Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

SeBig

Velmi napínavý začátek a dojemný konec, ale přišlo mi to docela zdlouhavý. Tom Hanks opět exceloval. ()

Chrustyn

Specialista na dokonalé dokumentární zpracování skutečných událostí Paul Greengrass, se tentokrát rozhodl zpracovat poměrně aktuální téma únosu americké nákladní lodi, somálskými piráty. Greengrass stejně jako v "Letu 93" vše zpracovává s dokonalým perfekcionismem a vše působí neskutečně autentisticky. Ale tentokrát bohužel dost často i nudně. Film má více než dvě hodiny a prakticky půlka se odehrává v malém uzavřeném prostoru, kde naštěstí exceluje Tom Hanks v jedné ze svých nejpřirozenějších a nejcivilnějších rolí, ale přesto si myslím, že střihač mohl zapracovat více a i díky němu by celé to napětí mělo daleko lepší spád. ()

classic

Neviem si predstaviť,kto by zvládol túto látku lepšie ako angličan Paul GreenGrass,ešte k tomu má k dispozícii Toma Hanksa.Páči sa mi Paulov štýl,jeho konečná vízia dáva zabrať neskúsenému divákovi,ktorý nevie,čo je Paul zač... Roztrasená kamera,rázny zvuk a šialený strih,z ktorého býva nevoľno.Proste mávam pocit,že som tam... Mám jeho snímky na or.DVD,kde si vychutnávam snímky ako sú:The Bourne Ultimatum alebo United 93.Pri tom prvom strih a zvuk tvorili spoločne intenzívny zážitok,ktorý mi na domácom kine dáva vypočuť a vidieť tento počin a pri druhom „som si myslel,že už nepoletím,ale letel som...”A Captain Phillips sa na počudovanie nedrží všetkých pravidiel z predchádzajúcich snímkov.Zmena herca prospela.Tom hrá najlepšie z obdobia Spielbergovho Saving Private Ryan,kde stelesnil kapitána Millera zasadeného do 2.svetovej vojny.Jeho capt.Phillips je civilný,snaživý,heroický,uveriteľný.Keď je v nesnázich,tak nestráca hlavu,trochu myslí ako Bourne. Zato pirát Muse(Barkhad Abdi) je naivný,labilný,ale bravúrny výkon,ktorý podáva,t.j.mimiky,gestá a akcent mi ukázali najlepší výkon roku 2013.Keď sa„budú biť” o Oscara,tak to nebude mať„EASY”(Nicki Lauda,alias Daniel Bruhl tiež iné kafe...).Tom sa snaží,čo mu sily stačia,nič lepšie nezahral za posledných 12 rokov.Má nábeh na 3.Oscara,ale neviem,neviem...Tom aj Barkhad sú bravúrni,uvidíme,či budú nominovaní?Určite áno. Paulova réžia je naturalistická„Well Done Mate”,keď je Phillips s Museom a jeho bandou v záchrannom člne,tak pocit klaustrofóbie sa ihneď dostaví a finále,z ktorého mi išli nervy prasknúť,inak mate,vďaka za to. Všetko,čo sa udialo v skutočnosti,býva vo filmoch upravené pre tvorcov,aby to mohli preniesť na plátno,tu je tomu taktiež,ale s potrebným nádychom,grádmi,emociámi,akciou a hotový celok vytvára vynikajúcu víziu tvorcov od rejžu,kamery,zvuku,strihu spolu so scénarom,ktorého repliky dostali výborní herci,ktorím nie je problém vžiť sa do týchto charakterov.Výborný film. ()

korbitch22

Natočit film o nijak výjmečné události, o celkem nijak výjmečném člověku, pateticky a uměle tlačit na city, na akademii a rozvléct to na neúnosných 135 minut dokáží jen američané.Existují stovky událostí i osobností, které by si zasloužili svůj filmový příběh, jenže to nejsou američané, to nejsou drsní patrioti s velkým Pé píčo vylajnovým na své otylé, americké hrudi a proto si nezaslouží svůj film a své ocsary, protože na to by se amíci asi nedívali.Celej film sem nenašel ve filmu žádné emoce, žádný strhující moment, nic co by stálo za tu podělanou přechválenou nominaci na ceničky a tady těch trapných 85% mě zase utvrzuje, jak moc konzumní tady všichni vy ovečky jste.V životě sem snad neviděl ještě horší a zbytečnější biografický film, snad jen 127 minut.Nebýt poslední scény Hankse u záchranářů, dal bych snad odpad.Né proto, že technicky by to bylo zlé, ale je to jen umělé, vykalkulované, nudné a děsivě zbytečné.Typický akademický chtíč, teda kýč.40%. ()

Arsenal83

Film plný vzrušenia a zvedavosti z konečného osudu, našťastie film nezobrazil realitu - skutočný kapitán Philips bol podľa posádky magor, s ktorým sa nikto nechcel plaviť, pretože bol arogantný a mrzutý. Ale Hanks to dal na starého dobráka, no a vďaka tým ozrutám, pardon somálskym inžinierom, sa vlastne nemusel ani snažiť. Aj keď sa divím, že posádka tak naloženej lode nemá k dispozícii žiadne obranné prostriedky proti makakom, len hadice s vodou, ako keby jej v mori nebolo dosť. Potom je jasné, že sa štyria stromolezci zmocnia opachy pomaly o veľkosti ostrova. ()

packa

Kolegové, připíjejme a oslavujme, Paul Greengrass se vrací ve vrchoné formě! Mistr roztřesené kamery se po malém úkroku stranou (byť Zelená zóna rozhodně nebyla špatným filmem) vrací k žánru, který jeho režijnímu stylu sluší nejvíc - intenzivní pseudodokumentární drama na motivy skutečných událostí. Let č.93 na mém soukromém žebříčku mistrových filmů sice pomyslné první místo ubránil, ale nejnovější počin se hrdě zařazuje po bok Krvavé neděle. A neskutečnou práci odvedl i Tom Hanks - jen vzácně se mi stane, aby mě herecký koncert natolik strhnul, že bych zapomněl i dýchat. Tome, pomyslný klobouk smekám tak hluboko, jak to jen jde! ()

mat.ilda

No já nevím, co by tady někteří protiameričtízakaždoucenukverulanti chtěli, profesionální a ohleduplné piráty versus břídilskou Navy SEALs, která střílí do všeho, co se pohne? To by pak ale byla práce hodná nebožtíka Leslieho Nielsena, ne? Jelikož jsem uznalá, hodnotím třemi hvězdami přesto, že Kapitána Phillipse s největší pravděpodobností víckrát neuvidím, tak, jako jemu podobné, věcně pojaté snímky, to však neznamená, že nezaujal, jen bych se tolik nekácela z výkonu Toma Hankse, pokud ho s těma vzteklýma surikatama nechali chvíli o samotě, možná ten strach nemusel až tak hrát ;-) Jo a tak sláva, přeci jen se Muse do Ameriky podíval... takže - konec dobrý, všechno dobré. ()

mcb

Kvality Letu číslo 93 převedené na širé moře. Paul Greengrass se po tomto filmu ukazuje jako mistrný realizátor sebeuvědomělých a nebanálních rekonstrukcí událostí zachycujících jedince v krizových situacích, jejichž příběh je navázán na širší geopolitické reálie. Těžko vzdát větší poklonu tvůrci, který silně proamerický příběh lodního kapitána bojujícího se somálskými piráty dokáže odvyprávět neheroickým a hollywoodsky atypickým způsobem, jenž však dokáže strhnout více než celá letošní kinodistribuce. Není to ale jen zásluhou Greengrassových stylistických postupů, které dělají i z pouhého sledování radaru nervydrásající zážitek, ale i pečlivé vyprávěcí struktury, jež po určitých časových blocích dávkuje dějové zvraty a přivádí k řešení neřešitelného konfliktu nové hráče, čímž diváka udržuje v neustálém napětí. Precizní formální konstrukce a hrátky s formátem obrazu navíc od začátku spolupracují s vyprávěním, jelikož mezi oběma neslučitelnými světy vytváří kontrast – v paralelně se odvíjejících liniích Phillipse například definuje převážně statická kamera s dokonale vyčištěným obrazem, stejně jako ustavující záběry a snadná orientace v prostoru, zatímco Museho (brilantní neherec Barkhad Abdi) reprezentuje typický greengrassovský digitál s roztřepaným obrazem a velkým zrnem. Tyto dva stylistické přístupy se při jejich setkání začnou prolínat, popřípadě motivovat hlediskovými záběry, jenž metaforicky reprezentují střet názorů a dovolují si přiřazovat významy... to už by ale samozřejmě bylo na menší analýzu, do které si na základě jednoho zhlédnutí netroufám. Důležité ale je, že Greengrass tímto filmem kromě nekončící adrenalinové jízdy přinesl také zcela netriviální pohled na konflikt mezi dvěma kulturami, jenž se po finále snímku jeví jako nemožný, čímž doznívá velmi zneklidňujícím dojmem. Zároveň jde po vzoru Gravitace o další survival, jehož závěrečná katarze má tendenci dohnat diváka k slzám – i když v naprosto opačném smyslu. P.S. Tom Hanks a hudba na Oscara. ()

Nettrass

Já se tomu Hanksovi vážně divím. Jednou se vydá nad moře a je z něj Trosečník. Nepoučí se, podruhé na moře vyrazí a je z něj unesenec. Být ním, tak to vážně přehodnotím a nelezu ani do sprchy. ()

jojinecko

Paul Greengrass vie! To je jasný fakt, každý jeho ďalší film býva takou malou oslavou. CP je ďalším autentickým podobenstvom, na rozdiel od také United 93 nie až tak vygradovaným, čo samozrejme závisí aj od spracovávanej látky. Veľmi pútavé, veľmi napínavé, veľmi zážitkové z pohľadu diváka. A vedúci castingu si za obsadenie týpka do role somálskych pirátov zaslúži absolutórium!:) ()

Flego

Greengrassove filmy sú pre mňa obrovským filmovým zážitkom a nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Do prepadnutia americkej lode somálskymi pirátmi dokázal vložiť napatie, tempo a emócie a hoci sa záver dá predvídať, tajomstvom zostáva cesta k nemu. Pre mňa to bol výnimočný zážitok. ()

BMW12

Výborný film podle skutečné události o tom, že nákladní loď Maersk Alabama unesou Somálští piráti. Je to perfektně natočeno, děj je po celou dobu napínavý, fantasticky zahrál Tom Hanks a především tu závěrečnou scénu. A také piráti skvěle zahráli, vypadalo to opravdu věrohodně. Po skončení filmu jsem si říkal, že dám 4 hvězdičky, ale pak jsem se zamyslel, že ten film vlastně neměl žádnou chybu, vše bylo dokonalé a klidně bych si to pustil ještě jednou, tudíž dávám zasloužených 5 hvězd. ()

Jinny

Působivé drama, ve kterém si Tom Hanks jde cílevědomě pro Oscara už za tu závěrečnou scénu, kterou jako by ani nehrál, ale skutečně ji prožíval. Ze svých milionů za tenhle film si zaslouží každý dolar. Bohužel je to taky drama v druhé polovině zbytečně natahované. Na druhou stranu - líbí se mi ilustrování toho, jak oni čtyři somálští piráti příliš na výběr nemají a jejich představitelé jsou naprosto přesní. ()

anais

Nejdřív se budete bát o posádku, potom o piráty, ale o Toma Hankse moc ne... Jeho postava je jakýmsi průvodcem rychle stříhaným dějem, ve kterém se dozvíme, proč jsou rybáři piráty, a jak se jim dá bránit v případě útoku. A to se dozvíme fakt detailně. A je to vlastně hodně zajímavé. Krom poslední scény, která je chtěně dojemná a nabízí hlavnímu představiteli možnost sáhnout si po zlaté sošce, si film na emoce moc nehraje. Je to chladné zprostředkování události s důrazem na logiku celé akce. Až mi párkrát bylo líto, že se Greengrass trochu nesníží ke klasickému vyprávění, ve kterém by z Toma Hankse nedělal obyčejného člověka, ale přiznal, že je klasickým holywoodským hrdinou. Nic víc. Ale i tak - konečně si na Hankse někdo vzpomněl, a obsadil ho do kvalitního filmu! ()

virus10

Spíš jsem to viděl na nižší hodnocení, ale díky posttraumatickému šoku na konci filmu jsou to přece jen 4 hvězdičky. ()

poz3n

Jak to ten Greengrass dělá, že jsem měl po těch dlouhých 134 minutách na moři slzy v očích? Takhle napjatý od začátku do konce jsem nebyl u filmu pěknou řádku měsíců. A upřímně, Tom Hanks mi v nějaké té velké roli poslední roky chyběl. O Captain! My Captain! 9/10 ()

Roman.Ticka

Je to téma víc než aktuální v době migrujících (e)migrantů, aniž kdo ví, kam se (po)hnou a co po nich zůstane. Jakoby toho nebylo dost i tak mezi domorodci. Evropo, semkni se už konečně a dokaž, že jsi Unie!!? K filmu jen tolik, že Tom podal tradičně výborný výkon a celkově byla atmosféra filmu hodně napjatá a precizně natočená. Moje obavy, jak tvůrci vměstnají vcelku jednoduchou zápletku do 134 minut, se rozplynuly jak oblaka nad Českem, aby tu byl hic jak v bakelitovém záchranném člunu i celém Somálsku v jednom. ()

rikitiki

Drsné, reálné přesto s přesahem, co vše může nastat a jak se lidé mohou chovat v extrémně vyhrocené situaci. Výborný Hanks i neskutečně přesvědčiví Somálci, kteří jsou stejně naivní, ale i krutí a nevypočitatelní jak banda dětí se samopalem. SHRNUTÍ: Mezi těmito piráty žádného Jacka Sparrowa nenajdeš. A romantiku už vůbec ne. ()

Pítrs85

Tak se nám Amíci zase jednou zatahali za šulínky, jací že to jsou kabrňáci, co dokáží nakopat zbytek světa (nejlépe jednou ranou), to muselo být zjihlých očích v kinech napříč jůesej... Ale abych jen nefrflal, natočeno je to... no prostě "greengrassovsky", tedy chvílemi skoro až dokumentární formou (i když tentokrát se Paul držel při zemi), čehož jsem já fanouškem a člověk se při dívání i na ty tamty (vy víte jaké) scény nemusí cítit úplně trapně. Hanksův kapitán Phillips dobrej, ale kapitánu Vychrtlíkovi jsem to přeci jen žral o něco víc. Průměr, three stars. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí