Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (CinemArt)

enjoi

80 % Oscar za kameru je podle mě jasný, za to co předvedli Keaton a Norton předpokládám taky. Nedokážu se ale zbavit toho, že Birdman je natočen hlavně proto, aby získal co nejvíc sošek. Přijde mi to jako taková instantní oscarová polívka z pytlíku. Film je to skvělý, ale kouká z toho viditelná odměřenost. ()

dubinak

Birdman je v mnoha ohledech opravdu výborný, až tedy oscarový. Vyloženě největší úklon si zaslouží úžasná práce Lubezkiho samozřejmě. Pět hvězd by si zasloužily i herecké výkony, hudba a vizuál, za to s příběhem je to už maličko horší. Do určitého momentu mě to bavilo, avšak se našlo i pár mrtvých míst, které by se třeba daly i vynechat, protože do hlavní linie příběhu nijak nezasahovaly. Některé scény byly trošku zdlouhavější a celkově mi to vlastně přišlo dlouhé. No ale abych pořád nebuzerovala. Michael Keaton, i přesto, že se v rozhovorech zmiňoval o tom, že mu tato role sedla snad úplně nejmíň ze všech rolí, co kdy měl, zvládl jí absolutně špičkově. Na Birdmanovi můžu vychválit opravdu téměř všechno, jen ten příběh se mi mohl vrýt pod kůži o trošku víc. Třeba postupem času změním na pět, ale zatím jsem přísná, protože od oscarové záležitosti čekám ještě malinko víc. ()

C0r0ner

Původně jsem přemýšlel nad čtyřmi hvězdami, zpětně jsou to bídné tři. Oscar? K smíchu. Obsazené je to naprosto neskutečně a vizuál je po celou dobu hypnotický, ale kam se poděl nějaký děj? Zpětně vůbec netuším, o čem to kurva bylo, a tak zbývá pouze vzpomínka na parádní kameru, jaká se vidí málokdy. 50% ()

Dannysek4U

Tuze velky herecky predstaveni, nemensi (s ironii smichana) pocta neurotickymu svetu divadelniho umeni a pravdepodobne nejvetsi pomnik kameramanskymu remeslu. Respekt, trebaze Innaritu obcas trpi sebezahledenosti. ()

epicek

Přemýšlel jsem , jak se vhodně k tomuto filmu vyjádřit. A ono to nějak nejde pořádně zkompletovat. Myslím si, že to hlavní myšlenku splnilo dokonale. Herecké obsazení bez výtek. Ale, že bych z toho byl něják extrémně "na větvi" říct nemůžu. Jednu hvězdu navíc přidávám za Emmu, která je stále top <3 ()

Morzael

Ze všech letošních filmů nominovaných na Oscary se mi názor tvoří nejhůř právě na tento. Na jedné straně máme perfektně zahraný film (a to myslím opravdu opravdu skvěle zahraný film, Norton a Keaton si to prostě povodili), silnou atmosféru, zajímavou kameru, a i dobré poselství o snobském umění, na kterém nezáleží, ale všichni si přes něj dokazují, že záleží na nich. Na druhé straně sám film se stává nejlepším příkladem své vlastní myšlenky. V podstatě celou dobu čekáte, až se NĚCO stane, a hlavně konec se svou snahou o filosfii a otevřenost pro jistě hlubokou interpretaci je tak nuceně škrobený, že mi z toho bylo skoro zle. Birdmana jsem si na podívání užil, je to zajímavý film, má hodně plusů, hodně mínusů, ale čekal jsem ze všech těch reakcí o dost víc. Vracet se k tomuto snímku pravděpodobně už nebudu. ()

laik_60

na filmy z prostredia hercov divadiel a ich "problémov" treba mat náladu. Ja ju asi nikdy mať nebudem. Napriek slušným hereckým výkonom ma to neoslovilo . ()

necisty

Je to šílené, neobvyklé, napínavé, umělecké, má to dokonalou kameru, herecky totálně vyšpičkované, dokonce akční, ale i nudné. Měl jsem opravdu problém přežít první půlku a docela chápu ty lidi, co to v té části vzdali, chtěl jsem udělat to samé, ale pořád jsem nevěřil tomu, že něco takového dostalo Oscara a tak jsem to chtěl vydržet až do konce. Co přijde později jde popsat právě již výše uvedeným a začíná to do sebe pomalu zapadat. Konec, nebo alespoň závěrečných asi 15 minut jsou právě těmi třešničkami na dortu, ale nedostaví se wow efekt, jen spíš "Co to kurva mělo znamenat?!" Někdy jindy bych si řekl, že to za ty dvě hodiny čekání stálo, ale nejsem si bohužel jistý jestli si dnes Alejandro může dovolit tak dlouhý rozjezd. Co mu ale nemůžu upřít je to, že mnou momentálně nejvíc nenáviděného herce Zacha Galifianakise, donutil hrát snad první roli, kde nevypadá jako naprostý debil, za to klobouk dolů, nevěřil jsem, že je to vůbec možné. ()

Wormboy

Dalsi z rady filmov "o filmoch" a "filmovych hviezdach"...Najvacsim pozitivom je brutalny Inarrituov pristup k rozpravaniu, pretoze neustale evokovanie defacto jedneho dlheho zaberu, je skutocne niecim nevydanym. Naliehave herecke prejavy, nie vsak prehravajucich hercov, este zintenzivnuju celkovy zazitok. Ja som to pozeral s otvorenou hubou a az na zaver mi doslo, ze to bolo v podstate o nicom :) ()

Pajky3

Birdman je Oskarový film, k jehož shlédnutí jsem si hledal cestu snad nejdéle. A to i přesto, že obsazení je skvělé. Co mě na tom odrazovalo jsou reakce ostatních. Kritici to očividně milovali, ale diváci z toho rozhodně odvázání nejsou (a ještě méně pak ti čeští). Nicméně jsem se na to musel podívat, abych to mohl posoudit sám za sebe a Birdman rozhodně není film pro každého. Je totiž hodně jiný a zvláštní a i když mi nepřišel hroznej, tak mě rozhodně neuhranul a řadím ho do průměru. Ostatně zbytek filmu nominovaných na Oskara ten samý rok mi přišel zajímavější. ()

Juto

Vzrušujúca originalita, čierna komédia a zároveň empatický a kyslý tón určite zapôsobia na publikum, ktoré hľadá niečo čerstvé, čo ich zavedie niekam, kde ešte neboli. 8,5/10 ()

Riley

Pro mě bohužel zklamání. Pár pěkných momentů, ale kde je Inarritovo totální rozkuchání diváka? Tohle bylo až moc předvídatelné. 50% ()

campix

Podle mého názoru mnoho povyku pro nic. Rozhodně nemůžu Birdmanovi upřít několik velice pozitivních aspektů. Zajímavý námět, herecké osazenstvo a styl, jakým je natočený a snaží se vás tak vtáhnout do děje, jakoby se všechno dělo nepřetržitě před vámi. Bohužel i přes tyto klady nevidím v Birdmanovi nic zas až tak výjimečného. Film na pomezí mainstreamu a artu. Který bude nejspíše bodovat jak u diváků, tak i u akademiků. Škoda, že to je zrovna Birdman s letošní nabité oscarové sezony. ()

Fancipal

Tak trochu nadčasový film mimo svoji dobu. Brutální a nemilosrdná kritika Hollywoodu. AGI bez bázně a hany bije do živého a nenechává na současném systému plném 15 - minutových celebrit ani nitku suchou. Tleskám mu vestoje, protože z Birdmana je cítit obrovská láska k divadlu, filmu a samotnému herectví. A navíc je od základu vším, čemu tak nádherně skládá holt. Syntézou precizního herectví, kdy se od herců očekává nejen odříkání naučených frází, ale především živelnost, hercův osobní otisk a divadelní improvizace, geniálního scénáře a dialogů, které v těch správných ústech berou dech, inovativní režie a precizní technické a hudební stránky. Birdman je unikátní filmová výprava do nitra nepochopené lidské duše, které zoufale touží po uznání a respektu. Je to metafora nejzákladnějších lidských tužeb a snů. Každý zde najde něco ze svého životního příběhu a právě to z filmu dělá jeden z nejunikátnějších a nejlepších snímků této dekády. P.S. Michael Keaton, Emma Stone a Edward Norton si za svoje výkony zaslouží absolutorium. ()

