Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

HanaGr

Já jsem asi z jinýho světa, divná, já nevím co ještě. Ale mě to přišlo jako úplně normální průměrný film. Navíc to na mě bylo nekonečně dlouhý, chvílema dost nudný a opět jsem se přistihla při tom, jak film pauzuju a jdu surfovat po netu či poklábosit s rodinkou... ha, tak tohle mě prostě k sedačce nepřikovalo. A myslím, že to není rozhodně tím, že jsem ženská a jak by někdo jistě rád podotkl, moto sportu nemůžu rozumět. Na závody F1 jsem svého času zírala víc hyptotizovaná, než tady na to dílo. Tudíž, dle mě si mé tři hvězdy zaslouží pouze a jen po jedné docela fajn Ch. Hemsworth, coby frajerský Hunt, po jedné výborný a pro mě překvapivý D. Brühl, coby puntičkářský Lauda a jednu hvězdu dávám za pár napínavých scén (nehoda Laudy či závod v Japonsku). ()

TSZ

Za Rivaly Ron Howard zaslouží nejen pochvalu, ale i obdiv. Natočil snímek tak, že i člověku, nepolíbenému tehdejším světem F1, může připadat atraktivní a zajímavý. Já jméno James Hunt neznal vůbec a Niky Laudu jsem znal jen jako "toho spáleného". Nevím, nakolik je snímek odrazem skutečných událostí, ale natočené je to tak mistrně, že mě to vůbec, ale vůbec nezajímá. Skvělá práce, Rone. ()

departed

Libovka, a to říkám jako někdo, koho formule zajímají asi tak jako sporty obecně, čili něco málo tam je, ale jinak pff. Precizně natočený, závody jsou přehledný a strhující zároveň, herci jsou skvělí, především teda fenomenální Brühl, a hudba pasuje perfektně. Howard má na životopisný snímky opravdu cit, jen ať v nich pokračuje. ()

vZeč

Neřekl bych film roku. Ale je to precizní práce v tolika směrech, že člověk musí smeknout. Velká pocta jedné době a jedné vášni. Samotný přístup k látce si zaslouží potlesk. Za tím vším je vidět ohromná spousta práce a i díky tomu umí být Rush strhující retro. Bohužel tempo je tak vražedné, že mě téměř celý film emocionálně minul. Na sílu takového tříhodinového Senny se to ani trochu nechytá, ale je mi jasný, že to ani nebyl záměr, navíc se neoperuje s tak mocným příběhem. Jinak... Brühl JE Lauda. Snad se mu dostane nějaké té nominace, ale na to se tam asi moc mrdá. Zimmer opět nenápadně v pozadí dokresluje atmosféru či zvyšuje otáčky při závodech. Řev motorů je neuvěřitelný a když dojde na masochistické obdivování těch jezdících rakví, stříká z toho epika a to můžou stát klidně na místě. Stejně jako u pokecu Frosta s Nixonem Howard vzal výborný scénář a natočil našlapaný nářez, což by se mu nejspíš povedlo i u dramatu o správci atomové elektrárny, co sežral moc projímadla. Po druhém shlédnutí zvedám na pět hvězd, jdu si pořídit soundtrack a radši se vyhýbejte silnicím ()

IEO10

Naprosto strhující propletení dvou zdánlivě odlišných postav, které by pro vítězství nad sebou byli schopni obětovat i kus svého zdraví, jenom aby na konci závodu mohli stát o ten stupínek výše. Emoce jsou během filmu stupňovány naprosto skvěle a je jenom na vás, jestli si oblíbíte uzavřeného a cílevědomého Niki Laudu v podání naprosto brilantního Daniela Bruhla, který měl v určitých chvílích téměř identický hlas jako pravý Niki Lauda, teda aspoň mi to tak přišlo nebo se vám bude více zamlouvat bavič a extrovert v podání Jamese Hunta. Síla filmu je jednoznačně v příběhu, který se jednoduše nabízel proto aby byl převeden na velké plátno, ve sportovním světě by jste nenašli moc zajímavějších střetnutí dvou postav jako bylo právě toto. Při závěrečné debatě obou zmiňovaných pánů je krásně vidět, jak se vlastně oba dva navzájem respektovali a popoháněli za lepšími výkony a, že to byli svým způsobem kamarádi, kteří měli celkem podobný pohled na svět Formule 1. Opravdu strhující jízda, které chybí k dokonalosti opravdu málo, ale plnou palbu dát nemůžu, takový Senna mě vzal za srdce víc, i když to jsou v konečným důsledku zcela odlišný filmy...8/10 ()

