Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

Besyn

Absolutní klasika !!!!Tohle budou lidi žrát ještě za dalších sto let.Ten,kdo dal v cinemě těch 60% patří s prominutím za mříže,nebo do blázince. ()

Nšoči

Snad nejkrášnějsí Mayovka o slavném náčelníkovi Apačů Vinnetouvi a statečném Old Shatterhandovi. Kdo by nechtěl vydat se po boku dvou statečných mužů, prožívat neuvěřitelná dobrodružství, zachraňovat krásné ženy, kochat se panenskou přírodou, plavat pod vodopády a potrestat všechny padouchy, kteří si dovolili ukrást zlatý poklad indiánů.... ()

Kakho-oto

První filmová mayovka z 60. let dopadla famózně. Z podobně znějící knihy "Poklad ve stříbrném jezeře" bylo vedle mnoha postav převzato zejména přepadení Buttlerovy farmy, poklad byl umístěn zcela jinak, Velký Vlk nebyl ušlechtilý jako ten filmový, chyběla postava Old Firehanda. Rozsáhlý děj knihy nešel do filmu zcela převést, do dvou hodin se děj tohoto románu prostě nevejde. Řešení scénáristů filmu je však velice šťastné. Vhodně vybraní herci (z nichž si spousta zahrála i v jiných filmových mayovkách a to různé postavy, což bylo někdy na škodu - např. nasazování G. Georga do dalších dvou velmi podobných rolí). Kamera či hudba jako skoro vždy u těchto filmů výtečné. Laťka filmových mayovek byla tímto počinem nastavena proklatě vysoko, na stejné či mírně lepší úrovni jsou jen tři další, z toho dvě od Haralda Reinla, který natočil i Poklad... Dle spousty lidí je ale právě tento film nejlepší filmovou mayovkou. min. 95 % ()

Jeand´Boa

Nejvydařenější filmový Karel May...rudý a bílý bratr bok po boku, svorně a nerozlučně...a krásná scenérie Plitvických jezer...kdepak Jugoška, to byla země zaslíbená... ()

Wopat

Moje zaručeně nejoblíbenější Mayovka. A myslím si, že i při objektivním pohledu je ze všech nejlepší. ()

mupimup

Pokud bych měl objektivně hodnotit hloubku příběhu, realističnost scén, nebo nedejbože dobové reálie Divokého západu, vypadal by tento komentář nejspíš značně odlišně. Narážím však na záhadnou, takřka duchovní bariéru (žeby ještěři z pekel?), která se mojí objektivitě úspěšně brání. Jakmile zazní úvodní znělka a na obrazovce se objeví dva hrdinové, kteří pravděpodobně právě vyjeli i s koňmi z autoklávu, jsem ztracen. Podobně jako věhlasný kritik v Ratatouille po prvním ochutnání, znovu sedím s tátou v dnes již dávno zrušeném kině a spolu s dalšími konsternovanými dětmi zažívám náhle v normalizačním světě příval dobrodružství a vůni dálek. Hypnotizován nevnímám uhozenost Sama Hawkinse ani fakt, že apači mají zřejmě v pueblu instalovaný mandl, ba dokonce ani umělohmotnost Lexe Barkera. Můj táta dodnes vzpomíná jak při objevení indiánského šiku, cválajícího na pomoc obléhané Butlerově farmě, všechny děti zcela spontánně vyskočili ze sedadel a s extatickým výrazem a gesty křičeli: “ Vinetou“ !!! Myslím, že vzhledem k tak silným zážitkům, utvářejícím mojí duši, může být společnost ráda, že nechodím do zaměstnání s tomahavkem a že se jejich vliv projevil jen v tomto neobjektivním hodnocení. ()

bubblebobble

Škoda, že fanatizmus socialistickej mládže (roz. mojich rodičov) vo mne vyvoláva veľmi nepríjemné spomienky na moje detsvo a tento film. Vždy keď sa blíži nejaký sviatok a v TV vidím ukážky, môj pud sebazáchovy ma núti rýchlo to prepnúť. Asi nikdy nebudem môcť tento film pozerať a už vôbec nie ho hodnotiť. Tento komentár beriem ako svoju očistu. ()

dalziel

Film, v ktorom o chyby nie je núdza avšak atmosféra je nevyčerpateľná.Tento film oslovuje stále nové a nové generácie a je v podstate grafickým základom obrazu divokého západu u všetkých ľudí čo poznám.Film som prvý krát videl v r.1985 v kine počas majstrovstiev sveta v hokeji keď sa naši stali majstrami sveta.Niekto mal v kine malé rádio takže sa popri filme ešte oslavovali aj góly.Na to do smrti nezabudnem nakoľko som mal 10 rokov bol to jeden z mojich najsilnejších detských zážitkov . ()

Torgal

Ťažká klasika z môjho detstva. S knižnou predlohou síce nemá spoločný ani len názov, no akonáhle sa rozoznejú legendárne melódie a na scénu vyjdú Old Shatterhand a Winnetou, tak nostalgia preberá kontrolu. V dnešnej dobe už pôsobia prestrelky trochu naivným dojmom, no ako dobrodružný film s hrdinami bez bázne a hany funguje stále na výbornú. Neustále sa niečo deje, jednotlivé scény sa striedajú vo vysokom tempe, pričom každá je iná - či už prepadnutie dostavníka, obrana farmy, záchrana zajatcov, obliehanie na skalnom brale, indiánsky súboj na život na smrť, pasca v kaňone alebo finále na jazere - stále sa je na čo pozerať. Prvá “mayovka”, ktorú sa jej nasledovníkom ale prekonať nepodarilo. 8+/10 ()

geek.ondra

Nejlepší Mayovka! Ikonická klasika ve které je prostě všechno tak jak má být a hravě to strká do kapsy všechno ostatní z této "série" Poklad mého dětství. 8,5/10 ()

Miki68

Asi nejlepší z celé série zfilmovaných Mayovek. Nostalgie, romantika, vzpomínky na dětství a maloměstské kino s vůní žvýkačky Pedro. ()

Agarwaen

Asi nejlepší z Vinnetoů, tenhle film jsem viděl hodněkrát a pořád se mi líbí..I když teď už asi jen z nostalgie. ()

Sosak

Jediný Vinnetou, kterého jsem si kdy pustil. Nutno dodat, že hned několikrát. Ač western, tak celkem svižný a zábavný. Ta ústřední dvojka se ale bere moc vážně, se mi zdá. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015