Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

Firebug

Hodně emotivní snímek, který člověk neznalý severského vedení výchovy dětí a jejich rozvoje asi jen těžko úplně pochopí, nebo nebude u některých scén minimálně kroutit hlavou. Režisérova (zároveň scénáristova) kritika společnosti by snad nemohla být zřetelnější, ale upřímně doufám, že jde do krajnosti vyhrocenou fikci předpokládající to nejhorší, co se může stát. Od lehce opožděné holčičky, přes hysterickou ředitelku, manipulující rodiče, až k hlavnímu hrdinovy, který strašlivě dlouho ani nepopře svou vinu, nepodá žádné vysvětlení a jen pasivně čeká, až se na něj všechno sesype. Ten (minimálně v první půli) neurčitý a neaktivní hrdina mě mrzel ze všeho nejvíce. Celkově tedy hodně dobré sociální drama, ale třeba takový Detachment se mi líbil o něco více. Kvalitní 4* ()

civrss

Dánové jsou mistři atmosféry. Ten způsob, jakým dokážou svojí náturu, kulturu, chování a přírodu přenést na plátno mě vždycky naprosto ohromí. Tak znechucenej a smutnej jsem na konci filmu nebyl opravdu dlouho. Jak lze takové ožehavé téma a celkem obyčejnou zápletku zpracovat tak emocionálně silně je mi fakt záhadou. Při scéně v kostele mi bylo tak šíleně duševně slabo, tak moc jsem soucítil s hrdinou a čekal jak scéna dopadne, až jsem vysloveně přestal na chvíli dýchat a cítil chlad na zádech. Srát na Američany, protože podat takhle realistický a studený obraz o situaci, která se doopravdy může stát je prostě dominanta seveřanů! Mads Mikkelsen je špičkový herec, který mě překvapuje a těší film od filmu, hlavně díky němu začínám vyhledávat dánskou kinematografii a fakt mi sedí. Absolutní blowmind a špička v psychodramatu. ()

netahlo

Nedavno jsem nekde cetl, ze Danove jsou nejstastnejsi a nejspokojenejsi narod na svete. O Thomasovi Vinterbergovi to ale zrejme neplati, jinak by netocil podobna brilantni spolocensko - kriticka dramata. Mlady blondaty andilek si vymysli bachorku o utahovaku a cela vesnice ma hned jasno, protoze DETI PRECE NELZOU! To jsou ty jejich novatorske vychovne metody. Jak dlouho jeste bude trvat nez se budeme vubec bat dotknout nekoho mladsiho 18ti let? Kazdopadne bravurne natoceno i zahrano. Mads Mikkelsen v hlavni roli strhujici vykon. ()

Zemi11

Hned z první vteřiny jsem vytušil, že hlavní roli bere úchyl. O to větší švanda přišla v minutě číslo 27, kdy podobné podezření pojala i paní ředitelová. Beztak ji Hunhun lulána ukázal... ()

LuciusWlk

Říká se, že pomluvy a kradené věci se šíří rychlosti světla. Hon je realistický až mrazí. Asi každého napadne, co by dělal, kdyby se ocitl v podobné situaci. Já se sám sebe ptám, co bych dělal, být otcem Karolíny. Snímek nabízí pohled nevině obviněného a poukazuje na chování okolí. Jenže, co kdybych byl na opačné straně? Jakou bych měl jistotu? Co se týče příběhu, závěr je vystihující. Určitých dogmat, se velmi těžce zbavuje. Společnost nejinteligentnějších tvorů této planety v plné své kráse. ()

srbak

''The world is full of evil but if we hold on to each other, it goes away.'' Presne na takýto film som čakal - skvelú sociálnu a psychologickú drámu, ktorá bravúrne pracuje so všetkým, čo má k dispozícii - a na moje prekvapenie to netrvalo ani príliš dlho, kým som si k nemu našiel cestu. Jagten je emočná bomba najvyššieho psychologického kalibru, akú si môžete želať. Založený na princípe nevinnej detskej predstavivosti a lži poukazuje na osud fenomenálne zahraného Lucasa (Mads Mikkelsen je prinajmenšom herecký poloboh a titán severskej kinematografie), ktorému sa zo dňa na deň pretočí celý svet hore nohami. Nielenže je hlavná postava mimoriadne sympatická, ale priam dokonale ľudská, čím si rýchlo získa sympatie každého diváka. Celý film je navyše doplnený výbornou atmosférou, typickou a hlavne neobmeniteľnou pre severanov. Motív nespravodlivosti a odsudzovania využívalo v histórii kinematografie už veľmi veľa snímkov, avšak ani jeden podľa mňa nevyžmýkal z ľudí toľko, ako sa tomu podarilo v prípade Jagten. Toto je ozaj jeden z maximálnych stropov a vrcholov toho, čo môžete po psychologickej stránke divákovi doručiť - a funguje pritom na princípe, ktorý neprináša nič nové. Harmonický masaker. ()

sedm.1

Samozřejmě, co se samotného příběhu a ústřední myšlenky týče, to je bez diskuzí pětihvězdičková záležitost, ze které i mě mrazilo a zároveň utvrdilo ve vlastním názoru a pohledu na lidské pokolení, kdy na světě neexistuje snad nic nebezpečnější, zákeřnějšího a krutějšího, než lidská povaha a charaktery určitých jedinců. Strašný a hrůzný zároveň, co jsme vlastně zač. Nicméně, plné hodnocení ale tomuto jinak opravdu silnému filmovému zážitku dát nemohu, jelikož celkové zpracování této působivé látky mě prostě až tak neposadilo na prdel. A je to tím, že zkrátka severoevropská kinematografie má svá specifika, které já ale jednoduše nedávám. Na místní všeználky to určitě působí zcela opačným dojmem a jen těžko mi kdo z nich dá za pravdu, ale prostě vyhrocené momenty, zpracované stylem, jedna postava řekne větu, druhá chvíli kouká do leva, pak doprava, pak úplně do prázdna, dělá, že přemýšlí, ale přitom jen příšerně přehrává, aby pak po třiceti vteřinách mlčení zcela banálně odpověděl, to mi hoří koudel u prdele a z tohoto severského filmové „umění“ fakt kvetu. Z mého pohledu to prostě jen ubírá celkovému vyznění jednotlivých momentů na síle a působivosti, je to doslova rušivý element a mě vyloženě vadí. A právě Hon těmito scénami doslova překypuje a strašně tím ztrácí na výsledném dojmu. To samé ale platí i pro herecké obsazení, tedy samozřejmě s výjimkou Madse Mikkelsena, kterého považuji spolu s Vincentem Cassellem za naprostou evropskou hereckou špičku, ale zbytek osazenstva na mě též působil zcela nepřirozeným a vyumělkovaným dojmem, kdy se přítomní aktéři sice snaží předvádět pravé herectví, ale já z většiny z nich pociťoval spíš jen křečovitost a teatrálnost. A bohužel mě trochu film zklamal i v závěru, kdy místo postupné emoční a psychické gradace Hon ke konci naopak pozvolna „vyměká“ a zvolňuje, aby nakonec pak vyzněl až bez nějaké výraznější efektní působivosti a naléhavosti, což vzhledem k předešlému dění je skutečně obrovská škoda. Každopádně, Hon je vážně hodně silný a kvalitní film, který asi jen málokoho nechá chladným a všeobecné opěvování ze všech stran na jeho adresu je naprosto oprávněné a zasloužené, mě ale jeho zpracování bohužel až tak moc nesedlo a já jsem přesvědčený, že případný hollywoodský remake by mi byl určitě díky přirozenějšímu a bezprostřednějšímu způsobu zpracování bližší. ()

herr_carter

Uffffff, větší bezmoc a marnost jsem spolu s hlavním filmovým hrdinou již dlouho necítil, z tohohle se budu ještě dlouho vzpamatovávat. Jak dokáže jedna dětská lež zničit člověku celý život. Životní role Madse Mikkelsena.....................moje hodnocení = 10 z 10. ()

FIBO

Hon servíruje pro mnohé nepříjemnou potenciální možnost, že by se kdy zloba společnosti mohla obrátit vůči někomu úplně nevinnému. Nařčen, vinen, nevinen, v čem je rozdíl? Jak je tenká hranice mezi lživým nařčením a právem po obhajobě, když už jste předem společností odsouzeni bez soudu. Hon jako film mě přes své kvality nešokoval a ani nijak emociálně nevyvedl z míry. To pravděpodobně proto, že jako dítě jsem byl falešně nařčen z těžkého ublížení na zdraví, přičemž, světe div se, všichni věřili bezejmenné lži anonymního kohosi, tedy i já jsem si zažil nechápavé a opovrženíhodné pohledy všech přihlížejících, aniž bych měl sebemenší páru o tom, co se vlastně stalo. Společnost je pomíjivá a Hon ztvárňuje jeden střípek z mozaiky, kdy rozum a racionální uvažování jdou stranou před emocemi a pomyslným konáním ve jménu jakéhosi veřejného dobra. Filmově dobře povedené včetně solidních hereckých výkonů, ale šokovat může snad jen ty lidi, kteří v takové věci nechtějí věřit nebo si je odmítají připouštět. ()

Arkanoid

Väčšinou píšem o jednotlivých častiach filmu a ako sa snažili tvoriť z toho ktorého filmu vytvoriť celok. Tu sa všetko do seba zapadalo ako švajčiarske hodinky a pocity, ktoré film vo mne v priebehu a po jeho skončení vyvolal, neboli práve príjemné. Toto Vás určite nenechá chladným.Toto je film, ktorý Vás rozruší, ba až vyvedie z miery a budete potrebovať nejaký čas, aby ste ho vstrebali. Pred týmto filmom by ste si mali pripraviť nejakú hudbu, či už Vás má upokojiť, rozveseliť alebo si pri nej vybijete zlosť, ktorá Vás pohltí pri pozorovaní nespravodlivého jednania okolia s hlavným hrdinom. Niekto o nejakom filme napísal, že vcucne a potom vypľuje po kúskoch. Pre mňa je to tento film. ()

Forsberg11

Surový a mrazivý dánsky thriller s perfektne dusnou atmosférou a veľmi nepríjemnými scénami plnými zúfalstva a bolesti. Severania sú v týchto filmoch majstri a tu to len znovu potvrdili. Skvelý Mads Mikkelsen, výborná réžia a krásna práca s kamerou a zvukom. Nadštandartný filmový zážitok s množstvom zaujímavých detailov. Výborná filmarčina. Môžem odporúčať. 80 %!! ()

Bazi

Film má dobrou myšlenku, ale nelogické provedení. Žádný pedagog by takhle nemohl jednat, nejprve říct o problému cele vesnici a v podstatě až poté policii a podezřelýmu. Psycholog malé holčičce odpovědi v podstatě nadiktoval. Chtělo to více promyslet. ()

xLIGHTx

(Možné SPOILERY.) Vlastne do určitej miery taký anti-#meToo film. Kedy stačí pár nejakých hlúpych slov napr. od dieťaťa, fantasmagóriu rozvinie nesprávne naštartovaná intrigánska učiteľka/riaditeľka, rozšíria sa klebety a nevinný človek (učiteľ a jeho rodina) má nezvratne poškodený život (nepíšem ale, že kto je obvinený v rámci #meToo, že je nevinný, to vôbec nie, treba veci poctivo prešetriť, len film naznačuje riadne možnosti zneužitia rôznych obvinení, a aj keď je človek očistený, nálepka častokrát už zostane, J. Depp by vedel o tom rozprávať svoje). Perfektne zahrané a prevedené. Smutné, desivé a varovné zároveň. (4,5 hviezdy.) (*Dodatok, o obdobnom prípade - o obvinení dospelého dieťaťom/deťmi, s horšími následkami je aj talianska TV mini séria Unesená spravodlivosťou, síce kvalitatívne určite nepredčí dánsky film, každopádne ide tiež o zaujímavé spracovanie podobného problému.) ()

šalenka

zadržovala jsem slzy, ja bych si to asi hodila, v jednu chvilku jsem se lekla tak, že jsem zařvala na celé kino a odhodila kabelku na sedadla před sebe.... ()

Indy

Keď pozerám na maximálne hodnotenia, nadobúdam pocit, že mi niečo uniklo, keďže ja som nič výnimočného na tomto filme nenašiel. Základná premisa je jednoduchá, a to, čo nasleduje, je väčšinou zbierkou klišé, ktoré sa dali očakávať (Lucas je označený za pedofila, komunita malomesta ho zatracuje a nasledujú scény typu - nechcú ho obslúžiť v obchode, zabijú mu psa atď.). Asi som čakal, že sa viac bude tlačiť na pílu, aby film neostal nič dlžný svojmu názvu, a že "Hon" na hlavného hrdinu bude dovedený do nejakých extrémov, ale žiadny psychothriller sa nekoná. Netvrdím však, že je film prehrou, Mads Mikkelsen je dobrý herec (aj keď jeho úvodná pasivita nie je vierohodná) a dve scény sú výborné (keď syn bráni česť svojho otca a záverečná polovačka, ktorá dáva chvalabohu zabudnúť na možný happyend). 6/10 ()

Evonichna

Huráá, konečně jsem se dočkala a tento dlouho očekávaný film viděla. Dramata ze severu poslední dobou čím dál tím víc zbožňuji. Ve filmu se napětí dalo krájet, a to zejména v momentu, kdy se odkryla hlavní zápletka celého příběhu, z toho jsem šla do kolen. Závěr je taky luxusní, vede k zamyšlení nad celou problematikou, nad marností situace a vůbec lidskou povahou. Mikkelsen byl úžasný - jako vždy. ()

serger

Tak takhle silně ve mně emoce žádný film už hodně dlouho nevyvolal, chvílema jsem měl problém zůstat v klidu sedět na židli, třeba u obchodové scény... tohle mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Výborné! ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014