Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ačkoli tenhle film stojí mimo legendární trilogii a nikdy nedosáhl věhlasu Stříbrného jezera, je velice zábavným příspěvkem do rodiny mayovkových westernů. Ačkoli... S dílem Karla Maye ho zjevně spojují jen jména hrdinů a narozdíl od filmové trilogie se vykazuje trochu nepochopitelnými odchylkami v atmosféře (snaží se být výpravnější a jaksi věrohodnější, co se reálií týče, výsledek však sotva ohromí) a charakterech postav (Vinnetou působí animálním a nerozvážným dojmem)... Zápletka je hodně poplatná Rudému gentlemanovi a její povedenější variaci lze najít v Posledním výstřelu, ale nešť... Napínavé to je, jugoslávské přírodní skvosty jsou lahůdkou pro oko, papundeklové kaktusy zákuskem pro bránici a Lex Barker přesně tak heroický, jak jsem ho v dětství zbožňoval. Soundtrack je docela slušná vykrádačka spaghetti westernů a i kvůli němu celkový dojem odpovídá spíše třem hvězdičkám... Prostě tomu chybí ta vřelost a domáckost slavnějších filmových mayovek. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Old Shatterhanda som mal ako malý za zrejme najobľúbenejšiu mayovku a pritom som ho vtedy videl sotva dva krát. No i tak ma ohromil. Predovšetkým strhujúcou heroickou kompozíciou Riza Ortolaniho, snáď najlepším soundtrackom napísaním pre mayovky, kde sa hlavného motívu doteraz neviem nabažiť a samozrejme ohromujúcim záverom. A práve ten môže radiť ,,Olda Šetrného“ :-) na pozíciu skutočného ,,westernového“ veľkofilmu. Mínusy má film také ako aj ostatné diely série, čiže predovšetkým scenár robiaceho tu z náčelníka Apačov v Siuxskom oblečku často skutočného ... nebudem nadávať. Zbytočné mi tu prišlo tiež využitie hneď troch záporákov, pričom ani jeden nedostáva dostatok priestoru, čo aspoň pri kvalitách dvoch z nich zamrzí (úloha lotra sa tu ušla aj inokedy kladnému Gustavovi Rojovi). No a prečo sa vlastne film volá tak, ako sa volá? ()

Reklama

Makky 

všechny recenze uživatele

Odlišné producentské a tvorcovské zázemie je veľmi cítiť. Pridalo sa na vyspelosti snímku, sme svedkami vrážd, zákerností a krutosti. Zároveň však scenár akoby neexistoval, postavy sú prinajmenšom debilné a správajú sa absurdne. Vrcholom je súboj Winnetoua s Veľkým Medveďom, ktorý je doslova smiešny. Výprava a krásne exteriéry s výbornou hudbou zachraňujú pochabý výsledok. ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Kostra príbehu je veľmi jednoduchá a pre žáner západo-nemeckého westernu tak typická. Jedna skupina chce večný mier a zopár jednotlivcov by radšej prijalo vojnu z ktorej im finančne kvapne oveľa viac. Na túto kostru sú nasadené obligátne sympatické postavy, či už známe z predošlých filmov alebo nové a neznáme a rovnako to je aj u "druhej strany" na ktorej sa objavuje hneď niekoľko záporákov. Avšak masová bitka na záver je dosť netypická ale oku lahodiaca. Už ako malý chlapec som z nej bol dosť paf a teraz už len uznanlivo a nostalgicky sledujem zábery na kvantá indiánov neústupčivo dobíjajúcich pevnosť belochov. Film sa určite nevyrovná sérii o Vinnetouovi alebo Pokladu na striebornom jazere, ide ale určite o jednu z tých lepších Mayoviek z divokého západu. 80% ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Tenhle příběh Karel May neodvyprávěl, proto mě překvapuje, že stále funguje. V lecčems jde sice proti zavedeným mírumilovným pravidlům, ale Vinnetouova zášť vedoucí až na válečnou stezku je hodně dlouho gradovaná a pochopitelná. Je ale vidět, že nová produkční společnost (která získala Briceho k Barkerovi jen s velkým štěstím) se chtěla přiblížit klasickým americkým westernům. Chladný záporák Bradley, emancipovaná Bílá holubice nebo horlivý Tujunga jsou zkrátka postavy, které by do knižních Mayovek nepasovaly, tím spíš děj, který příliš na optimismu nepřidá. Díky charismatu hlavní dvojice je ale Old Shatterhand na lepších 70% a s menším přimhouřením oka ho lze zařadit ke zlaté kolekci. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Filmová pevnost není tak monumentální stavbou, jak se na stříbrném plátnu zdá. Na délku měřila 140 metrů, na šířku pak 40 metrů. (hippyman)
  • Natáčení začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka a skončilo 11. listopadu 1963. (hippyman)
  • Jaksi navíc je v příběhu postava Bílé holubice, míšenky bělocha a indiánky. Hrála ji izraelská herečka Daliah Lavi, která se ve scénce mezi vodopády koupe nahá (což je v mayovkách naprosto výjimečné). Její honorář za film 91 600 německých marek byl vyšší než honorář Pierra Briceho (!). Producent Artur Brauner neponechal nic náhodě a aby film náhodou u diváků nepropadl, dal do filmu toto lákadlo a více násilí. Zatímco vinnetouovské filmy Haralda Reinla byly určeny i pro děti a mládež, tento byl spíše směřován na dospělé diváky. (Mariin)

Reklama

Reklama