Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo

Winnetou - 2. Teil

• Francie

Le trésor des montagnes bleues

• Itálie

Winnetou: Last of the Renegades

Winnetou: Last of the Renegades

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 91 min

Táto májovka má celkom zamotaný dej, ale so zaujímavými a nakoniec šťastnými riešeniami, možno až na ten koniec. Takisto je vtipné ak v diaľke sa objaví nákladný automobil, ale na druhej strane vtipná scéna s medveďom tak vtipná ani nemusí byť, lebo medveď bol skutočný, ale na to ako sa pohyboval by nikto ani nepovedal, že bol skutočný. Hudba a herci fantistickí, prostredie v bývalej Juhoslávii nádherné, človek by ani nepovedal, že sa to všetko netočilo v USA a najmä treba pochváliť Karla Maya, lebo opäť dobrý film. Už to nie je extra skvelé, dokonca tentokrát tu je veľmi podobná zlá postava tej prvej, charakterovo skoro úplne. Forrester tentokrát ťaží na indiánskom území petrolej a ničí indiánske osady, či dokonca napáda vlastných, ale opäť to končí ako v prvom diely a dobro vyhraje, čo je pekné, ale veľmi sa to podobá na prvý diel. Tak ako v prvom diely stráca svoju lásku Old Shatterhand, tak tu ju stráca iným spôsobom Winnetou. Už mi však tento indiánsky film nepripadá tak skvelý a oproti prvému je podľa mňa slabší.(19.6.2012)

Tohle je pro mě další klasika, s tím se prostě nedá nic dělat. I když dnes vidím, jak je to naivní, jak se to možná až zbytečně moc snaží o humor, jenom proto, aby to bavilo a nenudilo vážnými tématy, stejně to prostě zůstává filmem, který se mi pořád líbí a který je krásný právě díky jednotlivým postavám a čestným hrdinům.(2.2.2015)

Platí všetko, čo som napísal o prvej časti. Aj napriek tomu, že je asi zo slávnej trilógie najslabší, ja ho mám možno aj najradšej, pretože tu neumierajú krásne ženy a ešte ani Vinnetou. Ešte tu máme Klausa Kinského a Terence Hilla, takže hodnotenie je jasné. Či ale nájdem aj v mojom veku a neskôr ešte odvahu absolvovať tieto filmy znova, skutočne netuším. Už je to predsa len dlhá doba. A keďže sme to všetci videli desať krát, ani to už možno nemá zmysel.(31.8.2012)

Prostřední článek Reinlovy výtečné, pohádkovo westernové, trilogie. Rozhodně nejromantičtější ze všech tří dílů. Kdy Vinnetouova láska k překrásné Rybanně je stejně silná, jako jeho touha po míru. Lex Barker nadále dokazuje svou Old nadvládu (děda Firehand a narcis Surehand na něj prostě nemají i kdyby stříleli sebelíp). Přemíra romantiky a dostatek akce, toť je báječné dobrodružství. Zábavný Eddi Arent. Zákeřný Anthony Steel a jeho pravá ruka, démonický Klaus Kinski.(21.3.2013)

Všechny snímky vinnetuovské trilogie (V+VRG+VPV) si vzácně drží stejnou, a sice vysokou úroveň. Některým kritikům ze strany vášnivých čtenářů mayovek bych vzkázal, že je třeba si v titulcích přečíst, že jde o film NA MOTIVY knih K. Maye (případně aby si vyhledali definici slova motiv). On se nám tady totiž vyskytuje jeden rys, charakteristický pro některé věčné kritiky a nastávají 2 základní situace: 1) autoři filmu se více odchýlí od předlohy - diváci a zároveň čtenáři hořekují, že se nedočkali propletené a jistě promyšlené a napínavé knižní zápletky, zapomínajíce na to, že by se do jednoho celovečeráku v neořezané podobě stejně nevlezla 2) autorům filmu se podaří z velké části vystihnout zápletku z knihy - věční kverulanti se vytasí s názorem, že tvůrci otrocky převedli psanou podobu na plátno a že je to vlastně nuda a že to neměli dělat, vždyť tam stejně chybí to a to, protože celou knihi do filmu nikdy nenarvete ------ to si pak nevyberete a můžete zkritizovat úplně vše...(28.9.2007)

• - Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU – LE TRESOR DES MONTAGNES BLEUES / WINNETOU DE SCHAT DER BLAUWE BERGE. Dánsko: KRIGERHOVDINGEN WINNETOU. Francie: LE TRESOR DES MONTAGNES BLEUES. Velká Británie: LAST OF THE RENEGADES. Holandsko: WINNETOU KEERT TERUG. Itálie: GIORNI DI FUOCO. Jugoslávie: VINETU II DEO. Rakousko: WINNETOU 2. TEIL. Polsko: WINNETOU II. SERIA. Portugalsko: WINNETOU – REVOLTA DOS APACHES. Švédsko: VÄSTERNS LAGLÖSA. Švýcarsko: WINNETOU 2. TEIL. Španělsko: LA CARABINA DE PLATA. USA: LAST OF THE RENEGADES. (hippyman)

• - Brice jezdil v tomto filmu dva koně - jeden byl využíván čistě pro jezdecké záběry a druhý kůň byl dvojníkem jezdeckého koně a byl používán pro triky. (hippyman)

• - Místa natáčení: Jugoslávie: Grobnik Polje u Rijeky, Plitvická jezera, Platak u Rijeky, Stobreć u Splitu, Solin u Splitu aj. (hippyman)