BoXBe

Vynalézavé, dobře obsazené, povětšinou dobře napsané. Pokus o katarzi sice úplně nevyšel, ale v kině zas aspoň někdo něco pořádně hrál. Respektive, takhle už v kině hodně dlouho nikdo nehrál, všechna čest. ()

TomPrusik1

Možná, že se najdou nějací borci, co si spletou Birdmana a myslí si, že je to nový film od MARVELU a čekají něco úplně jiného. Pak bych chtěl vidět jejich výrazy při sledování tohoto filmu. Jak jste asi pochopili, Birdman je úplně o něčem jiném. Je to spíše ARTOVÁ záležitost, která mi překvapivě až tolik nevadila. Film je opravdu zajímavě natočen a myslím si, že je to největší PLUS tohoto filmu. Emmanuelovi zjevně jeden Oskar za Gravitaci nestačil a jde si pro druhého. A já mu to přeju. Jasně, že to není natočené na jeden střih, ale chvílemi to tak vypadá a není to zlé. Druhé velké plus jsou herecké výkony. Michael Keaton FAMÓZNĚ roli, která mu sedla na tělo. I když říká, že je to prý role se kterou se nejméně ztotožnil, ale to co předvádí (a to už jste slyšeli) je jeho životní výkon. Skvěle si vede také Edward Norton. Ostatně, hrají dobře všichni, ale tito dva pánové to jasně tahají. Dobrý je také ukecaný scénář. V některých scénách jsem se docela dobře pobavil. Ale měl to být mix mezi komedií a dramatem, ale já nenašel nic, co by mě mělo nějak extra dojmout. Možná jsem moc velký cynik. Jediná věc, která mi vadila, byl jeho konec. Ne, že by mi vadilo, že už po dvou hodinách skončil (už bylo načase), ale to jak skončil. Doposud jsem film docela chápal a pak přijde půl minutová scéna a já z toho mám takový guláš, že jsem se musel zeptat, jak to vlastně skončilo. A přesto nad tím koncem pořád přemýšlím...80% ()

SHI-SHA

Musím říct, že jsem ještě nikdy tolik neváhal při udělování hodnocení. Chápu jak hodnocení maximem, tak odpadem. Byl jsem uchvácen audiovizuální formou, která byla místy dechberoucí. Přestože mi na druhou stranu přišly naprosto zbytečné (bezpochyby příšerně drahé) CGI efekty. Děj a styl vyprávění se mi taky líbil, ale místy mi film přišel strašně prázdný a nebýt naprosto fenomenálních hereckých výkonů, měl bych možná tendenci usínat. Birdman není dobře stravitelný a musíte dávat pozor, protože je velmi jednoduché se v ději ztratit. Zkrátka není to film pro každého a určitě by jste si měli předem pořádně rozmyslet, s kým si ho pustíte. Nebýt úplně zbytečně zamotaného a mnohoznačného konce (myslím konec konec, ne konec konec), pravděpodobně bych hodnotil výše. Takhle dávám lepší průměr s pocitem shlédnutí zajímavého filmu. ()

Icefist

Tohle dokáže dnešní diváky zaujmout? To mi ho teda vyndej. 20 % Oblíbená část- rozhovor s kritičkou v předvečer premiéry ()

Šimpy

Všichni zúčastnění hrají famozně, a to včetně mé neoblíbené Emmy Stone. Škoda, že je film uprostřed hodně rozvláčný a pomalý, stíhal jsem se i nudit. Zkrátit tak o dvacet minut, bylo by to lepší. Ale bavil jsem se, jako každý, kdo někdy přičichl k divadlu či filmu a zná tedy i zákulisní pohled, nikoliv jako pouhý pozérský divák v sále. Divadelníci pak musí film ohodnotit minimálně stejně vysoko jako já. Michaele Keatone, byl jsi a jsi špička! ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka