Divergence

• USA Divergent (více)

Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat. (Bontonfilm)

numan

Na nějakém "chytrém" webu jsem se dočetl, že se jedná o "dystopickou science fiction". Podle mě je to spíš pokus o adaptaci výpotků předpubertálního snílka. Divergent sice sám sebe bere smrtelně vážně, ale jinak se brát vážně prostě nedá - možná jedině pokud je vám zrovna 13 let, cloumá vámi vzdor proti všemu a všem, v hlavě vám haraší latentní sex a inteligence jste moc nepobrali. Pak vám možná veselé řádění Neohrožených (no... spíš zpovykaných debilů) přijde děsně cool. Za naprostý lapsus považuju to, že dělení společnosti do jakýchsi kast dokáže zabránit válce. To je jedna z největších blbostí, které jsem kdy viděl - dokonce i v tak pofidérním žánru, jako je sci-fi novela pro dospělejší děcka. ()

AmunRa

Filmy o přerodu hlavního hrdiny mají polovinu úspěchu zaručenou svým tématem. Stačí správně namixovat tvrdý výcvik, přátele, první lásky, závistivé nepřátele, nějaké to protivenství osudu, mocné zlo v pozadí a ve finále zkoušku, kde hrdina předvede co v něm doopravdy je. V našem případě přitažlivá blonďatá náctiletá hrdinka. Po Harry Potterovi, Hunger Games a Vampire Academy tedy další film pro náctileté z fantaskního světa, kde se hrdina promění z většího (Potter) či menšího (Katniss) ňoumy v naději světa. Přiznám se, že tuto verzi světa po jakési válce příliš nechápu. Lidé rozdělení do podivných frakcí, jejichž obsah se snad vylíhl hlavě hipíkovi na tripu, jsou absolutně neteční. Žijí za hradbami v rozbořeném velkoměstě bez známek jakýchkoli oprav. Používají fungl nové technologie, elektřinu, ošacení a zbraně, ale nikde nejsou žádné fabriky nebo elektrárna (žádná frakce se také technikou nezaobírá). Za hradbami "jsou příšery", ale žádné nepřicházejí a nikoho nezajímá, co se děje mimo hradeb. Buď film nebo postavy v něm se zajímají jen o politikaření a pletichy v rámci svých frakcí a svého opevněného města - žádný náznak vývoje nebo průzkumu okolí. Samotný přerod hlavní hrdinky je zpracován prvotřídně a všechny potřebné ingredience jsou obsaženy v příslušných poměrech. Okolní svět je však nepovedenou parodií na Equilibrium a nedává žádný smysl. ()

RoyBatty444

Veľmi naťahovaná a tempom nevyvážená sci-fi romanca, o kráse rozdielov a snahe zachovania ľudstva násilným popieraním ľudskosti. Hlavné postavy nie sú natoľko zaujímavé aby utiahli dlhú stopáž, a taktiež sa tu nenachádzajú zaujímavé vedľajšie línie, ktoré by to urobili z ňu. Čo nám majú ponúknuť pokračovania neviem, ale asi by som sa to dočítal z knižnej predlohy. Ako Hunger games ani tento kúsok ma nevedel vtiahnuť na plno do deja. Post-apo atmosféra je v určitých záberoch dobre zvládnutá, ako aj akčné scény. Herecky priemer ani Kate Winslet nezachraňuje ako hlavná záporáčka. ()

Djflash

Knižních předloh na postapokalyptické téma s romantickým podtextem je poslední dobou jako šafránu, a proto není divu, že nás společnost Summit postupně zásobuje filmovým zpracováním jednotlivých knižních bestselleru podobného typu. Tentokrát si vzali tvůrci na paškál Sci-fi trilogii od mladé spisovatelky Veroniky Roth. Dějové se nacházíme opět ve vzdálené budoucnosti na Zemi, jenž se vzpamatovává z těžkého válečného konfliktu. Lidstvo se samozřejmě snaží dalším válkám co nejlépe zabránit, a tak vymyslí systém, jenž je založen na rozřazování obyvatelstva do pěti skupin dle jejich vlastní povahy. Začlenění je totiž důležité. Naše hrdinka s tím má ale docela vážný problém, protože nezapadá ani do jedné, z pěti frakcí, a tito lidé se zde nazývají Divergenti. Tato úzká skupina je pro společnost nebezpečná, sice jsem tak úplně nepochopil proč tomu tak vlastně je, ale z příběhu to jasně vyplývá. Důležité je, že zápletka se tak nějak probudila k životu, a snímek má tak o čem vyprávět. Při sledování tohoto počinu u mě převládal pocit, že film se snaží co nejvíce přiblížit fenoménu jménem Hunger Games , a to snad ve všech směrech. Bohužel se to vůbec nedaří, a film tak na to z velké části ke své smůle doplácí. Problém je že v tomto imaginárně vymodelovaném světě vůbec nic nefunguje tak jak by mělo, a proto se zákonitě nemůžeme moc divit, že příběh nedává ve větší míře moc smysl. A to přitom sledujeme více než hodinové marné snažení naší hrdinky začlenit se do společnosti, které je doplněno rádoby komplikovaným a nezáživným vysvětlováním o funkčních principech tohoto světa. O něco zajímavější je druhá polovina filmu, kde jsou k vidění vcelku povedené momenty, ať už jde o psychedelické výjevy zamilovaného páru či závěrečnou bitvu o svobodu. To je ale strašidelně málo, na to jak dlouhou stopáží snímek disponuje, a podle mého názoru by zde prospělo více jak půlhodinové zkrácení, které by tak filmu umožnilo mnohem svižnější tempo, a celkově rychlejší spád. Další závažnou chybu shledávám V hlavní představitelce, ze které chtěli autoři udělat stůj co stůj jakýsi nový klon Jennifer Lawrence, což se také minulo účinkem a je to velká škoda, že to tak dopadlo. Celkově vzato je to velice nevyvážené a Kate Winslet jako jedna z hlavních hereckých hvězd se tu objevuje spíše sporadicky, takže po této stránce také nemohu nikoho vyzdvihnout, Jediné co tu stojí za trochu té pochvaly je hudba, kterou má převážně na svědomí Junkle XL, V celkovém součtu je Divergence je tak jen dalším Teenagerovským filmovým románkem pro určitou cílovou skupinu. My ostatní můžeme jen doufat, že do budoucna pro další části již připravované trilogie se autoři poučí z předchozích chyb a další díly budou o hodně zajímavější a napínavější něž jejich začínající předchůdce. ()

bodion

Lutujem Vas dnesne decka ze si musite svoju porciu filmovej lasky hladat v takychto nezmyselnych srackach a nie ako kedysi my pri Titanicu...a zaujimalo by ma preco tu preboha hra Kate Winslet ()

teseth

Velmi zajímavá věcička, která sice nepatří k topce v daném žánru, ale není od něj kilometry daleko jako některé pokusy, kterýma se hemží filmová tvorba posledních pár let. Kecy o tom, že je to něco mezi sladkobolnou upíří ságou a hunger games je naprosto mimo a lidi co to psali nebo říkali by měli pranýřovat, protože ty dva slátoše tomudle nesahají ani po kotníky. Scénář je nápaditý, herecké výkony komparzu povedené a kamera skvělá. Ani ta akce mi tam tak nějak nechyběla, protože téma stádovitost versus jedinečnost je velmi zajímavé a až moc připomíná Českou republiku včetně ČSFD. Takže mě to rozhodně oslovilo a docela se těším na pokračování. ()

PatryCzech

Nechápu nízké hodnocení na CSFD, asi je tu většina uživatelů ze "sečtělé" frakce. Já, coby zástupce frakce "neohrožených" nemohu jinak než 4*. Já jsem se bavil... ()

dworf

Další film, který dokazuje, že Svět se dá zachránit jedině s dobře držícím lakem na vlasy a nesmazatelnou řasenkou. Jak jinak taky sbalit kluka, kterej je z celého filmu nejhezčí, nejodvážnější a bude vás milovat až za hrob. Je zajímavé, že ať je budoucnost sebehorší, vždycky bude dost make-upu. V podstatě je to jenom o tom, že holka se zamiluje do kluka. Logiku a hlubší vysvětlení frakcí, plotu, a dalších jsem v tom nenašel, škoda. ()

assassinGH

Nakoniec to nebolo až také hrozné ako som predpokladal. Celkom dobre zvládnutá kamera ktorá ma po woodkidových tónoch zaujala asi najviac. Inak by sa dalo povedať že je to ďalší dobrodružný spin-off Hunger Games. ()

siki37

podobné ako Equilibrium, ale rovnako zlé ako Hunger Games. keby to aspoň nebolo také dlhé, až mi pri tom vyhladlo ()

Caesius S.

Příběh náctileté dívky, která neví kam patří, a přes svou obyčejnost si myslí, že je výjimečná a svět se její výjimečnosti bojí. K tomu si samozřejmě najde osudovou platonickou lásku, no teda nic pro mě. Navíc je to očividně vykrádačka podobných blbostí jako Hunger games a Ednerova hra. ()

StanleyVanH

Tak na tento fim jsem se těšil až vyjde v dabingu už několik měsíců a musím uznat, že jsem hluboce zklamán. Lepší je se fakt netěšit na nic. Klasická Sci-fi slátanina, nejdřív jsem myslel že už vyšel Hunger games 3, když jsem se na to koukal ale nakonec to bylo jen tím, že jsem si nevšiml začátku, asi jsem psal smsku. Jediné potěšení z celého filmu byl pohled na tu krásnou mladou slečnu Shailene toť asi vše. Jinak zajímaví příběh, nějaké ty frakce životní styl a tak ale ty jejich tréninky to je jako v HG a už tam ve dvojce jsem toho měl plné zuby. ()

TOPmoovie

namet je dobry, a v zaklade aj spracovanie, kamera. aj herecky najprv OK. no neskor sa spusti lavina nelogickych nezmyslov, aj ked film sa snazi posobit realne. k tomu este prifarbene preexponovane emocionalne vylevy, ...a s poslednou 4tinou filmu zacina nuda, resp. vytrhne vas to z deja..uz iba vnimate nepodarok, uz tomu neverite. ()

ANATHREIUS

škoda divného konce, ale jinak koukatelný film, který už si sice nikdy nepustím, ale 2 hvězdy dát, za to že z toho neudělali úplně neskutečnou blbost. ()

BaseDallas

Hlavná hrdinka je okatá sympoška, ktorá sa dostane do frakcie "nebojácnych" - obrancov mesta, aby sa zachránila pred vyvrhnutím zo spoločnosti, a musí sa naučiť všetkému, čo vojak pre plnenie svojich úloh potrebuje...Bojové scény, hlavne tie na konci, pôsobili nad sily mladej slečny, ale zas musím povedať, že vyzerali dobre a niektoré pády a hmaty vyžadovali istotne patričný výcvik. Film sa mi celkom páčil, aj keď dej veľmi nedával zmysel, no keď vezmem do úvahy, že šlo v podstate o romantické sci-fi pre teenagerov, nedopadlo to vôbec zle. ()

Epco

Nebolo to také zlé ako som čakal. Nie že by to bolo nejaké svetoborné dielo, samozrejme tomu chýba primárna logika, ale na to sa v tomto type filmov nehrá. Je to jednoducho znesiteľné a to sa o veľa predchodcoch v tomto žánry povedať nedá. ()

Ivuska71

Nojo, občas to skřípalo, ale mělo to spád a hlavně jsem z toho měla dobrý pocit. Zajímavé škatulkování, nedalo mi to a uvažovala jsem o lidech kolem sebe, do které sekce bych je zařadila. Nu a většina by skončila v divergentních. Pak se jeden může divit, proč je tady takovej bordel! Bazinga! ()

Zemřel herec Ray Stevenson

11.01.2018

Nalaďte si novou fantasy

Nalaďte si novou fantasy

14.06.2015

Twilight sága je za námi a Hunger Games a Divergence také brzy dospějí ke svým filmovým koncům. Hollywood tak hledá nové dívčí látky, které by mohly lámat kasovní rekordy, a momentálně se zajímá o… (více)