Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo

Winnetou - 2. Teil

• Francie

Le trésor des montagnes bleues

• Itálie

• Kanada

Winnetou: Last of the Renegades

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 91 min

Druhé pokračování za úspěšnou jedničkou nezůstává v ničem pozadu. I tady se setkáváme se statečným náčelníkem Apačů Vinnetouem a jeho bílým bratrem Old Shatterhandem. Jen škoda, že současné děti se na to již nekoukají a dávají přednost přiblblým americkým filmům...možná by z nich pak nerostli takoví hajzlíci.(21.6.2010)

Je příjemné vědět, že existuje místo, byť jenom ve filmu, kde čestní jsou opravdu čestní, padouši jsou poznat na první pohled a chlapi vždy dodrží své slovo ať je to stojí cokoliv. Do takového světa se člověk vždycky rád vrací, když ještě k tomu Terence, Klaus i Lex mají tak modré oči. Ale moje srdce přesto volá - Vinnetou!(10.11.2010)

Nestárnoucí klasika. Tenhle díl jsem jako malý měl nejradši. Asi proto, že zde nikdo důležitý nezemře a nikdo se nerozhádá. "Ribanna mluví tiše, ale Vinnetou ji přesto uslyší. Protože už není cizinec." "I Vinnetou má ústa tichá, ale jeho srdce volá." "A co volá jeho srdce?" "Ribannu." (130.)(23.2.2007)

K tomuto legendárnímu dobrodružnému filmu mne váže nezapomenutelná vzpomínka, která dokazuje, jak jsem ho milovala. Já, vzorňucha, jsem jako studentka asi tak v roce 1965, kdy se u nás v kině promítal, spolu s kamarádkou tajně v noci klíčem od skříně odemkla vitrínku u kina, kde byly vystaveny snímky z filmu. Každá jsme jeden sebrala – ona s koňmi a já s herci. Nevím, kde se ve mně vzala ta odvaha a drzost, ale tolik jsem toužila ten obrázek mít. Týden jsem z toho v noci nespala v očekávání, že mne přijdou policajti zatknout. Doufám, že už je to promlčené. Po dlouhém čase jsem tuto historku podrobně vylíčila řediteli kina s omluvou. Dostalo se mi odpuštění, protože on sám byl velký filmový fanda a ještě mi daroval spoustu filmových plakátů. Dodnes na tento film nedám dopustit. Howng, domluvil jsem!(17.3.2012)

Všechna filmová zpracování románů Karla Maye se sobě podobají jako vejce vejci. Scénář, který se původním dílem německého spisovatele jen volně inspiruje, opět vidí svět černobíle, kde na jedné straně jsou ti dobří a na druhé ti zlí. Zvláštní kouzlo dvojce ale dodala nemožná láska Vinnetoua a Ribanny, která ono naivní vidění světa správně oživila.(10.1.2006)

• - Místa natáčení: Jugoslávie: Grobnik Polje u Rijeky, Plitvická jezera, Platak u Rijeky, Stobreć u Splitu, Solin u Splitu aj. (hippyman)

• - Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU – LE TRESOR DES MONTAGNES BLEUES / WINNETOU DE SCHAT DER BLAUWE BERGE. Dánsko: KRIGERHOVDINGEN WINNETOU. Francie: LE TRESOR DES MONTAGNES BLEUES. Velká Británie: LAST OF THE RENEGADES. Holandsko: WINNETOU KEERT TERUG. Itálie: GIORNI DI FUOCO. Jugoslávie: VINETU II DEO. Rakousko: WINNETOU 2. TEIL. Polsko: WINNETOU II. SERIA. Portugalsko: WINNETOU – REVOLTA DOS APACHES. Švédsko: VÄSTERNS LAGLÖSA. Švýcarsko: WINNETOU 2. TEIL. Španělsko: LA CARABINA DE PLATA. USA: LAST OF THE RENEGADES. (hippyman)

• - Premiéra filmu se konala ve čtvrtek 17. září 1964 v Essenu. (hippyman)