Komorník

Komorník

• Nizozemsko

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 132 min

Jen co citlivému obecenstvu oschly kapesníčky z nedávných slzavých plantáží, už tu máme další ublížený velkorozpočtový povzdech nad nelehkým životním údělem potomků sběračů bavlny, nyní říznutý o chudáka Gumpa, takže emocionální nálož narůstá do enormních rozměrů. Už od samotného úvodu je jasné, že nebude trvat dlouho, a pod tíhou upřímných, utrápených očí Foresta Whitakera rupnou i poslední náznaky xenofobie, poté se nejedna soucitná duše, s odznáčkem Obamovy volení kampaně na klopě, rozbulí jak želva. Ovšem já už jsem žalu nad národnostními "menšinami" nějak přejeden. Dočetl jsem se ve zdejších reakcích, že Komorník je "neobjevný". Já bych řekl, že je především zbytečný. 3*(1.9.2014)

|| Scenár: Danny Strong | Hudba: Rodrigo Leao | Produkcia: Pamela Oas Williams, Laura Ziskin, Lee Daniels, Buddy Patrick, Cassian Elwes | Distribúcia: The Weinstein Company | Štúdio: Laura Ziskin Productions, Windy Hill Pictures, Follow Through Productions, Salamander Pictures, Pam Williams Productions | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 167,743,114 $ || Obyčajný životopisný film so všednou výstavbou scenára a rutinnou réžiou. Jediné, čo to hádže do príjemného priemeru, sú herecké výkony, obzvlášť Foresta Whitakera. Ako nakuknutie do komory bieleho domu za vlády rôznych prezidentov predsalen zaujímavé, a to hlavne čo sa týka ich vzťahu k rasovej otázke. 68% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(4.3.2014)

Vzrušující a ambivalentní téma redukované na edukativní, dojímavou a plochou vyprávěnku o dějinách boje za emancipaci černochů. Ideologicky navíc placaté až hrůza, Bílý dům je napříč dekádami téměř selankovitým prostorem směřování ke spravedlnosti, zatímco KKK na jihu představuje exces, který je postupně potřený. Válka není, všude mír, Yes, we can. Oh, really? Pro školy asi fajn, jako film mapující problém "identity černocha a negra" hrozně banální. Dobrá zpráva je, že favoritem Oscarů není tenhle servilní prosebník, ale o něco tvrdší černý bratr McQueen.(22.1.2014)

Další z řady filmů s antirasistickým námětem, kterého se Amerika zřejmě díky svému naturelu nikdy nemůže zbavit, nicméně film originálně a zajímavě uchopený. Vše stojí na herectví Foresta Whitakera; možná by film posunulo ještě o kousek výš, kdyby se autoři více zastavili u dění v samotném Bílém domě, které by mohlo být stejně tak zajímavé, jako rodinný příběh černošského komorníka. Ale i tak moc příjemné.(5.4.2014)

V začínajících obzorech svobody myšlení pod hvězdnatou vlajkou je Cecil Gainese všemi chápán a milován. Jak nádherně jasnozřivé. Kde jsou jeho nedostatky a slabosti? Způsob, jakým byl životopis pojat, se mi moc nelíbil. Jsem na rozpacích, jak film hodnotit. Navenek tu vše působí jako perfektně naolejovaný stroj. Žel, standardizovaný příběh mě ničím nepřekvapil.(21.11.2015)