Vraždu přítele nelze jen oplakat, pravý muž ji musí pomstít... Komisař Stan se společně se svým přítelem, inspektorem Simonem rozhodnou jednou provždy skoncovat s policejní kariérou. Chtějí koupit hotel a usadit se na pobřeží slunných Antil. Jako obvykle jdou zakončit pracovní den do své oblíbené vinárny. A tam během jediného okamžiku, kdy je inspektor Simon náhle brutálně zastřelen bezohledným zabijákem, jejich sen o společné budoucnosti končí. Stan se znovu smiřuje s policejní prací s jediným cílem, najít vraha svého přítele. Ale co s malým Simonovým synem, přece nepůjde do dětského domova… (Česká televize)

tomtomtoma

A opět příběh o nadpolicajtovi, který honí svého zločince, až ho nakonec dopadne. Později šéf protiteroristického oddělení Stan Jalard (Jean-Paul Belmondo) honí brutálního vraha a lupiče Charlyho Schneidera (Jean-Pierre Malo), který zabil Jalardova nejlepšího přítele Simona (Michel Creton). Oba mají společnou vlastnost, jsou to sadisti, jen Jalard může svoji brutalitu skrývat svým povoláním při boji proti zločincům. Všechny lumpy zmáčkne a když mu slouží, je vše v pořádku. Pokud ovšem ne, začne nejdříve určité fyzické a psychické týrání a následuje vězení. A když vyjde najevo, že ten dotyčný pro něj práská? Tak je nejlepším řešením utéci pryč. Schneider loupí, aby se měl dobře a přitom může ukojit svoji zvrhlou bestialitu, se kterou bere životy svých obětí. Ale blázen není, ví přesně kdy si co může dovolit. A tak Jalard bojuje se svým žárlivým kolegou Pezzlolim (dobrý Michel Beaune), využívá, či snaží se využít zločince jako René Pignon (Francois Dunoyer), Rocky (Laurent Gendron), Sumatra (Guy Pannequin), či Aldo Benani (Eric Denize). A pokud je nikdo nezabije, tak raději poslouchají, protože vybrat si mezi dvěma sadisty je velmi obtížné. Jen nějaká stálá žena je nahrazena dítětem: Christian (Franck Ayas) je pozůstalým synem Simona a kod jiný by se o něj měl starat než skvělý Jalard. Jinak je to poměrně napínavá kriminálka o jednom superpoldovi. ()

C0r0ner

Dost unuděné a natahané, ačkoli se stopáž pohybovala kolem hodiny a půl. A nejhorší na tom byly ty logické švíky, které z toho vytvořily nedobrovolnou parodii sama sebe. Příběh jako takový také za moc nestál, takže dohromady celkem bída a velké zklamání. 30% ()

mortak

Přesně ctící pravidla drsné francouzské kriminálky, takže nebylo co zkazit. Jen to už připomíná další díl seriálu Belmondo zasahuje - viděli jsme tak Bebela mockrát a chceme ho vidět zase. Dobrý průměr nic víc. ()

Apophis

Jean-Paul Belmondo svého času natočil několik kriminálních filmů (Dobrodruh, Samotář, Strach nad městem), které jsou si vlastně rámcově podobné. Jean-Paul Belmondo v nich ztvárňuje role tvrdých detektivů, kteří vždy stojí proti jednomu muži a při vyšetřování používají svérázné metody... Ten jeden muž je samozřejmě vždy jiný (zde je to vyšinutý vrah a zloděj, v Dobroruhovi bezohledný gangster, Strach nad město vnese úchylný škrtič žen). Je samozřejmé, že tyto filmy nejsou shodné (jak by se dalo z mého komentáře pochopit), každý tam má něco, co jiný film nemá, ale v atmosféře se téměř shodují. Snad jen Samotář má atmosféru mírně změněnou postavou syna Belmondova zabitého kolegy, který se na Belmonda upne... Přesto jsou tyto filmy kvalitně natočené a podle mého Jean-Paul Belmondo v nich předvedl jeden z vrcholů své herecké kariéry. Tyto filmy se mi líbily, ale s 5* jim s čistým srdcem dát prostě nemohu. Přesto ale každému, kdo má rád kriminální filmy nebo Belmonda, doporučuji, aby se na tyto filmy podíval. Chybu rozhodně neudělá... ()

MJMilan

Komisař Stan je chlapík jak se patří. Společně se svým kamarádem Simonem sní o hotýlku na Antilách, ten se ale rozplyne jako pára nad hrncem, protože Simon je zabit záludným syčákem Schneiderem na pánských toaletách jednoho pochybného podniku. Komisaři Stanovi nezbývá nic jiného, než svého kamaráda pomstít. Pár ran kvůli tomu uštědří každému, kdo se mu postaví do cesty... ()

Radiq

Tak druhej českej název Profesionál 2: Samotář, je jedině tak na to, aby každýho zmátl. S filmem Profesionál to totiž nemá vůbec nic společnýho, kromě Belmonda v kožené bundě. Film samotnej není špatnej. Zažijeme klasickou francouzskou kriminálku plnou Peugeotů a Citroenů. Hned za začátku mě odvařila návštěva diskotéky, kde hrálo strašný disco, ale fakt strašný a pařili tam na to strašní dementi. No, asi generace našich rodičů. Pak se postupně blíží závěr, vyšetřovatelské techniky protřelé jak stěrkou třená dřeň, všichni víme, k čemu to spěje. Spěje to hlavně k tomu, že Belmondo a brokovnice k sobě jdou jak koule a šulin, takže přirozeně. Dobrej film. Jinak neříkám to často, ale jsem rád za český dabing, protože Krampolův Belmondo mi prostě sedí (Belmondův pravej hlas by mě určitě překvapil a zklamal). ()

sator

Scenáristicky slabé, množství hluchých míst, působí  jakoby dialogy vznikaly na place... hudba: Danny Schogger ()

vesper001

Pěkně svižná, docela drsná, místy vtipná a chvílemi sentimentální kriminálka o tom, že jeden nasraný policajt svede mnohem víc, než armáda tupých monocajtů. V jeho hledáčku je psychouš na úrovni Jestřába z Lovce hlav, jenže zatímco ten byl alespoň jistým osobitým způsobem atraktivní, Schneider vypadá jako hobit, který pro samé pakování zásob střeliva zapomněl ve svém pelouchu příčetnost. Zbytek si lze snadno domyslet, drží se pravidel žánru, roku a země vzniku a především Belmondova charismatu. A stejně jako uživatel igi B. jsem celou dobu čekala, kdy toho mrňavého svízele přítulu aspoň někdo unese. ()

dr.fish

Film je vydáván za Profesionála 2, ale nemá s tím nic společného. Spíš Policajt nebo rošťák, ale mnohem vážnější. Policajt ztratí parťáka a snaží se dostat jeho vraha. Vrah je zvrhlík první třídy, takže to není jednoduché. Poměrně slušná krimi, přesto mi tam něco chybí. 75% ()

Courtemanche

Belmondo proti Jean-Pierre Malo. Počkat, Belmondo proti Jean-Pierre Malo? Vlastně ano, jaký scénář, taký zločinec. Film na úrovni TV seriálu. ()

LeoH

Před pětadvaceti lety nejbrutálnější film, který jsem do té doby viděl – musel jsem ho hodně rozdýchávat a o to víc se zasekl do paměti. Znám hodně sofistikovanějších kriminálek, ale když zatoužím po čisté, jednoduché, až pohádkové katarzi s tak jasně narýsovanou čárou mezi dobrem a zlem, že dobru je dovoleno skoro všechno, zlo je až fyzicky odporné mj. tím, jak na to vlastně vůbec nevypadá, a satisfakce v závěru je absolutní, pustím si Samotáře. V podstatě totéž Deray natočil už o dvanáct let dřív s Delonem a Trintignantem, jmenovalo se to Povídka o policajtovi a má to tu o něco lepší hodnocení, ale mě si Samotář prostě podmanil mnohonásobně víc. Zvlášť s titulky; se svým vlastním hlasem není Belmondo zdaleka takovej frajer libovej jako v dabingu, děvky nejsou tak vyzývavé a vůbec celý ten krvák dostává překvapivě lidštější, komornější rozměr. ()

andrii

"Jsme na odchodu. Byli jsme na odchodu od policajtský rutiny..." Garantuji, kdo podíl na aktu zabití má, přitíží se vám. Železa na vlky, které vyhnal z lesů hlad. Metoda vendety po belmondovsku, hlášky a poznámky, kterými uhodí hřebíček na hlavičku, začíná. Kvalitu vaší tělesné konstrukce prověří raz dva. Parfém tabákový frajersky popotahuje dál. ()

farmnf

Klasická Belmondovka. Belmondo je nasraný, přesto usměvavý a k děvkám Paříže milý. Z Kolumbie se vrací vrah jeho přítele a on si ho pomocí brokovnice chce zabít, či zatknout sám. Film byl natočen po zrušení trestu smrti ve Francii. Kdyby byl natočen dříve, asi by scénář vypadal trochu jinak. ()

noriaki

Československá televize kdysi udělala trilogii i z Muže z Ria, Muže z Hongkongu a Muže z Acapulca, takže proč neprovést stejný trik dvakrát. Tady to ovšem dává ještě menší smysl, protože všichni víme jak skončil Profesionál. Samotář s ním má společného jen Belmonda, a .... to je vlastně všechno. Zatímco Profesionál byl sedmdesátkový politický thriller, tohle je policejní kriminálka pevně ukotvená v osmdesátých letech. O rok později natočil Schwarzenegger Rudé horko a Stallone Tango a Cashe - to jenom na připomenutí, jak tehdy vypadly policejní žánrovky. Samotář s nimi svedl vyrovnaný souboj, i když je z těch tří nejméně nápaditý. Jenže Belmondo, i když stárnoucí a sám, v klidu přehrál dvě tehdejší největší superhvězdy, které měly k ruce parťáka a podstatně lepší scénář. ()

lykan9

Ne že by Belmondo ztrácel na svém charismatu, ale Samotář není tak sympatickým filmem jako jiné jeho počiny. Místy je film táhlý až nudný. Jedná se však opravdu jen o pár míst. Hodnocení však snížit musím, protože by bylo nefér, hodnotit Samotáře stejně jako ostatní filmy s Bebelem, které jsou svou kvalitou a napínavostí o třídu výše. ()