• Česko

Byzantium: Upíří příběh

Byzantium: Upírí príbeh

Drama / Fantasy / Thriller / Horor

Velká Británie / USA / Irsko, 2012, 118 min

Hudba, kamera a bezchybný výběr exteriérů dávaj filmu neskutečně kvalitní mix romanticko -depresivní atmosféry, která dokáže vysloveně uhranout. Film je vyprávěn formou dvou příběhů, kdy ten z minulosti pomáhá divákovi pochopit ten ze současnoti, ale já osobně jsem spíše fanoušek rovnice 1 příběh = 1 film, jasně víc příběhů v jednom, který jsou nějak propleteny vypadaj scénaristicky hravě a může to zvyšovat divákův zájem, ale taky to narušuje prožitek a souznění ať už s hrdiny filmu a nebo jeho obsahem, protože neustálý "přepínání" mezi jednotlivejma časovejma úsekama znamená taky neustálý přepínání vnímavosti a to u mě nikdy nevyznívá až tak silně, jak by mohlo v případě výše zmíněné rovnice, což je přesně tenhle případ. Jinak ovšem paráda, která chce kino, to je jasný.(21.6.2014)

Škoda, že to Jordan trochu neskrátil... Pár scén slušne našlapaných, atmosféra dobre budovaná. Scenár nemá nijaké extra originálne prvky, ale je funkčný, akurát dĺžka filmu odhaľuje jeho jednoduchosť. Osobitnou záležitosťou je mrazivá erotická atmosféra (ako pri každom filme, kde sa objaví Gemma). V rámci doby vzniku, kedy dobrý vkus i povesť žánru kazia filmy ako TWILIGHT, ide o veľmi dobre odvedenú robotu kombinujúcu retro i moderný prístup k upírskej téme...(24.11.2014)

Ono to vypadá jako takové upírské drama, ale již po deseti minutách padně první hlava. Doslova. Možná to bude znít až kacířsky, ale přišlo mi to jako takové moderní a ženské Interview s upírem. Líbila se mi vlastní geneze a universum upírství včetně toho, že narušovalo zažité normy a postupy (upíři zde chodí normálně na slunci), ale zachovávalo ono klasické a děsivé prokletí upírské nesmrtelnosti. Herecky velmi zajímavé, obě hlavní představitelky velmi přirozené a uvěřitelné, mužské postavy sice v pozadí, ale trefné a hlavně pestré a vzájemně odlišné. Hezký film. Horrorový moc ne, ale hezký upírský příběh.(22.2.2018)

Byzantium je ponurý a melancholický příběh o tom, jaká je stinná stránka bytí upírem. Saoirse Ronan hrající jako Eleanor, depresivní, mrzutá teenka, která rezignovala svému životu, ale věří v naději. Gemma Alterton je vynikající jako její chlípná matka, která podala rázný a energetický herecký výkon zasluhujícího i Oscara. Celkově film vnímám nadprůměrným,avšak né tolik hororovým a zábavným. Za vidění však určitě stojí. 65%(11.8.2013)

CITÁT - Svůj příběh nemohu vyprávět, sepisuji jej však vždy, když najdem bezpečné útočiště......... Čekal jsem sice něco úplně jiného než Stmívání, ale oto je tento příběh podivnější. Herci nic moc, prostě špatná volba, divná hudba, dialog mnohdy příšerný až nudný a kamera taky nepředvede nic extra. 50% ale spíše podprůměr.(29.3.2014)

• - Saoirse Ronan (Eleanor Webb) ve filmu skutečně hraje spletitou klavírní sonátu Op. 2, č. 3. od Ludwiga van Beethovena, jelikož prošla intenzivním dvanáctitýdenním klavírním rychlokurzem. (Kritiq)

• - Spoiler: Keď je Eleanor Webb (Saoirse Ronan) uväznená vo výťahu, začne v 103. minúte skúšať vytiahnuť mobil mŕtveho muža na streche. V skutočnosti nemôže vedieť, že tam ten mobil je. Nie je ho z vnútra výťahu vidieť. Naopak, keď v 105. minúte prídu do hotela ľudia a začnú ju z výťahu zachraňovať, nevšimnú si v mrežovanej šachte ležať mŕtve telo. (MontyBrogan)

• - Natáčení probíhalo v Irsku v lokalitách County Cork a County Dublin a ve Velké Británii v Jižním Sussexu. (Terva)