• Česko

Byzantium: Upíří příběh

Byzantium: Upírí príbeh

Drama / Fantasy / Thriller / Horor

Velká Británie / USA / Irsko, 2012, 118 min

Ženské autorky moc nemusím a filmy o upíroch tiež nie, no kvôli sexi Gemme Arterton som sa na to nakoniec pozrel. A ani to nebolo také strašné, zo začiatku sa to síce pomaly rozbieha, takže vám musia stačiť len hlavné herečky a pomalý príbeh v ktorom ešte netušíte o čom beží. Ku koncu sa to ale konečne rozbehne aj zo zaujímavou backstory, ale to nič nemení na tom, že aj keď je príbeh celkom zaujímavý, rozbieha sa pomaly a bez emócii, ktoré tu nejak nefungujú. Ale ako jednohúbka fajn. 65% - 3*(18.9.2014)

Dva filmy v jedno. Eleanořin melancholický příběh takřka pro fanoušky Twilightu (vyprávění o dospívající dívce, první lásce a snaze oprostit se od despotických rodičů by snadno fungovalo i bez onoho upírského motivu) a život Clařin, který je nositelem jakéhosi náznaku epiky. Ostatně, takováhle dvoukvaltová, dělená narace není v Jordanově kinematografii novinkou (Hra na pláč, ono i to Interview s upírem), tentokrát ji však zvládl méně obratně. Eleanořina linie je příliš roztahaná, Clařina zase chaotická. Snad kdyby se trochu minutážní zvrátil poměr mezi nimi... P.S. Gemma Arterton je vážně kus.(6.10.2013)

Pôvodne som bola vo veľkom pokušení ubrať jednu hviezdičku, kvôli zbytočne dlhej stopáži, avšak nízke hodnotenie na čsfd ma skutočne zarazilo a nemyslím si, že by mal film tak nízku hodnotu. Faktom je, že s filmami o upíroch sa poslednou dobou roztrhlo vrece. Nie všetky stoja za zhliadnutie, tento však je svetlou výnimkou. Vizuálne a herecky na výbornej úrovni, taktiež skvelá atmosféra a gradácia deja na konci filmu-všetko presne tak, ako mám rada. Netvrdím, že sa nemohol vtesnať do kratšieho času, ale nehľadám dokonalosť, hľadám filmový zážitok, ktorý uspokojí môj vkus a taktiež som ho našla. Naviac téma večnej lásky v pozadí príbehu sa mi zdá veľmi aktuálne:) Preto som sa na koniec rozhodla dať plný počet.(11.12.2013)

• Campbell

Jordan, režisér jednoho z mého nejoblíbenějšího vlkodlačího fláku Company of wolves natočil další upířinu s kterou má bohaté zkušenosti. Bohužel nakonec mě to moc nevzalo. To co musí každý pochválit je ta výprava která je prostě úchvatná. TY kostýmy a prostředí je naprosto dokonalé. A celkově i to uchopení příběhu je naprosto nádherné a režie je parádní to prolínání stoletím je fakt jedno z nejlepších co jsem ve filmu viděl. Tak ale proč jenom 2*? Jsouto sice skoro 3 ale je tu tolik hluchých míst a je tu i hodně scén které prostě po minutě zmizí a jsou naprosto zbytečné. A ani herci nejsou nijak extra přesvědčivý. Je to škoda protože takhle jsem u filmu s otevřenou hubou dlouho nebyl. Škoda režisér mohl film trošku zkrátit.(14.7.2014)

Tenhle film jsem před lety viděl v originále na malém monitoru v letadle, teď pro změnu v televizi s českým dabingem. Ani jedna kombinace nebyla ideální. I když to tak na začátku nevypadá, Neil Jordan stále umí vybudovat dobrou atmosféru a vystavět kvalitní variaci na v(d)ěčné upírské téma. Saoirse Ronan je v hlavní roli výborná, Gemma Arterton je tu zase každou chvíli jen v prádle, což je jistě divácky vděčné. Ač krvavé vodopády vypadají příliš přitažené za vlasy, je třeba vyzdvihnout výbornou práci kameramana.(8.12.2016)

• - Spoiler: Keď je Eleanor Webb (Saoirse Ronan) uväznená vo výťahu, začne v 103. minúte skúšať vytiahnuť mobil mŕtveho muža na streche. V skutočnosti nemôže vedieť, že tam ten mobil je. Nie je ho z vnútra výťahu vidieť. Naopak, keď v 105. minúte prídu do hotela ľudia a začnú ju z výťahu zachraňovať, nevšimnú si v mrežovanej šachte ležať mŕtve telo. (MontyBrogan)

• - Natáčení probíhalo v Irsku v lokalitách County Cork a County Dublin a ve Velké Británii v Jižním Sussexu. (Terva)

• - Roli Savella měl původně hrát Stephen Rea, ale pro nedostatek času ji přenechal Urimu Gavrielovi. (Terva)