První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Declen

Z mládí jsem si pamatoval, že to bylo takový romantický běhání s indiánama po stepích, ale tak nějak jsem úplně zapomněl, že to je vlastně slušný klasický road-building western. ()

soukyd33

2. natočený, ale podle událostí vlastně první film. Nevím co bych na tomhle filmu mohl pomluvit, což znamená že je všechno dokonalé, a já nevěřím že by se to dalo lépe natočit. Příběh o velkém přátelství a pomoci všem co ji potřebují od dvou nerozlučných pokrevních bratrů. Herecké výkony jsou více než vynikající, a příběh je také super. Už to vytvořit atmosféru, aby to všechno ladilo je vážně super. Hudební skladby od Martina Böttchera jsou úžasné. Závěr tohoto filmu je smutný. Doporučuji pustit si tento film jako první. Hvězdiček 5***** ()

Nataniel73

Filmom o Vinnetuovi sa nedá uprieť istá kultovosť a pre mňa aj nostalgia za časmi keď som to pozeral ako dieťa a vo voľnom čase sa hral s plastovými figúrkami na boj indiánov s bielymi banditmi. Prvý film považujem za najpestrejší, čo sa týka kultových scénok, hlášok aj spádom deja. O dokonalej hudbe sa ani netreba baviť, s hercov najviac zaujali okrem dvoch hlavných protagonistov aj roztomilá Nšo či, vtipný Santer, či komický fotograf indiánov. Sam Hawkins je skvelý podobne ako v iných častiach a aj napriek smutnému koncu považujem tento western za jeden z najlepších. Dokáže upútať prirodzeným správaním sa jak kladných tak záporných charakterov a svoju zásluhu má na tom určite aj výborný český dabing. "Co si vezmu do hlavy to taky provedu. Nechci si vydělat jen pár mizerných dolarú. Chci peníze! Moc peněz! Jak to je mi jedno." ..."Jó žáda aha. Od kdy mají prašiví indiáni co žádat. Hej ty, odpovědz!" 75% a slabšie 4*. ()

Bogrant

Nespočetne veľa krát videné, ale stále dokázajúce potešiť, rozveseliť i rozosmutniť. Jedna z nesmrteľných detských srdcoviek, ktorej je ľahké odpustiť i určité menšie pasáže naivity a možno nepresnosti. Je to proste klasika. ()

JB001

Dal jsem o letošních vánocích přednost před československými pohádkami, Láskou nebeskou a Pretty woman hrdinům mého dětství. A nelituji. Byly to krásné časy, když jsme si v přírodě s kamarády hráli na Vinetúa a Oldu Šetrhenda a spol. Jenom Nšoči nám chyběla. Jinak ta muzika i po letech nemá chybu ()

motyka52

Jasně, že je to děsně idealistické, je tam spousta filmařských chyb, ale když já si u toho vždycky vybavím, jak mě táta posadil do sedačky v kině a já na tom filmu byl bez rodičů (!), jak jsem si na vesnické pouti u babičky vymodlil, aby mi koupila pohlednice s Vinnetouem a Old Shatterhandem, jak jsem posvátně četl knížky a jak jsem nadšeně hltal každou reprízu v televizi. A víte co? Hltám to i dnes. Všechny tři hlavní díly + Poklad. Mladší tomu nebudou rozumět a budou nechápavě kroutit hlavou, ale on to opravdu je krásný návrat do dětství. ()

Feacher

Westerny, kovbojové, indiáni, divoký západ a kdesi cosi podobného absolutně není můj preferovaný styl a naopak mě tyhle filmy často nudí. Na Vinnetoua jsem se tak podíval jen proto, abych rozšířil svůj obecný přehled. Pro vyznavače tohoto žánru je to určitě nádherný film, minimálně krásná krajina, krásný příběh, v té době špičkově vytvořené (občas nějaká ta chybička, ale to vůbec nevadí). Pro mě, jak jsem řekl na začátku, trochu nuda, takže další díly s čistou duší vynechám, ale proti filmu jako takovém nic moc nemám. 80%! ()

Bohdy67

Po výborném Pokladu na stříbrném jezeře přišel snad ještě o trochu lepší film, kde sme mohli vidět několik "legendrárních scén" .... Hlavně pokrevní spojení bratrů snad asi "zkoušel" každý kluk do nového milénia :) Souboj na kánoích, láska s Nšo-či a lovení motýlů :) Prostě nostalgie jako prase.... 79% ()

Krtek123

Mayovka, na kterou se každý rád podívá. Old Shatterhand je sympaťák - asi lepší než Old Surehand a i Old Firehand, i samotný Vinnetou, v podání Pierre Briceho je skvělý a co se týče hlavního záporáka, ten se taky vyvedl. Film samotný měl kvalitní scénař, skvělou hudbu a fakt skvělé obsazení a dílo Karla Maye tak bylo dobře a bez hanby vneseno do filmového světa. ()

Molerat

Nemá cenu se zde rozepisovat, prostě klasika mého dětství, nezapomenutelné chvíle u televize kdy jsem čekal na další díl až ho budou opakovat.Dnes bych se sice už asi na to nepodíval, ale vzpomínky mě nutí dát 5 hvězdiček ()

EricNor

Napsal jsem svůj scénář k jedničce - vycházel jsem z knížky. Chtěl jsem všechno natočit znova - chtěl jsem být režisér a nic jinýho než mayovky jsem nechtěl točit no a o cca 25 let pozdějc tu sedím u kompu a dávám pět hvězd. ()

nachy

Vinnetou patří jednoznačně mezi nejlépe zfilmované "mayovky", možná je tou nejlepší. Vyniká svou nenuceností, děj plyne jak voda a ta hudba, to je ráj na zemi. Oceňuji na něm také přírodní scenérie, které jsou přízračné téměř pro všechny zfilmované "mayovky". Pokaždé, když si vybavím indiány, vidím místo amerických prérií obrázky z Jugoslávie. ()

honzik003

Docela vydařené předvedení úchvatného románu Karla Maye, o jednom statečném indiánovi, kterému dělá pokrevního bratra greenhorn Olda Shatterhand. Je to taková klasika, kterou když jsem jako dítě shlédl, neznal jsem lepší a i po tom čase se na něj velmi rád podívám a vrátí mi vzpomínky z mládí, když jsme si na indiány hrály... howgh. ()

HRom99

Je to taká nostalgia. jasné, že to z dnešného pohľadu nespĺňa viaceré kritéria kvalitného filmu, ale aj po tých rokoch to musím hodnotiť viac pozitívne ako negatívne. Keby to dnes pozerali naše deti, tak sa radšej usmievajú do vankúšov len aby nás neurazili. .... a my si v duchu tipujeme, ktorý asi film z dnešných bude raz v pozícií Winnetoua po 30tich rokoch. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015