Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

Kicune

Komorník Cecil Foresta Whitakera žije svůj obyčejný život a těší se z toho, co mu dal. Vyrůstal na farmě, začal pracovat jako komorník a díky své píli se dopracoval až do Bílého domu… jako komorník. Stejně jako zásada komorníka mít dvě tváře – svoji a tu pro obsluhované, je i tento snímek vyprávěn o boji člověka za vlastní práva na frontě rodinné a společenské. Navíc je tento kus americké historie vyprávěn bez zbytečného patosu, emocionálního tlaku na diváka, ani nijak moc odcizeně. Je vyprávěn teatrálně, stručně a snažící se ukázat zásadní momenty nejen v životě Cecila a jeho rodiny, ale i v životě Bílého domu. Výpravná, duchaplná a velice příjemná podívaná. 70 % +. ()

JohnSmith

Pěkný snímek o muži, který sloužil několika prezidentům. Whitakerovi sedla role jako ulitá. Spor dvou generací o politiku, který nakonec skončí smírem a volbou prvního černošského prezidenta ()

Mishqo

Síce som čakal niečo lepšie, emotívnejšie a silnejšie, ale i tak to bol dobrý film o boji proti rasizmu, segregácii a večného utláčania černochov v USA. Kvalitné obsadenie. 75% ()

zdenny

Těšil jsem se na větší podrobnosti ze života prezidentů a na důslednější průřez americkou historií. Ono to tam bylo, ale ne v takové míře, kterou bych vzhledem ke stopáži očekával. Jenže… film se jmenuje „Komorník“, a tak musím přijmout fakt, že jsem byl seznámen především a skoro výhradně s jeho životem. A to jak soukromým, tak profesním. A zase - toho profesního bylo v tomto filmu podstatně méně. Myslel jsem si totiž, že se dozvím více o práci komorníka v Bílém domě . To by můj rozhled obohatilo daleko více, než dívat se na to, jak jeho syn hystericky bojuje za práva černochů a nechá se skoro tisíckrát zavřít. Potom se měl film jmenovat jinak a možná by mě tak nezajímal. Takže vlastně můžu říct, že se jednalo o malý podvod na diváka, který místo práce komorník v bílém domě je nucen sledovat boj za práva černochů ve Spojených státech. Jako kdyby toto byla v USA jediná dějinná událost za posledních padesát let. ()

V.Silver

Natočené krásně, skvělí herci, zajímavý námět... a jedno obří americké klišé. Nechci se nijak pouštět do rasových problémů, se kterými se US potýká už od svého vzniku, ale tohle bylo hodně jednobarevné a navíc zaměřené takřka výhradně na etapy, které zpracovalo už 10 jiných filmů či seriálů. Eisenhowera jsme zastihli jen krátce, pak se film obšírně babrá v období JFK, JBL a Nixona, které jistě není hodno přeskočit, ale nemusí se tomu věnovat skoro 3/4 celé stopáže. Malinký bonus dávám tentokrát za to, že - když už opět nebyla ani zmínka o Fordově či Carterově administrativě - jsme alespoň maličko zabrousili do Reaganovy doby (skvělý Rickman!). Jinak nic nového, vůbec nic. Čekal jsem víc než ublížené a ufňukané "drama". 50% ()

ZinedineCR7

Už začina byť otravné podprahovo hovoriť o černochoch, ale cením na filme s pár prifarbeniami výklad histórie z pohľadu občana s(na tú dobu) atypickou robotou a výber hercov, konkrétne ich podobu s prezidentami. A Forestovi sa už to herectvo hádam ani nedá neveriť ()

Babous

Dvouhodinová reklama na Obamu. Kdo trochu sleduje americkou politiku, vidí, že to, co první "nigga" momentálně vyvádí s Amerikou, je snad ještě horší, než co běloši dělali černochům. The Butler je tak pouze jakýmsi fantaskním převyprávěním amerických dějin 20. století tak, jak je černoši chtějí vidět. Na druhou stranu se mi líbil pozvolný vývoj a různé podání historických osobností (Reagan, Kennedy, Eisenhower...) a událostí (Martin Luther King, zastřelení Kennedyho). Ale už je těch černých filmů moc. ()

Lenka_J

Když jsem poprvé četla, o čem film bude a kdo v něm bude hrát hlavní roli, neskutečně jsem se na něj těšila. Po zhlédnutí Komorníka se mi jedno potvrdilo, Forest Whitaker byl skvělý jako vždy. Ale z filmu jsem měla hrozně smíšené pocity, na jednu stranu je to téma, které mi sedlo a zajímá mě, určitě jsem si z něj něco vzala, ale zpracování bylo slabší. Jednoduše to bylo moc informací, moc navázností a hlavně velký časový úsek na to, aby se ve dvou hodinách zpracoval opravdu přehledně a kvalitně. Lee Daniels se snažil zapracovat do filmu co nejvíce informací, ale v konečném důsledku je to pro mě to, co mu nejvíce ublížilo, protože tomu chyběla ucelenost a chvilkama jsem měla zmatek v tom, v kterém období se nachází a jaký je kontext událostí, co se tam dějí. Přesto nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Dlouhou dobu jsem uvažovala nad hodnocením, zda dát hvězdičky tři nebo čtyři. Nakonec jsem se rozhodla pro slabší čtyři, ale je to především kvůli tomu, že mám pro takto tematicky zaměřené filmy jednoduše slabost. ()

MiaMoonlight

A smutné je, že Amerika se drží systému černých panterů dodnes. Nakonec se od toho inspirují i u nás a o to je ten film více a více nasí*ající. To jen tak by the way. Na závěr jsem byla zklamaná, že tolik opěvovaný Barák Oubama, kvůli kterému se koneckonců ten film natáčel, neměl ve filmu ani malý štěk. Demokrat jeden. ()

Lukoboss

Velice citlivě pojatý téma diskriminace lidské rasy v USA, která tam probíhala ještě takřka nedávno (a to nám dnes budou přes oceán vzkazovat, jak se tady chováme my v Evropě... ehm, no nic). Takový téma se vždy musí natočit opatrně a s citem, i přes fakt, že se tam poupraví nějaké věci ohledně skutečnosti. No jasně, je to film přece, ne dokument. F. Whitaker film neskutečně táhne, jeho charisma z obrazovky přímo sálá, a to i v situacích, kdy nemluví. Je to výborně natočený a trochu se divím, že to tady má tak nízký hodnocení. Ani ta stopáž mně nepřišla dlouhá... ()

SG-1

"Pěkný. Jsi fakt frajer, s baretem na hlavě. Přijdeš si sem, naparuješ se tady, tvá holka krká u stolu." -Cecil Gaines- ()

sedm.1

Komorník je určitě velice zajímavým a výraznějším filmovým zážitkem, nicméně v souvislosti s ním musím zároveň ale zmínit i jednu zásadní výtku, a to že působí neuvěřitelně dlouhým dojmem. Oficiálně má tedy nějakých sto třicet minut, ale pocitově snad dvě stě. Je to přitom ale dost zvláštní, neboť že by se jednalo o nějakou vyloženě nudnou podívanou, s hluchými, či nezáživnými scénami, tak tomu také skutečně není, ale možná to chtělo více intenzivnějších, dramatičtějších a vypjatějších momentů, neboť jinak to celé plyne sice působivě, ale zároveň právě i docela nevýrazně, myšleno bez oněch výše zmíněných ingrediencí, které by celý ten poklidný příběh jistě dost oživili. Nicméně, jak jsem již také zmínil, o zajímavý a vědomostně obohacující snímek se jedná každopádně, krom ústřední postavy se snímek jinak hodně zabývá i dobovou rasovou problematikou v USA a pohledem na ní očima prezidentů, kteří zrovna byli v té době u moci, znova jsem se zde pak jen ujistil, jak obrovsky moc prakticky pro všechny američany znamenal JFK a později pro afroameričany Obama, co se každopádně ale ještě snímku samotného týče, docela dost jsem byl zklamaný z nepříliš fungujících emocí, ani atmosféra mi nepřišla příliš přesvědčivá, obsazení pak krom ústřední role Foresta Whitakera působí dost roztříštěně, takže spousta známých jmen, ale prostoru pro ně minimum, a o roztříštěnosti by se dalo ještě mluvit v souvislosti i se zápletkou, která sice dějově zaujímá velký časový prostor, jenže všechno jen tak naťukne a do větší hloubky se nedostane vlastně ani jednou, což byla v několika scénách vážně velká škoda. S Komorníkem je to zkrátka docela těžké, není strhující, není zábavný, není komplexní, emočně působí vyloženě chladně, na druhou stranu ale skutečně rozšíří obzory a určitě dokáže zaujmout filmovými prostředky, takže asi zhruba na hodnocení takový nějaký slabší průměr, který ale zrovna doporučovat na potkání rozhodně nebudu. ()

Mistickzz

Nevravím, že je to zlý film. Myšlienky a boj za ľudské občianske práva boli na mieste. Len na mňa to bolo až moc dlhé a miestami pomalé. ()

cachina

Bohužel lehké zklamání. Název a popisek filmu mě nalákal na drama ukazující zákulisí Bílého domu, které divák doposud neměl šanci vidět. Ale nic takového se nakonec nekoná. Snímek natočený na základě skutečných událostí (jenž je ale hodně pozměněn) sice vypráví o osudech komorníka sloužícího přes třicet let prezidentům USA, ale pouze okrajově. Hlavním tématem je společenské postavení afroameričanů. Scény z Bílého domu jsou nudné, nic nového nepřinášející. Stále jen vidíme Whitakera nosícího vodu hlavě státu, jejíž herecké obsazení se každou chvíli mění. Film je pouze zajímavý plejádou známých osobností, které se v něm střídají. Nezachraňuje ho bohužel ani druhá již zmíněná dějová linie, která je velice povrchní a sestává pouze z výčtu známých historických událostí. Whitakerova rodina připomíná osudy Forresta Gumpa, namanou se totiž do všech důležitých milníků ve druhé polovině 20. století v dějinách Spojených států, ale bez vtipu (jako u Zemeckisova díla) či bez dramaticky vypjatých momentů. A závěr snímku silně zavání patosem. Prostě sterilní rutinně natočené životopisné drama. ()

DavidS.

Barevná pohádka, do které se seběhly hudební i filmové hvězdy, aby se vyhřály v politicky angažovaném životopisném dramatu, který papírově lákal na Oskary...Falešný příslib... ()

Wally

F. Whitaker mne opakovaně přesvědčil, že je pán Herec..s velkým ´H´! A ačkoliv ne všechno ve filmu bylo úplně na jedničku, tak mne se film líbil a i přes dlouhou stopáž jsem se ani na chvíli nenudil.... ()