Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

Chrustyn

Cruise je pro mě herec, který se neokouká a pořád má šikovnou ruku na extrémně zajímavé tituly. "Na hraně zítřka" je jedním z nich a přestože mnoho diváků doufalo, že se opět objeví nějaká zajímavá sci-fi, tak pozitivní a zábavný výsledek, nemohl čekat asi nikdo. Schéma příběhu je dost jednoduché, ale zároveň překvapivě komplexní, aby bylo po celou dobu zábavné, i když se první půlka neustále vrací na začátek a ukazuje již viděné z jiných "úhlů". Přesto film ani na chvíli nenudí, ba právě naopak neustále baví a občas i černo-humorně rozesměje. Cruise stále dokáže utáhnout s přehledem celý film a Liman předvádí to nejlepší v celé svojí kariéře. Pokud máte rádi chytré a zároveň zábavné i velkolepé sci-fi podívané, "Na hraně zítřka" vám přinese zážitek, který nejspíš minimálně pár měsíců ne-li let, znovu neuvidíme. Nebýt onoho výrazně hollywoodského konce, možná bych šel i na plný počet. ()

klerik

Naj sci-fi "poslednej" doby je DISTRICT 9 a Na hrane zajtrajška ho nemá šancu prekonať. Ale solídne ukazuje, ako mohol vyzerať napr. ELYSIUM. Nevravím, že ide o slabý film, práve naopak, je to solídny akčný blokbaster ale nič viac (podobne ma prekvapili ódy na rovnako priamočiary ZDROJOVÝ KÓD). Akurát v záplave dementností typu TRANSFORMERS a PACIFIC RIM vyznieva Zajtrajšok ako inetelektuálna záležitosť. Nie je ňou a čím viac sa s tým zmierite, tým viac sa budete baviť. Napríklad na príjemnom čiernom humore... ()

SeBig

Nečekal jsem, že to bude mít takovou zajímavou zápletku. Je to vlastně jako hra, umřeš, hraješ znovu. Akce byla povedená, začátek mě hodně zaujal, herecký výkony nebyli špatný ke konci už to trochu ubralo na napětí a soustředilo se to spíš na akci, ale to mi nevadí. Film mě bavil a nebál bych se doporučit ostatním. ()

korbitch22

Jednoznačně musim do kina ještě jednou a až potom film rozeberu, nestíhal sem tu neskutečnou nálož. Jeden z nejlepších filmů posledních 20. let, zatim jen 4*, musim ještě jednou prostě, film, který chcete sledovat pořád.Tom Cruise se stává jednoznačně nejlepším hercem na světě. EDIT: Zhlédnuto podruhé v klidu domova. Edge of Tomorrow je zvláštním mixem romantické komedie a velkolepé sci-fi apokalypsy.Nepamatuju si, kdy jsem se tak strašně natlemil a to především díky Tomu Cruiseovi, který předvádí dost možná nejlepší herecký výkon ve svém životě.Emily Blunt je překrásná a kurva rajcovní a mezi hlavní dvojkou to to vkusně jiskří.Výborně napsané postavy i charaktery.Největší poklonu si zaslouží střihač.Tak perfektní a efektivní střih tu nebyl několik let.Bohužel po skončení filmu vám bude něco chybět.Je to především kvůli scénáři, jenž je ve výsledné pointě docela obyčejný a na konci vlastně ani moc nedává smysl a je asi na každém znás, aby sme si to nějak vysvětlili, protože já jsem z toho konce spíš jalovej, i když mě potěšil.. (divné, že?). Akce je místy nepřehledná a příliš zběsilá, jinak efekty výtečné.Edge of Tomorrow je tak trochu jiná sci-fi, svěží a zábavná, ve které nechybí skvělý humor, ale scénář není žádný objevný zázrak či nic výrazně inteligentního, jak zde někteří uživatelé zmiňují.Nemůžu se zbavit dojmu, že ve mě film zanechal rozporuplné zážitky i když jsem se 90% náramně bavil, k dokonalosti tomu prostě něco schází a já sem po dlouhé době nemůžu říct ani přesně co.Když ale na konci začal hrát john Newman, musel jsem zatleskat.80%. ()

