Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

Pepinec

Ach Božínku, ochutnal jsem svůj vlastní lék a je jak pelyněk! Cítím se dneska ráno jako ta nebohá dívka, která se nechá nalákat na krásný vizuál a namakané efekty, kterou pohltí monstrózní hudební kulisa a hluboké pohledy z očí do očí, ale která se po nádherném večeru probudí v prázdné posteli a začne přemýšlet nad celým příběhem. Najednou jakoby mně docházelo, na co já jsem vlastně naletěl, co všechno jsem tomu Pokustónovi s brkem v ruce sežral. No jo, ale co teď jako? Mám snad brečet a vztekat se, že jsem si ten večer i tak skvěle užil? Ne, taková holka já nejsem. Já se ráda bavím a trocha těch výmyslů k tomu prostě tak nějak patří. (Invercargill, NZ) ()

Big Bear

,, Ne, nezabíjej mně, právě se dovařilo kafe! '' :-) ------------------ Film na Hraně zítřka mi dlouho unikal. A ačkoliv jej mám kdesi zašantročený ve scém DVD archivu se stovkami dalších doposud neviděných věcí, protože nákup DVD z rušených půjčoven a bazárků nezabírá tolik času jako pak ty filmy sledovat. A tak jsem Na hraně zítřka včera trapně sledoval na TV Nova a zuřil při přerušování filmu kvůli debilním a zatraceně dlouhým reklamním blokům... Blízká budoucnost byla udělána skvěle, moc mně potěšilo, že si tvůrci dali práci s novými zbraněmi včetně těch výsadkových kvadrokoptér. Přesto se sem tam v bojové vřavě mihly oldscholové Chinooky :-). Už jsem to psal jinde a vícekrát, mám rád (nevím proč) zpustlá sídla, zničená města, opuštěná auta na dálnicích atd...), takže zpracování ,,okupované'' Paříže bylo pro mně velmi libé na pohled ! :-) Já vůbec netušil o co jde, o filmu jsem věděl jen to, že je to sci-fi s tomem Cruisem v hlavní roli. Hned začátek a první bitka a Mimiky byla skvělá. Vždy si cením, když emzáci nejsou dvounozí, dvourucí s trupem jako my, jen hlavy mají ty podlouhlé oči i divný obličej.... A tak jsem se začal těšit na bitky s ufouny a jejich následné poražení za pomoci armád světa jak to v takových filmech chodí. To byl ale omyl a po první Cageho smrti a restartu to bylo lepší a lepší ! A jsme u té geniální zápletky s krví vzácného Mimika a schopnosti vidět budoucnost... Tady scénáři není co vytknout a spolu se skvělým vizuálem a perfektními herci vznikl film, který si právem zaslouží plné hodnocení! Dávám tedy za 5 snězených karet. * * * * * ()

JohnnyD

Originálne sci-fi, ktoré bezpochyby doteraz najvernejšie prenáša videohernú estetiku na plátno. Ku konci je film síce trochu predvídateľný a stratí na originalite, stále ide o nadpriemerné akčné sci-fi a ukážkový inteligentný blockbuster. A Tom Cruise si sakramentsky dobre vie vyberať filmy! ()

playboxguest

Zdrojový kód ve Válce světů. Bitvy připomínající mix Killzone a Resistance. Kulervoucí děj, kterej ani vteřinu nenudí. A k tomu 3D efekt, kterej fakt vtáhne, působí prostorově natolik, že má člověk prostě pocit, že je při tom, z bedny lítá písek, cáká krev, vylejzaj chapadla, prostě, kurva, takhle to má vypadat, když si na plakát plácnete třetí rozměr, výsadek z letadla ve mně vyvolal deja vú z doby, kdy jsem sama skákala ze čtyř kiláků. Prostřelte mi palici, já chci zpátky! Pro mě FILM ROKU 2014! 100% ()

