Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

adooo

Moje filmové začiatky, už od detstva som ich sledoval prostreníctvom vplyvu otca a starkého a dodnes som ich videl (1,2,3) nespočetne krát a zakaždým si rád pozriem...český dabing úžasný, prostredie nádherné a sám som sa v ňom pohyboval počas dovolenky...krasa :) ()

psycholog

Tenhle díl je jednoznačně nejlepší z celé série. Nádherná příroda, opravdu povedené herecké výkony(opět nejlepší Lex Barker) - je to sekáč na první pohled. Bandité - banda šupáků, kteří mi byli sympatický. Co máme dále? Ale ano našeho Vinču, který mě nezklamal snad nikdy........90% ()

Mirešák

Zfilmovaných Mayovek je neuvěřitelné množství a všechny jsou na jedno brdo, mají podobné příběhy, hudba je univerzální. Je tahle o tolik lepší, že dávám vyšší hodnocení než ostatním? Ne, jen je první. ()

Vindemiatrix

S těmi trampy je potíž. Z třicetičlené bandy jich člověk čtyřicet zastřelí a dalších padesát zbývá. Ještě že mají naši hrdinové tak dobrou mušku a nekonečně nábojů v každém kvéru. Klasika léta, pohádka Maye. ()

beerlover

Pro mě Mrazík, akorát na divokým západě. Ocnout se někdo jako Vinnetou nebo Olda v opravdovym westernu, tak je oba odprásknout v prních dvou minutách filmu. ()

Nefarie

oooo...kto by toto nepoznal :) na to sa predsa da pozerat stale.Dnesne filmy hrajuce sa na westerny sa maju co ucit. Winnetou a Old Shatterhand sa zenu sa na svojich tatosoch napriec preriou a likviduju banditov. Asistentov im robi modrooky G.George ( moja ucta k jeho hrudniku a prsiam) Sam Hihihi Hawkins, zopar spravnych zalesakov a bad ass su bez ruskeho prizvuku :) Dej je sice predvidatelny,ale preria v Juhoslavii krasna, sarm hlavnym predstavitelov preraza platno a vsetko je ako ma byt. Jemne mi ale lezie na nervy kraska Ellen, ktora okrem toho, ze bola stale v nebezpeci vykrikuje meno "Frede!!" takou intenzitou, ze sa zastavila na cisle okolo 30-ky :D. ()

JARDAHONDA

Poklad na Stříbrném jezeře si pamatuji už jako kluk, který se svojim tat´kou stál dlouhou řadu na lístek před kinem. A tam na mě čekal, takový pohádkový western, který měl na svou dobu určité kouzlo. Chtěl bych ohodnotit výpravu a režii 4 hvězdy **** ()

Sugar67

Rozhodně nejlepší fimová mayovka, jaká kdy byla natočena! Vím, že Vinetů ani Olčetrhend ;-) tady nevynikají tolik, jak v jiných mayovkách, ale o to víc vyniká film jako celek. Všechno do sebe krásně zapadá. Až pohádkovsky jasný rozdíl mezi dobrem a zlem. A pokud už člověk nepozná, co je dobro a co zlo pohledem, tak mu to jasně řekne hudba. JO, jasně nejlepší mayovka. ()

r.a.s.l

jeste si pamatuju jak jsme trhali kohoutum ocasy na pera. a když přijeli kolotoče s odznakem sherifa a plastovým tomhawkem žili jsme tím celé léto. Naprostá Srdcovka. Také jedno se Mayovkám musí nechat, něco co dnes filmům chybí a v hlavě dospívajících to tvoří zmatek: OD PRVNIHO OKAMZIKU BYLO JASNE JAKO FACKA KDO JE KLADAS A KDO ZAPORAK.. a btw.. ZAPORAK TO VZDYCKY TAK KRASNE ODSKAKAL!!! To jsem fakt miloval.. a miluju do dnes. PS: škoda že manželka není stejného názoru, takže si mayovky můžu přehrávat pouze ve vzácných okamžicích klidů bez něžného pohlaví vedle sebe.. Krásně udělané remeaky na DVD mě fakt udělalio radost.. ()

burg

Pamatuju si, že tohle byla první mayovka (ne-li vůbec první film), na kterém jsem byl jako malý špunt v kině. A děsně se mi to líbilo. A líbí dodnes. ()

Jorge K

První film podle Karla Maye a hned jeden z nejlepších, dá se na něj dívat s určitými časovými odstupy pořád dokola. Pěkný napínavý příběh, padouchové se snaží, ale spravedlnost jede na plné obrátky. ()

Ejvi

Dle mého nejlepší a zároveň moje nejoblíbenější Mayovka. Nejen skvělý Vinnetou ale taky výborný záporný hrdina.. ()

Thomash

Tenhle film letos slaví padesátiny. Neuvěřitelné.... :) Nedokážu si bez něj svoje mládí představit, stejně jako bez dalších Vinnetouů od Reinla. Ve středu to davaji v letnim kine v Jicine, asi skocim :o) ()

ArturDent

Zrovna dnes jsem se díval. A v šestatřiceti se ve mě znovu radoval ten malý kluk, co na to šel do kina třikrát během jednoho týdne. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015