john.h

Jako je to špičkový. Dobová atmosféra, která, snad až na účes Hemswortha, byla uvěřitelná natolik, že kdybych na to koukal jako laik, tak nepoznám, že to je z roku 2013. Záběry vypiplané, příběh skvělý. Nebyl jsem ale z toho tolik odvařený, jako zbytek zdejších uživatelů. Má očekávání byla obrovská a nenaplnila se. ()

Gromit

Rivaly od počátku provázela ta nejlepší možná pověst a nutno říci, že zcela oprávněně. Nejsem sice fanouškem motoristických sportů, ale pokaždé když došlo na nějaké to závodění, tak jsem doslova lapal po dechu. Ron Howard ale nenatočil film, který by byl vyloženě o závodech F1. Natočil působivé drama o jednom velmi zvláštním přátelství mezi dvěma zcela odlišnými muži. A už ani nevím, který z nich mi přirostl k srdci víc, zda bohémský James Hunt nebo pedantský Niki Lauda. Upřímně doufám, že Rivalové získají co nejvíce filmových ocenění, protože něco tak jedinečného a strhujícího se nevidí každý den. ()

Uter123

Jeden veľký problém mám z Rivalmi a to je, low budget. Vedel som, že to nebude CGI blockbuster, ale aby každý závod odstrelil po 20s tak to som fakt nečakal. Intenzita závodov preto išla mimo mňa, jediná vec ktorá ma mala akože presvedčiť, že Hunt a Lauda sú svetové jednotky bol hlas komentátora a história? Neveriacky som krútil hlavou, ale samozrejme 38 miliónov s ktorými narábali je hovno. Howardovi sa však toto hovno podarilo zabaliť do krásneho obalu a servíroval nám ho dokonale. To čo si spolu ako súperi H a L nevynahradili na dráhe, dobehli po nej, poväčšine slovne. Postavy oboch sú skvelé i keď ten nemčúr tomu kruto vládne i keď jeho postava odpovedá tomu koho by som chcel celoživotne biť a robilo mi to dobre. Hans iba recykluje. Po pravde ani neviem čo napísať. Tento film sa drží v rebríčku na piatom mieste. Ak je naozaj v dnešnej dobe recyklovanie merítkom kvality potom sa máme na čo ,, tešiť,, i keď recyklovanie nie vždy musí biť zlé. ()

Franche

Naprosto neskutečné. Člověk se opravdu cítil, jakoby byl v centru dění. Dvě tak naprosto rozdílné osobnosti motosportu se Ronovi poařilo vykreslit dokonale. Ohledně výkonu Daniela není třeba nic psát, to prostě nemělo jedinou chybu. A ta podoba ()

kaza

Strhující podívaná od první minuty. Během soupeření Laudy a Hunta se prostě nestihnete nudit a v žádném případě nemusíte být fanoušek F1. Film je plný emocí a napětí řádně graduje i v případě, že nezvratný vývoj událostí znáte ze skutečnosti. Vizuálně je vše perfektní, hudba taktéž bez chybičky. Není co vytknout, byla opravdu radost dívat se! Komu se toto nelíbí, je nenapravitelný alternativní suchar. ()

sWONDER

Že 5 najlepší film na csfd? Asi ma klame zrak. Nikdy som nebol fanúšik moto športu, takže je jasné, že ma to až tak nenadchlo. O Laudovy som čo to počul, ale len okrajovo. Napriek tomu naozaj zaujímavý a výborne natočený príbeh. Posledný závod bol veľmi dramaticky a pútavý, no zdalo sa mi to zbytočne naťahované. Herecky perfektné a Zimmer tomu trefne dodáva šťavu aj vážnosť. Áno je to vynikajúci film a fanúšikovia musia byť nadšený. Podla tunajšieho hodnotenia ich je až, až. ()

Skratchy

Z výborného námětu souboje Nikiho Laudy a Jamese Hunta vytřískal Ron Howard opravdu maximum. Film pohltí od začátku až do konce, na filmu bych určitě vyzdvihl výbornou kameru a hudbu od Hanse Zimmera.Emotivní konec je jenom třešničkou na dortu.Film není vůbec nadhodnocen jak tady zdejší experti brečej. ()

kenny987

Celkově mě filmy o autech a závodech nebaví, obyvykle je vypnu v polovině, odsunoval jsem ho jak jsem mohl - CHYBA. Thor proti Krabatovi co z toho může vyjít? A hele povedlo se, film si mě udržel celou dobu, proč? Toho závodění tam není tolik a je docela i napínavé, když to porovnám s Rychle a Zběsile. O tom, že je to podle skutečnosti jsem nic nevěděl a jejich příběh se zdá být skoro až neskutečný, asi to bude i tím, že si tvůrci trochu upavili jejich přátelství k podobě své, ale to nevadí hlavní je, že se mi to líbilo. Od začátku jsem fandil více Nickymu, nejen kvůli jeho výslovnosti či pedantnosti a po scéně kdy Thor zbil novináře, si mě získal i on. Celkově nemohu tomu nic vytknout a jsem rád, že jsem se na to podíval a rozšířil si i povědomí o tomto neskutečném rivalství :) ()

Nufa

Perfektně přenesené legendy na filmové plátno. Člověk se v mžiku dostane do dějě a celý film uteče rychlostí formule 1. Oba rivalové naprosto bezvadní po herecké stránce, ale líbilo se mi, že i vzhledově se snažili přiblížit skutečným postavám. Navíc se mi líbí, že tvůrci zvytečně příběh nezkreslovali k obrazu svému, ale naopak víceméně pevně dodržovali historii. Zkrátka nevidím důvod, proč nedát plný počet, jelikož výtku hledám velice těžko. Je vidět, že formule 1 nebyla vždy taková nuda jako dnes. ()

minee

Miluju závodní prostředí a to co tu dokázal Howard zachytit je úžasný. K tomu ještě příběh jednoho z nejlepších jezdců F1, Bravo! zasloužených 5*! ()

Kinpr

Jízda v nejvyšších otáčkách! Čekal jsem tedy ledacos, přeci jen Ron tohle řemeslo má v malíku, ale opět se mu podařilo mi otevřít ústa dokořán a jen zírat! Naprosto brilantně natočené dílo o dvou nesmiřitelných rivalech, na které se budu koukat s obrovskou chutí, oproti nedělním závodům Formule 1 na Nově. A výkon Daniela Brühla v roli Laudy, ten je famózní. A ještě jednou k Ronovi... dnes jsi si vysloužil místo mezi mými oblíbenými režiséry! Edit 29/1/2014: Tohle se musí bezpodmínečně vidět v originále! ()

Tanner

O zobrazené látce jsem toho před filmem nevěděl. Bohudík. To mi umožnilo si ho užít a bavit se při něm. S fakty jsem se seznámil až po zhlédnutí - a to se odráží v mém hodnocení. ()

windows

Zaslouženě vynikajicí dílo. Pokud se jedná opravdu o životopisné dílo, tak zde panovala pekelně velká rivalita. ono mezi těmi nejlepšími vždy panuje napětí. Dnes to lze krásně vysledovat na dvojici fotbalistů Messi - Ronaldo. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl