Své nejlepší filmy natočil Hugo Haas pod vedením režiséra Martina Friče. Patří mezi ně i tato crazy komedie z roku 1935 o veselých osudech nenapravitelného flamendra Petra Suka. Když mu lékaři po záměně rentgenových snímků předpovědí pouhý jeden den života, věren své tradici se vydá na poslední velkolepý flám. Projde několika bary, povzbudí se nemalým množstvím alkoholu, a protože už nemá co ztratit, na nemocničním lůžku se ze soucitu ožení s neznámou dívkou. Přesně s tou, do které se později beznadějně zamiluje, aniž tuší, že je s ní už ženat... Všestranně zdařilý snímek provází skvělá filmová hudba a diváka potěší i písničky, k nimž si Hugo Haas sám napsal texty. V bláznivé honičce si neodpustil několik originálních převleků a nezapomněl ani na svou oblíbenou specialitu – hlasovou imitaci Jaroslava Vojty. Po jeho boku uvidíme Adinu Mandlovou, Karla Hašlera, Václava Trégla a malého psíka Lumpíka. (Česká televize)

Laxik

Nemám moc rád Haase. V této výborně napsané a neuvěřitelně nápadité komedii mi ale nevadil, i když bych byl asi radši, kdyby se hlavní role ujal někdo jiný. Celkově tu je hodně nedostatků, ale řehnil jsem se jako málokdy, takže tím se to celé pěkně vyváží. ()

Pierre

Na československých prvorepublikových komedíích se mnohdy musí tolerovat horší technická stránka a doufat v dobrou svižnou zábavu, která to vyváží. A tu jsem od Nebožíka teda čekal větší. Na oplátku musím říct, že námět s domnělým umrtím se později používal velmi často a tohle je asi nejstarší film, kde jsem ho viděl. Bohužel prakticky není vůbec využit. Velkým pozitivem je pro mě  ale hlavní herec Hugo Hass, kterého jsem (ke své ostudě) nikde předtím neviděl. Ale tady se mi líbilo už jenom jeho podání pěkného šansonu ,,Mě to tady nebaví´´, který jsem již dřívě slyšel v novodobém podání Melody Makers, ale zde vyznívá ironicky, vesele i smutně dohromady....vážně hezké, to si rád budu pouštět znovu. Co se týče Hassova herectví, tak je již v něčem lehce zestárlé, ale pořád působí milé, rošťácky, elegantně a dáva filmu takovou příjemnou dobovou šťavu.  Jeho vychytávky, vyznání lásky, převleky a hlasové změny jsou roztomilé. Škoda, že dějově mi to jinak  přišlo už poněkud pomalé a ospalé, ani humoru příliš nebylo, hlavní zápletka dost nevyužitá, prakticky minimum záměn a omylů a když už, tak spíš  suchých nebo nevyužitých. Oproti takovým Fričovým veselohrám z Natašou Gollovou mi to už nepřipadalo v dnešní době tolik svěží. A Adina Mandlová byla tak prkenná, že mě to až zarazilo.  Ale i dle zdejších reakcí bych řekl, že pro určitou čásť fanoušků prvorepublikových komedíí (mezi které bych se částečně mohl počítat) bude i Nebožtík pořád velmi dobrou zábavou. S tím bych ale souhlasil pouze částečně. Myslím, že se ale shodnu se zbytkem, že to je alespoň pořád celkem milé a  na jedno zhlédnutí mi to vůbec nevadilo. Díky panu Hassovi jako herci vlastně šlo ještě o  celkem fajn zkušenost a na jeho šanson nezapomenu. ()

blackrain

Ano, jestli bude mít podobu Hugo Haase, tak ať klidně žije, protože ten byl opět exclentní a Adina Mandlová ta zde byla spíše na okrasu. ()

Bat55

Martin Frič nakrútil skvelú československú komédiu, o tom,ako si zdravý človek vymení rentgenový snímok s nemocným človekom. Hugo Haas, majster komédie tu zasa predvádza výborný herecký výkon, rovnako ako všetci ostatní herci. Taktiež nádherná Adina Mandlová tu hrá vynikajúco. Stará česká komédia pre pamätníkov, ktorá nikdy neomrzí. Naopak, čím je staršia, tým je lepšia. O mnoho lepšie, než dnešné, americkým humorom preplácané trapošiny, alias komédie veľkého prúseru. Klasika, ktorá nezostárne./90%/ ()

K.I.N.G.

Nechápu, co Tosim myslel tím, že by se z toho dalo vytěžit mnohem víc. Vždyt už takto to stálo před hranicemi trapnosti kvůli tomu, že to obsahuje tolik absurdních náhod a nelogičností, ale jinak skvělá podívaná. ()

topi

Nehorázná sranda. Hugo Haas je prostě vynikající a roztomilej. Když se objeví v převleku učitelky zpěvu, tak se válím smíchy. Výborná je i role Karla Hašlera. Tenhle film mám moc rád. Nejlepší je vousatej Lumpík. ()

togaf

Hugo Haase v další brilantní komedii. Flamendra v jeho elegantním podání jsem si zamilovala. Adina je zde trochu nevýrazná, ale to je v Haasově splečnosti víc než omluvitelné. A poslední záběr na Lumpíka s vousama taky neměl chybu. ()

Skip

Jedinečný koncert Huga Haase. Až na Václava Trégla nedostal prakticky nikdo jiný v tomto filmu šanci. Nijak to však na jeho kvalitě a zábavnosti neubírá, spíš naopak. ()

radektejkal

Na tohle se nedá jít jinak než naivní poezií, třeba: "Hugo Haas a Tintinka / je společnost malinká. / Do kapsy však strčí nás / Tintinka i Hugo Haas." ()

Nach

Pro mě jedna z nejlepších komedií prvorepublikové éry. Hugo Haas zde opět tvoří hlavní herecký koncert a pokud milujete komedie, Ať žije nebožtík si rozhodně zamilujete. Pro mě nesmrtelná klasika, které ani čas nemůže ubrat na kráse. Fórky, narážky, grimasy, to vše a mnohem víc mě prostě nutilo smát se a smát se po celou dobu tohoto filmu. Vytknout mu nemám co. Je prostě a jednoduše dokonalý!!! Bravo Friči a Haasi!!! 95% ()

Streeper

Opět další z filmů s Adinou Mandlovou, který se mi líbil. Tenhle se řadí mezi ty povedenější a vtipnější. Stále se tam objevuje ta naivita hlavních postav, hlavně, když se do sebe zamilují během jedné hodiny a už se chtějí brát, ale zasmála jsem se u toho. ()

tomtomtoma

Upraveno v květnu 2020. Ať žije nebožtík, jedna z nejpřehrávanějších pamětnických veseloher, je ztřeštěností roztomilého klauna s recesistickou podvratností, určenou melodramatickému kánonu. Martin Frič moderuje varietní pobídku komikova charismatu, laskavosti, klaunství a slovního žonglérství. Základem pohybu filmu je groteska a povznesení se nad fádní tíží běžné každodennosti, potom se život stává nekonečným obzorem romantického dobrodružství. Hlavním atributem vzletné ztřeštěné nálady roztomilé hřejivosti je Petr Suk, původně zvaný Petr Kornel (velmi příjemný Hugo Haas), nenapravitelně lehkomyslný hochštapler se sklony k romantickému furiantství. Je vynalézavě hravý ve své cestě za tou svou nejniternější motivací nutné potřeby uspokojivého životního naplnění. Ani finanční problémy nejsou důvodem ke ztrátě noblesy šarmu osobnosti. Nejvyšší výhrou klaunovy zběsilosti je Alice Machová, provdaná Suková (příjemná Adina Mandlová), svědomitá ošetřovatelka Sukova zajištěného strýčka a nevinné křehké pokušení toho lehkomyslného floutka. Nezkušené mládí touží po velikosti života. Výraznou postavou je Baltazar Souček (příjemný Václav Trégl), starostlivě snaživý Sukův sluha. Vždyť jeho úkolem je to kárání a lamentování nad nezodpovědným hýřením zaměstnavatele. Důležitou postavou je Petr Kornel (zajímavý Karel Hašler), Sukův zámožný strýc, rozezlený doběla nad neměnností svého líného synovce. Z dalších rolí: na nezvedeného synovce laskavá strýčkova hospodyně Barbora (Milada Gampeová), Sukův kamarád, statečně vyjednávající rozvodový právník JUDr. Liška (František Kreuzmann st.), Sukův pomocný sluha Filip (Stanislav Neumann), neobvyklou úhybnou strategií zmatený Sukův věřitel Maděra (František Černý), chudé Alici přející kolegyně, též ošetřovatelka (Emilie Nitschová), Kornelův spolehlivý komorník Jakub (Jan W. Speerger), či zkušený lékař diagnostiky (Antonín Marlé). Ať žije nebožtík je lehkou filmovou ztřeštěností, která má rozdávat radost, laskavost a uvolnění. Osvěžující to pobavení. ()

C0r0ner

Další "crazy" komedie, která je vtipná asi jako fyzikální přednáška o teorii relativity = tedy možná tak nezáměrně. Takže jako obvykle mě tento prvorepublikový film nejen nechytl, ale především příšerně sral, podle čehož také vypadá hodnocení. 20% ()

zette

" Zil se mnou 20 let a pak mi rekl, ze si na me nemuze zvyknout"... Tato a spousta jinych hlasek v tomto filmu me fakt dostaly. Je fajn, ze srdce se smat humoru, ktery byl pred cca 70-ti lety. Misty uz je film na muj vkus sice az moc absurdni, i tak se ale jedna o nadprumerny film, ve kterem po skvelem Hassovi asi nejvice zaujme krasna Adina Mandlova. ()

necisty

Příjemná podívaná s kvalitními herci tehdejší doby. Místy nečekaně vtipné, občas i díky pokusům s vizuálními efekty:). Adina Mandlová byla vážně krásná žena. ()

Pajky3

Podobný námět jako u Antona Špelce, aneb co si počít, když přežijete vlastní smrt. Haas v mých očích není tak dobrý jako Burian, alespoň co se týče komedie tak ne a i proto je tenhle film slabší. Geniální moment je opilecký telefon psovi, jinak jsem vtip dost často postrádal. I přesto že Hugo Haas se hodně snažil. ()

otík

Skvělá komedie z první republiky, kde není nouze o náhody, které vedou k mnoha nedorozuměním. Film se však v mnoha omylech neutopí, ale lehce plyne až k nutnému šťastnému konci (na něj také celý film nedočkavě čekáme). Skvělého Huga Haase doplňuje nádherná Adina Mandlová a vytvářejí spolu pár snů. ()