Reklama

Reklama

Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (192)

berny2468 

všechny recenze uživatele

Jeden z posledních Formanovo filmů, co mi chybělo shlédnout. A opět je to řemeslně neskutečně kvalitní. Ragtime opět zpracovává Formanů oblíbený motiv z jeho zahraničních filmů a to boj z právo na svobodu a na svobodu prjevu. Tentokráte si zde vzal na paškál americké afroameričany. Ragtime je spíše takovou freskou o životě na přelomu 19. a 20. století v USA. Film sleduje několikero postav, které si žijí svůj život. Jeden je boháč, který se rozhodne někoho zabít. Další je jeho žena, která ho pomůže za pomocí intrik jejího okolí prohlásit za blázna. A poslední je právě černošský pianista, jemuž se narodilo dítě. Ale po konfliktu s jedním bělochem se domáhá svého prává, ale marně. Je zatčen. Poté se tedy rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Musím říct, že ačkoliv mne film moc nelákal, tak jsem se do přiběhu dostal brzy. Film je opravdu precizně natočen. Herecké obsazenstvo mi nebylo tak známé (vlastně jsem všehovšudy znal asi 3 herce), přesto to zahráli skvěle. Ale příběhově to už tak slavné nebylo. Některé linie mi přišli pouze nakousnuté a nedokončené a některé byly zase někdy zbytečně zdlouhavé. Chyběl tomu taky nějaký výraznější moment. První polovina a úplný závěr měli slušné tempo. Ale obsazení knihovny a následné vyjednávání bylo dlouhé a natahované až běda. I tak bude motiv filmu aktuální nejspíš vždycky. Má to své mouchy, ale to nic nemění na tom, že Miloš Forman byl borec, který nám (čechům) mohl svět závidět. Jen škoda, že to moc zatím nevypadá, že by mohl mít nějakého dalšího následovníka. 6/10. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

To jsem to zase jednou teda vymňouknul. Že já blbec tenhle parádní film tak dlouhou dobu ignoroval. Forman je zkrátka génius. Je to absolutní machr přes práci s postavami, s jejich mimikou (jakoby herci účinkovali v němém filmu), s fantastickými otázkami, které film neustále nastoluje. Ty dilemata, které postavy řeší nejsou vůbec složité, ale jsou tak děsně jednoduché a naprosto zásadní, že bere dech, když je Forman zachycuje. Neznám zkrátka lepšího režiséra, těchto zdánlivě obyčejných filmů o LIDECH než je Miloš Forman. 80% PS: nikdy jsem neviděl krásnější herečku než je Elizabeth McGovern. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

Výborný film Miloše Formana na stále palčivé téma rasismu. Děj se sice odehrává ve 20.letech, kdy byl tentro nešvar v USA mnohem rozšířenější, než dnes, přesto má svou vypovídací hodnotu i pro dnešní publikum. Velice silné herecké obsazení je dominantní stránkou filmu. Díky skvělým hercům je totiž fakt, že ani bohatství a úspěch nemusí stačit k tomu, aby byl černoch tehdejší společností respektován, daleko důrazněji interpretován a zaryje se tak filmovému publiku hlouběji pod kůži. Právě pod tu, o níž si mnozí dosud myslí, že její barva je rozhodující pro postavení člověka mezi ostatními lidmi. ()

Wiikii 

všechny recenze uživatele

Podívaná, která má své kouzlo. Kde musíte obdivovat krásnou vizuální podobu přelomu 19 a 20 století, či reakce postav, které nejsou tupě zpracované jak to bývá u dnešních blockbusterů, každá má svou kvalitu, jen v tom propojení těchto postav, respektive v jejich příbězích nebyla ta dokonalost, ale to se dá čekat, však jinak by ten film byl na pět hodin. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Úžasný film, myslím, že jeden z Formanových úplně nejlepších. Touhu po svobodě podává z několika pohledů, zprvu zdánlivě samostatné příběhy postupně proplétá a v závěru naráz vypointuje. To vše vidíme člověka, který nebyl Američanem a toužil po podobných věcech jako jeho postavy, a tak se mohl na téma podívat trochu jinak než jak by se asi podívali jeho američtí kolegové.___P.S. Skvělá hudba Randyho Newmana. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (26)

  • Finančně nejnáročnějším projektem filmu byla rekonstrukce někdejší podoby dlouhého bloku newyorské Madison Avenue s budovou Morganovy knihovny, jehož kulisy byly postaveny v Londýně na pozemku sheppertonských ateliérů. (raininface)
  • Natáčelo se od 4. srpna do 19. prosince 1980. Točilo se ve státech USA – New York, New Jersey, Connecticut a v Anglii. (Varan)

Související novinky

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Reklama

Reklama