Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

salisbury

Jim Jarmusch opět dokázal, že umí zaujmout i s minimem dějových krutů a vsát za pomoci dokonalých upířích tesáků do mého nitra atmosféru, která mou krev rozředila a já se cítil jak v opileckém transu po vysrknutí silně aperitivní sklenky lahodné filmové krve. Dokonale běloskvoucí Tilda s lví hřívou mě vnadila do svých osidel a já za rockového pulsu Tomovi kytary jsem se nechal vlákat v dílo impozantní i v úžas jsem poklesl v kolena a zahřímal, ano tohle je ďábelsky boží. ()

Anchi

We don't know shit about funghi. Pro mě naprosto božský odreagování, byla jsem totálně konsternovaná spojením obrazu a hudby a funkčnosti chemie mezi hlavními aktéry, že mi dvě hodiny utekly jako nic. Rozhodně se na neobyčejnou upírskou romanci půjdu podívat i na velký plátno. ()

ledzepfan

Jak mám Jima rád, tak k tomuhle jsem byl od startu dost nedůvěřivý protože obsazení Gaylorda Lokiho do takového projektu zavánělo prvoplánovou snahou nahnat do kina zástupy čtrnáctiletých pipek, které rády vysolí nějákou tu korunu aby si mohly v přítmí kinosálů vlhčit kalhotky. Takže jsem se tomu doteď vyhýbal a nutno poznamenat, že zbytečně. Trapácky slizské pičování Thorova bratra je v pár minutách zapomenuto a Jarmusch dělá všechno proto aby ve svém obvyklém stylu unudil naddržené školačky k smrti. Hiddleston pasuje k Tildě jako správný dílek skládačky a stejnětak dobře pasují oba do Jimova magického, hypnotického, houpavého, stylového a chytlavého světa. Tempo je neuvěřitelně konzistentní, herecky naprosto bez zádrhelu, scénář (navzdory své nedějovosti) diváka drží a baví, obrazově, zvukově, režijně je to vypiplané a evidentně v pevných rukou.... Dalo by se říct, že je to film bez slabého místa a i já mám nutkání vrazit tam plný kotel. Nevrazím jen proto, že jsem tak něják neměl pocit, že mi nadšením exploduje každá buňka v těle...Možná na druhý pokus.. :) ()

mad_ness

V komentároch mojich obľúbencov to nie je, tak si dovolím oceniť tak rafinovane zakomponovaný názov. Takto sa má robiť romantika, ktorá pri pozeraní nebolí. A tie posolstvá a odkazy, paráda. Keby som žila tisícky rokov, chcela by som Adamov talent a Evinu zbierku kníh. ()

EastWicka

No už jsem se lekla, že si ani nekousnou! PS: Nádhera, to rockové brnění a tak vůbec. Akorát, že bych si to teď dala jako 50-ti dílný seriál, aby se do toho vešla ta nej dobrodružství Adama x Evy za všechna ta staletí. ()

maddy

Prežijú len trpezliví diváci. Jarmusch je prešibanec a v dobe, keď sa z upírov stali masové sex-symboly namiesto hrôzostrašných tvorov (fuj, Twilight, napľujem na teba bez hanby aj po tisíc-a-prvý krát) prináša upíriu existencionálnu drámu do ktorej navyše angažuje Toma Hiddlestona a ja už vidím ako tie fanúšičky naslintané na nový Hiddlestonov film budú po 10. minútach nenávistne trhať plagáty z Brava a plakať nad tým, čo sa z to z ich Marveláckeho symbolu stalo. Only Lovers Left Alive je totiž artový film, určený skôr na festivalové premietanie pre úzky, špecifický okruh divákov. Prazvláštny, až zámerne dekadentný film s minimalistickou love story a hypnotickou atmosférou. Aj napriek tomu, že používa tú najlacnejšiu symboliku a okaté metafory, práve vďaka atmosfére funguje. V melancholickej, depresívnej nálade plynie celý čas, dejovo sa vyvíja len minimálne a postupne na seba nabaľuje až podivnú reflexiu spoločnosti, či už je to situovaním deja do vyľudneného Detroitu silne poznačeného ekonomickou krízou alebo čoraz väčším zdôrazňovaním znechutenia nad dnešnou civilizáciou. Hĺbavé, kvázi filozofické myšlienky, ktoré postupne privádzajú diváka do akéhosi filmového tranzu. Film doslovne navodí pocity ako po nasatí opiátu a pokiaľ sa naladíte na tú správnu nôtu (alebo vopred viete, čo od Jarmuscha čakať) tak vás tu čaká jeden surreálny zážitok. Pokiaľ nie, tak sa pripravte len na jednu veľmi pomalú drámu bez klasickej dejovej štruktúry, resp. bez výrazného deja. Napriek tomu, že patrím do prvej skupiny a to „temno“ som si užíval, musím predsa len konštatovať, že tie dve hodiny sú pre túto tematiku jednoducho priveľa a posledných 30 minút je až priveľmi rozťahaných, aj keď obsahovali vynikajúcu pieseň Hal (nie, to nie je odkaz na Vesmírnu Odyseu) od Jasmine Hamdan, resp. celý soundtrack je jedným z najlepších vecí za rok 2013 a dokonale dotvára až halucinogénne vyznenie celého filmu. V podstate moje prvé stretnutie s Jarmuschom, ale určite nie posledné. Štýlový, hĺbavý, poetický zážitok, ale pre ne-festivalových divákov skôr nestráviteľný počin. A slov „zombies“ pre mňa nabralo nový význam! CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

