Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (CinemArt)

WolfR

Neskutečný snímek! Úžasný film, jak díky intenzivní a netradiční formě, tak díky hodnotnému obsahu. Mistrovské dílo, které by se mělo podle mého vyučovat na filmových akademiích! Jsem unešen! Lubeczkeho kamera je převratná, scénář fenomenální, režie velmi vyzrálá a výkony Keatona, Nortona, Stone a dalších velmi přesné, 5 hvězd. ()

mortak

Snaha být co nejvíce vrstevnatý a zahrnout všechny polohy herecké práce nakonec vede ke karikatuře. AGI skvěle prokresluje charaktery a trable hlavní čtveřice - herec za zenitem (Keaton), herec na vrcholu (Norton), herečka bez kariéry (Watts), a falešná pozérka (Stone), jenže bohužel neví, jak se k nim chovat. Na černou komedii nemá, protože své postavy miluje, a nikdy je nenechá prožít si naplno absurditu jejich egoismu a patologické touhy po slávě. Raději si hledá externí příčiny prohnilosti divadelního a filmového světa - viz přepálená karikatura divadelní kritičky, či krátký komentář ke komiksovým filmům, které dle něho vedou k destrukci charakterního herce. Do toho nějaká ta rozpadlá manželství a sex. Tři hvězdy, protože je tu pro mě až moc ublíženeckého intelektuálství. Jdu si raději pustit nějakou tu komiksovou destrukci. ()

FrankSusta

Rada: Nekoukejte na to jako na film, ale jako na divadlo (o divadle). Tohle je dobrej film (teda divadlo, abych si neprotiřečil); od kamery po příběh, končíc hercemi. Ani se mi nechtělo věřit, že to má dvě hoďky. Film mne plně vtáhl a já si užíval každej záběr, každou jeho sekundu, až mi přišlo, že ty dvě hoďky se nějakým zahadným zaklínadlem zrychlily a film zkrátili na pouhou půlhoďku. Má to úžasnou kameru, což teda prostě nemusím zmiňovat, ten Oscar za ni rozhodně zasloužený. Krom propracované kamery to má však ještě něco!; příběh, který je teda skvěle zasazen do této pro mě divné doby, a skvěle ji zachycuje. Už jen to, že pozve na své vystoupení hromady kritiků, dělá si placenou reklamu kde může, a nakonec si na něj z devadesátek každej vzpomene jen díky tomu, že si (idiot) zabouchnul dveře a přes Brooklyn (nebo kde to jsou (si teď nevzpomenu)) proběhl pouze v trenkách a pár tejpků si to natočilo a poslalo na net. Takhle jsem se na to koukal, a říkal: ,,V jaký době to sakra žijeme?''   - postavy geniální, kamera geniální, příběh geniální, hudba divná ale svým způsobem taky geniální - Oscar za nejlepší film zasloužený, ale přece jen tam pár jinejch favoritů bylo  9,97/10 ()

kocik1

Lidi mají rádi akci a ne filozofické řeči. Pro mě bez zaváhání nejlepší film několika posledních let. Ale ani se nedivím, že se to tu hemží (a bude hemžit) nepochopením. Tohle není představení doslovných konců a průměru. ()

URBAN

Tento film, tento film mě dokázal naštvat jako málokterý. Tenhle film měl v zásobě vše výborné herce, scénář a kameru proboha tu kameru, jenomže vše toto zanechává v divákovi nulový dojem, protože všechno toto selhává na příběhu, který zavrhuje úplně všechno a jen málo stačilo k tomu aby se tento příběh krásně rozšířil . Vždyt by z toho bylo hotové úmělecké dílo!!! ( 24.1.15/PC ) ()

E=mc2

V tom filme snáď nebol jediný strih! (Bol a šikovne skrytý - Chivu) Pseudo - ale pritom z dramatickej štruktúry deja, veľký problém Michaela Keatona - Birdmana, ktorý bol od čias Beatlejuicea či Batman sa Vracia, mojím obľúbeným hercom, ukázal výborný herecký výkon. A silne si vypýtal zlatú sošku. Film je aj o atmosfére a zákulisí Broadwayského divadla, dej príjemne plynie a okrem Keatona sa vo výbornom svetle znovu ukázal Norton a výborná Stone. Birdman je ironickou biografiou - komentárom, Keatonovho "skrachovaného" hereckého života a snahy s ním niečo spraviť, dostať sa z toho bahna, resp. jeho životného obdobia a samotná účasť Keatona tomu okrem zmyslu dodáva aj silný nadplán - nie len ironickú surreálnosť, ale zároveň vytvára hrdinu, bojujúceho so sebou samým. Film sa dá brať aj ako pocta divadelnému herectvu. Lubezki znovu raz dokázal, že je Pán kameraman, no osobne už roky prajem Oscara Deakinsovi. Birdman, je film, ktorý sa oplatí vidieť a človeka buď zaujme, alebo okolo neho len tak preletí. 79% Ide o komerčnú a nie artovú záležitosť. Presnejšie, ide o New Yorkskú záležitosť, čo je vlastne sám o sebe subžáner, mix. Je to Broadway. Myslím, že človek si tento film užije ešte viac, ak pozná Keatona a videl oboch Burtonových Batmanov. Zaujímavý komentár s ktorým súhlasím : Matty. ()

majo0007 odpad!

Beavis & Butthead: "This must be Art, or something...". Na 100%, že keby si Iñárritu prdol, tak pre miestnych "intelektuálov" by to bolo majstrovské dielo! ()

aniabo

1) kecy o náročném výběru formy jsou irelevantní hned při prvním záběru, kdy týpek LEVITUJE, takže je jasný, že je všechno dělaný KOMPEM, tedy i kdyby to sebevíc vypadalo na jeden záběr, evidentně to moc nebolelo, 2) a nevypadalo to na jeden záběr 3) a i kdyby jo, copak jsou v roce 2015 všichni fakt posraný z jednozáběrový filmu? kor když je to forma pro formu a nemá význam pro film? asi je třeba se začít koukat na nějaký filmy a nehltat každýho vofouklýho mexičana, co si hraje na art. Za 4) film je O NIČEM, jestli třeba člověk alespoň z vlaku někdy zahlíd nějakou knihu, mohl by vědět, co je to MIDCULT, tedy střední kutlura, co se tváří jako vysoký umění, ale jedná se o velmi triviální a banální obsahy- ano, když jde keaton nahej mezi lidma, napadne nás něco o obnažení umělce veřejnosti, tak to jsou třeba přesně ty banální metafory, co mě docela urážej, stejně tak když si jde birdman koupit vodku a venku někdo explicitně vyřvává, o čem film je, wtf? Za 5) proč má člověk čumět bezmála 10 minut na birdmana jak lítá a nakonec "zjistit," že přijel taxíkem, no to je překvápko, že v reálném životě lidi nelítají, tím chci říct - proč má ten film 119 minut? Duuude, that's way too long. Za 6) film o režisérovi - herci, jehož dílo se míchá s jeho životem, kde je hra ve hře, a město new york jako metafora, už byl natočenej, je to Synekdocha New York, která je úplně stejně otravná jako Birdman. A za šťastné číslo 7) - pokud stále patříte mezi diváky, které Birdman nadchnul jak svojí formou, tak svým intelektuálním obsahem, doporučuji citáty Paula Coelha, mají velmi podobnou výpovědní hodnotu: https://www.facebook.com/Coelhopisefejsbuky ()

flyboyeda

Jak jsem preventivne ostrazity vuci Oskarovym hype hype kandidatum, Birdman byl prekvapive intenzivni zazitek se skvelou/zvlastni energii. Lehce psychedelicke, sympaticky nepripos*ane, skvele zahrane. Osvezujici... ()

tom88

Film mi vôbec nesadol. Otrávil mňa aj moje okolie. Tie dve hodiny som už nejak pretrpel, ale film mi nič moc nedal. Áno zopár hereckých výkonov stojí za spomenutie, ale to je tak všetko. Očakávanie boli podstatne vyššie. Akademici sa tentokrát asi naozaj poriadne sekli. Myslím, že s priemerným hodnotením som ešte k filmu dosť zhovievavý. Rozhodne už viac nechcem vidieť, možno ak sa zo mňa stane úplne iný človek, tak o 20-30 rokov snáď. 50% ()

dr.fish

Jako úplně chápu, proč takovýto film nudí. Táhne se to jak med, příběh víceméně nulový a všechno jsme už stokrát viděli někde jinde. Já jsem si naopak vcelku užil Keatonovu kreaci a stejně všech ostatních, kteří ve filmu tak trošku exhibovali. Nepovažuju Birdmana rozhodně za žádný hit sezóny nebo nadčasovou klasiku, ale film jako takový se mi líbil, i když pochybuju, že bych si ho dal někdy ještě jednou. Už jsem přece jen viděl v tomhle žánru pár lepších kousků. 70% ()

3n3my

Tuná musela niekomu stúpnuť sláva riadne do hlavy, lebo inak si neviem vysvetliť, že pri toľkých podarených pasážach a hereckých výkonoch je môj celkový dojem jeden veľký zmätok. ()

chelseaman22 odpad!

Ano, ano. Líbí se mi ten nový fenomén spočívající v tom, že každý debilní film je prostě filmem artovým (jako by jsem to nemohli říkat pěkně česky). Kdyby tato zrůda neměla tolik nominací, tak po dvaceti minutách vypínám a raději si jdu konečně uklidit šuple se sponkami. Místní uživatelé se chovají konformně jak sviň, což ve své podstatě znamená, že lepší táhnout s davem, než být za podivína jako Lou ve Slídilovi. Film je vyjma mistrovského výkonu Nortona k zblití. odpad! ()

Triple H

Čo vám ja viem. Na jednu stranu autentické a výborne zahrané - dalo by sa povedať, že taký herecký Wrestler. Rovnako ako Rourke nemusel pre inšpiráciu pri postave skrachovanej hviezdy 80-ych rokov chodiť ďaleko, nemusel ďaleko chodiť ani Keaton ako herec, ktorého najväčší hit bol comics a ktorého sláva už kvalitne pohasla. Dokonca to mal ešte o krôčik bližšie a to isté platí aj o Nortonovi. Čiže obaja páni majú svoje úlohy takpovediac poctivo odžité a vedia sa do nich preto neprekvapivo a náležite oprieť. Na druhú stranu je film kolekcia neuveriteľne sebestredných a hysterických čurákov, ktorí mi svojimi "problémami" minimálne polovicu stopáže liezli dosť na nervy. Vedie sa kopec dialógov, ktoré nemajú žiadny význam. Rádoby sa filozofuje či satiricky vysmieva, ale len na pár miestach to naozaj funguje. Dialógové výmeny s kritičkou sú môj osobný top. Začínam mať ďalej dojem, že dlhé, neprerušované zábery sú nejaká mexická úchylka. Minulý rok si honil triko Cuarón a evidentne si ho nahonil tak, že vyhodil svojho krajana z pohody. Inarritu sa totiž rozhodol celú vec zobrať pekne od podlahy a neprerušovaným záberom je preto celý film. Je to samozrejme onánia a maniera, ale zároveň aj ukážka kreativity a skutočného kumštu. Čiže tak - pár dobrých dialógov, pár kvalitných a autentických hereckých výkonov a slušná dávka polotvrdej umeleckej onánie. Nenudil som sa, pár myšlienok zaujalo a Keaton ma vo výsledku presvedčil, že predsa len umí a umí dobre. ()

Cedr

Technicky brilantní a zdařile zahraná pretentious nuda. Humor a dialogy měly být (nebo spíš tak snadno mohly být) klíčovými aspekty filmu, obzvlášť vzhledem k jeho námětu. Humor je ale tuze nevtipný a dialogy ubíjející a v jádru o ničem. Birdman je pretentious artovka přežvýkaná pro masy, která se i přes kapacitu brouzdaliště zuby nehty snaží tvářit hlouběji než oceán. Birdman navíc až urážlivě vše opakuje raději dvakrát, aby se divák náhodou neztratil. Nešetří se ani rádoby trefnou satirou a "relevantními" inside vtípky, které jsou do filmu naroubovány tak násilně až to není hezké. Keaton není vůbec špatný, ale Norton ho stejně naprosto zastiňuje, což je kapku... paradoxní. To nejlepší [krom bezchybné technické stránky (poslepované longshoty a tak)] je pohled do zákulisí Broadwaye. Dle pověsti jsem čekal brilantní konverzační drama divadelních rozměrů a dostal jen nafoukanou bublinu kvalit císařových nových šatů. ()

Khumbac

Keaton není jenom "selebrita", ale i Herec. Eda by měl zapracovat na hýžďových svalech. Zacha by jeden nepoznal, ta role mu docela sedla. Ten kdo o filmu moc nezjišťuje si stále může myslet, že se stane opravdu nějaká nepředvídatelnost, mimo to že se ex-batman proletí taxíkem či bude bezdotekově ovládat věci a mrskat s němi. A ono hovno! Nic. Dlouho kecy kecy, pak nějaká dramatická vsuvka a zase kecy. Konec byl nejlepší - BIRDMAN NA HAJZLU. ()

Doudis19

Hodně těžká věc. Výrazně (až na závěr) ne-mainstreamová, zaměřená především na hereckou a režijní vytříbenost zůčastněných. Nedá se říct geniální, nedá se říct zábavné, rozhodně však zajímavé. ()

Mr.Ripley

Birdman na první pohled působí jako mužská variace na Black Swan, avšak s tím rozdílem, že tady chyběl větší tah na branku. Nicméně herecké obsazení podává takřka životní výkony, o tom žádná! ()

SniperG1

Kamera je opravdu špičková, až na Oskara, herci perfektní to bez debat, ale to je bohužel vše co Birdman ze svého představení vymáčkl...55% ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka