Lamiczka

Mladý a celkem i prosperující spisovatel Calvin má před sebou velký úkol. Napsat novou novelu, která by navazovala na jeho předchozí úspěšná díla. A správná myšlenka nepřichází. Až po probuzení z jednoho velmi živého snu o krásné a imponující dívce dostává správnou tvůrčí slinu a do svého snu se doslova zamiluje. O to více překvapující je, že se jednoho krásného dne dívka Ruby z čistajasna zjeví v je vlastním bytě a chová se tak, jako by k sobě patřili odjakživa. Jedná se jen o výplod mladíkovy mysli, nebo se dějí v Calvinově životě kouzla? Romantický snímek o vymodlené přítelkyni je v pravdě kouzelný. On totiž skoro vůbec nezabředává do sladkobolných scén, které mají prioritně v divákovi vzbudit přehnané emoce a pocit, že je všechno úplně v háji nebo naopak co nejvíc v pohodě, až to s realitou běžné života nemá nic společného. Místo toho se nám otvírá život sice úspěšného spisovatele, jež navzdory své popularitě se cítí odloučený od společnosti a naprosto bez přátel. Poté, co do jeho života vstupuje svým záhadným způsobem jeho vytoužená přítelkyně, můžeme sledovat další vývoj chování. Mladík totiž zápasí se svou minulostí a svou sebestředností a egoistickou povahou se nakonec stává těžkým oříškem dokonce i pro Ruby. Alfa-omegou celého snímku je jednoznačně tento vztah, do kterého spisovatel díky svým "nadpřirozeným" schopnostem dokáže značně zasahovat. Jestli je to ale dobrý nápad? Vyvrcholení je celkem dramatické, ale na můj vkus ne moc podařené. Myslím si, že na to, jak měl film našlápnuto, to mohlo být řemeslně zpracováno lépe. Ale i tak se rozhodně nejedná o žádný standardní pokus o trapný a v posledních letech tak typický romantický scénář. Oceňuji odvážný a fantaskní nápad, který dovoluje ukázat, co v hercích je. Herci jsou šikovní, neokoukaní a především dívka má své vlastní osobní "kouzlo". A tak, i když je snímek napůl mysteriózní a fiktivní, přesto zobrazuje realitu vztahu tisíckrát lépe, než kdejaká jiná obyčejná romantická komedie. ()

Pierre

Ty bláho, kdo by nechtěl aby ožila dívka z jeho snů? Přestože kvůli tomuto námětu jsem si Ruby Sparks pustil a především představa, že by se něco takového skutečně stalo, mě na ni ze začátku nejvíce bavila, tak vlastně film ve výsledku pracuje s námětem trochu jinak, než bych čekal. Na vlně užívání si splněných snů, štěstí a pozlátka se neveze moc dlouho, ale už ze začátku mě bavil zajímavý odvrácený pohled nechápajícího bratra a něco takového by vlastně při podobné situaci ze strany okolí bylo naprosto očekávatelné. Že se ale brzy poté dostaneme rovnou k partnerské krizi s nápadem nocování v oddělených bytech jsem úplně nečekal. Možná jsem se těšil na ještě více idealizace a romantiky, ale i tenhle způsob práce s námětem byl zajímavý a když Calvinovi bývalá partnerka a následně i Ruby vyčetlla,  že má v podstatě zkrátka svoje představy o platonické přítelkyni a řadu pravidel, která se nemůžou porušit, začalo mi to celé dávat smysl. Mohl bych tedy napsat to samé jako u legendárního  500 dní se Summer, že mě myšlenka filmu  trochu vytrhla z konfortní zóny, ale určitě přivedla k zajímavému zamyšlení. A když Calvin ukázal Ruby, že ji stvořil a začal ji záhy bleskurychle přepisovávat, říkal jsem si, že prostě vlastně stvořil robota bez pravé duše, který takto měl vlastně daleko k dokonalosti. I tak zůstanu asi přizemní divák, protože by mě možná ze všeho nejvíce zajímalo, jak pokračoval vztah Ruby a Calviho poté, co se v posledním záběru potom všem rozhodli začít od začátku.  Také mě nápadá jestli nebyla chyba pouze v Calvinově idealistickém uvažování, ale také vtom, jak Ruby vůbec napsal? V několika věcech se možná mohlo jít více do hloubky. A  i když jsem čekal možná něco více sladkého a snového, tak i to jsem určitě alespoň v menší míře dostal, a mám rád zajímavé romantické filmy a filmy netypicky zpracující lásku a to jsem určitě dostal v míře docela velké. Klidně bych se někdy koukl zas, bavilo mě to. ()

Alementina

Zajimavy namet a hodne dobre zpracovany, trefne vystizny. Jiste, je to romantika, ale jina, hodne jina. Nejlepsi pasaze jsou, kdyz Calvin zacne Ruby menit k obrazu svemu, kdyz se mu neco prestane libit...protoze, co kdyz, kdyz zustane sama sebou... a prestane ho mit rada... Smekam pred hlavni predstavitelkou, ktera je i autorem scenare ()

numi

Nevím, jestli nešlo z námětu vytěžit více humoru, více romantiky, více zvratů, více osobitosti... ale jedno vím jistě - miluji Ruby Sparks. (Jinak netradiční romantika, která trochu tápe ve finální fázi, ale vysparksuje se z toho s grácií Zoe Kazan vlastní.) ()

Tony.cs

Zoe Kazan má podobné kouzlo jako Zooey Deschanel. V tomto filmu byla líbezná, sexy, nádherná. Paul Dano si zahrál romantického, ale také sobeckého spisovatele a zahrál ho dost přesvědčivě. Rozpaky z něj byly cítit. Film sám o sobě je velikým překvapením a posílá osvěžující vlnu do souostroví romantických komedií posledních let. Originální a "čtivé". ()

kaylin

"Ruby Sparks" je filmem o spisovateli, který je sice považován za geniálního romanopisce, ale přes své mládí a úspěch není schopen najít tu pravou, nebo alespoň vůbec nějakou. Žije sám a pouze si fantazíruje o vysněné ženě. O jedné se mu dokonce zdá. Jmenuje se Ruby. O svých sociálních problémech se baví s odborníkem, který mu má pomáhat s jeho depresivními stavy. Jenže co se stane, když jednu noc spisovatel sní o Ruby a druhý den ráno je dívka u něj doma. Samozřejmě, že první, co ho napadne, je skutečnost, že se zbláznil. Co také jiného? Vždyť k tomu neměl daleko. Obvolává všechny známé, a že jich moc není, aby u nich našel útěchu. Pak se ovšem stane jedna divná věc. On totiž není jediný, kdo Ruby vidí. Ruby totiž podle všeho existuje. Je tomu skutečně tak, je to reálná osoba, která vzešla z jeho fantazie. Nejděsivější na tom však je, že on ji svým psaním dokáže ovládat. Ano, cokoli napíše, to se také stane. Dívka to udělá. Nebojte, film nepřechází v brutální úchylárnu, ale přece jen v psychologický snímek s dobrou gradací ano. Samozřejmě, že takový stav věcí musí vést k temnému konci. Nemůže to skončit tím, že byli šťastně až do smrti. Vždyť si jí vymyslel. A navíc je spisovatel ve filmu poměrně labilní jedinec. Něco se musí zvrtnout. Svým nápadem a pojetím, kde se hodně dbá na postavy a jejich vývoj, mě snímek skutečně dostal. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/tobruk-valcik-s-basirem-2-dny-v-new.html ()

ABLABLABLA

Kdyby tam nehrál mě naprosto nesympatický Paul Dano, tak by to bylo ještě lepší. Ono se na film blbě dívá, když se vám protiví hlavní hrdina, nechat mu ale musím, že se role zhostil bravůrně. To jo. No co se týče zbytku filmu, tak byl skvělý. Hlavně samozřejmě námět člověku vyrazil dech a byla jsem zvědavá, jak ten konec právě vyřeší, ale povedlo se to na jedničku. Zoe Kazan jsem zatím v moc věcí neviděla, každopádně, to, že si napsala scénář mě udivilo a tleskám ji. ()

SarumanKo

Herecky a evidentne aj scenáristicky mimoriadne nadaná Zoe Kazan dokazuje, že mýtus o Pygmalionovi môže perfektne fungovať ako novodobá romantická komédia o krehkosti vzťahov a snahe „prepisovať“ problémy v nich. Mierne kolísavé tempo vyvažuje výborne napísanými charaktermi, nápadom využitým takmer na maximum a záverom kulminovaným do nečakane dramatických rozmerov. (8/10) ()

italka63

Hluboké zklamání nad nevyužitým námětem, ach jéje.Paul Dano je sice neokoukaný, snaživý a jinak nesympatický, až běda. O stupínek výše je představitelka Ruby, která konečně v posledních dvaceti minutách měla co hrát, ale zase to vpadlo poněkud násilně do děje, pan spisovatel se konečně probral a zapojil chápání, stala se z toho ohromující událost. Pokud vše shrnu,ani komedie, ani mysteriozní komedie,takového něco divného. Pokud by zde nebyla výborná Anette, Bening a hezká hudba, bylo by to ještě o hvězdičku méně.....škoda,velká škoda... , ()

Kaluž

Woody Allen se nám vrátil! Teď píše pod pseudonymem Zoe Kazan a jde mu to jako za mlada. Ruby Sparks je osvěžující komedie o komplikovanosti vztahů, jaká tady už dlouho nebyla. Kouzelný scénář, špetka fikce, trocha citových bolístek a skvělí herci. A ten sladký závěr, nádhera. Doporučuji všem allenofilům. ()

runner85

vytvoriť si dievča svojich snov ? no kto by to nechcel ... ale je to naozaj to čo chceme ? budeme spokojní ? ... za koniec hviezda na viac ()

grogodil

Na prvý pohľad originálna, na druhý len nápaditá pohodová romantišen filmová hračička s trefnou myšlienkou pod povrchom, akých som však tento rok zatiaľ nemal tú česť vidieť veľa, takže potešenie na mojej strane. Scenár je v podstate takou nenáročnou, odľahčenou, prístupnejšou zlúčeninou toho, tamtoho, hentoho, tohto (a v jednom momente Banderas dokonca pripomenie aj toto) a napriek tomu, že Paul Dano mi neprišiel ako najvhodnejšia voľba hlavného hrdinu, tak to so Zoe utiahli, či už v dobrom, alebo v zlom. ()

Efik_CZme

Chytrá romantická komedie... kterou jsem doukoukal do konce dokonce za absence své přítelkyně. Nevídáno, neslýcháno. Humor je inteligentní, děj je nepředvídatelný, Paul Dano hraje pako, Zoe Kazan je roztomilá a... je to trochu fantasy :-). ()

fmash

Typická americká „nezávislá pohodička“, má ale nečekaně rozumné rozuzlení zápletky, u které jsem dlouho čekal, jestli se z ní dá umotat něco s chutí a zápachem. Nebolo to zlé. Líbí se mi, že si to ta mladá holka napsala sama. 3¾. ()

Fíla

Spojení humoru, se zvláštní pointou a více než dobrým romantickým pojetím funguje dobře. Ne příliš známí herci, kromě pár chvil s Antoniem Banderasem. Ruby Sparks, je jeden z nejzajímavějších filmů tohoto typu. Já se přesvědčil, že i s tím to žánrem lze udělat vynikající humorný film, se zajímavou pointou. Pro slečny naprosto ideální a pro pány, kteří čas od času zabrouzdají do jiných filmových sfér jen dobře. ()