Režie:
Lee DanielsKamera:
Andrew DunnHudba:
Rodrigo LeãoHrají:
Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, (více)Obsahy(2)
Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)
(více)Videa (42)
Recenze (285)
║Rozpočet $30miliónov║Tržby USA $116,632,095║Tržby Celosvetovo $176,598,908▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov ║ Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ dobrá dobová atmosféra a herecké výkony, daný prierez dekádami prezidentov zaujal, veru bohatý herecký ambasádel /60%/ ()
Černý muž pod bičem otrokáře žil a kdyby tam žil i dál, tak bych se u tohoto snímku nemusel tolik nudit. Zase by mi uteklo několik historických zajímavostí z dějin USA, ale patrně bych bez jejich znalosti stejně přežil. Nicméně mi tento snímek přihrál pár inspirativních myšlenek na téma založení plantáže a lynčování nepřizpůsobivých občanů. ()
Vzrušující a ambivalentní téma redukované na edukativní, dojímavou a plochou vyprávěnku o dějinách boje za emancipaci černochů. Ideologicky navíc placaté až hrůza, Bílý dům je napříč dekádami téměř selankovitým prostorem směřování ke spravedlnosti, zatímco KKK na jihu představuje exces, který je postupně potřený. Válka není, všude mír, Yes, we can. Oh, really? Pro školy asi fajn, jako film mapující problém "identity černocha a negra" hrozně banální. Dobrá zpráva je, že favoritem Oscarů není tenhle servilní prosebník, ale o něco tvrdší černý bratr McQueen. ()
Vždyť to nemělo žádnou obsahovou sdělnost, tedy krom myšlenky že vše se postupem času vyvijí...úžasnej objev...víte, že v cukrárně prodávaj dorty ?.....To je v jedný věty objevů a myšlenek co ? Hlavní hrdina nestačí říct ani dvě vety a už je o deset let dál. Cecil zažil sice osm prezidentů, ale ve filmu je jich tak půlka, samozřejmě ta mediálně známější, přinese jim čaj, chvíli kouká, pak jde za starou dát řeč, řeší syna, kterej řeší rasismus ostatně jako celej film a tím to hasne, to je celej zázrak, no kinder vajíčko ten film fakt nesnes. ()
Komorník mal všetky atribúty veľkej oscarovky (v titulnej úlohe uznávaný charakterový herec, jeho ženu hrá slávna televízna moderátorka, v rolách prezidentov sa objavujú známe mená, dej sa odohráva naprieč desaťročiami, je o rasizme a vzájomnom rešpekte a úctev...), ale iba teoreticky. Prakticky je to veľmi slabé, nudné a Whitaker, za bežných okolností veľký sympaťák, mi pripadal značne nesympaticky (a keď hrá dôchodcu, vyzerá to ako paródia od Leslieho Nielsena). Z deja vypadávajú dôležité okamihy aj postavy a to, čo zostalo, je spravidla rapídne nezáživné. Najlepšie je to v momentoch ukazujúcich bežné povinnosti v Bielom dome. Tu je síce povrchný a väčšinou ide o sled nesúvisiacich scénok (WC, atentát na JFK), ale stále lepšie, ako sledovať depresívnu manželku závislú od alkoholu a depresívneho syna u Čiernych (depresívnych) panterov. ()
Galerie (48)
Zajímavosti (12)
- Na kosmetickém zrcadle v ložnici jsou dva obrázky dětí. Jedním z nich je fotografie Oprah Winfrey z do dospívání. (rafix)
- Johna F. Kennedyho si měl původně zahrát Matthew McConaughey, ale byl nucen se role vzdát kvůli jiným projektům. Před obsazením Jamese Marsdena byl zvažován také James Franco. (Fevas)
- Robin Williams a Forest Whitaker se potkali po 26 letech od prvního společného filmu, kterým byl Dobré ráno, Vietname (1987). (rafix)
Reklama