Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo

Winnetou - 2. Teil

• Francie

Le trésor des montagnes bleues

• Itálie

Winnetou: Last of the Renegades

Winnetou: Last of the Renegades

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 91 min

Po mnoha letech bojů mezi bílými a Indiány se snad konečně k uzavření trvalého příměří. Jsou ale někteří, kterým by mír nevyhovoval, a pokouší se opět zažehnout semínko války. K nim patří celý Forrestův gang, který útoky na obě strany vyvolává nepokoje. Vinnetou a Old Shatterhand budou mít hodně práce, aby vyvolané rozpory opět utlumili... Jojo, ve své době jsem Vinnetouvky hltal plnými doušky a bylo mi jedno, jestli v knižní podobě Karla Maye, nebo v podobě filmové. Dneska je situace ale o chlup jiná, a na filmech přece jen začal hlodat zub času (minimálně v příběhové a herecké linii). Exteriéry tehdejší Jugoslávie jsou nádherné stále stejně (teda ve filmu, předpokládám že i ona krajina už vypadá kapku jinak). Jsem docela zvědav, co se mnou po letech udělá třetí díl série, u kterého - jak si pamatuji - jsem v mládí prolil moře slz..(27.4.2013)

Pro mne možná nejlepší filmová Mayovka, zcela funkční, samostatný snímek, s nádhernou krajinou a hudbou. Vinnetou a Old Shatterhand jsou sice hybatelé děje, ale ten se netočí kolem nich, hlavní postavy jsou jiné a zajímavější. Pokud divák přistoupí na idealizovaně romantický styl vyprávění, nemusí se ani schovávat za nostalgii, aby si film pěkně užil.(22.3.2012)

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand".(10.7.2011)

Všechny čtyři díly Vinetua jsou asi tím nejzákladnějším a nejdůležitějším stavebním kamenem mého filmového světa. Každé Vánoce by bez této čtyřky (silně doplňované Angelikou:) byly pro mě, jako malého kluka určitě chudší. I dneska když slyším onu fatální ústřední melodii, dostávám na malý okamžik pocit plný dobrodružství a chvění, který jsem s železnou pravidelností zažíval rok co rok jako malé škvrně. Tato sága se nedá ničím překonat, to je moje dětství....Vinnetou - Rudý gentleman fragmenty, které mně asi nadosmrti zůstanou v paměti:Fred Forrester zpuštění žebříku z malého okénka ve stropě jeskyně, jeho radostný vzdech a závěrečný jehelníček, jeho počítání před jeskyní, Motýlkář se klaní s kůlem na zádech, jeho útěk před velkým požárem, při kterém mu shoří klobouk, sestřelení krápníku v jeskyni na hlavu padoucha, hudba v jeskyni, výkřik malého dítěte a výkřik Rybany Vinetůůů, Luka, tahání za snůrky u koltů, Oldovo vysvětlení a následná ukázka toho jak odstřelit nepřítele, který se zkrývá za dřevěným vozem(31.1.2010)

Tohle už s žádnou Mayovou předlohou nemá nic společného. Nicméně indiánka je to pořád pěkná. Tentokrát se zamiluje Vinnetou, ale v zájmu vyššího principu mravního musí ustoupit Terencovi Hillovi. Jo, tady asi najdeme nejvíc pozdějších hvězd. Hill, tehdy ještě Girotti, tu bohužel nemá Spencera, ale zato je tu ještě Klaus Kinski a v malé roli Gojko Mitič. Hlavní padouch není tentokrát až taková třída, ačkoli proti tomu, co přišlo později, je ještě prima, ale Kinski, i když s malým prostorem, vládne. Jinak Olda je proti prvním dvěma filmům poměrně v pozadí, což je trochu škoda. Tady už se to vyloženě soustředí na Brice, který z těchhle dvou byl vždycky ten nudnější (pozor, mám ho rád, to jo! Ale Barkera radši). Pořádně si prohlédněte výbuch naftového vrtu, uvidíte ho ještě mockrát. A i tady už se objevuje pár starších záběrů z Pokladu... Jinak asi jediný film se Shatterhandem, kde není Sam Hawkens. Vlastně mi tu ale ani nechybí. "Ač jsem tělem i duší pravý Skot, koupím si tři tyto klobouky!"(13.2.2015)

• - Pyrotechnik Erwin Lange spotřeboval pro požár v New Venangu celkem 2 000 kg benzínu, 2 000 kg mazutu, 200 kg benzolu, 6 propan-butanových bomb, 20 kg dynamitu, 50 pochodní, 250 kg cementu a 100 elektrických zapalovačů. (hippyman)

• - Štáb měl k dispozici hned tři medvědy grizzly, jmenovali se Mundi, Peter a Peggy, bylo jim 9 let, vážili okolo 600 až 800 kg a měřili 2,30 metrů. (hippyman)

• - Ve filmu Ribannu (Karin Dor) Vinnetouovi přebral poručík Merril v podání Maria Girottiho (budoucího Terence Hilla), v reálném životě jeho představitel později odloudil tmavovlasou krásku i řežisérovi Reinlovi, s nímž v té době žila. (Hans.)