Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

sadlokan

Vypálili vesnici Utahů,pak se Schimanski pokusil skrýt v nejčistějším jezeře světa a na závěr indiánský kmet spláchnul poklad a bylo po hehe! ()

DHDV

Nechci tohle komentovat, jelikož jsme to na českých a slovenských televizí viděl moc často, až moc často…. Je pravda, že sem nezažil ten „boom“ ale pohledem dneška si myslím, že tohle se nedočká znovu natočení. ()

Andronikos

Takmer pred 50 rokmi sa veľmi vydareným spôsobom podarilo nájsť nemeckému filmu spôsob, ako sfilmovať Karla Maya. Poklad na Striebornom jazere sa motívov literárnej predlohy vcelku slušne drží, ale celý príbeh vystaval tak, aby bol ucelenejší (kniha má dvoch po sebe nasledujúcich hlavných bielych hrdinov, s hlavným záporákom Cornelom sa rozlúčime ešte pred samotným koncom a akosi mimochodom). Toto je asi jediná filmová mayovka, o ktorej si dovolím tvrdiť, že je lepšia než písaná predloha (ktorú May napísal pre mládež a bez nejakého obzvláštneho humánneho posolstva). Minimálne generácie narodené v 60.-80. rokoch toto opus (a troch Winnetouov) považovali za pojem, niekedy za legendu, čo sa dnes už môže stať len malému počtu rýchlo sa v kinách striedajúcich filmov. ()

Relli

Naprostá klasika, kde klaďasům nejde jinak než držet palce a záporákům přát smažení ve vlastní šťávě! ()

DETTO1976

Nie som fanúšikom westernu, ale toto je najlepší western. Vždy keď vydym tento film , tak prichádzajú krásne spomienky na detstvo.Drevená puška a pod ... ()

kacirek_

Nejlepší díl, známe všichni nazpamět a všichni jsme to žrali a žereme pořád dál. ...a jestli neumřeli, tak tam honí bandity dodnes. ()

krabatt76

"Jestli se do tří hodin nevrátíme ! ... Jeho pověste !.... A s ní si dělejte co chcete ! ! ! " Čím jsem byl starší,tím jsem si víc přál,aby se ten blbec Cornel nevrátil a já mohl být na místě některého z bandy těch špinavců a měl nejsilnější pravý hák :-))) Co bych měl asi tak napsat o tak známém slavném filmu,abych po x-té neopakoval co zde již napsali mnozí myšlenkově a stylisticky lépe vybavení fanoušci těchto dobrodružných a romantických filmů přede mnou? Snad jen to,že víra ve spravedlnost,ve šťastné konce a dobro snad stále ještě neumřela.Pro mě jsou tyhle filmové Mayovky spíš už jen vzpomínkami na indiánské hry po lesích, kdy jsem UŽ netahal kačera , ale na záliby náctiletého odrodilce Comanchů byl JEŠTĚ čas . Krásná příroda,jasně rozpoznatelné dobro a zlo,sympatičtí hrdinové a hlavně hudba Martina Böttchera pro mne ještě dlouho zůstanou měřítkem kvality nejen fimové,ale snad i životní..... _____// .....já věděl,že to bez kapesníku nepůjde,promiňte :-) .Dokončení snad někdy jindy :)______// http://karel-may.majerco.net/ ()

bagetka007

Jedna z pohádek mého dětství (no, není tomu zas tak dávno), ale dnes bych se na to asi už nepodívala...tento film je pro mě spíše nostalgie, vzpomínky na bratrství Vinnetoua a Old Shatterhanda, ale jsem už příliš kritická a nenechám se nalákat jen na motiv a rádoby poselství filmu. ()

paolito

Nevim proc, ale jako maly jsem si myslel, ze tento film je soucasti tetralogie jdouci v case takto: Vinnetou, Poklad na Stribrnem jezere, Vinnetou - Rudy gentleman a Vinnetou - Posledni vystrel, asi proto, ze to takhle davali v televizi. Na Posledni vystrel jsem se moc nedival, protoze mi bylo hrozne lito, jak konci a vzdycky jsem bulel jak zelva, Vinnetou 1 byl super, ale to se cele to romanticke dobrodruzstvi teprve rozjizdelo, a Rudy gentleman byl taky super, ale pripadal mi, nevim proc, hrozne temny, dilem urcite kvuli jednomu z nejvetsich zaporaku co jsem kdy videl. Zkratka, nejradsi jsem mel prave Poklad, VHS s nim bylo rozhodne nejosoupanejsi, takze i kdyz, hodnoceno strizlivym pohledem, je to vlastne hrozne naivni blbost a kyc, tak cokoliv jineho nez absolutni hodnoceni nepripada v uvahu, vzdyt i dneska, kdyz slysim uvodni melodii, tak mam husi kuzi uplne vsude. ()

Heroine

Nevím jestli se to dá objektivně hodnotit. Je to prostě Vinnetou, se vším všudy. Ten správný dabing, ta správná výprava, hudba, herci, kostýmy. Byl to jeden z prvních filmů, co jsem kdy viděla, a asi zůstane jedním z těch, které na mne udělaly největší dojem. I když musím říct, že je tam pár vyloženě vtipných záseků. "Jinak nechám promluvit svou kouzelnou pušku" je naprosto nepřekonatelně vtipná hláška :-D ()

Evander

Jednoznačně moje nejoblíbenější Mayovka. Poklad na Stříbrném jezeře jsem viděl mnohokrát a mnohokrát ho ještě uvidím. Oba hlavní hrdiny jsem měl sice vždycky rád, ale skutečně jsem hltal hlavně Sama Hawkinse, bez kterého by tento snímek nebyl ani z poloviny tak zábavný. ()

MickeyStuma

Pokus německého štábu natočit indiánku dle věhlasného Karla Maye vyšel na výbornou. Dobrodružný příběh o dvou strážcích pořádku a hlavně míru byl ve své době v kinech hojně navštěvován. Aby ne, když se jednalo o dvojici indiána, náčelníka Apačů a železničního stavitele, pro mnohé s kouzelnou puškou. Ono kouzlo bylo i v příběhu a i ve vizualitě celého ztvárnění. Nádherné scenérie dodávali všemu ohromné kouzlo, i když to nebylo ve světě westernů nic nového. Indiánská kultura, výborné dialogy, bojové scény i humor. Každá z postav má svůj specifický charakter a tak i svoje pevné místo. Kouzlo nechtěného se pro někoho vytvořilo nečekaně, ale jak se říká, byla to trefa do černého. Snímek se stal nezpochybnitelnou klasikou, která přitahuje diváky i po mnoha letech. ()

kkarx

První natočený díl a zároveň můj nejoblíbenější. Skvělý obsazení. Götze jsem už jako kluk znal ze Schimanskiho, ale tady jsem ho nepoznal. Těžko uvěřit, jak se člověk může za pár let změnit. Po letech vidím film v trochu jiné perspektivě a milostný motiv mi teď připadá mnohem důležitější než onen o hledaném pokladu. Nejlepší scéna - rozhovor Freda a Ellen ve stájích. Ještě taková zajímavost. Mrkněte ve 14. minutě na chlápka v kšiltovce a s moderními brýlemi. :-D ()

Rathalos

Legendarny Pierre Brice a Lex Barker,bohuzial uz obaja nebohi,no nikto nikdy nezabudne na ich slavne westernove postavy Winnetou a Old Shatterhand...:-) ()

gombarix

V naivitě s přehledem překonává předlohu, což je co říct. Jako je to těžká klasika, všechno, ale zároveň je to tak srandovně pitomé... ovšemže v rámci žánru "ilyriánek" jeden z vrcholů, ale nad 3* se prostě objektivně jít nedá. A Karin Dor mi přijde trochu jako "syndrom manželky režiséra". Nicméně exteriéry a spřátelené domorodce si Němci našli luxusní, to se musí nechat. ()

Denny

Nádherná jugoslávská krajina je nedílnou součástí tohoto mého nejoblíbenějšího mayovského filmu. Jen si pamatuji, že jsem ho viděl poprvé ještě před ostatními příběhy Vinnetoua a spol.. takže jsem vlastně nevěděl, jak se to seběhlo před tím. ()

kocourMour

Evropská filmová klasika na n-tou. Tento film jsem viděl v dětství tolikrát, že se už ani nedá hodnotit nezaujatě a vše v něm na mě působí až ikonicky. ()

Besyn

Absolutní klasika !!!!Tohle budou lidi žrát ještě za dalších sto let.Ten,kdo dal v cinemě těch 60% patří s prominutím za mříže,nebo do blázince. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015