• Česko

Byzantium: Upírí príbeh

Drama / Fantasy / Thriller / Horor

Velká Británie / USA / Irsko, 2012, 118 min

• mat.ilda

Žít věčně a být svázán ohledy je otrava a může se změnit v pomalé umírání zaživa, pokud si nezakousnete nějakého vhodného společníka, tedy v obvyklých upírských kauzách, zde je doporučeno členství v nejmenovaném bratrstvu, které si neaktualizovalo zvěsti o emancipaci... Kdoví, proč Neilu Jordanovi nedají upíři spát a jejich mysterický kult mu přijde zasádní v osamělých ostrůvcích příhod, které by se stejně dobře obešly bez nadpřirozeného podkladu, tím spíš, že už ani upíři nejsou tím, čím bývali. Tento způsob podání mi přijde jako improvizovaná variace na nesmrtelné téma, která se rozhodně nesmrtelnou nestane. Malé bezvýznamné plus uděluji za umístění děje poblíž vyhořelému molu v Hastingsu, kde jsem se možná procházela právě blízko času natáčení.(21.11.2013)

• Fr

,,MOJE MATKA PRO MĚ UDĚLALA TŘI VĚCI. ZA PRVÉ, UŠETŘILA MŮJ ŽIVOT, KDYŽ JSEM SE NARODILA. ZA DRUHÉ, PLATILA ZA PÉČI O MĚ. A ZA TŘETÍ, DALA MI PŘÍBĚH, O KTERÉM NESMÍM NIKOMU ŘÍCT.…“ /// Ani mrtvý ani živý holky, co maj rády krev. Společenská Clara a samotářská Ela. Po chvíli mám strach, abych nečuměl na nějaký Upírský deníky či podobnou píčovinu (to by mě zajímalo, jak kurva můžeš vědět, že je to píčovina, když sto neviděl? Třeba by tě těch 90 dílů dostalo do kolen!). Zajímavý flashbacky z minulosti, kterak ke všemu došlo a který by zřejmě stačili na mnohem lepší story, než sleduju, páč furt je to takovej holčičí příběh bez True blood. Minulost je teda fajn, na tý současnosti tak nějak sere, že na to, jak jsou tady dlouho, jsou celkem blbý. A nakonec – ou, jak romantické. JSTE NORMÁLNÍ!? . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Toužím po konci svýho času. 2.) Páč s upírkama se nedělá interview, ale píchá. 3.) Thx za titule ,,Sanji“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(30.9.2013)

Nemohu říci, že jsem nečekal dobrý film, jelikož Jordanovu tvorbu mám rád. A nezklamal mě. Snímek, který v jistých momentech připomene starší německý Wir sind die Nacht z roku 2010, je podobenstvím o osudu těch, kteří se vymykají předepsaným normám, kteří jsou na okraji společnosti a současně nemají příliš velkou možnost volby. Komorní drama se zvolna proměňuje v boj o život. Jakou cenu zaplatíte za nesmrtelnost? Vysokou. A přeci, přeci jsou tací, kdo zaplatí... ,,Chcete důkaz? Dám vám ho tak za třicet, čtyřicet let. Až budete nemohoucí sedět v kolečkovém křesle, vrzne branka a vejdu já. Budu vypadat jako nyní...je mi stále 16 let. Vás z toho pohledu píchne u srdce. A pak budu vaším andělem milosrdenství." Eleanor jako sestřička Eutanazie, Clara, jako ta, která chrání. Snímek není pro milovníky svižných horrorů, jelikož se vleče příjemně tak, jako poklidné vody řeky Lethé...(10.9.2014)

Clara a Eleonor sú dve mladé, krásne, dospievajúce ženy. Navonok od ostatných sa nelíšia absolútne ničím. Zdanie však klame. Obe skrývajú hrozné tajomstvo kvôli ktorému sa musia neustále sťahovať z jedného mesta do druhého. Obe tak odlišné a pritom stále spolu. Jedného dňa Clara spozná osamelého muža, ktorý po smrti matky zdedil starý motel s názvom Byzantium. V minulosti obyčajný hotel sa pod vedením Clary zmení na dom neresti. Keď už sa zdá, že našli konečne miesto kde sa usadia, realita naberie opačný smer. Niekto o ich tajomstve už vie a je im v pätách. Výborný dramaticko, mysteriózny príbeh. Film však nebude baviť každého. Nie je tu toľko akcie ako by si človek prial, ako by sa žiadalo. Miestami monotónna story, ktorá mnohých odradí. Z môjho pohľadu, slušný, nadpriemerný snímok - 65%.(31.10.2013)

Dva filmy v jedno. Eleanořin melancholický příběh takřka pro fanoušky Twilightu (vyprávění o dospívající dívce, první lásce a snaze oprostit se od despotických rodičů by snadno fungovalo i bez onoho upírského motivu) a život Clařin, který je nositelem jakéhosi náznaku epiky. Ostatně, takováhle dvoukvaltová, dělená narace není v Jordanově kinematografii novinkou (Hra na pláč, ono i to Interview s upírem), tentokrát ji však zvládl méně obratně. Eleanořina linie je příliš roztahaná, Clařina zase chaotická. Snad kdyby se trochu minutážní zvrátil poměr mezi nimi... P.S. Gemma Arterton je vážně kus.(6.10.2013)

• - Celosvětová premiéra proběhla 9. září 2012 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)

• - Saoirse Ronan (Eleanor Webb) ve filmu skutečně hraje spletitou klavírní sonátu Op. 2, č. 3. od Ludwiga van Beethovena, jelikož prošla intenzivním dvanáctitýdenním klavírním rychlokurzem. (Kritiq)

• - Spoiler: Keď je Eleanor Webb (Saoirse Ronan) uväznená vo výťahu, začne v 103. minúte skúšať vytiahnuť mobil mŕtveho muža na streche. V skutočnosti nemôže vedieť, že tam ten mobil je. Nie je ho z vnútra výťahu vidieť. Naopak, keď v 105. minúte prídu do hotela ľudia a začnú ju z výťahu zachraňovať, nevšimnú si v mrežovanej šachte ležať mŕtve telo. (MontyBrogan)