Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

vurhor

Tohle bylo kurva vynikající! Greengrass dokázal, že nepotřebuje Jasona Bourna, aby natočil parádní a extrémně napínavý film. V takovémhle ztuhlém napjatém transu po celé 2 hodiny jsem nebyl už sakra dlouho. Průměrných 5* ()

Marek1991

Charizmatický Tom Hanks býva často priam polovicou úspechu, navyše Barkhad Abdi je zaujímavo zvolený herec, pretože na jednej strane vyzerá ako charizmatický Usain Bolt, no vyziablejšie, na druhej práve tým vyzerá aj mierne hrozivo, čím sa k pirátom celkom hodil. Z hlavnej postavy tu urobili citlivého chlapíka, ktorý chcel, aby nikto neprišiel k ujme a zároveň bol odvážny a rázny. Napätie je vytvárané dosť rozhádzanou kamerou, dej nie je nijak výnimočný, akurát že má byť podľa skutočnej udalosti, no v celku je to dvojhodinová nuda plná situácií, kde jeden druhého prekrikuje a na záver na pár minút sa k tomu pridá americká vojenská agitka. Čuchám čuchám Zlaté glóbusy, Oscary a iné ocenenia, či prehnané nadhodnocovania tohto priemerného akčného kriminálneho thrilleru. To zas budú reči o psychológii postáv, autenticite, aj keď z časti musím uznať, že na tom niečo aj je, proste kvalitné filmárske remeslo sa nezvikne zaprieť, no mohli z toho vyťažiť viac. ()

corpsy

Paul Greengrass opäť dokázal natočiť prvotriedny suspense so svojou tradične dokonalou réžiou. Niet tu čo vyčítať, je to strhujúce a je to jeden z tých filmov, ktoré raz dozrejú do maximálneho hodnotenia. ()

Hem.m

Drsné, realistické a dobře zahrané, co víc si přát? Upřímně, nečekal jsem, že mě vůbec film tohoto typu tolik zaujme, ale nakonec příjemně potěšil, což asi není stejná zpráva pro Richarda Phillipse. Všechen hold, já bych si toto prožít nechtěl. Jinak hudba je zde velmi dobrá, hezky podtrhuje kontext film. ()

Marsik

CineStar Černý Most (ČSFD projekce) - Styl režiséra Paula Greengrasse se mi líbí (viz. snímky s Bournem a Krvavá neděle). Zde jsem čekal dech-beroucí thriller se skvělým Hanksem. Navíc před projekcí měl film 91% a 90. místo mezi nejlepšími filmy. Po shlédnutí jsem trochu zmatený. Protože námět vskutku netradiční (přepadení nákladní lodi) - to jsem ještě neviděl. Po stránce technické (kamera, střih, hudba, atd.) také super, ale já se do filmu ne a ne správně dostat. Hanksovi (byť je skvělý herec) jsem jeho výkon občas nevěřil a od chvíle, kdy ho unesou, mi to přišlo natahované a bez náboje. Co se týče těch somálských pirátů, tak mám za to, že by si jejich minulost a osudy zasloužily více prostoru. Takhle mi ta celá jejich banda byla naprosto ukradená, dokonce spíše k smíchu. Naštěstí mi chuť spravilo posledních 15 minut, kdy byla velmi dobře nastíněna práce vyjednavačů a ti vyřešili situaci s přehledem. Úplný závěr a Tomův velmi emotivní projev (šoková scéna) se mi moc nechce komentovat. Já s tím měl totiž problém, takže to raději nechme. Zkrátka jsem šel do kina se svrbějícími 5-ti hvězdičkami v kapse a s přesvědčením, že je potom při hodnocení vytasím a udělím, ale neučiním tak. Každopádně věřím, že až bude Kapitán Phillips k mání ve FULL HD, tak si ho připomenu. Třeba na mě bude kouzlo tohoto snímku fungovat doma na TV lépe, než na plátně kina zaplněného sálu na Čerňáku. 75% (PS: V.I.P. kožené sedačky se záhlavníkem v CineStaru mě potěšily :-)) ()

prkalil

Dnes v malém sále (sálku, sálečku) kina Světozor, přesto účinek obrovský - kam se hrabe Vetřelec. Líto mi jich bylo všech, i těch kluků černejch hubenejch. ()

