lamps

Geniální! Terry Gilliam je znám svou zcela originální a specifickou tvorbou, kterou dovedl u 12 opic k naprosté dokonalosti. Nestává se každý den, aby byl snímek od začátku do konce tak nápaditě a brilantně zrežírován a aby působil obrazově a především dějově tak pestrým a promyšleným dojmem, že nezbývá než znovu zasunout DVD do přehrávače a ponořit se do té filmové poezie s ještě větší intenzitou. Twelve Monkeys není přelomovým dílem jako Kubrickova Odyssea a svou, v dnešní době již rutinní, vizuální stránkou nezvedá diváky ze sedadel, ale zásluhou doslova nadčasového příběhu, skvělých hereckých výkonů a nekonečné fantazii jednoho filmového štábu rozhodně patří mezi klenoty světové filmografie. ()

Pepinec

Žánr sci-fi není tak úplně můj šálek kávy. Tím se pokouším naznačit, nakolik mě tento ´opičí příběh´ zaujal, že mu dávám čtyři hvězdy! Společné scény Bruce a Brada v blázinci jsou ukázkou dokonalého herectví. A to mi vážně nerozmluví nikdo, ani sympatická doktorka Madeleine Stowe. Jedná se o první celovečerní film Terryho Gilliama, který jsem shlédl. A na základě tohoto se rozhodně nebudu násilím bránit dalšímu. ()

JohnnyD

Terry Gilliam je bezpochyby jeden z najzaujímavejších filmárov posledných tridsiatich rokov. Je kontroverzný, lebo je talentovaný, ale má aj veľkú hubu a chýba mu súdnosť a pokora. Kvôli týmto svojim vlastnostiam sa Gilliam načiahol za dokonalosťou vo svojej kariére len pár krát. A dotkol sa jej iba raz - v Dvanástich opiciach. ()

Boogeyman

Dokonalá sci-fi se vším všudy. Originální a perfektně zpracovaný příběh, skvělé herecké výkony ústřední trojice,strhující atmosféra a šokující závěr. Jeden z nejlepších filmů jaký jsem kdy viděl, o kterém nejde psát nic jiného než jen chválu. ()

Madsbender

Gilliam si vytvoril bizarný pseudoapokalyptický svet, do ktorého zasadil svoju horľavú zmes mysteriózneho thrilleru a psychologickej miestami až absurdne ko(z)mickej komédie, ktorá robí z Pitta netradičnú pološialenú figúrku a z Willisa klasického nesmrteľného búchača, ktorý opäť zachraňuje svet... alebo že by to tentoraz bolo inak? Áno, pretože v Terryho univerzách je všetko inak! Svižný filmík, ktorý tak úplne nedostojí svojej povesti, zato je natočený a podaný ukrutne, miestami až zvrhlo záživne, využíva metafory, uťahuje si zo spoločnosti či militantných skupín a je svojim spôsobom výnimočný a originálny. K úplnej spokojnosti niečo chýbalo, ale inak veľmi, veľmi dobré. 85% ()

Hromino

Nevím, zda jsem měl zrovna nějakou divnou náladu, zda jsem byl v nevhodném rozpoložení, zda jsem byl nějak špatně při smyslech nebo kdovíco dalšího za to může, ale prostě jsem se po většinu doby trvání snímku poněkud nudil. Po přečtení námětu jsem od filmu očekával opravdu hodně. Bohužel až na pár momentů a výtečný závěr, kde se protne minulost a budoucnost, jsem se nedočkal očekávaného zážitku. Nepochopte mě tak, že bych byl nějakým typem konzumního diváka, který potřebuje mít téměř v každém filmu hromadu speciálních efektů, výbuchů, megalomanské akce a za filmové zpodobnění svých mokrých snů považuje Transformers. Ne, tím fakt nejsem, ba spíše naopak. Očekával jsem, že budu po celou dobu napjatě sledovat obrazovku, fandit hlavním postavám, rozuzlení bude mrazivé, závěr náležitě povedený a celkově si z toho odnesu nefalšovaný pětihvězdičkový zážitek. Splnilo se mi jen to předposlední – závěr byl opravdu skvělý a díky němu jsem přemýšlel nad tím, že bych dal i 4*. Když ale zvážím to, kterým filmům jsem toto hodnocení dal a co ve mě tyto filmy oproti 12 opicím zanechaly, nemůžu ty 4* dát něčemu "jen" za to, že to mělo vynikající závěr. Willis a Pitt jsou sice moji oblíbení herci a bylo mi potěšením je vidět spolu hrát v jednom snímku, ale stejně je překonala svým výkonem výtečná Madeleine Stowe. Hudbu jsem zaregistroval jen na začátku při úvodní titulkové sekvenci, jinak mi žádný motiv v hlavě neuvízl. Co se týče scénáře, tak ten je velmi dobrý, ale prostě jeho zpracování mi jaksi nesedlo. Buď jsem opravdu nebyl v nějakém vhodném rozpoložení, nebo mi Gilliamův režijní styl zkrátka nesedí. Odpověď na tuhle otázku se dozvím asi až při příštím zhlédnutí snímku. Do té doby hodnotím subjektivně hodně silnými 3*. –– Edit: Tak po druhém zhlédnutí dávám 4*, dojem je lepší, ale stále v tom jaksi nenacházím onu vynikajícnost. ()

petaspur

"To jsme udělali my, 12 opic". Tento nápis na zdi je jedinou inidicií, kterou moudří budoucnousti mají k dispozici ze dne, kdy svět nakazil smrtící virus. Od té doby žijí zbytky lidské rasy pod zemí a zkoušejí vyrobit protilátku, která není v žádné lékárně k dispozici bez předpisu. Zvolený vězeň James Cole rád přijímá nabídku - rozkaz, díky kterému se přenáší z bezpečně ponurého podzemí na zemský povrch konce 20-tého století. Zde se setkává se stádem pošuků, kteří se sice honosí označením 12 opic, ale spíše než zničení života na zemi je zajímá anarchie. Šiřitele virů je třeba hledat jinde. ()

hippyman

dvouhodinová haluzárna s famózně hrajícím pittem (tady bych mu toho oscara fakt i přál), na kterou jsem většinu času jen nevěřícně zíral s otevřenou hubou... hooodně propleteno, napodruhé snad již pochopím úplně a třeba se dostanu i na plné hodnocení... do té doby 80%. ()

Stegr

90% - Hutná atmosféra zmaru a snaha změnit osud dělá z 12 opic vynikající film. Vše je podtrženo výbornými výkony Willise a Pitta a skvělým cestováním v čase (pamatuji si, že jsem ke konci filmu téměř ani nedýchal, jen napjatě čučel a čekal, jak to nakonec dopadne)... ()

Aky

Nepochybně skvělý film s propracovaným scénářem a skvělou dvojkou Willis - Pitt, profesně dokonalý. Škoda jen, že jsem mu moc neporozuměl; a jak tak čtu zdejší komentáře, nejsem v tom sám. ()

Cappuccino

Sci-fi, pri ktorom môžem upustiť nekonečnú uzdu fantázií. Láskyplná harmónia medzi tvorcom a sledujúcim - alebo jeden z dôvodov, prečo tak nehorázne milujem(e) filmy. ()

S.Quentin QUALE

Terry Gilliam v absolutně nejlepší formě udělal strašně dobře, že se držel při zemi. Vzniklo tak jedeno z nejpozoruhodnějších a nejtajemnějších scifíček, ve kterém Bruce Willis brouzdá z postapokalyptického světa zpět do minulosti, aby změnil běh dějin. Nebyl by to Terry Gilliam, aby diváka neprotáhl nejrůznějšími neobvyklými místy a lokalitami včetně kultovního cvokhausu s residentem Bradem Pittem, který touto svou vedlejškou krásně mate tělem. Ostatně stejně jako Gilliam po většinu trvání toho neobyčejného snímku. Viděli snad všichni, kdo ne, je blázen. Doporučuju! ()

vteco

Vynikající sci-fi thriller, který se může pochlubit hned několika faktory. Hlavní předností filmu je skvěle propletený a poněkud složitý příběh, kterému cestování časem dává pořádné grády a chytrou zápletku. Snímek vyzdvihli taktéž herci, hlavně tedy Brad Pitt, který by skvěle pasoval do Přeletu nad kukaččím hnízdem, ale klobouk dolů i před Brucem Willisem. Precizně zvládnutá práce s výbornou sci-fi atmosférou podloženou poutavou zápletkou. /90%/ ()

HAL

Nejlepší sci-fi o cestování v čase jaké jsem kdy viděl. Brilantní příběh jehož kousky se vám dokonale skládaji před očima jako části obrovské skladačky mě spolehlivě dostane pokaždé, i když jsem ho viděl už mnohokrát. Prostředí a postavy přitom působí tak reálně, až z toho mrazí v zádech. ()

Satan

Ještě nikdy jsem tak radikálně nezměnil názor po druhém zhlédnutí filmu. Možná jsem byl ve špatném rozpoložení a zcela určitě není možné všechny souvislosti pobrat napoprvé, čili o to víc jsem byl potěšen, když jsem tuhle sci-fi jízdu viděl podruhé. Scénář je geniální, říkám rovnou. La Jetée jsem neviděl, ale určitě si najdu čas na jeho zhlédnutí. Každý obraz, scéna, má jedinečné opodstatnění a své jisté místo v ději. Mám rád spíše akčněji laděné sci-fi, ale tohle byla jízda tak či tak. Jedná se totiž o enormně vypiplaný scénář, stačí na deset minut vypadnout a už máte v hlavně nesrovnalosti. S vynikajícím scénářem korespondují i persuazivní výkony v čele s "všudypřítomným" Willisem (ještěže redukoval ten svůj McClaneovský komplex) a zřejmě dosud nejlépe zahranou postavou od Brada Pitta (ten jeho blázen je vskutku famózní). Režie vytříbená jakbysmet. Tudíž? Scífko grandiózních kvalit, které nemá šanci zakopnout, jelikož je promyšleno do posledního detailu. Tak teď už jen znova zkouknout Brazil a TOPka se otevře Terry. ()

Peytl

Když jsem v roce 1995 šel po premiéře z kina, byl jsem rozesrán jak u mnou zmiňovaného Prométhea tento týden...dnes mi jen stačí slyšet..."halóó... to je policie??? ...tady je jen nevinná oběť...unesla mě zfetovaná kurva a nějakej šílenej zubař" a pálím pěti vostrejma, nemá cenu psát víc, dokonalé sci-fi...třeba budu za pár let hledět podobně na dílo páně Scotta, zatím zbývá jen ta rozesranost...nic není evidentně definitívní. ()

mchnk

Výborně započatá a do konce příběhu nezkažená vize zásadní celosvětové události, která se stala, a proto se nemůže ani odvrátit. A ve vizi příběhu je určitě fuk, jestli se to stalo třeba v roce 1997. Pro Jamese Cola je minulost i budoucnost skrytá v přítomnosti a to když už byl malý kluk. Představa, že jako kluk viděl na vlastní oči svou smrt, je základem kvalit filmu. Uznávána psychiatrička Kathryn Railyová, je společně s divákem zatažena do představy o cestování v čase, která se postupem děje, stává nepříjemnou realitou. Kathryn se nakonec střetne s realitou přítomnosti i budoucnosti podstatě naráz, protože nejen vidí počátek, ale hlavně zná budoucnost. Film má i vynikající humornou stránku a není to jen naprosto dokonalý Brad Pitt, který zde zanechal možná životní, minimálně však určitě jednu ze životních rolí. Jeff má svou vizi, kterou doprovází vynikajícíma monolgama a která je v podstatě neškodná. Film, který rozhodně stojí za originální znění i obal v domácí sbírce. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil