Zátah 2

• Indonésie Serbuan Maut 2 (více)

Shimargh

Estetika filmového násilí a brutality zde dosahuje absolutního vrcholu, ale jsem asi holt nějakej náročnej nebo co, na plnej počet to ani nevím proč nebylo, že by absence hlubšího příběhu a vykreslení charakterů? Ale i přesto je to řádně nadupaná jízda. ()

Foxhound#1

No jak to jenom napsat. Verbalův "meganámrd" se opravdu podruhé nekoná. Zatímco v jedničce "serbmamuta" se hledalo deset minut bez fašírování lebek, rukou a jiných údů, ve dvojce to je skoro naopak. Ale když se ten malej vopičák zase jednou pustí do přesily (většinou tak 40:1), tak kvalita zůstává a divák se baví. Druhej serbmamut je spíš klasickej akční krimifilm s nějakym tim propracovanějšim (ne, film pro pseudofajnšmekry to není) příběhem a bitky už jsou taková přidaná hodnota. Na průměr jít nechci, čili dávám 4 a prvnímu mamutovi díky jeho "meganámrdovýmu" charakteru přehazuju na 5. ()

Tristaver

Po trochu rozpačitém úvodu, který naznačil možná zbytečně moc komplikovaný příběh, který by tomuhle typu filmu moc neslušel, se rozjela podobná řežba jako v jedničce, jen s méně střílením a vícero postavami. Naštěstí kontaktní souboje zůstaly, a byly snad ještě lepší než v prvním díle. Příběh nakonec byl lehce zamotaný (což je fakt nemálo kontrastující s finální bojovou scénou, kterou její aktéři vyřešili raz-dva), ničemu to ale nakonec neuškodilo, a závěrečná půlhodinka už je v podstatě jen zrychlený první díl. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Dvojka prináša oproti jednotke viacero zásadných zmien. Už to nie je také temné, surové a smradľavé, ale vyblýskanejšie, farebnejšie, veľkolepejšie (vyšší rozpočet cítiť z každého kúsku filmu). Má to už spletitý príbeh, miestami trochu prekombinovaný, podstatne viac dialógov (mierne to pripomína Tarantina), namiesto drsnej hudby tu je hudba jemnejšia, komerčnejšia. Iko Uwais nám stihol za tie 3 roky stlstnúť, už nepôsobí takým mrštným dojmom. Akčné scény spočiatku pôsobia akosi samoúčelne a nie sú ani veľmi elegantné. Navyše keď sa kamera začne triasť (čo je až príliš často), akýkoľvek zážitok z akcie sa stráca. Žiarivým príkladom je akčná scéna na dvore väzenia, ktorá začína veľmi atmosféricky, konečne príde bojové umenie, na ktoré som sa tešil, no vzápätí sa to utopí v bahne roztrasenosti, až sa na to absolútne nedá pozerať. Našťastie postupne sa na scéne začnú zjavovať rôzne ikonické postavy, ako bezdomovec, dievča s kladivami, chalan s bejzbolkou ("Daj mi loptičku!"), chlap s "kosákmi" a s nimi pribúdajú aj čoraz úchvatnejšie akčné scény v rôznych prostrediach (auto, metro, bar, kuchyňa). Pri likvidovaní nepriateľa opäť zaujme využívanie rôznych, práve dostupných predmetov. Výhrady, ktoré som mal na začiatku filmu, sa postupne rozplývajú a ja si plne užívam úžasnú atmosféru filmu. ()

geimz

Pokiaľ v pôvodnom Raide chýbal príbeh, tak teraz môžem len jasať. Nielen že tu je nejaký príbeh, je tu totiž taký, ktorý by obstál aj bez tých neskutočne nabušených bitiek, ktorých choreografia je opäť mind-blowing. Tie sú už len ako taký bonus. Najlepší akčný film posledných rokov. ()

Nethar

Neskutečný masakr. John Woo moderní doby (snad místo pistolí pěsti a nože). Od jedničky se tady myslím docela přitvrdilo, to budiž varováním pro slabší povahy, ale když se dva perou na život a na smrt, tak krev prostě teče a kosti se lámají, bez toho se film neobejde, aniž by se v tom na makro režim vyžíval. Bál jsem se, že to bude při 150 minutách příliš dlouhé a že první část bude nudná, jak se v recenzích psalo. No je pravda, že druhá část (myslím tohoto druhého dílu) je oproti první mnohem rychlejší, ale dalo se to bez problémů přežít jako celek. Dvojka se trochu víc snaží působit nejen jako akční řežba, ale i jako film s dějem. Řekněme jenom, že v tom zcela neselhává. Ale stále je to hlavně monstrózní akční řežba. A parádní. Vhodná hudba, nápadité souboje - nejrůznější prostředí dávají vyniknout různým vychytávkám a bezchybné kameře, některé záběry jsou skvost. Čím kdo zachází, tím také schází, že zbraň v ruce vůbec neznamená, že je nutno ji používat, to jsou "vtipné" momenty, ve kterých se Gareth Evans vyžívá. Že hlavní hrdinové vydrží trochu více než běžní padouší, to už k tomu patří. Akční film 21. století, nezbývá než zatleskat, tohle je jízda. ()

Zombi

Spojte asijskou gangsterku a neskutečné bojové scény a dostane Raid 2. Evans zasadil spoustu vymazlených akčních bitek do klasického gagnsterského příběhu, který už bohužel většina lidí viděla v několika podobách, policajt v utajení, mafiánský synek nespokojený se svým postavením... Samotná kombinace těchto prvků je provedena parádně, ale u mě film trochu dojíždí na méně zajímavý příběh a trochu přestřelenou stopáž. Na druhou stranu choreografie bojů, vymazlená kamera a vizuální laskominy při snímání akce nemají obdoby. Evans do všech scén, i těch klidných, pumpuje adrenalin a zároveň jistou poetiku, či epičnost, tak jak se to povedlo zatím málokomu a závěrečná vybíjená, vrcholící vyšťavujícím soubojem v kuchyni je prostě nirvána. Osobně bych také v tomto druhu filmů uvítal trochu méně gore a krve. Hodnocení je mezi 4 a 5 hvězdami, jelikož pár výhrad mám, dávám lepší 4 hvězdy. ()

Milky.

Nikdo nemůže popřít kvalitu, zpracování a bezchybnou choreografii jedněch z nejlepších rvaček jaké jsem ve filmech viděl. Na Silat v akci je prostě radost se dívat, za to dávám 3 hvězdičky. A to je asi tak všechno. Problémy a zápletky těchto mongoloidně-asijských národů, jejich hrdost, nedostatek empatie a celkově kultura šly vždy mimo mě a spíš se mi hnusí. S tím jde ruku v ruce i zcela otevřená brutalita, která pro někoho může konečně ve filmu působit přirozeně, otázka je kde končí realismus a kde začíná prvoplánové gore. Film, na který si vzpomenu jen kvůli těm rvačkám, víc nabídnout nemůže. ()

Mikino00

Po stránce akčních scén, soubojů, jejich choreografie, jejich unikátnosti a efektivnosti naprostá špička nemající konkurenci. Film navíc odsýpá ve skvělém tempu, a to i přes velmi jednoduchý, již několikrát viděný, příběh. ()

mota

7/10 Oproti prvnimu dilu uz jsou nektere sceny bez strelnych zbrani hodne samoucelne (techno klub). Zustala velice povedena choreografie mlaticek a i honicka v autech byla zdarile zbesila. ()

Marys

Veľké sklamanie po jednotke. Bojové scény síce parádne, no to je to jediné dobré, čo na prvý diel nadviazalo. Ináč všade nudná vata, pokus o hĺbkový príbeh, zbytočné dialógy, čudný záver a veľké nepochopenie. Chýbalo tomu intenzívne napätie a dynamická mastička, pri ktorej by nebolo treba premýšľať. Keby bol Serbuan maut 2 o hodinu kratší, bol by skvelý, no ten hodinový nudný zlepenec (najmä z úvodu) z neho robí veľmi často nezáživný film. ()

SICK_BREED

Serbuan maut byla neuvěřitelná pecka která se katapultovala někam na vrcholný vrch mé vrchoviny bacacích filmů. Pokračování tohohle násilně živelnýho pekla umocňuje všechno viděný a to na druhou, možná i třetí. Iko, Eka, Uko a Babuk švihají pacičkama o mnoho rychleji než kdy dřív, mají mnohem více krve a také mnohem více krve ztrácej. Navíc sem pozoroval i něco jako klišovitej a očekávatelnej příběh, což ale narozdíl od ostatních nepovažuju za chybu. Bylo ho tak akorát a byl tak akorát neotravnej. Lehkym zmatkem jsem sice trpěl, ale to není nic na co bych u asijskejch filmů nebyl zvyklej. Herci v hororech ze země bublajícího koi kapra jsou si ještě podstatně podobnější a za problém sem to nikdy nepovažoval. Všiml si někdo, že když Indonésanovi přetnete šlachy, naporcujete mu nádobíčko rybičkou a ještě mu zlomíte holení kost, tak neumře jako každej normální člověk, ale naopak ho to povzbudí k lepším výkonům? Ale abych si jenom neplácal hubu na prázdno. Raid 2 považuju za lepší film než je jeho předchůdce, protože taky mnohem více film připomíná. ()

petrskoc

3,5*. Značně lepší jak první díl, příběh již není tolik plochý, ale stejně je to v podstatě šablonovitě odvyprávěné již 100x viděné. Choreografie jak z jiného vesmíru, závěrečná 1v1 bitka v kuchyni snad dokonce to nejlepší, co jsem v rámci žánru kdy viděl - perfektně vygradovaná. A dejte někdo Oscara za kameru tomuto DoP. Mnohdy až neuvěřitelné a přesto stylové a vypiplané nápady, cool sterilní prostředí asijských kriminálek. A přesto čitelné a bez zbytečných střihů navíc. Co mi vadilo: určitě stopáž - naprosto zbytečně přepálená, sneslo by to klidně o půl hodiny méně, možná i víc. Také mohlo ubýt jednotlivých akčních scén - motivy se později již opakují a působí jako výplň. Kdyby naopak tvůrci dali vetší akcent na dramatickou linku a akční scény použili právě pouze jako výplň, tedy příběhový můstek směrem dál - mohlo by se jednat o jedno z nejlepších akčních dramat všech dob. V takovém případě by ale scénář musel být kvalitnější, postavy lépe napsané, mít svoji historii a komplikovanější osobnost - také vztahy mezi hlavními hrdiny by musely být hlubší. Vnímám The Raid 2 jako maximální guilty pleasure zábavu, která se pokouší posunout hranice žánru - a to cením. Kdo ví, s čím Gareth Evans přijde (a překvapí) příště. Rozhodně velmi nadějný tvůrce, jehož tvorbu budu bedlivě sledovat. ()

Jeržik

Takhle to dopadne, když jsou vaše ambice a ego větší než váš talent. Gareth Evans by moc a moc chtěl natočit nový Hard Boiled, Volavku a Nelítostný souboj, ale zatím mu to vychází spíš na mix Od kolébky do hrobu a výcvikového videa filipínských speciálních sil. Akce skvělá je, Evans na ní má ale jen minimální zásluhu. Jeho prací je ji smysluplně zahrnout do děje filmu... kde ovšem vyhořel kompletně na celé čáře. Raid 2 je tak jen přehlídkou špičkové akce bez hlavy, paty a logiky, v příběhu, který jako by vycházel z pozdní rumunské tvorby Stevena Segala. Smutné mrhání talentem akčních "hereckých" hvězd. Jediné plus filmu je snad v tom, že jim to doufejme otevře dveře ke spolupráci s talentovanějšími tvůrci. ()

Matt Raider

Vydařenější než první ani tak ne, spíš vydřenější. Pravdou je, že příběh byl o kus výš, stejně tak bojové scény, které musím obzvlášť vychválit. Vrchol byla pro mě samozřejmě kuchyň, nicméně se tu našla spousta dalších skvělých interiérů i exteriérů pro boj (vězeňské bahno, vagón metra apod.) i plejáda výborných záporáků (baseballista, kladivářka). Tlačit více na pilu se scénářem a slibuju ti, Garethe, že to dotáhneš daleko. (80%) ()

Klajnik

První díl byl hlavně o akci (na jejíž kvality navazuje třeba série John Wick). Ploché postavy a jednoduchou zápletku (probojovat se do nejvyšších pater paneláku plného crackheadů s mačetami) jsem tomu mohl odpustit, pač ta sloužila žánru a nezdržoval pasážemi, které by rozvíjeli stupidní příběh. Druhý Raid je však příběhově založenější, což je z výše zmíněného důvodu nežádoucí a sama akce zde rovněž funguje hůře než v jedničce (kde vrcholy nastanou v první půlce), protože obsahuje méně různých zbraní, tudíž se zde postavy často dlouho ručně bijí, což působí utahaně a příliš vykonstruovaně. To byl ostatně důvod, proč akce v druhé půlce prvního dílu už tolik nefungovala. Dvojka je na tom založená snad celá. ()

Ingtar2

No. Na staré kolená zisťujem, že čím menej deštrukčných nástrojov je vo filme použitých, tým je film zaujímavejší. Pre mňa za mňa nech sa tam fackujú tak rýchlo že by to termodynamickým zákonom sliepku upieklo, ale nemyslím si, že je zábava sledovať niekoho dostať len tak náhodne krompáčom medzi oči. Tým nechcem povedať, že by akčné scény nefungovali - práve naopak, stále sú výborné. Avšak niekedy je menej brutality lepšie. Po fantastickej jednotke s perfektným nápadom sa nám tu teda zrodila typicky mafiánska dvojka. Ubralo sa charizmatických postáv (za toho Andyho dostane Gareth Evans nie krompáčom, ale motykou po čele) a prišli staronové, bez nejakého zmyslu. Hudba veľmi dobrá, artovo mi to však až tak nesadlo. No ale aby som bol spravodlivý - tento film má aj niekoľko spirituálnych ponaučení: 1. Pokiaľ chceš Ika Uwaisa ubiť kladivami, skontroluj, či ti fungujú zrak a sluch, bez nich ti to totiž pôjde ťažko.--- 2. Pokiaľ chceš zabiť Yayana Ruhiana, očividne treba viac ako roztrhať mu hrdlo žiarovkou. --- 3. 'Aport' v juhovýchodnej Ázii asi znamená niečo iné ako v strednej Európe. --- 4. Pokiaľ nechceš skončiť s metrovým čiernym zakriveným konským dildom v riti, tak v Indonézii radšej jazdi MHD. --- A teraz keď som sa do sýtosti vybásnil, môžem filmu Raid 2 dať s čistým svedomím 55%, slabé 3*. ()

Strike

Jediná drobná výtka - film je delší než by měl. Asi v tom je trochu vidět ještě ne úplně vyspělost režiséra/scénáristy, který servíruje kvalitní, komplexní mafiánský příběh a chce tam toho dostat co nejvíc. Ale to je drobnost, protože i přes to se divák nijak zásadně nenudí. Jinak jen slova chvály. Zejména k tomu nejdůležitějšímu, o se očekává... Akce je boží. Brutální, nápaditá a hlavně opravdu skvěle natočená. Práce s kamerou při jejím snímání je nevídaná - různé úhly, kinetika a přehlednost. Nic podobného jsem snad nikdy neviděl. Někteří uživatel zmiňují tzv. Greengrassovskou kameru - to nejde srovnávat. Ta jeho roztřesená se oproti Raidu 2 krčí v koutě a pláče.9/10 ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou