Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

Indiana

Měl jsem pocit, jako když se dívám dalšího Trosečníka s Hanksem, takovou tu sázku na jistotu, kde se pod režijnim vedenim Greengrase, s co nejreálnějším přístupem k látce a s již zmíněnym tahounem v hlavní roli, nedalo nic zkurvit. Ale bylo to fakt skvělý, herci super (i ti Somálci mi vlastně až na toho jednoho agresora přišli celkem fajn a říkal jsem si, že bejt kapitánem Phillipsem, tak bych s nima snad i normálně pokecal, samozřejmě že s kalachem u držky bych asi mluvil jinak, ale jinak se k němu až na pár výpadů chovali normálně :D). Jo a první půlka mi asi přišla lepší. A Hanks samozřejmě zahrál famózně :). ()

Beckett51

Jedna dlouhá stupňovaná jízda, která nervy napíná tak dlouho až v závěrečné scéně prasknou a vy se buď rozbrečíte nebo poserete. Greengrass je fakt mistr a klaním se. ()

Pilda17

Captain Phillips je jeden z největších adeptů na Oscary a určitě nějaké sošky získá. Tom Hanks naprosto famózní a už několik let jsem ho neviděl v takové formě. Role mu sedla jak litá a on jako kapitán zářil. Po celou dobu obrovský tahoun, kterého v závěru divák nepozná, ta změna byla fascinující a mě úplně odrovnala. Tohle představení, které si drželo slušné tempo už rovnou od začátku stojí za to. Paul Greengrass vytasil svůj další klenot a pomalu, ale jistě si začínám zvykat, že od něj mohu čekat jedině kvalitu. Neříkám, že jsem byl unesený po celou dobu, to ne, protože občas se slabá místa najdou a tempo upadalo, ale naštěstí v těch 130 minutách je to takových 30 minut, takže na délku velký úspěch. Nemám co bych vytkl, herecké výkony, hudba, scénář, příběh, napětí, a další bylo naprosto fantastické. Konečně jsem se dočkal prvního horkého adepta na film roku a pokud by se tak stalo, samozřejmě bych se ani trochu nezlobil. Jediné a na co neberu takovou zřetel je ten cirkus, který se kvůli kapitánovi Phillipsovi udělal. Ano, že ho přijede zachránit nějaké námořní pěchota budiž, ale nevěřím tomu, že zrovna v USA na jeden člun s čtyřmi piráty jsou 3 velké námořní flotily, nějaký ten vrtulník a naprosto mimo seskoky z letadla. Pokud si USA fakt váží svých lidí, že kvůli jedinému člověku udělají takovou estrádu, tak budiž, ale já tomu stejně moc nevěřím. I tak to nemění nic na tom, že závěr byl povedený a divák pocítí s Tomem nějaké emoce .. 8/10 = 89% ()

salahadin

Připomnělo mi to dávnou událost, kdy jsem byl na jedné akci poctěn velmi kvalitní whiskey. Co na tom, že pro můj plebejsky chřtán ji bylo škoda. Okusil jsem, mimické svaly se rozhybaly a vytvořily tak děsivě komicky škleb, až to hostitele donutilo k otazce: "Ale copak, mistře, nechutná?" A já na to hýkaje jako osel se zarudlymi licemi: "Chutná, ..... moc." Ne, nechutnala mi, ačkoli kvalitu jsem ji přiznat musel. Tenhle film je na tom podobně, kvality jistě má, ale můj šálek whiskey to není. Možná kvůli Tomikovi, jemuž nemůžu přijít na jméno ani herecký styling. ()

