dzberry to rád... Pro mne jeden z těch filmů, kdy v úctě k němu je těžké jej komentovat, něco shazovat, něco vyzdvihovat, ten film prostě je, a to stačí... ()

jafuska

Nádherný, emotivní, historický film který je svojí dobou neskutečně velkým, a délka filmu vůbec nevadila, prolínají se zde různé postavy, od mladičké královny, která si musela vzít svého nápadníka, i když ho nemilovala, na druhou stranu se zamilovala do osobního lékaře, a právě tady vznikla ta pravá, velká láska, která nakonec vyústila ve velkou tragédii, říkám si že taková byla doba a upřímně nechtěla bych v ní žít, protože když si člověk nemůže vybrat koho chce milovat, tak takový život je vlastně na nic, a naprosto zbytečný, kostými byli velmi dobře nastíněny, hudba, ta je sama o sobě dokonalá, a posledních 5 minut, to jsem měla co dělat, aby mě i nějaká ta slza neukápla, emoce, které nemohou nechat nikoho chladným, ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky