Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

will_hunting

Chyba ve filmu: Ke konci filmu, než bandité sestupují k jezeru, určí Cornel, že "Greg a González" zůstanou u koní. V další scéně, kdy rozkáže pokácet stromy a postavit vor je ale vidět, jak jeden z dvojice, co měla zůstat u koní, chytá kládu, kterou jiní bandité spouští vedle vodopádu dolů. Za chvíli pak opět nahoře ten samý bandita vyhraje střižbu, vydá se k jezeru a chytne Freda s Elen na úniku. ()

killer1992

Hrdinové mého dětství v té nejlepší Mayovce. Napínavý dobrodružný děj musí zaujmout každého kluka, který se na to podívá a ta skvělá hudba, k tomu není třeba slov. Osobně jsem taky docela rád, že jsem filmové Mayovky viděl dříve, než jsem četl knihy, protože filmy se od knižních předloh liší natolik, že krom názvu, části postav a úplně nejzákladnějších rysů nemají nic společného. ()

zuzam

Filmová klasika. Krásný western, úžasně barevný, první z kultovní řady. Jistě, časem už se může zdát trochu naivní, ale už jen kvůli hudbě a nádherným exteriérům doporučuji shlédnout. Sice jsem holka, ale jako dítě jsem z těchto filmů byla unešená, nevěděla jsem, jestli chci být indián nebo kovboj.:-)) ()

Horal.P

Pohádka pro všechny generace, jsem si jist, že tohle budou lidi vyhledávat i za 100 let ... romantika, dobrodružství a "divoký západ" jak vypadá v Chorvatsku :-)... toto můžu vidět kdykoli znovu a znovu a znovu ()

vampvegetar

retroindiánska klasika, s nádhernými scenériami, množstvom interesantných aj vtipných postáv, prepadmi, súbojmi a veľkolepou finálnou scénou pri jazere, trošku pátosu ale je to dobrodružný film a nie dráma a tento účel si plní ()

majso77

Sú to krásne spomienky na moje detstvo, keď tento film + ďalšie Mayovky dávali u nás na dedine v kine (áno dobre počujete na dedine a v kine!!!) každý mesiac a my sme na to chodili dookola, stále a stále. Po skončení filmu sme sa premiestnili na priľahlé lúky a do blízkych lesov, rozvolili sa na kladných a záporných hrdinov a do neskorého večera sa hrali na "bílych" a "rudých". Preto nemôžem inak a musím dať plný počet. Skvelé!!!! ()

StarFsh

Akčné scény útoku na Buttlerovu farmu sú odfláknuté a miestami až smiešné a kazia celkový dojem z inak veľmi dobrého filmu ()

Jirkacek

Slavný western Poklad na Stříbrném jezeře, natočený podle knihy Karla Maye, od něhož jsem četl spoustu románů, jsem poprvé viděl v kině za komunistického režimu. Stalo se tak někdy v osmdesátých letech 20. století, což vypadá trochu podivně, když byla tato kovbojka nebo indiánka - podle toho kdo komu fandil - natočena už roku 1962. Tenkrát to byla běžná praxe v socialistickém Československu, dávat do kina starší filmy, které byly ještě i po letech populární a vzhledem k tomu, co se dalo tehdy shlédnout, tento film úplně z nabídky vybočoval. Jenže to nebylo jen tím, že nebylo na co v TV nebo kinech koukat, ale dnes již legendární snímek měl prostě svou kvalitu. Jako mladému klukovi se všechny tyhle westerny velice líbily a jako dítě jsem také třímal v ruce kolt z umělé hmoty, přičemž jsem běhal venku kolem domu, po staveništi, v lese i na smetišti a hrál si na indiány a na kovboje. Tenkrát jsme neznali počítače, tablety či mobily a internet neexistoval, takže nebyl problém sehnat další děcka a lítat po venku až do večera. Samozřejmě to nebylo ani bezpečné ani správné hrát si na střílení, ale nikdo to neřešil a věřím tomu, že si tyto hry nepřenesl žádný z nás do praxe a reálného života. Jména jako Vinnetou, Old Shatterhand a další znal každý kluk, přičemž Poklad na stříbrném jezeře byl spolu se třemi díly prvně jmenovaného náčelníka Apačů ten nejpopulárnější ze všech filmů podle Karla Maye. Po prvním shlédnutí v kině jsem Poklad na stříbrném jezeře později viděl přinejmenším ještě jednou v televizi a když se mi podařilo jej koupit v lednu 2020 na blu-ray disku spolu s dalšími 29 filmy za velice výhodnou cenu, tak jsme se doma na tento český film podívali a zavzpomínali s manželkou na staré časy. Příběh se odehrával na divokém západě v 19. století a v té době už byla zmíněná dvojice nerozlučných přátel v zemi známá. Nicméně zde nežili jen ti dobří, ale na západě se pohybovalo mnoho zločinců, přičemž jedním z nich Cornel Brinkley (Herbert Lom), vůdce zdejších banditů, jenž se dozvěděl o legendárním indiánském pokladu ukrytém kdesi na Stříbrném jezeře a chtěl ho získat. Na začátku filmu proto zabil svého spolucestující z dostavníku Erika Engela, který měl u sebe jednu část mapy vedoucí k pokladu. Zavražděného muže pak dovezl dostavník ve kterém zemřel až do města, kde na něj čekal v baru jeho syn Fred (Götz George). Okamžitě začal spřádat plány na pomstu, ale tento horkokrevný mladík by sám nic nedokázal bez skupiny nových přátel, které poznal rovněž v baru. Za svou pomstou se vydal za doprovodu dvou slavných lovců Sama Hawkense (Ralf Wolter) a básníka Gunsticka Uncla (Mirko Boman). Cestou potkali muže, který měl na svém koni pověšenou tašku zavražděného a tak si Fred myslel, že je to vrah jeho otce a napadl ho. Muž ho ale lehce omráčil jedním úderem pěstí a Sam Hawkens v něm poznal svého přítele Old Shatterhanda (Lex Barker), proslulého lovce a zálesáka. Ten jim slíbil pomoc při hledání banditů a prozradil jim, že jeho pokrevní bratr, slavný náčelník Apačů Vinnetou (Pierre Brice) už se po stopách zločinců vydal. Společně se pak vydali do města, kde se během večera domlouvali na dalším postupu. Také se saloonu seznámili s lordem Castlepoolem (Eddi Arent), který přijel na Divoký západ sbírat vzácné motýly. Špeh banditů však jejich plán vyslechl, a ačkoliv byl postřelen Samem Hawkensem, vydal se sdělit vyposlechnuté fakta Cornelovi. Podstatnou informací pro ně bylo, že druhou část mapy držel jistý Patterson (Sima Janićijević), který toho času přebýval se svou mladou dcerou Ellen (Karin Dor) na Buttlerově farmě. Bandité se tedy vydali farmu přepadnout a tak přátelé rychle pospíchali na pomoc. Přijeli však jen malou chvíli před bandity a tak ihned začal boj o farmu i o život. Patterson s dcerou byli bohužel v době přepadení farmy na vyjížďce a tak je bandité zajali, když se vraceli zpátky. Poté měli bandité trumfy v rukou a chtěli zajatce vyměnit za druhou část mapy, peníze a krmivo pro koně. Old Shatterhand si vzal čas na rozmyšlenou