Klaus Maria Brandauer v roli slavného jasnovidce, který věští Hitlerův vzestup k moci. V posledních dnech první světové války zjistí četař Klaus Schneider, že má dar silné empatie a svou sugescí dokáže ovlivňovat druhé lidi. Po uzavření míru se rozhodne, že hypnotické schopnosti využije k veřejnému vystupování. Zvolí si umělecké jméno Erik Jan Hanussen a vystupuje jako hypnotizér ve vlastním kabaretním pořadu. Sklízí obrovské úspěchy a brzy získává pověst výjimečné osobnosti. Zostřující se politické konflikty a běh dějin ale zapletou Hanussena do svých sítí. Když předpoví Hitlerovo volební vítězství, stává se proti své vůli nástrojem nacistické propagandy. Brzy následuje série osudových událostí, nakonec se jasnovidcem předpověděná pravda nehodí ani nacistům... Závěrečný snímek z volné trilogie Istvána Szabóa (do níž patří ještě tituly Mefisto, Plukovník Redl) nepřestává fascinovat ani tři čtvrtě století po smrti legendárního jasnovidce. Z jeho životních osudů vycházeli tvůrci jen částečně. Hlavní roli pozoruhodným způsoben ztvárnil Klaus M. Brandauer, kromě něj tu uvidíme i Bergmanova oblíbeného herce Erlanda Josephsona v postavě Hanussenova přítele a psychiatra Dr. Bettelheima, Jiřího Adamíru, který ztělesnil postavu předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. Kameraman Lajos Koltai svým vizuálně působivým stylem navozuje atraktivní prostředí lepších středoevropských kruhů dvacátých a třicátých let minulého století. (Česká televize)

SoolenJV

Vynikajici kamera, ktera vsechno hali do mlzneho oparu tajemnosti a rozhovory zabira zasadne z podhledu. Herecke vykony jsou dobre, problem hlavni postavy je, ze nedokaze divaka zaujmout natolik, aby mu drzel palce. I kdyz, konec byl prekvapujici. ()

charge

Oproti Mefistovi se jedná o zcela jinak podaný příběh, přestože se mu v mnohém podobá, má ovšem spád, švih a rozumnou stopáž. Putování válečného veterána ze světové války v běhu času, až po nástup nacismu, coby jasnovidce vyvolávajícího senzaci napříč rakousko-uherskou monarchií i osudovým Německem nemá šanci nudit. Z celé trilogie nejlepší díl. ()

HonzaBez

"Pravda je někdy krutá, přesto ji někdo musí říct…" O jasnovidci Janu Erikovi Hanussenovi se říká, že některými svými činy šel na ruku nacistům a že tak pomohl nástupu Adolfa Hitlera k moci. Tenhle Szabův film však ukazuje Hanussena spíše jako člověka, který jen využívá svého nadání, aniž by dokázal odhadnout, jaké to jeho chování bude mít dopad na něj samotného. Klaus M. Brandauer tuhle roli ztvárnil velmi věrohodně. Zaujme ale i další herecké osazenstvo včetně Jiřího Adamíry v roli předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera.      ()

adams89

Na závěr své úspěšné trilogie se István Szabó vrátil opět tam, kde s Mefistem zaznamenal největší úspěch - do Německa mezi světovými válkami. Poutavý příběh o jedinci, kterého příroda obdařila jasnovideckými schopnostmi a nadáním ovládat druhé, a jeho tragickém konci způsobeném nacisty, u mně rázem překonal dějové linie z předešlého Mefista i Plukovníka Redla. Příznivci nedávného Dokonalého triku či Iluzionisty by rozhodně neměli nechat Hanussena bez povšimnutí, protože jeho pokusy před berlínským publikem je určitě nenechají chladné. Čeští diváci mezi herci jistě poznají Jiřího Adamíru v roli výmarského ministra a i samotný děj na chvíli odbočí do Československa. Hlavní postavu opět excelentně zahrál Klaus Maria Brandrauer. Jeho i režiséra Szabóa nyní vnímám jako opravdové záruky filmové kvality, a to tato trilogie bezesporu je.80% ()

pursulus

Poslední strana kostky.¬         V každém hodnocení zůstane vždycky cosi subjektivního, a tedy nepřínosného pro celou řadu ostatních a přínosného pouze pro některé. Nemůžeš uviděti naráz všechny strany kostky, nejvýše pět, šestá už může býti pouze obrazem v zrcadle.¬                 Vzíti si za podklad skutečné události a osoby a na tom vytvořiti stavbu přesahující, to samo o sobě je výjimečné. Příkladem může býti William Shakespeare a jeho historická dramata, ale to je skála strmící do příliš veliké výše, na niž vesměs každý tvůrce hledí se zakloněnou hlavou. Přes to, není třeba hlavu zaklánět, je možné dívati se prostě vpřed a udělati svou práci. Mezi takové patří i režisér a spoluscénárista snímku István Szabó. A protože pracoval i s tak vynikajícím hercem, jakým je Klaus Maria Brandaurer (v úloze Hanussena), podařilo se, že bylo vytvořeno dílo, jež lze označiti za dokonalé, s tím drobným upřesněním, že každá pozemská dokonalost má své vady a trhliny čili že není prosta kazu. Je-li však jádro, podstata věci dokonalá, potom kaz je cosi, co se nevnímá rušivě, ledaže bychom hnidopišsky zkoumali jev pod drobnohledem na místo svýma lidskýma očima.¬                 Snímek Hanussen jako celek je mimořádně působivý; nepostrádá jiskru (kokrhání nacisty), dějinný pohled (rozmach nacistického hnutí v Německu), citlivý smysl pro detail (Hanussenův osamělý úděl), dějovou spádnost a napětí jdoucí až do nepříjemných tísnivých pocitů. Přes všechny klady nemohu ale hodnotiti nejvýše: prostě proto, že Szabó není z rodu Shakespearů. Ač čtu Shakespeara, mně to ale nevadí. ()

lucascus

Podařený snímek o iluzionistovi, který dokáže svou vůli vnutit komukoliv, kromě sebe samotného. Spojení Szabó - Brandauer očividně funguje, Jednoduše byl oprášen Mefisto (či spíše dostal nový kožich) a vznikl tento maďarský velkofilm. ()

Autogram

Je to o jasnovidcovi, no nie je to sci-fi ani fantasy, ale historický film o nacizme. Klaus Maria podáva skvelý výkon, ale oproti Mefistovi niečo podstatné chýba. Divadelné prostredie tu je skôr rušivé, ako by niečo malo dopĺňať. Skôr ma zaujala prvá polovica vývoja postavy okolo konca prvej svetovej ako tesne pred nástupom fašizmu. ()

ArdathBay

Inspirováno skutečnou postavou Erika Jana Hanussena, který se ovšem narodil jako Hermann Steinschneider. Část filmu se odehrává i v Československu, kde je ještě jako Schneider zatčen za šarlatánství. Zajímavá je scéna setkání a focení (a následné zneužití fotografií) s německou fotografkou a režisérkou propagandistických filmů a fotografií. Poměrně významnou roli dostal i jediný český herec v tomto filmu Jiří Adamíra. Hanussen byl jasnovidec, hypnotizér a dokázal číst myšlenky. Je zde líčen jako člověk, který byl zneužit ve prospěch nacizmu, ale pravda je možná jiná. Spekuluje se, že Hitlera ve skutečnosti učil ovlivňovat dav pomocí gest. Jeho slova ve filmu jsou : "Dav je jako nadržená žena". Víceméně chce se nechat ovládat - jinými slovy. István Szabó opět dokázal, že filmy s historickým obsahem umí velmi dobře. A Brandauer nadmíru výtečný divadelní herec. ()

Bohemák

Evropané historické filmy prostě umí lépe než Amíci. Nesledujete velkolepost armád, ale osudy skutečných lidí. ()

F.W.Colqhoun

K podvečeru 69. výročí konce 2. světové války příhodná volba. I když na válku skoro nedojde, když ano, tak na tu první a Hanussen je své předloze podobný asi jako Amadeus Formanově verzi. Szabó naplňuje historickou postavu věhlasného šarlatána vlastními významy. Zcela pomíjí skutečnost, že Hanussen nastupující garnituru totalitních pohlavárů využíval k vlastním cílům, a činí z něj figuru, jejíž existenci v soukolí předválečných událostí poznamenává tragičnost o to větší, že je [jako divák filmu] předem zná. Sledovat jeho výstup ke dnu umožňuje víc než jiné příběhy napojit se na tíživou osudovost nástupu Třetí říše, reprezentovanou zprvu jen potyčkami kdesi v pozadí a * až do konce, kdy ruka SA udeří přímo * jemnými indiciemi změny společenského klimatu. Brandauerovo intenzivní, osobité herectví mi jde přímo proti srsti, snad i proto mi jeho postavy ve Szabóově trilogii nešly dlouho z hlavy. Asi malichernou, ale nutnou výčitkou imponujícímu filmu jsou mizerné postsynchrony a jednotný dabing ne-měmecky hrajících herců, který často nejde představitelům do úst. Čtyři-a-půl. ()

Ixbalanke

Film mi vůbec nepřipadal dlouhý a nenudil mě. Přišel mi naopak velmi zajímavý, pro mě nový pohled na meziválečnou dobu. Přirozené herecké výkony, přirozená kamera. Historické drama jak má být. Doporučuji. ()

Vlkys

Váhám, hodně váhám - nevím, zda si tenhle film zaslouží pět hvězdiček, určitě ne se zcela čistým svědomím, ale přiznávám, že straním jak Szabóovi, tak Brandauerovi. Celý film skvělý, ale ten konec, proč ten konec. Ale ano - dává to smysl, ale mně se to prostě nějak nezamlouvá. ()

Haniczka

Ani téměř vznešený KM Brandauer mě stejně nedokázal přesvědčit, abych s tou vcelku odpudivou figurou manipulátora a lháře Schneidera nějak dokázala vyjít. ()

PhillM.

Místy téměř magické, ovšem téměř se nepřekrývající s historickou postavou Hermanna Steinschneidera, potomka prostějovských Židů, podvodníka a šarlatána, který to z malého lháře a žháře (zapálení boskovických mlýnů) dotáhl až na osobního věštce Adolfa Hitlera. Bohužel - osud toho chlapíka byl o poznání zajímavější a komplikovanější, než nám film ukazuje. ()

Maryinka

Už dlouho jsem se takto u filmu nenudila... Je mi líto, ale nebýt skvělého Brandauerova výkonu, ani se nedokoukám. ()

jane1106

Tak jsem se utvrdila, že Szabó této éry nebude nic pro mě. Menší problém jsem měla už i u Mefista, ale tento "Brandauer" mě upoutal ještě podstatně méně. Klaus opět podává kvalitní výkon, i když role není tak expresivní jako Hendrik Höfgen, naopak Hanussen coby senzibil se prezentuje spíše nenápadnějším, duchovnějším projevem. Ale právě postava, tedy sžití se s postavou mi v těchto snímcích činí asi největší problém. Velkým dílem zřejmě i kvůli široké časové škále, kterou film obsahuje a z toho plynoucí epizodičnost, neujasněnost vztahů a celkově velmi povrchový, neemocionální dojem. Jinak jsem byla překvapena a potěšena účastí Jiřího Adamíry. ()

vojo

Výborná štúdia vzostupu a pádu "proroka" Hanussena. Takto to vyzerá keď vás zomelie súkolie moci. ()

bangee

Dvě strany jedné mince aneb nic není černobílé. Film s nadčasovým tématem, postupně graduje, ale ke konci pomalu ztrací dech. ()

agassi68

Film, ktorý stojí na herectve hlavnej postavy a Brandauer to s prehľadom zvládol. Nakoľko to bolo historicky pravdivé si netrúfam odpovedať.. ()

pouler

Každý dav chce to co každá žena, prosím svlékni mě a znásilni. Rapsodie střední Evropy... tohle je film Hobit by se divil Tolkien ne :) ()