Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

cimrman2.

Utahové si tady procvičí kritické myšlení a Old Shatterhand tam pošle pár trickshotů za které by se nemuseli stydět ani kluci z kanálu dude perfect! Kromě těch Plitvických jezer, nízkého IQ banditů a souboj great bear - shatterhand mě to opět moc nezaujalo. Kdybych to měl zařadit do žebříčku tak je to 2. Nejlepší Vinnetou za posledním výstřelem. Celá série Vinnetou se mi pod kůži nedostala těžko se mi to popisuje. Pár světlých momentů to bylo (jeden z mála když přišel ten poslední výstřel). Takový Tanec s vlky to je úplně jiný level. Vidět se to však musí a nejvíc mě bavila lokace kde se filmy natáčely. ()

Little

43 let starý film a stále má co říct. Nejsem sice zaníceným fanouškem westernů, ale Poklad na Stříbrném jezeře jsem si nikdy nenechal ujít. Je to malebný snímek, který se ze všech "Mayovek" povedl nejvíc. ()

E.T.Martin

Asi nejlepší ze všech zfilmovaných mayovek. Klasický dobrodružný film plný superkladných hrdinů a superšpatných záporáků, přestřelky, hledání pokladu, co prostě chcete více? ()

rigby

Vedle tří dílů Vinnetoua se jedná o nejlepší kousek z celé široké plejády příběhů inspirovaných Karlem Mayem. Pro malé i velké kluky naprostá klasika. ()

miza

I my jsme měli za vesnicí své stromové chaty,nedaleko byly vysoké hory,což byl kemenolom.Každý si hrál na své hrdiny a pod lavicemi ve škole se vyměňovaly fotky hl.hrdinů.Výhra byla fotka Rybany.Myslite,že by to bylo dnes možné.Já si myslím že né. ()

saillor

Tam v horách nad strží, kde nikdy nemlží...Patrně nejlepší ze série mayovek. Obzvláště povedené je dobývání ranče s tajnou chodbou ve studni. Škoda, že cesty Vinnetoua a Old Shatterhanda jdou většinu filmu odděleně, mám je ráda dohromady:-) A samozřejmě nelze nezmínit skvělého záporáka Herberta Loma, jehož šílený výraz a ruka svírající zlatý pohár mi utkvěly navždy. ()

Tuty

První a paradoxně asi nejlepší a nejoblíbenější Mayovka. A to May nikdy nebyl v Americe, divokej západ se natáčel v Jugoslávii a herci neuměli pořádně jezdit na koních... ()

gezper

Není špatné se po letech opět projet po prérii. I když tohle shlédnutí se spoustou komentářů a analýz v průběhu z řad náročného publika bylo poměrně nestandardní. Btw. kdyby bandita-flaneláč nebyl po celou dobu tak neschopný, tak to mohlo vše dopadnout úplně jinak! Nepochopím, že mu byly opakovaně svěřovány úkoly nejvyšší důležitosti .. [90%] ()

tyzmrde

Lidi vzpamatujte se, toto že patří do seznamu nejlepších filmu csfd ? Rozhodoval jsem dokonce jestli tomu mám dát 2 nebo 3 ale jsou to takové 2,5 hvězdičky. Kdyby remake natočil Abrams (Star Trek 2009) tak by to mohlo být ještě lepší, zábavnější, epičtější, dobrodružnější a emocionalnější a takový film si zaslouží být v seznamu nejlepších filmů. ()

zigy

Chronologicky první natočená mayovka. Je to trochu poznat ze začátku, kdy nás vypravěč uvádí do děje. Obsahuje asi nejmasovější přestřelku v dějinách westernu (Butlerova farma). Když ten film vidíte jako dítě, tak si jej zamilujete, protože je to úžasně dobrodružné, napínavé, v atraktivním prostředí točené, sympatičtí hrdinové a jsou tam skvěle natočené přestřelky. Bez té úžasné hudby by to však bylo poloviční, to si přiznejme. S ní je to však dokonalé:) ()

LeePriest

Ze všech těch filmů o Vinnetouovi, Old Shaterhandů a Surehandů nebo Petrolejových princů je tato Mayovka jedním z nejlepších kousků. ()

brasek

Poklad na Striebornom jazere je jednoznačne najlepší snímok zo série dobrodružstiev Vinnetoua a Old Shatterhanda z divokého západu. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015