a díky pozemní chodby, vedoucí ze studny ven z farmy se mu povedlo s Fredem osvobodit oba zajatce a vrátit se zpět nepozorovaně na farmu. Poté započal další boj o farmu, kterou chtěli bandité zapálit, což se jim částečně povedlo a tak snadno vnikli dovnitř. V nejtěžší chvíli se objevil Vinnetou, který plán banditů vyslechl v jejich sídle, s bojovníky Navahů a bandité uprchli pryč. Následně se Patterson, Ellen, Fred, Vinnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkens, lord Castlepool a Gunstick Uncle vydali přes území Utahů ke Stříbrnému jezeru. Cestou ale narazili na vypálenou indiánskou vesnici a v tu chvíli je napadli Utahové, kteří se domnívali, že vesnici vypálili právě oni. Ellen se pokusila utéci, ale Cornel a jeho lidé ji chytili a odjeli s ní do El Dora, malé osady, kde se chtěli spojit s dalšími bandity. Zločinci jim nechali vzkaz, že opět vymění mapu k pokladu za život Ellen a tak bylo nutné, aby Old Shatterhand vymyslel plán na vysvobození sličné Ellen. Odvážný Fred, který znal mapu nazpaměť, pak odjel do El Dora a další den vedl bandity oklikami ke Stříbrnému jezeru. Když Fred odjel, ostatní zatím spěchali co nejrychleji ke stejnému cíli tou nejkratší cestou. Bohužel je v noci zajali Utahové v čele s náčelníkem Velkým vlkem (Jozo Kovačević) a tak jim nezbylo nic jiného, než jet s indiánskými bojovníky do jejich vesnice. Rada starších se pak usnesla, že si svou svobodu musí běloši vybojovat v souboji muže proti muži, kterého se zúčastnil Old Shatterhand a náčelník Velký vlk. Indiána statný Oldřich přemohl a uspal jej jednou ranou pěstí, takže všichni mohli pokračovat dál. Těmito událostmi se ale hodně zdrželi a další zdržení pak nastalo, když náčelník Dunivý hrom (Slobodan Dimitrijević) porušil dohodu Velkého vlka a Old Shatterhanda pronásledoval se skupinkou indiánů. Proto se ho Vinnetou rozhodl nalákat do rokle a ostatní jí zepředu i zezadu hlídali. Přesto to byla velmi obtížná a nebezpečná situace, kterou zachránil náčelník Velký vlk, který se konečně probudil a vydal se za svými neposlušnými druhy. Celý děj filmu vyvrcholil u Stříbrného jezera, kde se Cornel se svými lidmi vydal k pokladu, kde zneškodnili starého Indiána, který ho hlídal. Jenže touha po bohatství zločinné čtveřici zatemnila mozek, takže se pohádali a Cornel všechny postřílel. Vzápětí se probudil omráčený strážce pokladu, který spustil skrytý mechanismus a Cornel, který jako jediný z banditů u pokladu přežil, se i s pokladem zřítil do jeskynní bažiny, ve které se následně utopil. Když jeho společníci na břehu Stříbrného jezera poznali, že se něco stalo, chtěli Freda oběsit. V poslední chvíli se ale objevila skupina spojenců v čele s Vinnetouem, Old Shatterhandem a ostatními a za pomoci Utahů zachránili jeho i Ellen. Bandité byli zajati a tím šťastně končí celý příběh, který mne i po letech hodně bavil. Samozřejmě kouzlo prvního překvapení, nadšení z mladých let a romantický pohled to bylo všechno pryč, ale investice do modré krabičky jsem nijak litovat nemusel. Nadšen jsem byl i z nádherné přírody tehdejší Jugoslávie, zejména z prostředí Plitvických jezer, které jsou nejstarším, největším a nejnavštěvovanějším národním parkem Chorvatska, ale i nejnavštěvovanější atrakcí v rámci celého státu. Poklad na Stříbrném jezeře byla první natočená Mayovka a herci se přitom velmi spřátelili, proto bylo Briceovi líto, když se blížil konec natáčení. Při jedné scéně si všiml, že na klapce je napsáno "Vinnetou" a ne "Poklad...", na což upozornil režiséra. Ten mu odpověděl, že záběr bude pro film Vinnetou. Všichni kromě Brice věděli, že se natočí další filmy, a chtěli ho překvapit, což se jim podařilo. Ještě mne zaujalo, že Pierre Brice se poprvé setkal s Herbertem Lomem až v roce 2004 (tedy 40 let po natočení filmu) ve Zlíně, protože jejich scény se natáčely odděleně a tito dva herci se tak v průběhu natáčení vůbec nesetkali. Suma sumárum, westernový film Poklad na Stříbrném jezeře ode mne po zásluze získal pět stříbrných hvězdiček *****. () (méně) (více)

Sejkorka

Je to 5 rovnocených filmů z dětství. Tenhle, 3 x Vinnetou a Old Shatterhand. Ostatní, které k nám pustili později, už nestály za nic. Všech 5 zmíněných za 4* ()

vk252

Mayovka number one. I Česká půjčovna filmů ji koupila první, už v létě ´63 jsem ji viděl jako předškolák. Pak byla asi 3-4 roky pauza, přesně si to už nepamatuju, a pak koupili Vinnetou I, II a III a v kinech to šlo po týdnu za sebou. Od půl šesté děti, od osmi dospělí. Takové davy, co táhly městem do kina, jsem pak už viděl jenom na Angeliku a pak už nikdy. Dnes se to zdá naivní, ale tehdy, před sedmapadesáti lety, to byla bomba. A když se člověk správně naladí, je to bomba i dnes. Je to prostě krásný film z krásné doby, kdy skvělé filmy, které byly oceňované po celém světě, byly natáčeny i v naší kinematografii a produkci. Je to film, který je jen o něco méně hezký než třeba Tenkrát na Západě nebo Hodný, zlý a ošklivý nebo Butch Cassidy a Sundance Kid nebo Sedm statečných. Zlatá šedesátá - to už se nevrátí, ti autoři se už nerodí. Škoda. Takže Lexi, Pierre, Horste i Herberte - díky a opět do toho! ()

andydufrsn

Sice je to místama pitomé jak dopoledne o zkouškách, ale je to prostě plné základních věcí jako je čest, odvaha a přátelství. Prostě mládí  ()

JenTR

Pochopitelně legendární film. Ve své době, ale i o mnoho let později. Samozřejmě jediný Vinnetou je Barker + Brice. ()

horskejvlk

Na tenhle western mi nikdo nešahejte😃 pamatuji si frontu do kina v roce 1982 tedy 20 let od premiéry, je to klasika. Na trampování vás to naladí jako nic na světě, je v tom romantika svobodného trampování, jízdy na koni, koupání v modré laguně, pití whiskey, krásných slečen... Prostě Westrn přeloženej pro nás Evropany snící o dobrodružství a odvaze v bezpečí táborákového ohně u překrásné řeky Sázavy nebo Berounky ()

kavralajka

V tomhle světě jsou hrdinové udatní, bandité podlý a indiáni mluvý do jednoho jak debilové. Miluji tento film už od dětství a ani do budoucna to nebude jinak. ()

milos.bradik

Poprvé jsem ten film viděl před 55 lety. Bylo mi deset let a byl jsem uchvácený, postupně jsem při každém dalším zhlédnutí tohoto filmu trošku střízlivěl, ale i po včerejší televizní repríze tohoto filmu je to pořád těch 80 %. Je to naivní, herecké výkony jsou až směšné, je to strašně černobílé - padouši jsou ukrutní a zavilý a kladní hrdinové jsou tak čestní a spravedlivý, že i na Rychlé šípy by to bylo moc, ale přesto to pořád miluji. ()

wistar

no, rozhodně to není nejlepší Mayovka,chybí jí jen málo a nebýt horší chemie mezi Oldem a Vinnetouem a pár nudnějších scén bylo by to dokonalé ()

OtokPag

Jako dítěti mi vždy znova a znova přišlo škoda utopit Herberta i se zlatem... Plitvička jezera by měl navštívit každý, kdo dal filmu víc, než 3 hvězdičky ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015