Obchod pro sebevrahy

• Francie Le Magasin des suicides (více)

Představte si město, kde se žije tak smutně, že lidé ztratili veškerou chuť k životu. Představte si město, kde prosperuje jediný obchod - ten, který prodává jedy, provazy a další sebevražedné pomůcky. Majiteli tohoto obchodu se právě narodilo dítě, které je ztělesněním životního optimismu. Rozklad rodinné živnosti pomalu začíná... (oficiální text distributora)

Veniss

Po posledních titulcích jsem přemýšlela, proč tahle věc vznikla, děj nanicovatý, písničky nudí, vtípky, pokud tam jsou, vyšumí nebo nefungují, atmosféra je opravdu skličující (ale asi z jiných důvodů než tvůrci původně zamýšleli). Nakonec mě to ťuklo. Záměrem producentů bylo vzbudit v divácích depresivní náladu, protože zřejmě vlastní podobný obchod a potřebují zvýšit obrat, jiné vysvětlení nemám ;-). Jediná hvězdička za výtvarnou stránku. ()

Lollirot

Adaptace románu, který bezodkladně putuje na seznam knih, co chci stihnout přečíst, než si proženu kulku hlavou! Film je až na těch pár mušek skvělý. Chci říct - až na tu jednu velkou tučnou mouchu. Ocitáme se v pochmurné deštivé metropoli obklopeni neosobními mrakodrapy a špinavými uličkami plnými smogu věrně napodobující současnou podobu velkoměsta. Pesimismus zde prýští ze všech stran. Každých 40 s se tu někdo pokusí vzít si život. A v tomto neutěšeném prostředí budiž zrozen útulný krámek hýřící barvami, který jen vzkvétá – nabízí užitečné nástroje přes oprátky, rozličné jedy, řezné a střelné zbraně až po igelitové sáčky pro ty méně movité... Tuvachovi jsou prvotřídními obchodníky. Bezproblémové fungování rodinného podniku naruší až příchod potomka, který je ztělesněním živoucího optimismu a dobrého naladění (já se přikláním k lehké retardaci, jak píše Lanark :-) Kdo by se s ním chtěl ztotožnit?). Filmu je vytýkáno, že u postav nejsou zřejmé motivy jejich konání - proč jsou všichni tak nešťastní? Inu, proč by nebyli? Ty příznačné kruhy pod očima, permanentní skleslost a propad do statusu ztracené existence pramení ze způsobu života, v němž sluneční paprsky nemají místo; zdegenerovanosti výsledkem životního stylu na míle vzdáleném přirozenosti (copak to není evidentní?). Pěkně to myslím reflektuje aktuálně pociťované nálady i v naší společnosti. Zlotřilých nepřátel ani scifi apokalyptických vysvětlení na pozadí není třeba. Pomyslnou masařkou je rozpačitý závěr: autoři sice přišli s originálním a možná pobuřujícím nápadem, ale neměli koule na to zůstat mu věrni až do konce, a tak vše zaplácli triviálním happyendem. Jako by se v obavě, aby někoho náhodou nepohoršili, honem honem snažili předchozí nekorektnost vyžehlit. Pro mě to není předvídatelný film, protože konec šitý na míru všem konvencím (růžové brýle na nos a á dva tři óda na život, aby se neřeklo) jsem nečekala. Jako příběh o tom, kterak dobro zvítězilo nad zlem, to moc nefunguje. Neuvěříte jim. Ale dá se to skousnout. Já si zamilovala výtvarné pojetí v tradiční dvourozměrné animaci, karikaturní zjevy a neuvěřitelně detailně vykreslené interiéry, radost pohledět, líbivou francouzskou hudbu, radost poslechnout; trefné hlášky, kreativitu. Ošemetné téma v animované bizarní optice a operetním stylu představuje svěží a zábavnou kombinaci. Zvlášť mě zaujal krysí řecký chór (moji potkani tohle neumí!) a plavecké kreace chocholouška (můj psychiatr tohle neumí!). Zajímavost: postavy jsou pojmenovány po slavných, co spáchali sebevraždu: Yukio Mishima, Marilyn Monroe, Vincent Van Gogh.... ()

Luswani

Nejsem úplně příznivcem filmů prokládaných písničkami, takže i v tomto případě byla pro mě každá z nich jen rušivým elementem, i když se mnohdy snažila sdělit něco hlubokého. Hodně se mi zamlouval námět, který je originální. Zpracování velmi zajímavé. Ačkoliv je to dobrý film, nemám potřebu ho v nejbližší době vidět znovu. 70% ()

Meow86

Eh, merde! Ceci est ma tasse de thé. Rozkošný morbidní námět s rezavým ostřím a s kapkou jedovaté absurdity. Jde o podivínskou a extravagantní animovanou zábavu, kterážto není pro každého. UPOZORNĚNÍ: Tento pořad není vhodný pro děti a mladistvé. VAROVÁNÍ: Toto doma rozhodně nezkoušejte! ()

sto7ra

krásně výtvarně zpracovaný námět, ale jinak nic moc. čekala jsem od toho mnohem víc. písniček bylo nějak moc, na to jak nebyly dokonalé, otec, který mlátí a kope do svého věčně usměvavého synka taky nebyl ten správný nápad, jak dát najevo, že rodiče s optimismem nesouhlasí a nakonec obscénní scéna tančící maryline byla už sama o sobě dosti nevhodná, ale podtrhla to skutečnost, že na ni zíral i její bratr. ()

Dášenka

Mělo to tak obrovský potenciál.Bohužel nezužitkovaný .I přes tento neúspěch zůstávám francouzské kinematografii věrná ()

natir odpad!

Pokud od Obchodu pro sebevrahy nečekáte logiku, děj, jakoukoli myšlenku vyjma "zabít se je zlé" a další věci, které jste dosud považovali za naprosto bazální pro film, nedonutí vás to přemýšlet nad sebevraždou. Jinak ho (pro své vlastní dobro) vynechejte. ()

MathewBB

Je to jeden z nejlepších animovaných filmů, co jsem viděl. Naprosto úžasný je jak styl animace, tak depresivní námět, který se poté v dobré obrátí. Připomíná mi to kombinaci Adamsovy rodiny (negativní rodina) a filmy Tima Burtona (stylem animace). Do toho francouzky humor... 5 hvězdiček je jasná volba! ()

AlexisGraham

Takový nápad je opravdu zajímavý a líbil se mi i styl animace jaký ve filmu byl. Taky se mi líbil začátek filmu ale jinak to trochu drhlo. Třeba mi nepřišlo úplně šťastné dát tam jak Alan sleduje tancovat svou nahou sestru. Poněkud to zavánělo incestem obzvlášť když ji pak ještě kreslil do sešitu. Také mi prostě přijde divné že začali být najednou všichni na konci tak šťastní a všude samá srdíčka a kytičky. Prostě jsem nějak doufala v lepší konec. Každopádně mi to nepřišlo ještě tak strašné a proto dávám 3 ★★★ ()

PanNafka

Bože můj, proč jsi mě opustil... Ztratil jsem 85 minut života a navíc ještě hodinu poté pořád nemůžu dostat z hlavy ty příšerné přiteplené popěvky, které tvořily snad polovinu celé této šílenosti... Jednu hvězdičku dávám za to, že se tomu přese všechno nedá upřít jistá originalita (byť naprosto úchylná). ()

Paulie2

Něco mi tam chybělo a néco naopak přebývalo. Kdyby se postavy nechovaly tak náhodně a mělo to nějaký řád, tak by t obyl skvělý film. Takhle je to jen náhodná kravina, ale hezky animovaná a krásně morbidní. 2* ()

Drslw

Jednoduchý príbeh, výborná kombinácia krutých, vážnych vecí a roztomilých vtípkov. Navyše nádherný výtvarný štýl, pre mňa osobne doslova pohladenie na duši. jediné, čo môžem ľutovať, že toho nebolo viac... ()