Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo

Winnetou II

• Francie

Le trésor des montagnes bleues

• Itálie

Giorni di fuoco

Winnetou: The Red Gentleman

• Československo

Vinnetou II - Červený gentleman

Winnetou: Last of the Renegades

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 91 min

Druhej dil Vinnetoua uz pusobi lehce stereotypne. Hraje stale stejna hudba, mame tu stale stejnou prirodu a opet se resi uzemi indianu, ale zatimco v prvnim dile slo o zeleznici, tady de o naleziste petroleje. Navic nechapu, proc, kdyz sem ukecali Klause Kinskiho, tak nedostal hlavni zapornou roli, ale dela jen poskoka dost nevyraznymu zaporakovi. Naopak me potesil Terence Hill, kterej se objevuje v mayovce v tomhle filmu poprve. A je skoda, ze tu chybi plesoun. Dalsi problem je lehce nevyrovnanej dej, obcas jsou fajn prestrelky, sem tam nejaka docela zajimave natocena scena a oproti tomu obcas dlouhy ukecany zabery, kdy se nic nedeje a lehce to nudi. Ale porad se jedna o nadprumernej film.(7.4.2009)

Co naplat tenhle díl jsem měl vždycky nejradši. Mayovky přitvrdili od začátku tu máme tu nejvíc bezskrupulózní bandu desperátů který se s ničím neserou pálí indiánský vesnice vraždí ženy a děti a jejich šéf aby poslal k čertu Oldu šetrnýho neváhá místo vejplaty nechat upálit zaživa asi 300 svých dělníků. Od začátku až do konce se furt něco děje. Vinnetou má fajt z medvědem a taky nutno dodat, že film objevil vycházející filmový hvězdy Klause Kinského a Terence Hilla. Pro mě prostě best díl. Nevím jestli absolutně nejlepší, ale spolu z Pokladem a Údolím smrti patří určitě do mojí top trojky Mayovek. Pecka film kterej nestárne.100%(21.6.2014)

Celá trilogie patří k těm lepším filmům natočených podle románů Karla Maye, knižní předloze se bohužel nemůže vyrovnat.(11.2.2011)

Tohle je jeden z těch lepších filmů o Vinnetu. Má to hlavně dobrý příběh, sice se občas najde nuda, ale celkově je to menší zábava. 60% = ***(28.11.2012)

Zapomeňte na předlohu se Santerem či Old Shatterhandovými sólo odbočkami a smiřte se s tím, že Harald Reinl na to šel prostě jinak. A to tak úžasně, že i dlouhé roky poté, co jsem tuhle dvojici plnou ideálů hltal poprvé, jsem pořád stejně přimrazen.(20.11.2005)

• - Dvojník jezdeckého koně bohužel během natáčení zemřel a štáb tak musel použít speciální barvící prostředky na srst druhého koně. (hippyman)

• - Snímek obdržel predikát Wertvoll; za více než tři miliony návštěvníků v průběhu 12 měsíců získal film Zlaté plátno, které mu bylo uděleno 14. října 1965 v Essenu u příležitosti premiéry Vinnetou - Poslední výstřel; za obchodně nejúspěšnější film roku 1965 získal ocenění Bambi. (hippyman)

• - Při souboji s medvědem Vinnetoua zastupuje dvojník. (M.B)