nirvana91

Trošku iný pohľad na upírov a na to, že byť jedným z nich nie je len "krv lízať". A hlavne ak žijete na svete niekoľko storočí. Hudba skvelo navodzovala správnu atmosféru (hlavne tá Adamova), avšak dej sa zbytočne vliekol (seriózne, 2 hodiny!?) a niektoré scény boli okato predvídateľné. Takže po dosť dlhom čakaní sa nakoniec moje očakávania nenaplnili. ()

kareen

Jarmush mě zas jednou dostal s plnou parádou. Jedním z důvodů, proč ho mám tak ráda je jeho výjimečná schopnost propojit vizuální stránku filmu s tou hudební ( a že má sakra dobrý hudební vkus i rozhled ) a vytvořit tak nevšední, často až hypnotickou atmosféru, což se v Milencích podařilo na 100%. A jeho upíři? Charizmatičtí, unavení dlouhými věky, pohybující se v undegroundu, obklopující se krásou i uměním a vyznávající lásku - nejsou to nakonec hodnoty, které jediné přetrvávají věčně? ()

FromHell

Keby som to mal hodnotiť ako horror tak by to asi nedopadlo moc dobre.No mne sa film proste páčil.Táto temná upírska artová dráma,je po všetkých tých otrasných a plytkých homo-upírskych-telenovelách ala Twilight doslova vykúpenie.Dúfam,že sa bude točiť viac filmov ako je tento,pretože mne tie dnešné brakové upírsko/vklodlačie sračky pre násťročných naozaj nič nehovoria. 70 % ()

Alqarin

Konečně povedená studie upírského života plná opojných nočních momentů i groteskních epizodek, s dvojicí charakterů naprosto perfektně vybalancovaných na hraně romantismu a realismu. Chytře, inteligentně, leč samozřejmě ne bez krve, se Jarmush dopracoval k vynikající sondě do dvou tisíciletých osobností. Sem tam si lízne i filosofičtější roviny, jindy se zas vyžívá v čistě subjektivních oblastech, nikdy mu ale nechybí ten chytrý a zábavný nadhled. O tom, že Tilda Swinton a Tom Hiddleston jsou pár naprosto k sežrání, pak zajisté nemusím zbytečně plkat. Díky Only Lovers Left Alive mají naivní teenageři konečně možnost zjistit, že upíři se netřpytí, ani nehrají baseball. Upíři tančí. P.S.: Těšim se, až na příštím semináři z anglické literatury prohlásím, že Marlowe umřel o 500 let pozdeji. ()

Hannibal92

Tohle byl ten naprosto nejlepší film s upírama jaký jsem kdy viděl. Ani nedokážu popsat jak jsem z toho unešenej. Už jen pevně doufám že u nás vyjde na dvd. ()

javak810i

Twilight pro hipstery? Proč ne. Tedy to byla samozřejmě nadsázka, protože kromě faktu, že jsou hlavní hrdinové upíři, má tento "mainstream-undergroundový" snímek Jima Jarmusche se Stmíváním pramálo společného. Hodnotit nepodbízivé a do neznámých směrů vyčnívající filmy, jako je Only Lovers Left Alive, je vždy složité. Na jednu stranu může člověku přijít, že vlastně nikam nesměřují a jejich myšlenka, pokud vůbec nějakou mají, nedává moc smysl. Na stranu druhou si nikdy nemůžete být jistí tím, jestli se vaše kritika opírá o skutečné vady samotného filmu, nebo pouze o vaši úzkoprsost a nedostatečné pochopení. Ať tak, či onak, jedno je pro mě jasné - dle mého osobního názoru jsou podobné snímky větším uměním v tom pravém slova smyslu, než například nějaký obyčejný, byť řemeslně dobře provedený "akčňák", a možná proto je pro běžné smrtelníky těžší takovým filmům porozumět. Takže o tom, jak a jestli vůbec tento Jarmuschův výtvor chápu, psát nebudu. Co ale můžu říct, je, že vyniká svou osobitou atmosférou, kterou kromě netradičních kamerových záběrů a skvěle se hodícímu soundtracku tvoří i samotní herci, především tedy jejich vzezření. Z Toma Hiddlestona šel občas i strach a Tilda Swinton jakoby se étericky pohybovala na hranici křehké víly a brutální upírky. Co z toho nakonec zvítězilo se ovšem dozvíte až na konci. No, celkově to můžu nepřesněji shrnout asi jako zajímavý filmový zážitek, který hodnotím 4*. ()

Tayen

Jarmuschovy filmy nikdy nikam nespěchaly. Jsou trochu divné a jsou to většinou konverzačky. Přežijí jen milenci disponuje těmito přívlastky ale mnohem více. Film má hutnou atmosféru plnou osamělosti, marnosti a snahy přece jenom najít v dnešním světě trochu světla. Ona nuda a marnost je ve filmu umocněna tím, že ji prožívají víc jak tisíciletí upíři, manželé. To, že jsou Eva a Adam upíři nehraje žádnou roli, tento fakt film nikam neposouvá a není nijak moc důležitý, krom toho, že jen ještě více hlavní hrdiny vymezuje vůči společnosti, z níž se sami cítí vytrženi. Hlavní je jejich nesmrtelnost a to, že už žijí příliš dlouho. Adam má svou hudbu, je v depresi a uvažuje o sebevraždě. Eva hledá ve světě spíše to dobré a krásné, ale spíše očima realisty a pragmatika, než sluníčkového optimisty. Eva má taky své knihy a sestru, která na chvíli naruší jejich poklidný život. Ale příchod mladší Avy je jen hozením oblázku do klidné jezerní hladiny. Utvoří pár kruhů a vše je zase jako dřív. Přežijí jen milenci je film svou náladou a hrdiny mně hodně blízký, ale spíše si ho dovedu představit jako hodinový experiment než celovečerní film. Je pravda, že se ve filmu téměř nic neděje a stejně jako hlavní hrdinové jsme udusávání neměnností a rutinou s jen občasnými rozrušujícími epizodkami. Ale i za tyto filmy jsem velmi vděčná, protože dokazují, že i přes vědomí, že mnoho nevydělají, jsou dokončeny a poslány do kin. ()

Vxxx

Nádherný film. I když trochu bez tempa. To že chybí děj by nevadilo. Skvělý soundtrack, scénář a ostatní věci to kompenzují dostatečně... ale to tempo! Já si musela dát každou chvilku pauzu, aby mě to nezačalo nudit... Ale když pominu to, tak skvělé. 4*, ale asi to bude trvat, než si film pustím znovu. ()

golfoxovox1

Parádní režie, děj neděj, i poslední záběr, akorát tempo na dnešní dobu poměrně více pomalé, což špatně koresponduje s únavou, takže patrně zhlédnu ještě jednou a třeba tu poslední přidám :-) ()

UncleG

"Když miluješ Tildu Swinton, není co řešit...." Přežijí jen milenci je film tak rozvláčný, pomalý a bezdějový, že se v něm buď s radostí utopíte jako v hlubokém dekadentním bahně nebo ho odmítnete. Je to tak nekonečně zdlouhavé a intelektuálně pokleslé, že si můžete přát jenom dvě věci: ať to rychle skončí nebo ať to neskončí nikdy. Já si přál to druhé. Nechal jsem se ukolíbat. Dokonce jsem se dostal do stavu, kdy mi jakákoli akce přišla jako zcela nevhodné vyrušení té krásné, bezbřehé nudy. Idilické nudy, která měla trvat navěky... ()

aluna

Většinou mě "umělecký" filmy štvou - diváci se i přes nebetyčnou nudu snaží najít význam v každým kousku pitominy, kterou tam rejža v poloopilosti bez hlubšího smyslu vložil a teď se baví nad interpretacemi těch, kteří věří, že takovej génius musel zamýšlet význam i v detailu, jestli si hrdina utírá pravou nebo levou rukou, či dokonce toaleťákem. Obrazově je to pecka, což mě, zarytýho dějaře, většinou nijak neuspokojuje, jenže s Jimem si sednem i hudebně a potrefeně přiznávám, že to mi zážitek umí o 200% zvednout (a bez nelogičností ve scénáři mi najednou stačí jen nasát atmosféru a užívat si ji). Jinak by bylo hezký myslet si, že za pouhých několik set let by lidstvo všeobecně mohlo dospět v tak uvědomělý tvory, jakými byli Adam a Eve a o to smutnější je ubezpečení, že populace zůstává neponaučitelná i po dvou tisíciletích, až se z nich stanou zombie. ()

Laxik

Only Lovers Left Alive... asi že se svým (po)životem plouží tak pomalu, že to všechny, kteří by jim chtěli ublížit, ukolébá k smrti. Jakožto lehce uvědomělý zombík můžu tuhle plíživou a za sebe bych řekl že i notně věrohodnou (?) fresku, okénko do života upírů, na sto procent doporučit. Ale ne každému... vlastně téměř nikomu, jen těm několika poetům, snílkům, undergroundovým bohémům, emařům a filmovým fajnšmekrům, co jich ve světě pod ochranou noci přežívá. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)