Aky

Podle skutečné události natočené drama o únosu amerických námořníků somálskými piráty. Od počátku je jasné, jak to přibližně musí dopadnout, ale stejně se člověk dvě hodiny poctivě o Toma Hankse bojí. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Prostředí 8/10/// PLUS: Tom Hanks, který opět dokazuje že je pan herec, rovněž výkon neherců ve vedleších rolích je skvělý, především pak Barkhad Abdi, nepřekonatelná hudba, když dokáže i v úvodu filmu vytvořit atmosféru při zapnutí motorů lodi a odplouvání z přístavu, je to něco úžasného, později atmosféra a napětí by se dalo krájet MÍNUS: opět je jen otázkou jak na mě film bude působit na druhé shlédnutí./// Shrnutí: Dalo by se říct že Kapitán Phillips je překvapení roku (toho loňského). Už dlouho jsem neviděl film, který by mě tak pohltil. Když si uvědomím že se tohle všechno doopravdy nedávno stalo, dostává to ještě větší rozměr. Kapitán Philips je mužem na správném místě a Tom Hanks rovněž tak./// Celkem 93%/// ()

Cappuccino

Dlho som pri filme necítil takéto obrovské napätie. Ku koncu sa natoľko stupňovalo, že som počul tlkot svojho srdca. Vynikajúci výkon Hanksa nemusím snáď ani spomínať. Plný počet bez váhania. ()

S.Quentin QUALE

Na kapitána Phillipse jsem dost těšil, jak díky Hanksovi, tak díky Greengrassovi, no nějakou rezervičku jsem si schovával, protože přeci jen hodnocení nad 90% přišlo mi poněkud podivné. Dokonce jsem měl ještě výhodu zabedněnce, protože jsem nepátral po tom, jak to tehdy vlastně bylo. Nakonec ani to nestačilo k tomu, abych si vyvrátil podezření, že tady něco smrdí. Ano, film je to dobrej, ale že bych měl potřebu ho vychválit do nebes, nebo, nedej bože, pustit si ho ještě jednou, to v žádném případě. Jako nemám moc konkrétně na co naplut, ale že by se jednalo o nějaký extra silný, pamětihodný příběh, to v žádném případě. Kvalita ano, ale na letošní TOPku to nebude. 80% ()

Foox

Silný příběh a silná postava, nikoliv hrdina, táhnou neuvěřitelně napínavou podívanou až do emocionálně vypjatého konce, který má sílu naprosto odrovnat. 90% ()

Allien.9

Tom Hanks, moře a příběh inspirovaný skutečnou událostí. Mohlo by tohle vůbec dopadnout špatně?:-) To víte, že mohlo (viz. rčení s mistrem tesařem), ale nestalo se a troufám si říct, že se nám odkrývají další oscarové nominace. Miminimálně pro mistra Hankse, který svým výkonem (obzvláště pak v závěru) opět zcela nenásilně odzbrojuje. Jo a mimochodem... Takhle parádně natočený zásah protipirátské hlídky a Navy SEALs jsem snad ještě neviděla. On je vůbec celý film strašně dobře natočený. Být o 15 minut kratší, dala bych nejspíš plný počet.;-) ()

HAL

Opravdu si nevzpomínám kdy naposled jsem v kině viděl tak dobrý thriller jako je Kapitán Phillips. Jasný favorit na oscary a obzvlášť na toho pro Hankse, protože ten zas jednou po MNOHA letech dokazuje že je naprostou hereckou elitou. Greengrass perfektně boduje v neskutečně intenzivním, a přitom překvapivě hodně komorním a umírněném filmu. 9/10 ()

misterz

Skutočná udalosť má vždy niečo do seba a keď je aj dobre filmovo spracovaná, tak je úspech zaručený. To sa dá povedať aj o Kapitánovi Phillipsovi, ktorého príbeh o prepadnutí jeho lode pirátmi a následnom unesení má čo divákovi povedať. Film nedá ani chvíľu vydýchnuť, od začiatku do konca je všadeprítomná konštantná dávka napätia, na ktorej podklade sa udržuje dobrá atmosféra. Navyše, k hlavnej postave si človek okamžite vybuduje pozitívny vzťah, čo tiež prispieva k výslednému nadpriemernému dojmu. 80/100 ()

Vančura

Pro mě osobně další nadhodnocený film letošního podzimu. Greengrassovy filmy jsem pro jejich roztřesenou kameru vždy shledával protivně nesnesitelnými a ani zde tomu není jinak. Filmu jistě nelze upřít celou řadu kvalit (výborní herci, soundtrack, scénář, silný námět a emoce...), ale ty tak nějak považuji u dobrého filmu za samozřejmost, nikoli za důvod, proč ho hned vynášet do nebes a procpat za každou cenu do TOP 300. Za největší nedostatek filmu považuji nedostatečnou originalitu příběhu - odmyslíme-li si kontext se somálskými piráty, máme zde jen další filmovou variaci námětu o partičce desperátů, kteří nemají co ztratit, kterým se při zdánlivě jednoduché akci posralo co se dalo a kterým to nakonec natře fotřík s ocelovými nervy, který to celé dělá vlastně pro to, aby se mohl vrátit k rodinné idylce představené na začátku. Takových filmů jsem viděl mraky a už mě to nebaví, takže jsem při sledování docela často pokukoval po hodinkách. Film podle mě mohl být zajímavý, kdyby se víc zaměřil na postavy pirátů a lépe osvětlil prostředí, které jim dalo vznik - to se zde podle mě nepovedlo a osobně jsem k postavám pirátů nepocítil ani elementární záchvěv pochopení, ačkoli scénář měl evidentně ambice ukázat, že v současném globalizovaném světě není nic černobílé - osobně bych všechny piráty poslal do horoucích pekel bez špetky lítosti, i kdyby doma měli třeba celej zástup hladových krků. Za sebe nemám problém tomuto filmu dát 4 hvězdy (hlavně kvůli velmi dobrému závěru), ale jedním dechem dodávám, že tento typ filmů "podle skutečných událostí" nevyhledávám a považuji je za strašlivě zbytečné. ()

Peytl

Pokud by se k mému komentáři čirou náhodou někdo dostal, a co hůř, ovládal navíc tajemství četby, pak bez mučení prohlašuji, že to bude samej broiler jak kráva a tímto zásadním oznámení se vyhnu případným soudním tahanicím. I když...co by se tak asi mělo dít na unesený lodi? Žádná překvápka to zjevně nebudou. Nepřekvapilo mě ani to, že můj pracně ( a zbytečně ) potlačovaný rasismus vypukl v plné síle a já doufám, že v nejbližších dnech nepotkám na ulici negra, neboť bych do pěti minut pobíhal po náměstí s jeho stehenní kostí v ruce. Chudáci komsomálci, rybáři bez ryb a bez bot, za to s kosama ve svých opičích prackách požadujíc deset mega. Co by si za ně asi tak mohli koupit? Kyselou prdel? Dvě kyselé prdele a sandál z hyeního hovna? Nechme ale snobské, somálské utrácení, ač nakonec k utracení došlo. Mám takový nejasný pocit, že manévry, které trak bravurně vykonává americké námořnictvo, stojí v součtu několikanásobně víc, než bylo požadované výkupné, nehledě na to, že vyskakující padáčkáři a další kravinky, byly opravdu do prdelevolající. Stejně fasinující je fakt, že tedy nejen v České armádě samopal nerezne, ale koroduje, vy tupci, tak Amíci zase nevytváří vlny, ale generují je námořními manévry. V prdeli bych se viděl... pominu-li tedy zřejmé a nesmyslné kroky vojenských vyjebávačů, psycholotrů a tuleňů v maskáčích, pak by film nebyl tak nablblý, převážně zásluhou Hankse, ale to, želpeytla, nebylo vše, hudba jak z Inception, první třetina filmu uááá...zív...nuda neskutečná a závěrečná kráva, představující futuristický, lékařský automat mě dokonale přesvědčila, že se zázrak neuděje. Navíc mám obavy, že pokud by negříků bylo takových sedm, pak by museli Yankees použít několik vodíkových, vícestupňových pum a nechali by si ušít nové stejnokroje... možná by i vykopali Nimitze. ()

mzss1

|90%| Shlédnuto v kině. Rozhodně jsem kino plánoval, měl jsem z traileru dobrý pocit, tak jsem si na to zašel a rozhodně jsem návštěvy kina nelitoval, vydařený film, který stojí za shlédnutí (mě dokonale zabavil, tak se k němu určitě ještě párkrát vrátím). Nečekané (samozřejmě v dobrém slova smyslu) pro mě bylo, že se film ubral úplně jiným směrem než jsem čekal. Předpokládal jsem, že zde bude kklasické držení rukojmí, občas nějaké zabití, občas akce, překančnělé finále, ale to se nestalo. Nabralo to poněkud reálnější notu s rozhodně zajímavými scény. Nejzajímavějším a nejlepším bodem filmu byly pro mě Somálští piráti. Už jen podle vzhledu správně, vychrlý, nebojácný, odhodlaný, zvyklý žít ve tvrdých podmínkách a to nejlepší na nich co mě zaujalo a byl jsem z toho po celý čas filmu napjatý, bylo jejich chování a jednání. Jejich řev, docela vyzařující autorita - to bylo něco teda. Po celou dobu v kině jsem byl skoro ohlušený tím jak řvali, atd. Příběh je teda dost jednoduchý, ale to vůbec nevadí. Úvod a postupný vývoj filmu je standartem, udrželo si to mou pozornost. Herecké obsazení je na tom výborně. Piráti samozřejmě u mě nejvíc vedly. Hlavní herec snímku Tom Hanks rozhodně nezklamal. Zahrál přesvědčivě, na nic si nehrál, ke konci filmu se odrazil jeho herecký výkon. Jak toto popsat žánrově ? Je to prostě napínavý thriller, kde je snad vše reálné, což je dobře. To napětí, nikdy se přesně neví jak se budou dále chovat piráti, co udělají atd. Opravdu mě dostalo to jejich myšlení, jejich hloupý, ale docela i mazaný a svým způsobem chytrý pohled na situaci jak vše řeší svým zpsůbem atd. Takže jsem překvapen jakým jednoduchým směrem se film ubral. Čekal jsem to nějak složitější, jak znám režiséra, tak jsem si myslel, že do toho bude tahat politiku a složité aspekty, ale mýlil jsem se. Od režiséra Greengrasse jsem viděl tři filmy. Bourneův mýtus, Bourneovo ultimátum (oba vydařené filmy na 4* - dal bych plný počet, ale složitost, politické povídání mě bohužel nudilo) a Zelenou zónu, která mi teda vůbec nesedla, dal jsem velmi slabé 2* - strašná nuda - o ničem, ani akce zde moc nebyla a za moc nestála. Takže Kapitán Phillips je čtvrtý film, který jsem od tohoto režiséra viděl a musím uznat, že je zatím nejlepší. Kamera, technická stránka je na tom dobře, ani zde nebylo nutná nějaká akce, pár střílení a to je vše - akce mi zde ani nechyběla. Mohlo to mít teda více nápadů a dramatičtější finále, ale film nebyl přepracovaný, byl reálný, nebyl přehnaný a tak to má být - tímto směrem jsem se srovnal dobře. Tempo je tak nějak stejné, ke konci začne více stoupat, má to docela rychlý spád. Nudné, ani táhlé scény zde nejsou. Jakmile se na scénu objeví piráti, je o zábavu postaráno, udrží si to veškerou mou pozornost. Byli prostě skvělí. Brutalita zde ani moc není. Hudba splnila svůj cíl, taková obyčejná, normální - hodila se k tomuto typu žánru. Nedá se nějak více o tomto psát. Nic přepracovaného, nic pokaženého, já se bavil. Rozhodování mezi 4* a 5* jsem nakonec překonal. Nemělo to žádnou výraznou chybu ba snad žádnou, záleží také jak to člověku sedlo, mě teda rozhodně. Takových filmů moc není, proto zaokrouhluju na slabší 5* - u mě nadšení. Těším se na další a další shlédnutí. () (méně) (více)

Omnibus

Hned v úvodu jsem musel smeknout před scénou na somálském pobřeží, kdy se tlupa vychrtlíků dychtivě snažila získat místo v pirátských člunech. Prostě moc chtěli (a moc potřebovali) tu „práci“. Nevím, jak dlouho si budu pamatovat kapitána Phillipse, byť Tom Hanks byl zde dost přesvědčivý, ale ty vychrtlíky s AK-čky, volajícími zoufale: „Mě! Vyber si do člunu mě!“ ty si budu pamatovat sakra dlouho. A všichni ti bouráci ze SEALs i s celým jejich vražedným nádobíčkem a frajerským nočním seskokem do oceánu, ti dělali našim čtyřem vychrtlíkům-packalům pouhé křoví. Ještě pár slov k novodobému pirátství. Mezinárodní finanční pomoc hladovějícímu Somálsku byla (až do začátku občanské války v roce 1991) využívána také pro rozvoj rybářství. Good idea! Somálci se naučili lovit ryby. Pak přišlo znečištění moře a dílo zkázy dokonal ilegální rybolov. Z bohatých zemí připluly obrovské lodě s kilometrovými sítěmi a vyplundrovaly jim moře. Rybáři už neměli co lovit, ale dovednosti a čluny jim zůstaly. Takže teď rybaří dál. Loví lodě... A rád bych se pletl, ale pokud se podaří jim to technicky (vojensky) znemožnit, můžou třeba začít rybařit ve městech - lovit humanitární pracovníky působící v Somálsku, taktéž kvůli výkupnému. V zemi občanských válek a hladomoru to lze čekat. ()

Snorlax

Jako dobrodružný, akční snímek to výborně funguje, v psychologické rovině již méně. Rozumím pokusu o hledání pohledu z druhé strany a představení pirátů jako zoufalých lidí, kteří byli zahnání do kouta. Jenže o Somálsku a jeho problémech tenhle film není, takže nás vlastně nechají osudy čtyř pirátů celkem chladnými. Jenže on mě celkem chladnou ponechal i osud posádky americké lodi. Kapitánovy trampoty mě zajímaly jen díky skvělému výkonu Hankse, nebýt jeho, snímek by šel do kopru. Je to velice sterilní a psychologicky ploché ve srovnání s Únosem. ()

sochoking

''Nervy drásajúci film!'' Tepová frekvencia srdca takmer dosiahla level infarktových stavov u mňa! Z kina som vyšiel šedivý, spotený a v krku som mal miesto mandlí gule! Uff... ()

InJo

Tradičně perfektní Greengrassovské řemeslo a skvělé výkony nejen Hankse, ale i skoro všech představitelů somálských pirátů, kteří na mě rozhodně nepůsobili jako klasičtí nelítostní jednorozměrní padouši (totéž se Greengrassovi povedlo s teroristy v LETU Č. 93). To jsou hlavní klady KAPITÁNA PHILLIPSE. Scénář vzhledem ke své nadstandardní stopáži neoplývá mnoha zvraty a o to víc je obdivuhodné, jak se režisérovi daří udržovat silné napětí a tempo v podstatě po celou dobu, a to i přesto, že zde nejsou žádné vyloženě "akční" scény. Nepříliš napínavý je pouze rozjezd snímku (úvodních cca 20 minut, než dojde k prvnímu střetu), což je pochopitelné. A závěr je (opět) fantasticky vygradovaný a velmi emotivní... Navíc mi Greengrass potvrdil můj dojem ze ZELENÉ ZÓNY, a sice, že snad nikdo jiný nedokáže propagovat americkou armádu tak mistrovsky jako on. Na rozdíl od Baye a jemu podobných se hravě obejde bez zpomalovaček a heroické hudby. Bohatě si totiž vystačí s poukázáním na její naprostou profesionalitu při tak složitém procesu, jako je vyjednávání s ozbrojenými a nevyzpytatelnými "teroristy". Lidé, kteří trpí velkou averzí vůči USA a její armádě budou patrně z této sofistikované a na první pohled nenápadné agitace více či méně roztrpčeni, zbytek diváků si ji možná ani neuvědomí (leda na podvědomé úrovni). Pro mě jeden z filmů roku a také jeden z těch, o jejichž ději je před zhlédnutím lepší vědět co nejméně. 90 % ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí