Dozvuky (festivalový název)

Dozvuky

Aftermath

Drama / Thriller

Polsko / Rusko / Nizozemsko / Slovensko, 2012, 104 min

Je to dosť podobné Habermannovmu mlynu aj filmu o Sekalovi a preto ma vo filme vedela strhnúť hudba a kamera, celkovo ako bol podaný tento v podstate jednoduchý a smutný príbeh o zločinoch minulosti. Kde je Poliak, tam hľadaj žida, či nenávisť k Rusku, aspoň taký mám občas pocit nielen z filmov, ale aj reality. Oba tie národy majú povesť kšeftárov, ľudí, ktorých iní nemajú radi, no hlavne mám pocit, že tomu akoby západnému svetu a židom sa Poliaci podliezajú a toto mi ukázalo zas pravý opak, kde sú schopní ich ešte vraždiť skrz svoj katolícky fanatizmus a skrz tie ich majetnícke túžby. No, keď si to tak uvedomíte, tak aj film ukazuje Poliakov v horšom svetle pred židmi, takže možno na tom podliezaní bude niečo pravdy, aj keď neviem, či to mám brať ako snahu vysporiadania sa s minulosťou alebo len jeden z mnohých filmov, kde zas niekto niečo zaplatil, aby vôbec niečo aj v Poľsku ohľadom kinematografie bolo. Keďže veľa ich filmov nepoznám a tu zrovna spolupracovali aj s Rusmi a aj sa tam objavila napríklad naša Fialová, tak mám dojem, že sú na tom tiež biedne a to sú veľká krajina. Záver je slabý, veľa nechýbalo a hodnotil by som to lepšie. Čo ma trocha udivuje je, že ruskú povahu akoby som začínal chápať, ale tú poľskú hrubiánsku a výbušnú na veciach, ktorým oni sami pripisujú váhu a ktorá mi príde tajomná, do tej sa neviem vžiť. Štýlom je tento film skôr klasika, nevybočuje, ale dá sa.(3.3.2015)

Pripadá mi, že Wasikovski trochu zbytočne podriaďuje svoj film žánrovým pravidlám a klišé. Ako na úrovni naratívu (westernový hrdina prichádza do mestečka a začne fukot), tak v jednotlivých situáciách (kopanie v noci musí byť v lejaku, pravdu sa dozvieme od zázračnej starenky, vychádzajúcej tajomne z lesa). Pritom objav náhrobkov by ihneď vyvolal záujem rôznych inštitúcií a určite aj vlády, lenže to by z toho bol nudný film. Dozvuky taktiež mohli skončiť o pár minút skôr a nechať veci viac otvorené. Inak film slušne šľape.(31.1.2016)

"Na świecie jest dużo kurewstwa. Nic z tym nie zrobimy, ale nie musimy przekładać do tego ręki" (Na světě je mnoho svinstva. Nic s tím neuděláme, ale nemusíme se na něm podílet.) Toto jsou slova hlavního hrdiny, se kterými se ztotožnil i režisér filmu W. Pasikowski, když mu mnozí vyčítali, že vytahuje kostlivce ze skříní. Polsko je velký a hrdý národ se složitou historií. Nedivím se, že tento film vyvolal širokou a nepříliš vstřícnou diskuzi vůči jeho tvůrcům. Na mne ale zapůsobil velmi a zůstala po něm tíha na duši, co všechno mohou ukrývat pamětníci dob minulých.(28.5.2013)

Konečne aj v Poľsku si priznali svoju beštialitu počas druhej svetovej vojny a vlastne stále pretrvávajúcu voči Židom a ako Žida sa ma to veľmi dotklo, lebo niečo podobné sa stalo aj v mojej rodine.(11.10.2014)

Oba hlavní představitelé byli výborní. Hudba, která se dostala až na dno duše. Staré rány a zločiny, které čas, náhoda , nebo osud, vyplaví na povrch za cenu obrovských lidských tragédií. Nezažila jsem válku, nejsem věřící a ten šílený hon na Židy je pro mně nepochopitelná utopie, kdy člověk člověku vlkem. A tak se z Ameriky po dvaceti letech vrací Frank za svým bratrem do rodného Polska, aby nechtěně byl hlavní postavou dramatu, o který nestál a znamenal pro jeho osobu obrovskou ztrátu iluzí. Když se chcete zachovat správně a když to někoho zničí. Vážně oceňuji Poláky, že se k válečným hrůzám postavili čelem, byť bolestně mířili do vlastních řad. Pro mně velmi silný film. Nejen o smrti, ale i o naději.(6.10.2014)

Za nenápadným a nic neříkajícím názvem se skrývá silné drama. Výborný námět, dusná atmosféra, prostředí, postavy, kamera, prostě všechno je na úrovni. Škoda, že takových filmů se u nás točí málo. Tak alespoň chválím Poláky za tento hodně odvážný počin.(23.1.2016)

Som vďačný režisérovi aj hercom za ten film. Za pokus o sebareflexiu dejín poľského národa. Vôbec sa nečudujem rozpoluplným názorom a rozhorčeným diskusiam okolo filmu a tejto témy. Takýto film by mali premietnuť všetkým našim "rodu-verným Slovákom", ktorých predkovia doposiaľ chvália "Tisa a jeho "štát" , a si žili z avizovaných majetkov (a neboli to iba malé "obchodíky na korze" s gombikami a cvernami či dedinské krčmičky) A kto pochybuje o príbehu nech si zaloví v Googli niečo o poľskom JEDWABNOM.(25.9.2014)

Výborný poľský film o dvoch rozdielnych bratoch, ktorí sa vo svojej dedine snažia odhaliť pravdu ešte z čias WWII. Ale každá pravda niečo stojí. A nie málo. 80%(18.7.2014)

• Martin741

Reziser Wladyslaw Pasikowski mi uz cosi hovori /Katyn/, ale tuna sa velmi nepredviedol. Na temu Zidov a Holokaustu tu bola natocena uz spusta snimkov, a tento rozhodne nepatri k tomu lepsiemu. Kalina sa vracia po X rokoch z USA spat do Polska a citi nenavistne pohlady na seba. To je asi cele, dalej sa tam nedeje nic, co by stalo za zmienku. Dlhe nudne zabery, priserne dialogy a priserne herecke vykony pochopitelne nepocitam. Takze som zas a opat rad, ze Polska kinematografia je na okraji nielen europskeho, ale aj svetoveho diania. A dufam, ze tam este aj sakramentsky dlho ostane. 40 %(20.1.2015)

Hodně ostrá střelba do vlastních polských řad. Poklosie dominuje svou zcela reálnou naturalistickou polskou identitou (zaostalá vesnice, zaslepenost, předsudky, iracionální hrdost, konzervatismus). Ne nadarmo jsou naši východní sousedé zobrazení ve slavném komiksu Maus jako prasata. Oni samy se vidí většinou jako hrdinové (ve 2. světové válce vždy bojovali - i proti přesile), to že jejich předválečná státní politika byla sebevražedná (i oni si nakonec urvali kus z ČSR) a dopouštěli se zločinů neradi slyší. Tahle sebereflexe zaslouží velké uznání. V ČR jsou v poslední době podobně laděné kritické filmy v kurzu (Lidice, Habermannův mlýn atd.). 79%.(10.11.2013)

Příběh Franciszka Kaliny, poláka žijícího ve Spojených státech, jenž se neochotně po dvaceti letech vrací do rodného města, či spíše venkova, za bratrem Jozefem, který udržuje jejich rodný dům, ale taky našel fascinaci v bývalých židovských obyvatelích, jejichž zmizení z vesnice doslova přes noc, zůstává velkým tajemstvím, o němž se nesmí mluvit a přivolává tím na sebe nenávist všech místních obyvatel. Velmi dobrý, nečekaně silný a napínavý film (co v Polsku vyvolal velmi ostré diskuze), a to i pro ty, co je jinak filmy o historických faktech nezajímají. Zajímavosti – polské pravicové křídlo film obvinilo jako “anti-polskou propagandu a hrubou manipulaci s historickými fakty“. Dokonce byl film zakázán v některých kinech a hlavnímu představiteli (Maciej Stuhr), bylo vyhrožováno smrtí.(14.5.2014)

Po dlouhé době jsem měl možnost vidět opět velmi silný film. Habermannův mlýn 21.století - aneb celá vesnice nenávidí Józefa Kalinu, který vypadá na první pohled jako podivín, jediné oč mu však běží, je vypátrat historii, která obklopuje tajemnou ves. Ovšem pravda může být někdy bolestivější než sladká neznalost. Z emigrace se vrací Józefův bratr Franciszek, aby se dozvěděl, co se s bratrem stalo. A posléze začínají rozmotávat nitky, které vedou až k hrůznému objevu - k objevu, který souvisí s každý obyvatelem vesnice, ale i s nimi samotnými. Tento film, který vyvolal v Polsku bouři nevole (neboť ukazuje život Poláků bez příkras, bez heroismu, bez vlastenectví a bez samochvály), si určitě zaslouží větší pozornost. To, že je Maciej Stuhr perfektní herec, jsem věděl už dávno, ale nyní se zaměřím i na Ireneusze Czopa, který svou roli rovněž zvládl s grácií.(11.5.2013)

Zo začiatku ide o dosť strapatý film. Herci hrajú nasilu , motívy konania sú zvláštne, ale postupom času sa všetko dáva do poriadku a začína pekne zapadať. Film s podobnou metaforou je azda Bergmanova Hanba ( náhrobné kamene "Dozvukov" vs. mŕtve telá vojakov vo vode cez ktoré pláva loďka v "Hanbe" ), ale dejovo má tento Poľský film dosť dobrý základ. Tajomno ktoré je za tým celým každopádne stojí za to. Určite by som zahasil pár cigariet a vystrihol niekoľko okamihov . Plus úplne by som vysadil Zuzanu Fialovú, pretože tá tam bola viac rušivá ako osožná.(25.5.2013)

Proč se takové filmy netočí u nás? Jednoduchý příběh ve velmi napínavé a skvěle vybudované atmosféře. Ani hercům, kameře, střihu nebo hudbě se nedá nic vytknout. Tenhle film mě opravdu oslovil. Poláci točí velmi zajímavé snímky a u nás budou druhé Babovřesky, a to jsme sousední země... jaká ostuda.(14.12.2013)

Účtování s minulostí se vším všudy bez jakýchkoliv ohledů. Opravdu klobouk dolů před odvahou tohle natočit, obzvláště v Polsku. Film samotný je skvěle dějově vystavěn, postupné odhalování pravdy přichází v postupných dávkách a na konci (i přesto že je to dost čitelné dopředu) už jen mrazí. Obrovsky silná scéna je ta se starou paní u jejich starého domu. Atmosféra filmu je naprosto uvěřitelná a pro nás i velice blízká. Sami máme mnoho podobných kostlivců ve skříni. O tom, že je to dobře zahráno, natočeno a hlavně obsazeno se rozepisovat nemusím.(3.1.2015)

František Kalina sa po desaťročiach vracia z Ameriky, aby v lese stratil tašku, v ktorej nič podstatné okrem cigariet nemá, a aby pomohol bratovi so žatvou. Ten má veľmi zvláštny koníček rozoberať a kradnúť vozovku, čo na neho prezradila Zuza Fialová, ktorá keď sa objavila, hneď som spozornel. Bratia sa spoločnými silami dostávajú na koreň veci za veľkej nepriazne ostatných dedinčanov, a ich ďalšia cesta vedie na kataster. Vyzerá to na pekný zmätok, taký Sekal po poľsky, ale asi to reflektuje nejaké poľské majetkové problémy súčasnosti, ktoré sa ma nijak netýkajú, a tak bol môj záujem o film trochu vlažný. Ešteže na konci filmu nemusí byť poznámka, že je to podľa skutočnej udalosti, to by bol škandál až po Chicago.(30.1.2016)

Nátierka z Poľska. Vynikajúci príbeh so skvelým koncom. Ukážka toho akí vedia byť ľudia "skvelí". Odporúčam.(5.1.2014)

Pokłosie je jednoznačně velmi silný film, který si zaslouží pozornost. Může se sice zdát, že jde "jen" o další film o Holocaustu, nicméně tentokrát toto téma vzbuzuje (oproti nedávnému, taktéž polskému, nekonfliktnímu W ciemności/V temnotě) u našich severních sousedů značné kontroverze. Jako vždy se jedná o "pouhý" film, který pochopitelně nemá ambice věrně zachytit realitu, takže nemá valného smyslu šťourat se v detailech a donekonečna diskutovat o tom, jestli se ta konkrétní událost skutečně stala tak jak byla zobrazena ve filmu a právě v těchto intencích je třeba podobné snámky hodnotit. Osobně považuji Pokłosie za velmi užitečný film (stejně jako svým způsobem velmi podobný český Habermannův mlýn Juraje Herze), neboť - i přes všechny možné problémy vyplývající z adaptací podobně kontroverzních témat - poukazují na součásti naší historie, o kterých se příliš nediskutuje, poněvadž jsou ve společnosti tabu. Tudíž minimálně kvůli rozproudění diskuse o neněmeckých pachatelích Holocaustu (mezi historiky téma poměrně diskutované, v laickém prostředí bohužel stále zůstává povědomí o naprosté platnosti rovnice Holocaust=Němci), kterých rozhodně nebylo málo a pogrom v Jedwabném, z kterého film vychází rozhodně není v Evropě ojedinělým případem. A co se týče samotného filmu. Jak jsem psal již v úvodu - je to film velmi silný, velmi dobře řemeslně zvládnutý, který splňuje přesně to co od něho člověk chce. Není to - ani v rámci filmů o Holocaustu - úplná špička (do takového Život je krásný mu přeci jen něco chybí), ale stále jde o velmi dobrý film, který lze s čistým svědomím doporučit.(23.12.2012)

Dosť mi to pripomínalo Je třeba zabít Sekala. Jediný rušivý element tam bola Fialová. Nechápem, načo ju tam brali do epizódnej roličky..(8.5.2013)

Na čistých pět to sice není, ale pokud jsem dal **** za "Habermanův mlýn" tak tohle bylo o level výš. Přesně tahle odvaha našim filmařům chybí a proto u nás vznikají jen šablonkovité filmy, byť sebelépe natočené a zahrané.(29.12.2013)