PauloZ

Výborné, takhle napnutý jsem dlouho nebyl! Tom nezapomněl hrát a Paul točit. Velmi zajímavá a možná poučná je také práce s původem somálců. To z jakých poměrů a za jakých situací jdou na tu pirátskou loď, že ani nejsou cílení pirátí, ale pouze nemají jiné možnosti. PS: V tomhle filmu je jasně vidět, kolik lidí a kolik prostředků může stát záchrana jednoho amerického člověka. Na druhou stranu by stačilo povolit zbraně posádce, popř. nějaké obrané komando a možná by k tomuto nikdy nedošlo. ()

yakoob

Film musí vyvolat emoce, ať už pozitivní či negativní...A podařilo se...Bez toho je film jako filharmonie bez prvních houslí...Druhé housle tady zastupuje napětí...Greengrass je příkladem jak jej ve filmu vytvářet...Použil si k tomu příběh člověka, který musel čelit jak fyzickému tak i psychickému nepříteli...Jen pár lidi to takovým způsobem dokáže ztvárnit, jako pan režisér...Dokumentární kamera, střih, orientace v prostoru...Lahůdka...Úspěch filmu jde postavit na jednoduchosti, mezi těmi odpady, co dávají v kině, je to kapka naděje...Nevím, ale z filmu mám pocit, že kapitán nemyslel ani tak sám na sebe, ale spíše na druhé (posádku, rodinu) a světe div se, dokonce i na své nepřátelé...A vo tom to přeci je... ()

schizmo

Překvapivě přímočarý, ale snad o to víc napínavý thriller, který táhne nejen Hanksovo charisma, ale také napjaté očekávání, co přinese příští okamžik. Své v tomto případě hraje i střízlivá produkce a uvěřitelné obsazní, v čele se somálskými piráty. Třešničkou na dortu budiž závěrečná emo pasáž. ()

FFilipCZ

Tři hvězdy za film, který mě teda popravě zrovna dvakrát moc nenadchl. Čtvrtou hvězdu si zasloužil až v úplném závěru - scénou v ošetřovně .Tam se teda Tom Hanks vyznamenal, všechna čest! ()

ledzepfan

Pakárna... Jestli to somálské pirátství vypadá fakt takhle "žebrácky" a ty obří korporace přesto nejsou schopné posadit na palubu dva securiťáky s kalachama, nebo lehce poupravit loď a udělat z ní tak nedobytnou pevnost- pak jim to všechno za tu jejich blbost a chamtivost patří.... První třetina je docela záživná a napínavá, protože sledujeme jak se hrstka podvyživených černoušků na polonefunkčních prdítkách úspěšně dobývá na palubu obří přepravní lodi. Je to čirá absurdita u které musí normální člověk jen nevěřícně kroutit hlavou.. Pak jsme chvilku na palubě, kde se rozehraje fajn hra na schovku, která ale příliš brzo končí a děj se přesouvá do malého uzavřeného prostoru ve kterém se divákův čas vleče na úkor jeho trpělivosti... Finiš kde to zase a znova musí vyznít, že SuperUSA povolá klidně i polovinu svého elitního námořnictva aby zachránilo jednoho bodrého krajana, je už pak jen pomyslná rána z milosti která celý film potápí na dno moře zapomění.... Člověk by po takovém výblitku těm klukům hubeným snad i fandil. ()

maddy

Greengrass sa definitívne vyprofiloval ako najdravejší súčasný režisér! Síce aj „mistr tesař se někdy utne“ (Green Zone), ale hneď následne to vynahradí snáď najlepším filmom v jeho filmografii (Bournové Ultimátum, prepáči!). V rámci jeho polodokumentárneho (nad)štandardu to síce nie je nič nové, opäť sa tlačí na čo najväčšiu autentickosť, ale je priam obdivuhodné ako dokázal cez dve hodiny držať neuveriteľne strhujúce tempo, strmý spád, do výšok našponované napätie aj v scénach, kde sa v podstate len konverzuje, a hlavne aj napriek tomu, že väčšina bude zo správ (možno) vedieť ako to celé nakoniec dopadne. Zachytenie skutočnej udalosti nie je len rutinným prezentovaním faktov, ale nervy drásajúcim thrillerom, ktorý si stále dokáže zachovať čo najväčšiu autentickosť. Dopomáhajú mu už jeho tradičné trademarky ako ručná „shaky“ kamera, ktorá ale nikdy nestratí na prehľadnosti a navyše ju pomerne často strieda s monumentálnymi zábermi z vtáčej perspektívny na lode, helikoptéry, burcujúce more a pod. vďaka čomu film pôsobí o to viac veľkolepejšie (napr. v porovnaní so strohým Letom 93). Významnú úlohu dotvára aj energický hudobný doprovod s jemnou príchuťou orientu od Henry Jackmana, ktorý dokáže navodiť pocit akčnej scény aj z neakčného vyjednávania Somálskych pirátov. Tom Hanks je presne tou čerešničkou na torte, ktorú film potreboval. Herecký velikán, ktorý dokáže utiahnuť celý film na svojich pleciach, keďže prakticky po celý čas nezlezie z plátna a aj zásluhou výborného scenára sa z neho stáva práva ľudská postava, s ktorou sa divák dokonale zžije. Je síce pravda, že posledných pár rokov sa neobjavoval vo výrazných snímkoch, ale v úlohe Kapitána Phillipsa opäť dokazuje, že tie dva Oscary ma doma zaslúžene a za záverečnú scénu na ošetrovni, ktorá len vďaka jeho precíznemu výkonu naberá status tej najemotívnejšej scény za rok 2013 mu toho tretieho budem vo februári pri udeľovaní cien skutočne priať! Čo viac si potom od filmu želať? Je to strhujúcejšie ako už tak vynikajúce Bournove Ultimátum, emotívnejšie ako skvelý Let 93 a sugestívnejšie ako Krvavá Nedeľa. Len ťažko hľadám výrazné negatívum. Snáď len určité momenty (scény Toma Hanksa uväzneného so Somálcami v záchrannom člne) sú natiahnuté o pár minút viac ako by bolo potrebné a v druhej polovici sa vyskytne pár príliš tmavých záberov, kde nie je úplne zreteľne vidieť dianie na mori, ale to sa dá pripísať snahe o navodenie pocitu sledovania reálnej udalosti akoby v priamo prenose. Inak však prvotriedna kvalitka. CELKOVO: 4,5* ()

agentmiky

Tento film bych bezesporu po zhlédnutí mohl zařadit možná i do mé top 10.Výborně zpracovaný film,který vás vtáhne do děje už od prvních minut.Hlavní představitel kapitána Phillipse Tom Hanks by měl dostat za svoji roli Oskara,protože se do ní úplně vžil.Hlavně si neumím představit,čím si skutečný pan Phillips musel projít.Smekám před ním.Režisér Paul Greengrass opět ukázal,že v něm dřímá talent.Dostal jsem od filmu přesně to,co jsem od něj očekával.Hodnocení:90% ()

NinonL

Přestože Greengrassovy filmy jsem nikdy nemusela, Kapitán Phillips se mi docela líbil. Dvě hodiny uběhly rychle a nenudila jsem se při žádném okamžiku. Nic nebylo přehnané ani nesmyslné, děj měl spád. Dokonce i reklama na chladnokrevnou a neporazitelnou US Navy se dala přežít. Fakt dobrý. ()

selfesteem

Představa, že sdílím mrňavý prostor s několika vyhublými, špinavými, zubatými a poblázněnými piráty je natolik děsivá, že mi vůbec nedělalo problém se vžít do hlavního hrdiny, prožívala jsem to s ním celou dobu a nebylo mi vůbec dobře. Strašně moc se mi líbil závěr, to bylo hodně působivé. Stejně mi ale hlava nebere, jak se mohla, byť nákladní loď, pohybovat v nepřátelských vodách bez jediné zbraně nebo čehokoli na svou obranu. ()

wikked

Greengrass se svým typicky realistickým stylem opět boduje. Napínavý thriller, který graduje do známého, ale stejně silného finále. Hanks i jeho somálský protějšek odvedli výborný výkon a i přesto, že se film střemhlav vrhá do děje, tak uběhne 130 minut jako voda. Málokdo asi dokáže natočit scény s jednotkou SEALs, z kterých prosakuje do sálu testosteron, přestože se prakticky všechny odehrávají ve tmě a žádný z členů se ani neotočí na kameru, natož aby promluvil. ()

MartinezZ

Jediné nenudné a nějak zajímavé a zasluhující si moji pozornost mi tady přišlo dění až od chvíle, kdy se o únosu dozvěděly ozbrojené složky. I potom to sice nebylo nic extra, ale alespoň se něco dělo. Kapitán si zachovával v některých situacích chladnou hlavu (možná až moc chladnou) a neznalý divák se přesvědčil, jak bezbranné jsou velké a pomalu manévrující lodě. Tečka. Pak už mi přišlo v obraze jen několik divných věcí, jako že nikdo pořádně nesledoval evakuační loď, když už byla obklíčena, protože bych čekal, že tam bude poblíž kroužit nějaký člun nebo se střídat potápěči - to nikdo nečekal, že by mohl unesený utéct únoscům? Pak už stačilo jen ten "záchranný modul" zasypat olovem a bylo by. Ani jsem nějak nepochopil, proč vlastně z letadla vyskakovaly SEAL jednotky, kam vlastně skákaly a jestli to mělo smysl, to mi asi uniklo při posuvu, protože tohle spíš fungovalo jako zfilmovaný pokus o dokument, než jako celovečerní film do kin. A nezapomeňte, že ten chudák únosce afričan je vlastně sám obrovská oběť. ~~~ Ona už Paulova Green Zone byla nějaká divná, Kapitán se oproti tomu nijak moc nezměnil. Navíc bych dal facku autorům za tu zmítající se akční atmosférickou kameru, blbci. ~~~ 2,5* ~~~ Velmi podobný filmový pokus se vzezřením pseudo-dokumentu na stejné téma z nedávné doby: Kapringen. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí