Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

HonzaMag

Jedna z nejlepších mayovek. S obsáhlou knižní předlohou toho moc společného nemá ... Jeden ze snímků, kde se objevil budoucí Gotz Schimanski George. To Golfista - fotky z mayovek se také daly občas "vyžebrat" na obsluze kina. ()

hlína

Jediný díl srovnatelný s hlavními třemi díly klasického Vinnetoua, se kterými patří k tomu nejlepšímu ala "Westerns by Vinnetou , May & sons - Jugoslavia Ltd" ()

waska

Podle mě jedna z nejlepších mayovek a moje nejoblíbenejší. Jako malý kluk jsem ji viděl asi 20x a pořád se mi líbila. A nádhera Plitviček se mi ve filmu tak zalíbila, že jet se podívat na místo, kde Vinnetou, Old Shatterhand a Shimanski dostali padoucha Herberta Loma, se stala mým dlouho nenaplněným cestovatelským snem. A co dodat k hudbě? Paráda. ()

bull!nka

Kvůli tomuto filmu jsme si kdysi hráli na "indijány"...byli jsme posedlí Mayovkami a vším kolem...krásné, romantické, nezapomenutelné a film na mě funguje pořád, když koukám, jsem zase "Apač" ()

mudvayner

V rozdílu 20 % mezi čsfd a imfb je krásně vidět, že jsme byli prostě za železnou oponou a tudíž vděčni za evropský western. Je to první vinettouovka, občas kýčovitá, občas nesmyslná... ale to prostředí je prostě krásný. Aneb - Francouzský indián se svým americkým němcem si to štrádují po jugoslávských stepích divokého západu severní ameriky a po krku jim jde český padouch, to vše v německo-francouzsko-jugoslávském provedení :) ()

krizi

Pro mě nejlepší Vinnetou, od kterého se odvíjí mé horší hodnocení ostatních dílů. A málem bych zapomněl na hudbu, která je prostě skvělá, ale to platí pro celou Mayovu sérii. ()

BigBang

Na rozdíl o pozdějších pokračování má tento film docela švih, když už postrádá přesvědčivost zápletky. Každým rokem, kdy ho znovu a znovu vidím v TV, ve mě sílí pocit, že ten film ukazuje málo o indiánech 19. století, ale spíš o Němcích z let 60. následujícího století. Je to jednom moje paranoia, že za scénami z dobývání westernových městeček vidím spíš reflexi bitev dům od domu, které vedl wehrmacht s rudou armádou za druhé světové války? ()

FerryCFC

Vinnetou a Old Shatterhand jsou mí hrdinové již od raného dětství a to díky pokladu na stříbrném jezeře. Jednoznačně nejlepší Mayovka co byla natočena. Na VHS spuštěno snad více než 50 krát a neustále bavilo/baví. Nemohu si vzpomenout na sebemenší chybičku a já bych se s chutí vrátil zas do těch dětských let a začal si hrát na Vinnetoua na dvorku hned po skončení této mayovky... ()

Mik_e

Čachry s počtem banditů, každej z nich umře během filmu tak 2x až 3x, prázdná planina kde se mělo povalovat tak padesát těl a další laciné kamerové triky jsou už dnes legendární. Přesto je mi to úplně jedno a po zásluze patří Poklad na stříbrném jezeře mezi poklady evropské kinematografie. Naprosto magická hudba, nádherná jugoslávská příroda a skvělý záporák k tomu. Pro mě zářný důkaz toho, že film by se neměl hodnotit podle jakési pochybné objektivity ale jen podle toho, jaké vnáší pocity do diváka. Jo a že to s Mayem nemá nic společného? To je pravda, ale jako bývalý čtenář mayovek musím skoro říci...díky bohu. ()

bearmeedek

Společně s prvním dílem Vinnetou patří k nejlepším filmům série Karla Maye. Tyto filmy dokázaly ve své době vyvolat takovou mánii jakou by One Direction s tehdejší technickou vyspělostí nezvládli. Kouzlo a romantiku filmů s hodnými indiány doplňoval folklór: fronty na lístky do kina nebo na nové knihy, fotografie z filmů v PNS. ()

Armin82

Vesměs všechny díly jsou nezapomenutelný, ale tenhle je top. Ze všech Mayovek nejlepší a nejvěrohodnější záporák a největší zábava. Jo a taky Schimanski :-D 100% ()

ing.man

Tak jsem se na to podíval po asi 35ti letech... Jak hodnotit film který utvářel mojí životní realitu, světonázor, že dobro je takhle půvabně romantické? (Mne si nemůžete koupit, udělám to pro spravedlnost-Olda Šetrnej). Fascinující vrásčité tváře slovinských indiánů, křížené se snahou o rehabilitaci německého člověka. A ten svalnatý mladý Shimanski, jako by se se svojí prchlivostí vymykal nádherným obrazům, klidnému ději a rozvážné hudbě, okouzlující harmonikou stejně jako dabing Fialové z úst nádherné Karin Dor. Smekám klobouk, co se dalo natočit v Evropě o Divokém západu. Nemůžu tomu vytýkat chyby. Vidím se před starou barevnou sovětskou televizí a dychtivě čekám až se její elektronky rozpálí natolik, že uvidím obraz, uslyším zvuk a bez hnutí budu hltat obsah, který v Mayovkách, nabízel to nejlepší co bylo na ČST1. Fundovaných komentářů je tady spusty, jeden z nejlepších napsal Douglas. Ale v jednom se strašně plete. Ten poklad nakonec přece jen někdo získal. Papilio polymnestor parinda! ;) ()

rublik05

Legendární první „mayovka“, kterou to všechno začalo. Příjemná nostalgie, vidět opět po dlouhé době hrdiny mého mládí. Téměř 60 let starý a stále perfektní východoevropský western, postavy nic neztratily na svých sympatiích, na přestřelky se pořád dobře dívá, prostředí je přímo kouzelné, hudba nádherně podmanivá, záporáci par excellence, snad jen ty efekty působí z dnešního pohledu poněkud komicky, i když ve své době to jistě fungovalo. Krásný film, který si prostě nejde neužít. 9/10. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015