Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo

Winnetou - 2. Teil

• Francie

Le trésor des montagnes bleues

• Itálie

Winnetou: Last of the Renegades

Winnetou: Last of the Renegades

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Francie / Itálie / Jugoslávie, 1964, 91 min

Další ze série filmů, který přináší klukovskou představu nezkaženého romantického dobrodružství, kde dobro a spravedlnost jsou nuceny svádět neúprosnou bitvu se zlem a nenávistí. Osobní štěstí musí ustoupit stranou před všeobecným mírem mezi národy. Rasistické předsudky jsou překonávány. A alespoň na malou chvíli je možný život v harmonii a souladu s každou živou bytostí. Potěší herectví Klause Kinskiho. A osvětlená nádhera krápníkové jeskyně Otoška jama. Hlavní postavou je neúnavný mírotvorce a náčelník všech Apačů Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna), který neúnavně přesvědčuje každého o nutnosti celkové transformace lidského soužití mezi národy v míru a spokojenosti. Jeho nejbližším pomocníkem je jeho bílý bratr, věrný druh a trestající ruka spravedlnosti Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna), který čelí každému nebezpečí tváří v tvář. Důležitou postavou je vojenský poručík Robert Merril (Terence Hill jako Mario Girotti s hlasem Clause Jurichse). Tento nenapravitelný idealista a romantik je natolik okouzlen zamilovaností, že jí v nebližším okamžiku dokáže obratně využít ve svůj i všeobecný prospěch a užitek. Hlavním padouchem je Bud Forrester (zajímavý Anthony Steel s hlasem Rainera Brandta), který samozřejmě touží především po získání majetku a bohatství za jakoukoliv cenu a oběti. Tomu zdatně sekunduje všehoschopný a vynalézavý David 'Luke' Lucas (dobrý Klaus Kinski). Ženskou krásu přináší především dcera náčelníka Assiniboinů Ribanna (půvabná Karin Dor) se svou nenaplněnou láskou. A také Robertova sestra Susan (Marie-Noëlle Barre). Vtip a humorný nadhled vnáší britský Lord Castlepool (Eddi Arent) se svou vírou a touhou následovat Old Shatterhanda. A básník prérijní divočiny Gunstic Uncle (Mirko Boman s hlasem Gerda Martienzena). Z dalších rolí: velitel vojenské pevnosti a Robertův otec s předsudky plukovník John Frederick Merril (Renato Baldini s hlasem Siegfrieda Schürenberga), ctihodný indiánský náčelník Assiniboinů Tah-ša-tunga (Rikard Brežeska s hlasem Hellmuta Grubeho), či další výrazný člen zločinecké organizace Carter (Velimir Chytil s hlasem Gerda Duwnera). A tak petrolejové věže vybuchují, medvěd padá po dobře mířené ráně nožem, honička střídá honičku, chytá se a utíká se a dobro se spravedlností zaznamenávají další důležité vítězství.(20.4.2016)

V tomto díle se partička povedených traperů v čele s náčelníkem Apačů Vinnetouem a jeho bílým bratrem Old Shatterhandem vydají zachránit mladou bledou tvář poručíku Merrillovi, který se ale zabouchne do Rybanny, která je ale udělaná do Vinnetoua. A Old Shatterhand, který si zas myslí na mrtvou Nšo-či, nám tak uzavírá tento milenecký lichoběžník. Přesto se všichni tři tak nějak spřátelí a spojí síly proti prohnanému Forrestovi, kterému nejde jen o ropu. S pomocí celého kmene Assiniboiců vrcholí bitva v jejich tajných jeskyních. Film patří do hvězdné trojice mayovek a dokonce tu máme možnost vidět mladého Terence Hilla anebo Klause Kinského.(6.12.2011)

K tomuto legendárnímu dobrodružnému filmu mne váže nezapomenutelná vzpomínka, která dokazuje, jak jsem ho milovala. Já, vzorňucha, jsem jako studentka asi tak v roce 1965, kdy se u nás v kině promítal, spolu s kamarádkou tajně v noci klíčem od skříně odemkla vitrínku u kina, kde byly vystaveny snímky z filmu. Každá jsme jeden sebrala – ona s koňmi a já s herci. Nevím, kde se ve mně vzala ta odvaha a drzost, ale tolik jsem toužila ten obrázek mít. Týden jsem z toho v noci nespala v očekávání, že mne přijdou policajti zatknout. Doufám, že už je to promlčené. Po dlouhém čase jsem tuto historku podrobně vylíčila řediteli kina s omluvou. Dostalo se mi odpuštění, protože on sám byl velký filmový fanda a ještě mi daroval spoustu filmových plakátů. Dodnes na tento film nedám dopustit. Howng, domluvil jsem!(17.3.2012)

Nesmrtelná filmová klasika, Vinnetou před osudovou volbou a já si říkám, jak mohl ve třetím filmu zemřít střelou do srdce, když už tam žádné srdce nebylo, protože si ho právě teď a tady vyrval, aby zabránil válce. Strhující dobrodružství, láska, silné emoce, Old Shatterhand a Vinnetou v nejlepší formě, k tomu mladý Terence Hill, dokonalý Castlepool a důstojný padouch, kterého skvěle doplňuje jeho slizký poskok Kinski. Rozhodně jedna z nejlepších mayovek, která potěší i po letech a mnoha reprízách.(26.5.2019)

Vinnetou - Rudý gentleman - Pierre Brice a Karin Dor jsou Vinnetou a Rybanna v nejslavnější indiánské romanci kinematografie. Harald Reinl svou třetí Mayovku povýšil na místo násilí k neskutečně nádhernému a hlubokému romantickému příběhu, který však také nemá zcela šťastný konec:-(. Vinnetou bohužel nemá právo ani na lásku. Musí jen konat mír a spravedlnost. A právě tuhle frázi režisér Reinl a scenárista Peterson do Rudého gentlemana skvěle prosadili. Je úplně jedno, že s předlohou má film společné jen postavy. Zápletka je však o to krásnější a v překrásném prostředí Chorvatska, za působivé kamery Ernesta W. Kalinkeho a přenádherné hudby Martina Böttchera, kde vůbec poprvé slyšíme slavné téma Vinnetoua, je na místě tenhle film milovat. Já mám Rudého gentlemana moc rád, avšak vím, že předznamenal předzvěst špatného konce o rok později:-(. Ale jestli měli lidé Vinnetoua po právu rádi, tak za to může tenhle film, který předává na plátna jeden z nejkrásnějších romantických a zároveň dobrodružných příběhů historie divokého západu. Pierre Brice zde jako dozrálý a úž zcela oficiální Vinnetou na nejvýš vévodí, a možná předvádí nejlepší výkon v roli Vinnetoua. Změnil čelenku, pouzdro na nůž, pořídil si pouzdro na pušku, a zkrátil vlasy, a tak je nejlepší - Vinnetou, náčelník Apačů. A jeho bílý bratr Old Shatterhand v podání úžasného Lexa Barkera výjimečně opravdu jen přihrává, ale bez něj by to byl též poloviční snímek. Stejně jako bez starého známého od Stříbrného jezera, Lorda Castlepoola, tentokráte na lovu dobrodružství. Karin Dor ztvárňuje tu nejkrásnější indiánku v dějinách, ba možná jen těsně překonanou Marií Versini v prvním Vinnetouovi:-). Dorina Rybanna je prostě kouzlo samo. Terence Hill, respektive jeho poručík Merrill je sice sympatický a mírumilovný chlapík, ale navždy to bude on, který Vinnetouovi "zlomil" srdce. Ale ne...to tak není. Vinnetouvi zlomilo srdce něco jiného - touha po míru a oběť, kterou pro jeho stanovení náš největší hrdina ze všech přinesl. Když vidím, jak Vinnetou, Old Shatterhand a Castlepool bojují proti Foresterově bandě, říkám si, že tohle jsou skuteční hrdinové, kterým se dnes nemá šanci nic vyrovnat:-). Forestera skvěle ztvárnil Anthony Steel, a podřadné lotry pak třeba Ilja Ivezič, ale padoušsky vede naprosto geniální Klaus Kinski - filmový ďábel, stejně jako lidský. No nic, Vinnetou: Rudý gentleman je neskutečně půvabná Mayovka a Reinl jen znovu potvrdil, co všechno se dá na plátně předvést. Nejlepší je prostě to finále, kdy se náčelník Apačů přiřítí s bojovníky do jeskyně, aby svou lásku osvobodil:-). To je čin Vinnetoua. Skvělá je ovšem i úvodní scéna, setkání Old Shatterhanda s Castlepoolem, setkání v pevnosti Niobara, kde výtečně hovoří Renato Baldini a pak ta vůbec nejkrásnější scéna ze všech v jeskyni, kde si Rybanna a Vinnetou dají prostřednictvím neskutečně nádherného způsobu, najevo svou lásku. To uměl pouze Harald Reinl. Nejlepší hodnocení. Reinl měl natočit všechny Mayovky s Vinnetouem, protože kvality jeho tetralogie žádná jiná tak okatě nedosáhla:-).(13.6.2019)

• - Při souboji s medvědem Vinnetoua zastupuje dvojník. (M.B)

• - Pyrotechnik Erwin Lange spotřeboval pro požár v New Venangu celkem 2 000 kg benzínu, 2 000 kg mazutu, 200 kg benzolu, 6 propan-butanových bomb, 20 kg dynamitu, 50 pochodní, 250 kg cementu a 100 elektrických zapalovačů. (hippyman)

• - Brice jezdil v tomto filmu dva koně - jeden byl využíván čistě pro jezdecké záběry a druhý kůň byl dvojníkem jezdeckého koně a byl používán pro triky. (hippyman)