classic

Oveľa premyslenejšie ako iný,podobný Na Hromnice o deň viac,klasická,zábavná komédia,kde hral BILL MURRAY,ktorý mal skoro taký istý problém ako Bill Cage,len Bill Cage to má zložitejšie,ale v podstate princíp pracuje na tom istom,človeku sa opakuje stále ten jeden a istý deň dokola,tak musí vymyslieť ako to zastaviť... Dianie v tomto prípade sa nachádza ale v úplne inom rozpoložení,kde ide o životy ľudí celého sveta,lebo im na krky dýchajú mimozemšťania-Mimici... A na úvod sa Tom Cruise ocitá na základni Heathrow v Londýne,kde spoznáva Ritu,ale x-krát musí prechádzať ťažkým tréningom v podobe kosenia mimikov na jednej pláži,ale až po ani neviem koľko krát bude Borec vo svojom obore... DOUG LIMAN je pozoruhodný režisér,ktorý sa nebojí výziev,a tento sa vymyká úplne všetkému,čo natočil doteraz,ale myslím to tak,že je to prehnané,ale tak vizuálne atraktívne,že sa jedná o Vizuálnu žranicu... TOM CRUISE,nech je,aký chce,nech sa o ňom hovorí čokoľvek,tento herec VIE hrať,a tieto charaktery sú písané presne pre neho,EMILY BLUNT v ničom nezaostáva vedľa kolegu,jej angličtina je kultivovanejšia,sympatická herečka,ktorá toho môže dosiahnuť ešte dosť,(inak prízvuk Angličanov býva aj taký,že im nerozumiete ani prd...) Viem,o čom hovorím,obsadenie je na chválitebnej úrovni.Nebudem písať viac,lebo TOTO sa musí jednoznačne vidieť,lebo nič inteligentnejšieho tu bohužiaľ nie je,ak Michael Bay? ()

Crocuta

POZOR, NĚKOMU BY TO MOHLO PŘIPADAT JAKO SPOILER! Tedy řeknu vám, byla to ale klika, že se ten vrchní emzák projevil jako dokonalej snob a za hlavní stan si nezvolil třeba kurník u Vonáskovic chalupy v Grešlovém Mýtě! To by asi Cruise poznal kulový, kam se má vydat a lidstvo by bylo totálně v prdeli! :-)). ()

marhoul

Ano, také mi to to připomnělo Na Hromnice plus jednu českou komedii o čaji, ale nijak mě to nepohoršuje. Je to dobrá zábava! Plný počet, i kvůli Emily. ()

Papekus

Masakr .. jízda od začátku do konce, vtipné, s nadsázkou, ale přitom pořád chytré. Jediné, co mě na tomto filmu štve je to, že už jsem asi viděl nejlepší film roku a nemám se na co těšit .) ()

Scalpelexis

"Ale nééééé, vždyť už jsem byl tak daleko!" To si určitě říkalo spoustu pařanů starších her bez možnosti uložení, načež většinou poté nastal klasický vztek nad myšlenkou, že to musí projít ještě jednou. První 1/3 filmu se nese v poměrně humorném duchu opakovacích scén, kdy se Cruise každým restartem zdokonaluje až dojde konečně na vážnou věc. Míra invence je tu značná, scénář je na akční film solidní, což garantuje jistotu zábavy ať už ve formě smíchu anebo napětí. Cruise tu hraje jednu z lepších rolí, Blunt je na vojínku roztomilá. Ke konci mi přijde, že scénáři dochází malinko dech, když přichází drobný deus ex machine scény a pár wtf momentů; pocity jsou i přesto víc než pozitvní. ()

Jirka_Šč

Ani chvíli jsem se při tom nenudil. A pobavil mě "počítací tanec" na ministerstvu obrany :). P.S. Všimli jste si, že se v úvodu filmu objeví v pozadí na okamžik česká a slovenská vlajka? ()

Marze

Skládanka je to chytrá, byť její princip časové smyčky je obehraný; navíc skládanku, jejíž proporce se navzájem neruší. Triků, akce, řečí, vtipu, strachu, citu; všech přísad je tu tak akorát, aby děj nevázl a divákovy smysly se podělily o zážitek s mozkem. O zbytek se postará Tom Cruise, jemuž antihrdinové vyloženě sluší. Ovšem cílem vyprávění nejsou ani světové památky rozstřílené napadrť, ani proměna zábavně, leč velmi věrohodně vyplašeného civila v bojovníka; však také první jatka, která zažívá, se zjevně inspirovala slavným úvodem Spielbergova díla Zachraňte vojína Ryana. Ze smyčky, která jen párkrát zahrozí monotónním rytmem, film jednak odvozuje vítězství mravenčí úpornosti nad okázalým heroismem, jednak nenápadný humor postupně zevšednělé absurdity. Skutečnost, že i po sérii tréninků působí muž vedle své cvičitelky jako dřevo, patří k četným výrazům nevtíravé hravosti, které film povyšují nad běžnou modelovou situaci. Snad každá variace jednoho a téhož dne se v drobném detailu liší; skriptka by měla dostat  Oscara, protože uhlídat tolik rozličných nuancí musely být galeje.Ale vyplatily se, právě ty maličké odchylky udržují pozornost i tempo. Skalní znalci asi najdou logické nesrovnalosti, ale z pohledu běžného diváka stačí, že princip zápletky funguje. Pochopitelně se dostaví některá klišé, která zajímavou šarádu připodobní tuctovému standardu, počínaje něžnou chvilkou na sblížení dvojice a konče  akční podobou finále. I vesmírní útočníci účinkují děsivěji, dokud jen čeří hladinu, než když se vyrojí v plné kráse kříženců Vetřelce s Chobotnicemi z II. patra. ()

Yardak

Spoiler: Bill Cage (Cruise) umřel za tento snímek víckrát než Sean Bean za celou svoji filmovou kariéru! Neuvěřitelné!:o) Mohu zresetovat zítřek?:) ()

rollman1

Nejlepší akční, sci-fi nářez za posledních 10 let. Naprosto výborný film, u kterého jsem měl chuť ejakulovat co 3 sekundy. Vyšperkovaný scénář v kombinaci se skvělými efekty, herci a nápadem, dělá z tohoto kousku film roku 2014 (Zatím a aspoň pro mě). Cruise jako nějaký zpravodajský voják, který nikdy nebyl v bitvě, je poslán na frontu a upřímně mi ho bylo fakt líto. Postupem času se díky zabití alfy stává lepším a vracečky v čase byly legendární, protože i při stejném probuzení pořád nabízely něco nového. Nechyběl humor, zajímavé scény a hlavně nejkrásnější pipina Emily Blunt, která zde byla vážně drsná a při tom hezky rajcovní. Po celý film jsem se ani sekundu nenudil a i teď jsem z něho pořád nadšený. Velké finále potěšilo na plné čáře a i po titulkách jsem seděl s otevřenou držkou. Také Mimikové byli nádherné zpracování a byli to opravdu rychlé a mrštné svině. Musíte vidět v kině protože jinak film ztrácí na epičnosti. A ten film je epický dost ()

mcb

Ačkoliv Na hraně zítřka obsahuje zpočátku atypického hlavního hrdinu (pasivního) a potýká se v rámci blockbusterů s celkem ozvláštňující časovou smyčkou, nikterak nevystupuje z klasické hollywoodské šablony. Předvídatelné proměny postav a posuny v zápletce jsou však přebity precizní realizací, která kloubí hned několik filmových a herních vlivů do tvaru dynamického akčního popcornu, na něhož se ve své jednoduchosti a účinnosti v podstatě nejde zlobit. První akt (přibližně do té doby, než Cage získá svou schopnost) patří přitom mezi to nejlepší, co se za uplynulý rok na plátnech kin objevilo. Liman naplno využívá zkušenosti akčního režiséra a nechává svého nechtěného hrdinu vyválet ve špíně, aby ho pak nasadil do bojového exoskeletonu a „vylodil“ v Normandii ve vtahující a opojné válečné scéně, která představuje takového zmodernizovaného Zachraňte vojína Ryana/Hvězdnou pěchotu pro hráče videoher. Ty nejspíše potěší také fakt, že nově nabytá schopnost cestování v čase dovolí zřejmě nejdůmyslněji využít videoherní koncept, ačkoliv se paradoxně nejedná o herní adaptaci, za hodně dlouhou dobu. Opakování stejného dne tedy nenápadně připomene smýšlení hráčů, kteří se neposouvají vpřed v příběhu díky jedinečným schopnostem, ale dosud nabytých zkušeností vyplývajících z předchozího prozkoumávání možností pomocí postupu pokus/omyl. O dalších vlivech videoherní estetiky na filmové vyprávění, a to také na úrovni stylu, by se jistě dala určitě napsat obšírnější práce, což rozhodně není smyslem tohoto příspěvku, proto zmíním jen několik rozhodujících hodnotících faktorů: výborný výběr hlavních protagonistů (Tom Cruise přesvědčuje, že se pro sci-fi narodil) a jejich interakce, fungující emocionální linka, roztomilý černý humor, sympatická doku-akce smíchaná s typickou blockbusterovou velkolepostí a nápaditě rozvíjený příběh, v němž Liman jen neopakuje tu stejnou scénu, ale ukazuje jí z jiných úhlů a posouvá do dalších rovin. Slibně rozjetému sci-fi podkopává nohy až konvenční hollywoodský závěr, který vypadá, jakoby progresivní tvůrce prohrál s vizí studia vyžadující otupující směs triků a atrakcí za každou cenu. Tahle nucená tečka oslabuje jinak pozitivní dojmy z intenzivního military akčňáku, který v době přemytologizovaných a předimenzovaných propojených univerz připomíná lehké ozvěny (aktualizovaných) devadesátek, kde se většinou hrálo jen na čistou žánrovost. ()

packa

Přítel Karel se mě asi týden po projekci zeptal, jestli už jsem napsal komentář. V záchvatu upřímnosti jsem ze sebe vysoukal asi toto: "Nevím co bych měl napsat? Možná: Píchal bych Emily Blunt! Píchal bych Emily Blunt!". A s několikatýdenním odstupem paradoxně cítím, že právě Emily Blunt, kterou jsem měl dosud jen za tuctovou holywoodskou kvočnu s hezkou tvářičkou, pro mě byla největším překvapením. Neboť od Limana či Cruise tak nějak očekáváme, že natočí slušnou akční pecku, ale že by dokázala přesvědčivě zahrát akční hrdinku i na pohled křehká Emily, to mě lehce šokovalo. Když si k přesvědčivým hercům (ano, i Cruise!) připočteme nadupaný děj a opulentní vizuál, máme tu akční pecku roku. Dávám zasloužených 100 % a těším se na další projekci (na kterou si s sebou, pro sichr, vezmu sadů froté ručníků...) ()

mat.ilda

Na Hromnice, o Mimika více... variace na restart jednoho dne, kdy můžete jediným pohybem ovlivnit posun dějin, který ovšem místo západu slunce ukončuje vlastní smrt, ale jak vidět, rčení, že zvyknout se dá i na šibenici, má něco do sebe... i když, otázka je, zda při poslouchání stále stejných replik několika druhů v boji není vlastně smrt vítaným vysvobozením, nemluvě o opakovaných úkonech... fuj, jako v práci, tak mě napadá, že v podstatě žijeme taky v restartu, minimálně od pondělí do pátku - s tím rozdilem, že nás nikdo neodpráskne (většinou), jen prostě večer usneme... Bavila jsem se přesto, že likvidace mimozemských potvor nevyhledávám, zato dokážu ocenit inteligentní humor, evropská bojiště, nápaditost i Toma Cruise... Kolik prstů držím za zády? ;-) ()

VenDulin85

Těšila jsem se na Emily Blunt, netěšila jsem se na Toma Cruise, ale poslední snímek Filmového víkendu s ČSFD byla jízda, kterou bych si v brzké době klidně zopakovala. Těžko říct, jestli by se dalo snést se zdravým rozumem tohle nekonečné opakování děje, nezešílet z těch samých keců a pořád dobrovolně umírat s tím, že jednou už se to musí povést... Hlavní dvojice mi k sobě pasovala víc než dobře, proběhl tam vývoj hrdiny, takže dávám s klidem za 5*. ()

heyda

Tak to hodnocení je fakt mimo. Jako uznávám, že první 2/3 filmu jsou dost působivý, konec je ale dost směšný. Ještě bych mohl pochválit volbu herců, jinak ale nevím, z čeho si všichni sedli na prdel. Zcela objektivní hodnocení bych viděl někde kolem 75%. ()

Stanislaus

(UCI Kinowelt, Potsdam, Deutschland, 10.6.2014) Na hraně zítřka je bezpochybně jeden z nejlepších a nejnápaditějších sci-fi filmů posledních několika let, který těží zejména z naprosto výtečně strukturovaného příběhu. Pořád a stále dokola to stejné, a přitom pokaždé jiné a o kus dál. Tom Cruise byl ze začátku oproti svým jiným akčním a drsňáckým rolím takový ten poseroutka, ale válka si žádá odolné muže, takže se musíte přizpůsobit, nebo zemřete dřív než normálně. Emily Blunt je jedna z mých oblíbených hereček, a tahle akční role ji kupodivu sedla, když to porovnám například s Královnou Viktorií. Z technického hlediska nemám, co bych filmu vytknul, vzhled Mimiků byl perfektní, bitky přehledné a dobře nasnímané. Též musím pochválit výběr titulkové písně Love Me Again od Johna Newmana. Zkrátka z mé strany naprostá spokojenost, moc dobře rozvrstvený film, ve kterém nikdy nevíte, jak skončí (nebo vlastně spíše začne). ()

jojinecko

Keby všetky "holyúdske" akčné vysoko rozpočtové pecky boli takto premakané po každej stránke a dbali aj na to, že diváci nie sú len tupí "mentálni atléti" mimovoľne popíjajúci coca - colu a automaticky vstrebávajúci popcorn, tak som šťastný prešťastný! Konečne trefa do čierneho, Interstellar je na rade...4,5*/5 ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)