Madsbender

Vždy poteší, ak sa nájde režisér, ktorý sa za každú cenu nesnaží o invenciu, ale umne využíva dobre zabehnutých princípov kasovného trháku k spokojnosti všetkých zúčastnených. Medzi takýchto autorov sa môže bez okolkov zaradiť aj Doug Liman, ktorého snímky už od dôb The Bourne Identity (ktorý nad rámec novodobého špionážneho dobrodružstva povýšil svojim osobitým štýlom až Paul Greengrass) pôsobia dojmom charakternej oddychovej zábavy pre celú rodinu. ////////// Edge of Tomorrow pracuje s mnohými prvkami rozprávania, ktoré by mohli byť využité ako prostriedky ozvláštnenia konceptu, ale sú podriadené klasickej štruktúre blockbusteru. Premisa vychádza z novely japonského autora Hiroshi Sakurazaka All You Need Is Kill, ktorá je poctou tradícii šestákových románov nenáročného subžánru military sci-fi a už jej názov naznačuje dve veci - záplavu mŕtvol a náklonnosť k žánrovo orientovaným videohrám. Tú evokuje bohatá explicitná opisnosť a spoliehanie sa na predstavivosť čitateľa pri vizualizácii bojovej vravy, dynamických akčných sekvencií a emocionálneho dusna. Hlavné slovo má preto atrakcia a postupné navodenie vzťahov medzi postavami. Liman zručne prevádza tieto aspekty predlohy do filmu a plne využíva rámca média pri práci s príbehom, ktorý postupne prechádza od žánru k žánru - od nekompromisného freneticky zostrihaného masakru (vylodenie v Normandii - Save Private Ryan) cez hru s časom (Groundhog Day a Source Code), frašku a odľahčenú romancu na krvavom bojisku (Starship Troopers) až po hororovú záverečnú pasáž (Aliens a Matrix). ////////// Jemne navodzovaná videoherná estetika má dvojakú funkciu. Jednak zaručuje filmu spád a je pilierom zdanlivo dokonale lineárneho príbehu. Omnoho zásadnejšiu rolu však zohráva pri cieľavedomom stotožnení sa s hrdinom. Bill Cage je totiž nejednoznačnou postavou, ktorú je v úvode dokonca možné chápať ako antagonistu - je pasívny, arogantný, zbabelý a uchyľuje sa k vydieraniu nadriadeného. Divákov empatický vzťah ku Cageovi nie je apriórny, ale navodzovaný sériou tvrdých "krstom ohňom", ktoré s ním zdieľame. Toho Liman dosahuje prepínaním do "fps módu", teda sériou externe fokalizovaných a jedného interne fokalizovaného POV záberu (pohľad zvnútra Cageovej prilby). Druhou oporou v tomto počínaní je mu Cruise, posledný skutočný akčný hrdina, ktorý dokáže zaprieť vlastné ego a sprostredkovať širokú škálu emócií podružnú preskokom medzi žánrami a striedajúc tak jednotlivé polohy, narážajúce na tie najvzdialenejšie hranice jeho heroického archetypu. Jeho premena so zbabelca v automatizovaný stroj na zabíjanie (tu by mohol film končiť, ale našťastie tak nečiní), ktorý je však nedokonalým stratégom a z neho v človeka, aby zistil, že sa musí vrátiť na úplný začiatok je prevedená elegantne a pripomína vývojové vetvy a stromy modelov RPG cielených na rôznorodosť hráčskych volieb, z ktorých len zopár vedie k vytýčenému cieľu. Rovnakým spôsobom je vedená dramatická výstavba a konštrukcia zvratov, ktorá metódou pokus-omyl pripomína hráčsky extrémne náročné systémy "hardcore" videohier, v ktorých, podobne ako Bill Cage, často neprejdete niekoľko krokov bez okamžitej smrti (prípad Dark Souls). Na rozdiel od hier však Edge of Tomorrow aktívnu spoluúčasť recipienta nevyžaduje a pracuje len spôsobom "pozeraj sa a užívaj si". Čo sa týka hlavnej ženskej postavy - Rita Vrataski je plochším a zdanlivo autonómnym archetypom, ktorý však vo výsledku rovnako ako vo väčšine ostatných Limanových filmov nutne potrebuje k prežitiu mužskú postavu a bez nej je bezradná. ////////// Na prvý pohľad je zaujímavý filmový dizajn. Mimicovia, úhlavní nepriatelia, sú kombináciou gigerovských obrazov a matrixovských chobotničiek v organickom prevedení. Vojenská technika a mechanické bojové obleky - exo-skeletony sú inšpirované futuristickými románmi Toma Clancyho a japonským "mecha" žánrom, ktorý prestupuje všetkými regionálnymi médiami. Výrazné japonské rysy, prebraté z j-rpg, má Rita, oháňajúca sa charakteristicky naddimezovaným mečom. Vo výsledku sú to však všetko fenomény západnému divákovi dobre známe, pretože za ich zrodom stojí vývoz západnej kultúry do Japonska. Charakteristická špinavosť a zasadenie do európskych regiónov zdôrazňuje multikultúrnosť a internacionálnosť, vďaka čomu národnosť hlavného hrdinu nehrá žiadnu rolu (týmto spôsobom by mohla byť vyložená aj odpoveď seržanta Ferrella na poznámku "Master Sergeant Farell, you're an American." slovami "No, sir. I'm from Kentucky.", jedná sa však skôr o interný vtip a referenciu, ktorá je známa len Paxtonovi a Cruiseovi). ////////// V tohtoročnej konkurencii na poli blockbusterov si prihoďte piatu hviezdičku. Ja ju nedávam z troch dôvodov: 1. Príbeh ani rozuzlenie neponúkajú nič prekvapivé. 2. Núkajúce sa postranné motívy sú odbité priamočiarosťou ústrednej myšlienky. 3. V disciplíne premetov sa našlo aj zopár slabších momentov. I tak ide o nesmierne zábavný a prevedením veľmi zaujímavý film, ktorý stojí tak trochu mimo väčšinovej konkurencie. 85% () (méně) (více)

Indiana

Parádní pecka a co mě překvapilo, že sem se u toho fakt příjemně zagebil, když Cruise neustále komicky chcípal. Tomu tahle role fakt sedla, Tom tu byl za mega sympaťáka a fandil jsem mu. K tomu parádní akční scény a vtipnej Bill Paxton. Poslední čtvrtina už sice neměla takový tempo, ale pořád bylo na co koukat. 9/10. ()

Beckett51

Řekl jsem si, že pokud mi závěr utrhne koule, dám mu plný koule... no koule mi zůstaly, ale zato mě trochu bolely oční koule, protože ten typicky americkej závěr fakt posrali. ()

Pilda17

U Edge of Tomorrow se dočkáme skvělé vizuální stránky, skvělý výkon Tom Cruise a Emily Blunt. Po akční stránce film také nestrádá a příběh byl z těch zajímavějších. Nicméně musím přiznat, že ve mě neprobudil takové nadšení, které bych očekával. Ano za 3/4 filmu bych tleskal několik hodin v kuse, protože jsem si užil každou minutu, ale po nehodě Cruise a ztráty krve se vše zvrtlo do klišé a divák se přestane bavit jako ze začátku. Dále Edge of Tomorrow nenastartuje a dopluje do závěru tempem svižným, ale bohužel bez nějakého momentu překvapení .. 8/10 = 83% ()

salahadin

Pozor - spoilery! Hodně přemaštěná polívčička. Limanovi se hodně líbil film Zdrojový kód, který však nepřekonal ani v jednom bodě. Toma nezajímá záchrana pár cestujících, tenhle chlapík se prostě cejtí na víc, minimálně zachránit celý svět (entire human rase). Pod tenhle level filmy netočí. A zase zlí mimouni, pardon (ko)mimikové. Ti ale mají velmi kulturního guru, který si zrobí obývák hned v Louveru. Sibiřská tajga ho neláká? Proč? Tam by se Tomík s Emilkou určitě jen tak nedostali. Alfa, Omega, zbraně a nabíječky ("reload, reload"), nevěřící Tomášové generálové, brnění jak z Avatara, no prostě, filmová paštika semletá z kdečeho. Namíchaná je ale dobře, u tohoto glokbástru nemáte pocit, že sledujete bezduchou hovadinu. Za slušnou akční jízdu s Emilkou v tílku zvyšuji hodnocení. Ale náklady na výrobu téhle paštiky jsou větší než na Putinovy slipy. ()

Cappuccino

Okolité nadšenie z filmu akosi nedokážem pochopiť. Percentá mi prídu dosť nadhodnotené a že by sa jednalo o (k dátumu 10.10.2014) 116. najlepší film veľmi pochybujem. Na druhú stranu som sa však pomerne dobre bavil, myšlienka snímku má niečo do seba, aj keď by som z nej nerobil nejakú genialitu ako väčšina tunajšieho osadenstva, plus chémia medzi Tomom a Emily fungovala na jednotku. Slušné štyri. ()

S.Quentin QUALE

Spousta paralel mě během těch slabých dvou hoděk napadla. Nikoho to nezajímá, že? Neva, vykecám se, takže přirovnání může způsobit lehké SPOILOVÁNÍ. Během parádní více než poloviny filmu mi díky neúprosnému drajvu a vanmenšou Tom Cruise zablikal v hlavě loňský Brad Pitt. Sci-fi equipment zase dal vzpomenout na Matta Damona, načež hlavní teze formou kopíruje například Jakea Gyllenhaala, obsahem a datumem releasu se zase váže k dnešnímu výročí Dnu D. Jaký je výsledný ortel? Inu, první 2/3 filmu jsou nezpomalující sci-fi řezbou, jež je bezesporu plné palby hodná, bohužel závěr mi přišel na škodu blockbusterovský. Strašně mi chyběla science složka, která by trochu objasnila podstatu dění, což způsobilo, že jsem radši v polovině filmu vypnul mozek bez dalšího pátrání, kde je zakopaný pes. Ve finále jsem taktéž postrádal gradaci napětí, kterého bylo vynikajícím způsobem dosaženo v už zmíněné Světové válce Z, kde se taky sundala noha z plynu, ale tam si evidentně někdo dal mnohem víc práce na peru. Jako akční fiction podívaná určitě ano, plusem budiž i těch pár funny momentů a absence patosu a jiného obvyklého shitu, no na současných 90% a 52. nejlepší film bych musel být pumplej lepším matrošem, než jen úprkem před páteční dopravním kolapsem v okolí Brna. 85% ()

Foox

Chytrý, vtipný, nadupaný! Blockbuster co má doslova koule, jsem neviděl dlouho, a souhra Cruise s Limanem je má sakra velký. ()

vteco

Jeden z nejlepších akčních sci-fi filmů, co jsem kdy viděl. Zajímavý a propracovaný příběh inspirovaný manga předlohou poměrně dobře drží divákovu pozornost celých 113 minut. Po grafické stránce bezchybné, a jak je zvykem, Tom Cruise je v jakémkoliv futuristickém snímku skvělý a věrohodný, což dokázal i teď po boku sypmaťačky Emily Blunt. Tohle se opravdu povedlo a výrazně vybočuje ze zavedených linií. /90%/ ()

Allien.9

Post-pracovní únava si asi vybrala svou daň, neboť kromě toho, že jsem v poslední třetině několikrát barbarsky klimbla (hanba mi), jsem také musela s kamarádem prokonzultovat závěr, abych se ujistila, že jsem ho pochopila správně (hanba mi znovu). Ale jak se zdá, pochopila jsem ho, a oproti kamarádově "verzi" dokonce ani neskřípe, což mě těší. Hodnotit film, na který jsem se ke konci nesoustředila na 100%, se mi příčí, ale kdybych ho musela hodnotit, zakotvila bych někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nejedná se o špatné sci-fíčko (chraň bůh), ale "geniální scénář"? To by se s něčím podobným nesměl před třemi roky vytasit "Zdrojový kód". Vypsat negativa je přesto po čertech těžké. Opravdu jich moc není; hnidopich by asi namítl výše zmiňovanou neoriginalitu, přes kterou je film stejně minimálně o třídu lepší než "Zdroják", popřípadě občasné nesrovnalosti v ději, ale těm se dá při cestování časem vyhnout jen opravdu výjimečně. Věřím, že po dalším zhlédnutí to budou regulérní 4*. EDIT: Jsou.;-) ()

misterz

Mal som veľké očakávania a som rád, že nie som sklamaný. Dostal som presne to, čo som aj čakal. To znamená solídny sci-fi príbeh, bombastickú výpravu a efekty, super akciu. Mám rád časové paradoxy, sľučky a zaseknutia a tu sa s tým autori pekne vyhrajkali. Popravde, mal som trocha obavy ako si poradia so všetkými tými časovými opakovačkami a hrátkami, ale vykorčuľovali z toho veľmi šikovne a zaujímavo. V takýchto prípadoch zohrá veľkú úlohu aj koniec príbehu a celkové rozuzlenie, ale ani tu som nenašiel nič, čo by mi vadilo, proste skvele odvedená práca. Snáď jedinú vec čo by som vytkol je, že sa udalosti okolo mimikov a ich útoku mohli vysvetliť do väčšej hĺbky. Ale to je len taká nepodstatná prkotina, ktorá celkový dojem vôbec neovplyvňuje. Čo sa týka hercov tiež nie sú žiadne námietky, T. Cruise síce zahral len svoj obvyklý štandard na ktorý som zvyknutý (nič extra), vynikla však E. Blunt, ktorá sa mi páči čím ďalej tým viac. Každým svojim filmom rastie do hereckých výšin, pričom svoju hranicu určite ešte nedosiahla. Záverom už len toľko, ide o prvotriednu zábavu a pre mňa zatiaľ jednoznačne o scifi roka. ()

HAL

Doug Liman znovu dokazuje jak velká režijní hvězda je - podobně jako už kdysi v Pan a Paní Smithovi předvádí to nejzábavnější, co mezi akčními blockbustery lze vidět. ()

Peytl

Ač byla Tomova mimika, když spatřil Mimika, poznamenaná hodinami práce maskérek, plastických chirurgů a salátovkou na xichtě, že jsem mu téměř uvěřil věk dvanácti let a i přesto, že je za posledních pár let nasrán úplně všude, juchám (takhle, juchůjuchůůů) a výskám (nějak tak výskvýsk), protože se trhá peytel se scifárnami, což je pro mě taková extrémní slast, jako pro bratra Kulyka nový pornofilm s jeho oblíbenou ovcí Ančou. Film je důkazem toho, že opakování je opravdu matkou moudrosti, a že i z dokonalého přizdisráče a nasralvgatích se může vyklubat karakter a hrdina... ok, to už je nepěkná tyčovina, ale nějaký příběh se zkrátka najít musel, ne? A co, mně to nevadilo. Konečně exoskelety, který nevypadaly jak špatně přišitej baloňák, kvéry s kadencí bžilión za pikosekundu, emzáci neměli velký hlavy a nesvítil jim penis, prostě epesparádes. Pravda, mně by sice mrdlo, kdyby mě třináct set krát přejela Tatra, co nezná bratra, šest set padesátkrát mě střelila bábovka do makovice a ani jednou nevojela, několikrát jsem uhořel, utopil se, spadlo na mě koncertní křídlo... jak říkám... co jsem říkal? Jsem zapomněl, ale beztak by to byly pindy a já zítra vstanu a opařím se rumem a snad bude ten den lepší včetně mých myšlenkových pochodů, třeba i zachráním svět... skromně. Snad jen připojení se k příteli Darkrobykovi za podporu peytlice pro zákaz 3Debilárny a se závěrečným zvoláním "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" se loučím a hážu pět pizd. ()

Aidan

Chytré, vtipné, nápadité, a dokonce ani můj etický sensor nezablikal červeně. Nejde jen (jako v půlce všech velkých vyprávěnek) o Záchranu Celého Lidstva Před Velkým Nepřítelem, ale také o záchranu lidství hlavního hrdiny. Je to vlastně příběh o dorůstání zbabělce v muže schopného sebeobětování. Tahle zábava nevyvolává pocit viny nad proplýtvaným časem. A další plus: vzhledem k žánru se tu sympaticky šetří krví i pornografickým vystavováním lidského těla. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)